Rasputin "Fransız Dərsləri" nin təhlili. Mövzu üzrə dərsin xülasəsi: Müəllimin mənəvi alicənablığı, B-nin əsəri əsasında oğlanın həyatındakı rolu

Marşrutlaşdırma dərs

Mövzu: ədəbiyyat

Sinif: 6

Mövzu: “Uşaq həyatında müəllimin rolu” (V.G. Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi əsasında)

Hazırladı: rus dili və ədəbiyyatı müəllimi, MBOU “2 nömrəli orta məktəb” Qanina A.Zh.

Dərsin növü: biliklərin ümumiləşdirilməsi və sistemləşdirilməsi dərsi.

Məqsəd: bir əsərin mətni ilə işləmək üçün təhsil və idrak marağının inkişafı; əsasında təhsil tapşırıqlarını yerinə yetirmək üçün lazımi məlumatları axtarmaq yolu ilə yazıçının fikirlərini üzə çıxarmaq birgə fəaliyyətlər; gənc müəllimin xarakterinin gözəlliyini və oğlanın həyatındakı rolunu üzə çıxarmaq; V.G.-nin əsərlərinin rolunu göstərmək. Rasputin oxucuları tərəfindən mənəvi və əxlaqi təcrübə əldə etməsində.

Planlaşdırılan nəticələr:

Meta-mövzu UUD (Universal təhsil fəaliyyəti)

tənzimləyici:

- dəstəkləyici (açar və sual) sözlər əsasında mövzu ilə bağlı suallara cavablar formalaşdırmaq

təhsil:

-müəllimin rəhbərliyi altında problemin həlli üçün vacib olan məlumatları toplamaq, vurğulamaq və strukturlaşdırmaq

-birgə qrup səyləri vasitəsilə yeni bilikləri formalaşdırmaq

şəxsi:

-hekayənin personajlarına, onların hərəkətlərinə münasibətinizi bildirin, mövzunun məzmununa münasibətinizi əks etdirin

kommunikativ:

- fikirlərini şifahi nitqdə ifadə etmək; ifadə edilmiş hökmü əsaslandırır; danışıqlar aparın və gəlin ümumi rəy birgə fəaliyyətlərdə

Təlim üsulları və formaları: frontal (söhbət, mətnlə iş), fərdi (ifadəli oxu, təkrar danışmaq), qrup (praktiki iş).

Mərhələ tapşırıqları

Müəllim fəaliyyəti

Tələbə fəaliyyətləri

UUD və mövzu hərəkətlərini formalaşdırdı

I. Motivasiyalı-amma-hədəf mərhələsi

Vaxt 10 dəq.

Mövzuya emosional əhval-ruhiyyə və koqnitiv maraq oyatmaq;

Müstəqil mövzu tərtibini və məqsəd qoymağı təşkil edin

1.Öyrənmə fəaliyyəti üçün müsbət emosional əhval-ruhiyyə yaradır.

Gənc oxucular, salam!

Bu gün məktəbə gedəndə özünüzü necə hiss etdiniz?

Aranızda elələri var ki, hər səhər məktəbə sevinclə gedirlər, çünki inanırlar ki, onları burada kəşflər, əsl dostlar və müdrik müəllimlər - müəllimlər gözləyir! Məktəbə az həvəslə gedənlər də var, çünki müəllimlərin onlara qarşı çox sərt olduğunu düşünürlər.

Düşünürəm ki, bugünkü dərsimizin sonuna qədər sizdən daha çox olacaqsınız.

Bu işdə bizə müdrik yazıçı, müasirimiz Valentin Qriqoryeviç Rasputin və onun “Fransız dili dərsləri” hekayəsi kömək edəcək.

Əvvəlki dərsdə hekayənin qəhrəmanı, həmyaşıdınız haqqında danışdıq. Özünü çox tapması haqqında çətin vəziyyət.

– Uşağın məktəbə gəlməsindən əvvəl baş verən hadisələri xatırlayın

– Niyə kənd məktəbində oxumadı?

-Qəhrəman niyə dərhal böyüməli idi?

- Necə oldu ki, o, pul üçün oynamağa başladı?

2. Problemli suallar verir: “Şagirdlərinin yaddaşında qalmaq üçün əsl müəllim necə olmalıdır? 3. Uşaqların diqqətini dərsin epiqrafına (V.Q.Rasputinin sözləri) cəlb edir, onlara şərh vermələrini xahiş edir.

4. Dərsin məqsədini formalaşdırmağı təklif edir

Aktiv həyat yolu Hər birimizin müəllimlərlə görüşləri olur. Təbii ki, onların həyatımızda müəyyən rolu var. Rasputin müəllim haqqında da mahnılar, şeirlər yazılıb. Sonuncu dərsdə biz oğlandan - əsərin qəhrəmanından danışdıq. Müəllimlərdən danışdığımız üçün bu gün nədən danışacağıq? Dərsimizin mövzusu nə olacaq? Dərsimizin məqsədini bildirin. Əsl müəllim necə olmalıdır?

1. Öyrənmə fəaliyyətlərinə hazır olun

Təklif olunan cavablar:

Hər səhər məktəbə sevinc və yaxşı əhval-ruhiyyə ilə gedirəm.

Mən məktəbə getmək istəmirəm, darıxdırıcıdır, müəllimlər sərtdir.

2. Onlar öz fərziyyələrini irəli sürür və səsləndirirlər.

(Ailəsinin yaşadığı kənddə ancaq var idi İbtidai məktəb. Daha çox oxumaq üçün rayon mərkəzinə köçmək lazım idi)

(Aclığa dözmək çətin idi. Vətən həsrəti dəhşətli oldu)

(Əvvəlcə onda çeviklik göstərmək həvəsi var idi. Məşq etdikdən sonra başa düşdü ki, pul qazanıb, onu südə xərcləyə bilər)

Onlar öz fərziyyələrini irəli sürür və səsləndirirlər.

4.Dərsin mövzusunu və öz fəaliyyətlərinin məqsədini formalaşdırmaq.

Şəxsi UUD:

biliklərinizin natamamlığını dərk edərək yeni məzmuna maraq göstərin

Koqnitiv UUD:

məlumat sorğusu tərtib edin

Tənzimləyici idarəetmə nəzarəti: məqsədləri müəyyənləşdirin təhsil fəaliyyəti

II. Biliyin qurulması mərhələsi (problemin həlli/öyrənmə tapşırığının axtarışı)

Vaxt 10 dəq.

Məlumatın mənalı qavranılmasını təşkil edin

1. İş üçün tapşırıqlar verir, tələbələrin hərəkətlərini əlaqələndirir.

Bir fraqmentin ifadəli oxunuşu (99-100-cü dərslik. “Səhər qorxu ilə güzgüdə özümə baxdım” və “Dərsdən sonra qalarsan..” sözlərindən)

Söhbət üçün suallar:

Bu epizodda hansı müəllimi görmüsünüz?

Tişkinin davranışını necə qiymətləndirirsiniz? Bu dostdur?

Oğlan ən çox hansı nəticələrdən qorxurdu və niyə?

Oğlan öz təxəyyülündə məktəb direktoru ilə hansı söhbəti canlandırdı? Onun direktor haqqında fikirləri və təhsil metodları obyektivdirmi?

    Bir fraqmentin ifadəli oxunuşu (dərslik səh. 101-103, “Dərsdən sonra, qorxudan donub. Lidiya Mixaylovnanı gözləyirdim” sözlərindən “Asanlıqla söz verdim” sözlərinə qədər).

Söhbət üçün suallar:

Oğlanla söhbət zamanı Lidiya Mixaylovnada hansı xarakter xüsusiyyətləri aşkar edildi? - Oğlan hansı fikir və hissləri yaşadı?

Özü və onun haqqında müəllimin adından hansı şərhlər etdi görünüş?

Bu söhbət hər ikisi üçün necə bitdi?

2. “Bağlama hekayəsi”ni təkrarlamaq

Söhbət üçün suallar:

Müəllim paketi niyə göndərməyə qərar verdi, onun niyyəti nə idi, bu nə deməkdir?

Müəllimin planı niyə uğursuz oldu?

2. İnformasiya mübadiləsini təşkil edir

1. Mətni oxuyun, suallara cavab axtarın, lazımi məlumatları vurğulayın, açar sözlərin altını çəkin

2. Müəllimin suallarına cavab verin, yoldaşlarının cavablarına qulaq asın

3. Müəllimin suallarına cavab verin və nəticə çıxarın

Lidiya Mixaylovna özünü müdrik və xeyirxah müəllim kimi aparırdı.

Tişkin özünü satqın, qorxaq kimi aparırdı.

Bu, çətin ki, dost idi, oğlan ən çox məktəbdən qovulmaqdan və utanaraq kəndə qayıtmaqdan qorxurdu.

Oğlan öz təxəyyülündə irəli-geri addımlayan hökmdar və qəzəbli rejissorun şəklini çəkdi. Baxışlar obyektivdir, çünki onlar əsaslanır real hallar məktəb həyatından.

Tələbəyə diqqətli münasibət. düzlük. şagirdin taleyi üçün narahatlıq.

Oğlan utanc və ümidsizlik hiss etdi, amma qorxaqlıq göstərmədi, ancaq pul üçün oynamaq haqqında düz danışdı.

Koqnitiv UUD:

oxunan mətndən lazımi məlumatları çıxarmaq, bilikləri strukturlaşdırmaq

Kommunikativ UUD:

dialoqa girin, fikirlərinizi kifayət qədər dolğunluq və dəqiqliklə ifadə edin

Mövzu UUD:

nitqinizdə əsaslı şəkildə istifadə edin ədəbi terminlər

III. Praktik mərhələ.

Vaxt 15 dəq.

Biliklərin mənalı mənimsənilməsini və möhkəmlənməsini təmin edin

1. Qruplarda işləmək. (“The Measuring Game” epizodu əsasında)

1-ci qrup - suala cavab verin: "Niyə Lidiya Mixaylovna tələbəsi ilə oynamaq qərarına gəldi?"

2-ci qrup – suala cavab verin: “Bu epizodda müəllim və şagirdin hansı xarakter xüsusiyyətləri üzə çıxır? Bu epizodu əsas hesab edirsiniz, niyə?

3-cü qrup – suala cavab verin: “Müəllim pedaqoji cinayət törədib? Məktəb direktoru haqlıdırmı?”

Bu hekayənin necə bitdiyini artıq bilirik. Direktor formal olaraq haqlıdır: Lidiya Mixaylovna tələbəni pul müqabilində oyuna cəlb etməklə bir növ pedaqoji cinayət törədib. Gəlin bir daha xatırlayaq ki, o, niyə belə etdi?

Və bu ona haqq qazandırır. Tələbəsi naminə özünü qurban verir. Və bu artıq cinayət deyil - ancaq bir şücaətdir. Siz bununla razısınızmı? Sözünüzü deyin.

Niyə rejissor bunu anlamaq istəmədi?

Amma Rasputin rejissor haqqında danışarkən onun döyüşdüyünü qeyd edir. Nə üçün?

2. Ümumi xarakterli suallar verir.

Rasputin həyatının bir hissəsini təsvir etdiyinə görə, sizcə, baş qəhrəmanın müəllimi Lidiya Mixaylovna uydurma personajdırmı?

Həqiqətən, Lidiya Mixaylovnanın bir prototipi var.

Lidiya Mixaylovna Molokova Valentin Qriqoryeviçin fransız dili müəllimidir. Əsərdə onun adını daşıyır. Hekayə 1973-cü ildə nəşr olunanda o, dərhal özünü orada tanıdı, Valentin Qriqoryeviçi tapdı və onunla bir neçə dəfə görüşdü. O, 2011-ci ildə dünyasını dəyişib.

Rasputin onun haqqında belə deyir: “Lidiya Mixaylovna, hekayədəki kimi, məndə həmişə həm təəccüb, həm də heyrət doğururdu... O, mənə uca, demək olar ki, qeyri-adi bir varlıq kimi görünürdü... Hələ çox gənc, yeni tələbə, o, bizi öz nümunəsi ilə tərbiyə etdiyini düşünmürdü, amma təbii olaraq ona gələn hərəkətlər bizim üçün ən vacib dərs oldu. Dərslər... xeyirxahlıq.” Lidiya Mixaylovna işdən çıxarıldı. O, vətəninə getdi - Oğlanla sağollaşanda nə dedi?

Niyə Lidiya Mixaylovna oğlana ikinci bağlama göndərdi?

Lidiya Mixaylovna oğlanın həyatında hansı rol oynadı?

Hər qrup öz sualının cavabını nəzərdən keçirir və spiker seçir.

Cavabları tərtib edin. (hər qrupda bir tələbə)

Tələbə cavablarının nümunəsi.

1. Lidiya Mixaylovna şagirdi ilə oynamaq qərarına gəldi, çünki başqa necə kömək edəcəyini bilmirdi, çünki oğlan nahardan və bağlamadan imtina etdi. Müəllim oğlanın küçədə oynamasını, məktəbə döyülərək gəlməsini istəməyib.

2. Biz bu epizodu əsas hesab edirik, çünki müəllif müəllimin xarakter cizgilərini, kortəbiiliyini “özü də o vaxtdan çox da uzaqda deyildi” ən aydın şəkildə göstərir.

Formal nöqteyi-nəzərdən Lidiya Mixaylovnanın hərəkəti cinayətdir - tələbəsini pul üçün oyuna cəlb etmək, lakin onun hərəkətinin motivlərini bilirsinizsə, bu barədə tamamilə əks fikir formalaşır.

(Aclıqdan, biabırçılıqdan, döyülməkdən, küçədə pul oynamaqdan xilas olmaq üçün.)

Onlar öz fikirlərini bildirirlər.

(Əqli cəhətdən zəif insan)

(Ola bilsin ki, bu adamı sərt mühakimə etməyək. Axı müharibə onu bu hala sala bilərdi)

(Çox güman ki, Lidiya Mixaylovna tamamilə uydurma personaj deyil. Ola bilsin ki, onun prototipi, prototipi var).

"Bu mənim günahımdır ..." Lidiya Mixaylovna günahını işdən qovulmasında gördü, çünki öz təşəbbüsü ilə bir tələbə ilə pul oyununa başladı.

(Çünki rəvayətçi heç vaxt alma görməmişdir).

Fransız dili müəllimi Lidiya Mixaylovna xeyirxah və səxavətli insan idi. Çətin vəziyyətdə olan uşaqlara kömək etdi həyat vəziyyətləri, bacardığı qədər kömək etdi.
Tələbəsinin pul üçün oynadığını öyrənən qadın onu təhqir etmədi, böhtan atmadı, ancaq oğlanı bu işə nəyin vadar etdiyini anlamağa çalışdı. Uşağın tək, hətta qəpik-quruşla yaşadığını anlayan Lidiya Mixaylovna ona hər cür kömək etməyə başladı. Fransız dilini öyrənmək üçün onu evinə dəvət etdi. Ancaq bir müddət sonra müəllim uşağı "divar" oynamağa dəvət etdi, bu onu çox təəccübləndirdi. Oğlan Lidiya Mixaylovnanın əhatəsində özünü rahat və rahat hiss etdi, o, çətin həyatında onun dayağı oldu.
O vaxtlar qadağan olunmuş pulla oynamağı bilən direktor müəllimi işdən çıxardı, lakin Lidiya Mixaylovna cəsarətli və nəcib davranaraq bütün günahı öz üzərinə götürdü və oğlana daha da oxumaq imkanı verdi. Müəllim Kubandakı vətəninə getdi. Qışda isə o, uşağa qırmızı alma ilə bağlama göndərdi, ancaq uşağın ancaq şəkillərdə gördüyü. Müəllimin bu hərəkətini çox nəcib və xeyirxah hesab edirəm. O, uşağın bu qəddarlığa alışmasına kömək etdi sərt dünya.

Lidiya Mixaylovna təhsil almaq üçün şəhərə gələn oğlanın həyatında böyük rol oynadı. O, nəinki ona öz mövzusuna məhəbbət və yeni hər şeyi öyrənmək üçün susuzluq aşılamağı bacardı, həm də oğlanın aclıqdan sağ çıxmasına kömək etmək üçün hər cür səy göstərdi. müharibədən sonrakı illər. Davamlı aclıq hissinin onu pul üçün oynamağa sövq etdiyini öyrənən müəllim onu ​​danlamadı və direktorun yanına sürüklədi, əksinə, fərqli davranmağa başladı: oğlan üçün bir paket yığdı, sonra hətta "oynamağa" qərar verdi. divar” ədalətli qazanmaq üçün onunla birlikdə bir qəpiklə özünə süd ala bildi, mən Lidiya Mixaylovnanın fədakarlığı, həssaslığı və xeyirxahlığı naminə öz nüfuzunu və sərfəli iş yerini fəda etdi. tələbə həyatı. Əminəm ki, oğlan müəllimin hərəkətini qiymətləndirə və ən yüksək nəyin olduğuna dair düzgün nəticə çıxara bildi. həyat dəyərləri və nəyə çalışmalıyıq.

Koqnitiv UUD:

Təhlil edin, nəticə çıxarın

Kommunikativ UUD:

fikirlərinizi kifayət qədər dolğunluq və dəqiqliklə ifadə edin, nitq ifadəsində hisslərinizi və düşüncələrinizi adekvat şəkildə əks etdirin

IV. Ev tapşırığı

Vaxt 4 dəq.

biliklərin konsolidasiyası

“Həyatımda müəllim”, “Məktəb direktoruna məktub”, “Yaxşı müəllim. O necədir?”, “Mənim sevimli müəllimim”

İnşa yazmaq - əsaslandırma

Koqnitiv UUD:

müxtəlif janrlarda mətnlər tərtib etmək,

Şəxsi UUD:

hekayədəki personajlara münasibətinizi bildirin

V. Reflektiv-qiymətləndirici mərhələ

Vaxt 6 dəq.

Fəaliyyətin prosesini və nəticəsini başa düşmək

1. Dərsin məqsədinə nail olub-olmadığını qiymətləndirməyi təklif edir: bütün suallara cavab verilib-verilməməsi.

Beləliklə, uşaqlar, "Fransız dərsləri" hekayəsini təhlil etdikdən sonra belə bir nəticəyə gələ bilərik ki, Lidiya Mixaylovna açdı. Yeni dünya, insanların bir-birinə güvəndiyi, dəstək və köməklik göstərdiyi, dərdini bölüşdüyü, tənhalıqdan qurtula biləcəyi fərqli bir həyat göstərdi. Uşaq heç vaxt xəyal etmədiyi "qırmızı almaları" tanıdı. İndi o, tək olmadığını, dünyada mehribanlığın, cavabdehliyin, sevginin olduğunu öyrəndi. Bunlar mənəvi dəyərlərdir.

"Fransız dili dərsləri" "mehribanlıq dərsləri" olur - Rasputin hekayəsində "mehribanlıq qanunları" haqqında danışır: əsl yaxşılıq mükafat tələb etmir, birbaşa geri dönüş axtarmır, fədakardır; yaxşılıq yayılmaq, insandan insana keçmək və kimdən gəldiyinə qayıtmaq qabiliyyətinə malikdir.

1. Məqsədin əldə olunma dərəcəsini qiymətləndirmək, yeni məsələlərin dairəsini müəyyən etmək.

Tənzimləyici UUD:

davamlı fəaliyyətin zəruriliyini qəbul edin

Kommunikativ UUD:

nitq bəyanatında öz hisslərinizi və düşüncələrinizi adekvat şəkildə göstərin

“Qəribədir: niyə biz... müəllimlər qarşısında özümüzü həmişə günahkar hiss edirik? Həm də məktəbdə baş verənlərə görə yox... sonra başımıza gələnlərə görə” bu sözlərlə Valentin Rasputinin “Fransız dərsləri” (1973) avtobioqrafik hekayəsi başlayır. Bəs görəsən, əsərin müəllifini belə duyğular yaşadan nədir və fransız müəllimi Lidiya Mixaylovna onun həyatında hansı rolu oynayıb?

Bu gənc qadın öz nümunəsi ilə qəhrəmana göstərə bildi ki, həyatda aclıqdan, yoxsulluqdan, qəddarlıqdan, haqsızlıqdan başqa, xeyirxahlıq da var. Tələbəsinin dərsdən kənarda başqa oğlanlarla pul oynadığını öyrənən o, uşağı direktora təhvil verməyərək, bu davranışının səbəbini öyrənməyə çalışıb. Qadın qəhrəmanın bunu yalnız özünə yemək almaq üçün etdiyini başa düşdükdə ona rəğbət bəsləyərək oğlana ürəkdən kömək etmək istəyib.

Lidiya Mixaylovnanın yolunda qarşılaşdığı bütün maneələrə baxmayaraq, müəllim onun üçün çətin bir zamanda tələbəyə dəstək olmaq qərarını dəyişmədi. Oğlanın evində nahar etməkdən imtina etməsi və atdığı paketi ona geri qaytarması qadına mane olmayıb. Müəllim uşağa çoxdan yanaşma axtarırdı və nəhayət, onu tapdı.

Qəhrəman Lidiya Mixaylovnanın köməyini yalnız divarda qumardan vicdanlı maddi uduş şəklində qəbul etməyə razılaşdı. Qadın düzgün fikirləşdi ki, oğlanın onu daim döyən küçə uşaqları ilə oynamaqdansa onunla oynamaq daha yaxşıdır, amma təəssüf ki, məktəb direktoru onun fikrini bölüşməyib.

Bu hərəkətinə görə Lidiya Mixaylovna işdən çıxarıldı və o, Kubana getməli oldu. Lakin o zaman da şagirdini unutmadı və onun qayğısına qalmağa və yemək göndərməyə davam etdi. Beləliklə, qadın oğlanın həyatını yaxşılığa doğru dəyişdirə bildi və ümidsizliyə qapılmamasını və məktəbi tərk etməməsini təmin edə bildi. Amma ən əsası o, bu uşaq üçün xeyirxahlıq və nəciblik nümunəsi oldu.

Buna görə də yetkinləşən Valentin Rasputin məktəb müəlliminə həsr olunmuş hekayə yazmaq qərarına gəlir. O vaxt uşaqlıqda başa düşmədiklərini illər sonra artıq dərk edib dərk edə bilir. Lidiya Mixaylovna müəllifə həyatda düzgün yol və düzgün əxlaqi göstərişlər göstərdi. Yəqin ki, yazıçı gələcəkdə məhz onların ardınca getməyə çalışıb. Ancaq, bəlkə də, həyat şəraitinin mürəkkəbliyinə görə, o, həmişə uğur qazana bilmədi, buna görə də müəllif indi müəllim qarşısında özünü günahkar hiss edir.

Valentin Rasputin oxucularına Lidiya Mixaylovna haqqında məlumat verməyi zəruri hesab edir, çünki ümid edir ki, onlar da bir vaxtlar özünün etdiyi kimi, bu qadının nümunəsindən ilham ala bilərlər. Ədəbiyyatın əsas vəzifəsi hesab etdiyi üçün yaradıcılığının insanlarda xeyirxahlıq və mənəviyyat tərbiyəsinə kömək edəcəyinə inanır.

Rasputinin "Fransız dili dərsləri" hekayəsindəki oğlanın həyatında müəllim Lidiya Mixaylovnanın rolu ən yaxşı cavabı aldı.

Sergey Radostevdən cavab[guru]





Mənbə: http://www.litra.ru/composition/work/woid/00030301189601580136/

-dan cavab Bütün Qroznı[yeni başlayan]
çox sağ olun Sergey Radostev


-dan cavab Yoveta Timoşenkova[yeni başlayan]
aclıq çəkən şagirdə kömək etmək üçün müəllim hansı oyunla çıxış edib?


-dan cavab İlyas gabd[yeni başlayan]
Valentin Rasputinin hekayəsində fransız müəllimi evdən uzaqda yaşayan şagirdinə qarşı qeyri-adi hərəkət edib. 48-ci ildə beşinci sinfə getdi. Kasıb yaşayırdı, yeməyə pulu yox idi. Ən çox ona süd lazım idi, çünki qan azlığından başı gicəllənirdi. Süd üçün pul qazanmaq üçün uduş üçün onu döyən orta məktəb şagirdləri ilə pul müqabilində qumar oynamağa başladı.
Şagird məktəbə həvəslə getdi. Fransız dili istisna olmaqla, bütün fənləri yaxşı bilirdi. Tələffüz səbəbiylə. Tələbə hər gün fransız müəllimi Lidiya Mixaylovnanın evinə getməli idi. Ac oğlana yazığı gəldi. Və dərsdən sonra onu öz yerində yedizdirməyə çalışdı. Amma qürurlandı və yeməkdən imtina etdi, ona görə də işgəncə kimi ora getdi. Sonra müəllim oğlana kömək etmək üçün daha bir cəhd etdi. Bir gün dərsə gələndə müəllim onu ​​pulla divar oyunları oynamağa dəvət edir. Razılaşdı. Amma sonradan gördü ki, müəllim onunla bərabər oynayır. Oyun öz mənasını itirirdi. Bir gün qapının döyülməsi ilə maraqlanan direktor nə baş verdiyini öyrənmək üçün gəldi və müəllimlə tələbənin pul üçün oynadığını gördü. Bu hadisədən sonra Lidiya Mixaylovna getdi.
Mən bu hərəkəti nəcib və fədakar hesab edirəm, çünki müəllim fərqli yollarİstedadlı bir oğlana kömək etməyə çalışdım və heç kim ona toxunmasın deyə məktəbi tərk etdim.
….Və yanvar bayramlarının ortasında oğlan bir paket aldı. İçində makaron və üç qırmızı alma var idi. Oğlan bunun Lidiya Mixaylovnadan olduğunu təxmin etdi.


-dan cavab I I I[yeni başlayan]
V.Rasputinin “Fransız dili dərsləri” hekayəsinin qəhrəmanlarından biri olan müəllimin adı Lidiya Mixaylovna idi. O öyrətdi xarici dil, lakin başqa məsələlərdə həmişə kömək etməyə hazır idi.
Səliqəli və ağıllı, geyimi və görünüşü ilə gözəl idi. O, həmişə ətir qoxusu alırdı və heç kimin idarə edə bilməyəcəyi xüsusi və inanılmaz bir şey yayırdı.
Hekayənin baş qəhrəmanı. tələbəsinin yeməyə heç nəyi yox idi. O, uzaqdan rayon mərkəzinə gəlib. bağlamalar ona nadir hallarda çatdırılırdı. Pulu olmadığından pul üçün qumar oynamağa başladı. Bundan xəbər tutan Lidiya Mixaylovna, evində fransız dili dərslərindən sonra yöndəmsiz şəkildə onu yedizdirməyə çalışdı, amma heç nə alınmadı. sonra onunla divar oynamağa başladı - pul üçün bir oyun. O, bunu onun ehtiyacına görə etdi. Deməli, heç olmasa, birtəhər öz yeməyini qazana bilərdi. Rejissor onların oyunundan xəbər tutdu. Lidiya Mixaylovna məktəbdən qovulub.
Müəllim bunu xarakterinin mehribanlığına, empatiya qabiliyyətinə görə edib. onun bədbəxtliyinə gözlərini yuma bilmədi. Üstəlik, onun üçün məsuliyyət hiss edirdi sinif müəllimi. Lidiya Mixaylovna ona kömək etdi. bacardığım qədər.
Müəllim səhv etdi, amma yaxşı niyyətlə etdi. Düşünürəm ki, oğlan üçün etdiklərinə diqqət yetirməklə onun bu hərəkətini bağışlaya bilərik. Məktəb qaydaları nöqteyi-nəzərindən onun hərəkəti səhv idi, amma mən onu qınamıram, mənəvi keyfiyyətlərinə heyranam.

Hekayənin qəhrəmanı - balaca oğlan- adi kənd mühitindən beşinci sinifdə təhsilini davam etdirməli olduğu rayon mərkəzinə gedir. "Beləliklə, on bir yaşımda müstəqil həyatım başladı" dedi qəhrəman.

Amma oğlanın yeni yerində onu hansı sınaqların gözlədiyindən xəbəri yox idi. Evdən uzaqda olduğu üçün çox narahatdır, yaxınlıqda heç bir qohum yoxdur və daimi aclıq hissi onu "çika" oynamağa məcbur edir - qumar pul üçün. Bir banka süd almaq üçün oğlana bir rubl udmaq lazım idi. “Onu alandan sonra qaçdım, bazardan bir banka süd aldım... nahar etdim və ev tapşırığı ilə oturdum”.

Yaxşı oxuyurdu. Fransız dilinin yeganə problemi tələffüz idi. Və sonra qəhrəmana fransız dilini öyrənməyə kömək edən, ardıcıl və səbirlə oğlanla işləyən, diqqətini həqiqi dəyər qaydalarına yönəldən bir adam peyda olur. Bu, Lidiya Mixaylovnadır.

Lidiya Mixaylovna niyə xüsusi dərslər üçün hekayənin qəhrəmanını seçdi? Axı, "məktəbdə məndən yaxşı danışan bir neçə uşaq var idi." Oğlan hələ başa düşmürdü ki, müəllim şagirdində nəyinsə səhv olduğunu hiss edir. Onun döyüldüyünü görüb və bilib ki, uşaqlar pul üçün oynayırlar. Sonra nəyin bahasına olursa olsun ona kömək etmək qərarına gəldi.

Lidiya Mixaylovna uşağa təkcə fransız dilini və fransız sözlərinin düzgün tələffüzünü öyrətmir, ona müstəqil yaşamağı öyrədirdi. Müəllim onun ev üçün necə darıxdığını, yeni mühitdə tək qaldığını, hər şeyin ona yad və yad olduğunu gördüyü üçün ona bağlandı və öz oğlu kimi ona qulluq etməyə başladı. Dost oldular, öyrəndilər daxili dünya və bir-birinin ruhi vəziyyəti.

Lidiya Mixaylovnanın əsas uğuru uşağa fransız dilini öyrətməsi deyildi - o, ona özünü, ruh halını dərk etməyi öyrətdi, ona ədalət hissi aşıladı, öz qabiliyyətlərinə inam yaratdı və özünü ifadə etməkdən çəkinməməsinə kömək etdi.

Bölmələr: Ədəbiyyat

Sinif: 6

Dərsin məqsədi: müqayisəli səciyyələndirmə texnikasını təqdim edin - antiteza, ədəbi qəhrəmanları xarakterizə edin.

Tapşırıqlar:

  1. maarifləndirici: epizodu təhlil etməyi öyrənin, edin müqayisəli xüsusiyyətlər;
  2. inkişaf edir: yaddaşı, daxili və monoloq nitqi, məntiqi təfəkkürü inkişaf etdirmək; Yaradıcı bacarıqlar;
  3. təhsil: yetişdirmək estetik zövq, bir bədii əsərin qəhrəmanlarından nümunə götürərək özünə hörmət və mərhəmət.

Dərsin növü: ilkin təlim.

Avadanlıq: kompüter təqdimatı.

Dərslər zamanı

I.Org anı.

II. Ev tapşırığını yoxlamaq.

Son dərsdə V.G Rasputanın "Fransız dərsləri" hekayəsindəki baş qəhrəmanın obrazını təhlil etdik və qəhrəmanı xarakterizə edən bir diaqram çəkdik. Evdə siz bu diaqram üçün mətndən sitatlar seçmisiniz.

Qəhrəmanın aşağıdakı xarakter xüsusiyyətlərini müəyyən etdik( Əlavə 1. Slayd 1):

  • davamlılıq (məktəbi tərk etmədi; pul üçün oynadı, amma əylənmək üçün deyil - oyuna rəftar etdi yeganə yol süd üçün pul almaq; oğlanların təhdidlərinə baxmayaraq, yenidən klirinqdə oynamağa gedir);
  • bilik aclığı (Hər bir çətinlikə baxmayaraq yaxşı oxudum);
  • özünə hörmət (müəllimdən hədiyyə qəbul etmir; ondan yemək oğurlandığını heç kimə demir).

Bu keyfiyyətlər hansı insanlarda var? (İnsanlara güclü xarakterlə).

III. Motivasiya təqdimatı.

Ancaq belə güclü bir xarakterə baxmayaraq, oğlan uşaq olaraq qaldı və istiliyə və qayğıya ehtiyac duydu. “Ancaq ən pis şey mən məktəbdən evə gələndə başladı” cümləsi ilə müəllif nə demək istəyirdi?

Kim öz qayğısı və iştirakı ilə tənha uşağı qızdıra bilərdi?

Buna əsaslanaraq, dərsin mövzusunu necə müəyyən edərdiniz? ( Əlavə 1. Slayd 2.) Dərsin tarixini və mövzusunu dəftərə yazaq: “Müəllimin mənəvi səxavəti. Lidiya Mixaylovnanın uşağın həyatındakı rolu.

Beləliklə, mövzunu əhatə etmək üçün sinifdə nə etməliyik? (Müəllim obrazını təsvir edin).

IV. Yeni material.

Lidiya Mixaylovnanın baş qəhrəmanın problemlərinə biganə olmadığını ilk olaraq hansı epizoddan başa düşürük?

Gəlin hekayədən bir parçanı rola görə oxuyaq və fikirləşək ki, söhbət niyə baş qəhrəman üçün gözlənilməz oldu? ( Müəllimin intonasiyası dəyişir, cəza əvəzinə söhbət oğlan üçün xilas olur).

Mən bu hekayə üçün rəssam Qaldyayevin illüstrasiyalarını seçdim (Əlavə 1. Slayd 3). Onlar bu epizod üçün uyğundurmu? Niyə?

Gəlin müəllim və şagirdi şifahi şəkildə təsvir edək.