"Göy qurşağının sehrli rəngləri" rəsm dərsinin texnoloji xəritəsi. Açıq rəsm dərsi “Sehrli çiçəklər ölkəsinə səyahət”

"Göy qurşağı hansı rəngdədir" mövzusunda 6-7 yaşlı uşaqlar üçün GCD-nin xülasəsi


Müəllif. Sokolova Svetlana Sergeevna, əlavə təhsil müəllimi
MBOU DOD Mərkəzi uşaq yaradıcılığı, Syava kəndi.

Materialın təsviri: Mən sizə birbaşa xülasə təklif edirəm təhsil fəaliyyəti 6-7 yaşlı uşaqlar üçün 1 il əlavə təhsil təhsil proqramı fincan "Art Studio". "Göy qurşağı hansı rəngdədir" mövzusunda. Bu dərsin xülasəsi müəllimlər üçün faydalı olacaqdır uşaq bağçası və 1-ci sinif müəllimləri orta məktəb. Tədris dərsinin bu xülasəsi Art Studio klubunun əlavə təhsil proqramına girişdir. Müəllim dərsin kompüterlə müşayiəti üçün öz mülahizəsinə uyğun şəkillər seçə bilər.

Dərsin mövzusu: "Göy qurşağı hansı rəngdədir"

Hədəf: Uşaqları dərslərin məzmunu ilə tanış etmək vizual incəsənət"IZOstudio" klubunda. Uşaqların təsviri incəsənət sahəsində bilik, bacarıq və bacarıq səviyyəsinin müəyyən edilməsi.
Tapşırıqlar:
TƏHSİL:
Sinifdə iş qaydaları və materialları təqdim edin
təsviri incəsənət dərsləri.
İş yerinin təşkili və iş bacarıqlarını inkişaf etdirin
fırça və boyalar.
Təbiət hadisəsini ilkin rəsm çəkmədən təsvir etməyi öyrənin.
İNKİŞAF:
Akvarellərlə dəqiq rəsm çəkmək bacarığını inkişaf etdirin.
Ətrafdakı dünyanın gözəlliyinə estetik həssaslığı inkişaf etdirin.
Uşaqlarda vizual yaddaşı və yaddaşdan və təəssüratdan təsvir etmək bacarığını inkişaf etdirmək.
TƏHSİL:
Vizual sənətə marağı inkişaf etdirin.
üçün sevgi yetişdirin doğma təbiət və ona qarşı qayğıkeş münasibət.
Komandada dostluq münasibətlərini, bir-birinə kömək etmək istəyini inkişaf etdirin.
Dərsin növü: Yeni materialın öyrənilməsi.
Dərsin növü: Söhbət elementləri ilə praktiki dərs.
Metodlar: İzahlı və illüstrativ, praktiki metoddan istifadə etməklə qismən kəşfiyyat.
Təhsilin birinci ili. Əlavə təhsil proqramına giriş.
Uşaqların yaşı. 6-7 il.
Dərs vaxtı. 35 dəqiqə.
Avadanlıq:
Müəllim üçün:
- dərs təqdimatı,
- müxtəlif texnikada hazırlanmış uşaq rəsmlərinin sərgisi;
- maqnitofon, melodiyalar olan kasetlər,
- quaş.
- Uşaqlar üçün:
- albom,
- akvarel boyaları,
- fırça,
- bir banka su.
Dərs planı.
Təşkilati mərhələ. 1 dəqiqə
/ salamlar/
Hazırlıq mərhələsi. 8 dəqiqə
/mövzu, məqsəd və vəzifələrin mesajı/
Əsas mərhələ. 20 dəqiqə
a/ nəzəri.
b/ praktiki.
Final mərhələsi. 5 dəqiqə
/dəsi yekunlaşdırır/
Reflektor mərhələsi. 1 dəqiqə
/dərs özünüqiymətləndirmə/
Dərsin gedişatı
1.Təşkilati mərhələ.
Məqsəd: iş yerinin təşkili, qarşıdan gələn işə psixoloji münasibət.
Salam, qrupu sinif üçün yoxlayır.
2.Hazırlıq mərhələsi.
Məqsəd: Uşaqları yeni dərs materialını qavramağa hazırlamaq.
Müəllim:
- Gəlin tanış olaq. Mənim adım Svetlana Sergeevna, təsviri incəsənət müəllimiyəm.
- İndi özünüzü təqdim edin. (uşaqlar adlarını deyirlər)
Mən rəsm çəkməyi çox sevirəm
Ağaclar, quşlar və heyvanlar,
Düşünməyi, xəyal etməyi xoşlayıram
HAQQINDA gələcək həyat Uşaqlar.
Gülümsəyin, günəş işığı, bizim üçün daha tez-tez.
Gülümsəyin, günəş işığı, xoşbəxtliyimiz üçün (Slayd 2: uşaq rəsmləri)


Müəllim:
- Baxın, sərgimizdə nə qədər uşaq rəsmləri var. Necə düşünürsünüz
Onları çəkən uşaqlar rəsm çəkməyi sevirlərmi? (rəsmlər, uşaq sənətkarlıqları sərgisi), (uşaqların cavabları)
Müəllim:
- Uşaqlar, siz rəsm çəkməyi xoşlayırsınız? (uşaqların cavabları)
Müəllim:
- Təsviri incəsənət dərslərində biz rəsm çəkəcəyik, heykəltəraş edəcəyik,
müxtəlif sənətkarlıq etmək, bütün heyrətamiz şeyləri təsvir etməyi öyrənmək,
ətrafımızda gördüyümüz, icad etdiyimiz, xəyal etdiyimiz şeylər.
Müəllim:
Dərsin məqsədi: Bu gün gözəl bir təbiət hadisəsini - göy qurşağını çəkəcəyik. Gəlin boyalar və fırça ilə işləməyin ilk üsullarını öyrənək. Biz təxəyyül, yaradıcı təfəkkür, cütlük və müstəqil işləmək bacarığını inkişaf etdirəcəyik.
Müəllim:
- Uşaqlar, "Şən Qələm" bizə qonaq gəldi və indi tutacaq maraqlı oyun"Rəssamın portfeli", rəsm üçün lazım olan aksesuarları təxmin etməlisiniz. Uşaqlar, kim düzgün cavabı bilirsə, siqnalı qaldırın - rəngli qələm.
(“Rəssamın portfeli” oyunu oynanılır. Müəllim tapmacalar soruşur)
-Səhər məktəbə gedirəm
Mən ləvazimatları götürəcəm.
Evimi çiyinlərimdə daşıyıram,
Və rəsm üçün.... (Albom) (slayd 3: uşaqların cavablarından sonra ekranda tapmacaların şəkilləri görünür)
- Albomumuzu kim rəngləndirəcək?
Yaxşı, əlbəttə... (Qələm)
- Qorxmadan pigtailiniz,
O, boyalara batır
Sonra boyalı bir örgü ilə
Albomda o, səhifə boyunca rəhbərlik edir. (qotaxta)
- Ona iş versən -
Qələm boşuna idi. (Pozan)
- Rəngli bacılar
Susuz cansıxıcı
Əmi uzun və arıqdır
Saqqalı ilə su aparır.
Bacıları da onunla
Bir ev çəkin və siqaret çəkin. (Boyalar, fırçalar)
Müəllim:
- Yaxşı, uşaqlar, tapmacaları düzgün təxmin etdiniz və indi birlikdə aksesuarlarımızı masaüstündə düzgün şəkildə təşkil edək.
1.Bütün aksesuarlar iş dəzgahına elə yerləşdirilməlidir ki
işləməyinizə mane olmadılar.
2. Rəsm kağızı tam olaraq gözünüzün önündə yerləşir və yox
bloklanır.
3. Albomun üstündə su və bir qutu boya qoyulur.
4. Sağ tərəfdə (solaxaylar üçün - solda) karandaş və silgi yerləşir
fırçalar
Müəllim:
- Alətləri və materialları düzgün təşkil edib-etmədiyinizi yoxlayın
rəsm, (bir istinad siqnalından istifadə edərək uşaqlar tərəfindən özünü sınayın) (slayd 4)
Müəllim:
- Uşaqlar, rəssamların istifadə etdiyi boyaların adları nədir?
Uşaqlar: Akvarel, quaş, yağ, vitraj boyaları.
- İndi maraqlı bir oyun oynayacağıq "Rəngarəng boyalar". Masalarınızda quaş qabları var. Boyaların rənglərini adlandırın və bu rənglə nə çəkəcəyinizi söyləyin.
Uşaq masalarında bir banka boya var (hər kəsin fərqli rəngi var). Cüt işləmək.(slayd 5: ekranda boyalar təsvir olunur. Uşaqlar cavab verdikdən sonra günəşin, buludların, otların və s. rəsmlər görünür.)
3. Əsas mərhələ.
a/ nəzəri.
Məqsəd: Uşaqları təbiət hadisəsi - göy qurşağı və onun xarakterik xüsusiyyətləri ilə tanış etmək.
Rəngarəng qapılar
Biri onu çəmənlikdə tikib.
Ancaq onlardan keçmək asan deyil,
O qapılar hündürdür.
Usta cəhd etdi
O, darvaza üçün bir az boya götürdü.
Bir deyil, iki deyil, üç deyil,
Sadəcə yeddi, bax.
Bu qapı nə adlanır?
Onları çəkə bilərsinizmi? (göy qurşağı) (slayd 6: göy qurşağının şəkli)

Müəllim:
- Möhtəşəm bir fenomen - göy qurşağı. O, göydə necə görünür? (uşaqların cavabları, müəllimin əlavəsi) Yay günü isti yağış yağanda günəş şüaları su damcılarında sınır.
- Bu cür yağışın başqa adı nədir?
- Göbələk.
- Göy qurşağının bir çox adı var - rokçu, üzük, körpü.
Müəllim:
- Uşaqlar, göy qurşağının şəklinə baxın və bütün rənglərini adlandırın,
(uşaqların cavabları)
Müəllim:
- Göy qurşağının rəngləri həmişə müəyyən ardıcıllıqla düzülür. Onun üçün
Bu sıranı xatırlamaq üçün qafiyəyə qulaq asın:
Hər
Ovçu
arzular
Bilin
Harada
Oturur
qırqovul
Müəllim:
- Bu ifadədəki hər bir sözün başlanğıc hərflərindən istifadə edərək, göy qurşağında yerləşən rənglərin sırasını xatırlamaq asandır. Onlara ad verin.
Uşaqlar: qırmızı, narıncı, sarı, yaşıl, mavi, mavi, bənövşəyi.
- Uşaqlar, indi yaxşı məsləhətlərə qulaq asın gənc rəssamlar sizə "Şən Qələm" verəcək.
- Fırçanı suda yumşaq bir şəkildə isladın, bankanın kənarındakı artıqlığı silin və ya fırçaları ləkələmək üçün bir parça istifadə edin.
- Fırçanı kağıza sürtmək və onun “saç düzümünü” korlamaq, həmçinin onu suya batırmaq olmaz. (saç buruqları)
- Boyanı ləkələməmək üçün fırçanızı hər dəfə yuyun,
- İşdən sonra quaş möhkəm bağlanmalıdır ki, o. quru deyil və akvarel, əksinə, onu örtməyin, boya qurumasına icazə verin.
- Rəsm çəkərkən düz oturmaq lazımdır ki, fırçanın iti ucu gözünüzə düşməsin.
Müəllim:
- Dostumuz "Şən Qələm" sizin üçün maraqlı bir tapmaca hazırladı - məşqlər.
Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi.
Mən kağız üzərində qaçıram
Mən hər şeyi edə bilərəm, hər şeyi edə bilərəm: (yerində qaçır)
İstəsən ev çəkərəm, (ayaq barmaqlarının üstündə dayan, qollarını yuxarı qaldır, özünü dam kimi göstər)
Qarda Milad ağacı istəyirsiniz? (çömbəlmək)
Dayı istəyirsənsə, bağça istəyirsən. (yanlara çevrilir, əllər kəmərdə)
İstənilən uşaq mənə xoş gəlir! (yerində tullanır)
b/ praktiki
Məqsəd: Uşaqlarda təsvir edərkən praktik bacarıqların formalaşdırılması təbiət hadisəsi- göy qurşağı.
Müəllim:
- İndi hamımız birlikdə göy qurşağı çəkək:
- vərəqi üfüqi şəkildə yerləşdirin;
- əvvəlcədən su ilə nəmləndirilməsi lazım olan boyaları götürün;
-bütün yığını basaraq qırmızı rəngdə birinci qövsvari xətti çəkin
kağıza fırçalar;
- göy qurşağının bütün zolaqlarını bir-birinə yaxın yerləşdirin.
/ müstəqil praktiki iş uşaqlar, müşayiət musiqi tərtibatı/ (slayd 7)
4. Final mərhələsi.
Məqsəd: Dərsdə görülən işlərin ümumiləşdirilməsi.
Oyun "Göy qurşağının rəngləri"
Müəllim: Uşaqlar, göy qurşağının rəngləri qarışıqdır. Onları düzgün sıralamağa kömək et, (rəngli qələmlər göy qurşağının spektrinə uyğun olaraq uşaqlar tərəfindən lövhəyə qoyulur) (slayd 8)

Açıq dərs təsviri sənətə görə

"Gəzinti sehrli torpaq rənglər"

Hədəf:özlərinə və əllərində olan ifadəli vasitələrdən istifadə edərək şəkillər yaratmaq qabiliyyətlərinə inamı inkişaf etdirməyə davam edirlər.

Proqram təminatı vəzifələri:

Təhsil: uşaqların göy qurşağının rəngləri haqqında biliklərini möhkəmləndirmək; uşaqların diqqətini ona yönəldin dünyaçoxrəngli və müxtəlifdir.

İnkişaf: icra prosesində yaradıcı təxəyyülü inkişaf etdirmək yaradıcı vəzifələr və texnologiyadan istifadə edərək rəsm yaratmaq qeyri-ənənəvi rəsm.

Təhsil: empatiya hissini, ümumi məqsəd üçün birləşmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Təhsil sahələri: bədii yaradıcılıq, idrak, ünsiyyət, musiqi.

Avadanlıq: Rəngsiz göy qurşağı təsviri olan whatman kağızı, kəpənək, məktub olan zərf, nömrələri olan zərflər, yumşaq modullar, ipdən top, plastik kublar, göy qurşağı rənglərində saplardan hazırlanmış pomponlar, sinə.

Resurs materialı: kompüter, proyektor, musiqinin audio yazıları, elektron təqdimat.

İlkin iş.

Oxumaq uydurma, rəsmlərin reproduksiyalarının tədqiqi: A. Savrasov “Göy qurşağı”, K. Somov “Göy qurşağı”; didaktik oyunlar“Yeddi çiçəkli çiçək topla”, “Göy qurşağı yığ”, təbiət hadisələri haqqında tapmacalar.

Motivasiya: kömək nağıl qəhrəmanı.

Dərsin gedişatı:

    Giriş hissəsi:

Sakit musiqi səslənir

pedaqoq. Salam uşaqlar və əziz qonaqlar. Uşaqlar, bu gün bizim üçün qeyri-adi bir gündür, dərsimizə qonaqlar gəldi - onlara salam deyin, onlara gülümsəyin.

Uşaqlar, nəyə diqqət yetirin gözəl rəsm Mən sizin üçün hazırlamışam (whatman kağızına rəngsiz göy qurşağı çəkilir). Oh, burada nə olub? Dünən sizin üçün parlaq bir rəsm çəkdim və indi nədənsə rəngsizləşdi? Bizimlə belə zarafat edən kim idi?

(Müəllim uşaqların diqqətini hərflə kəpənəklərə cəlb edir).

Yaxşı, bu başqa kimdir? Və bu nədir? Məktub! Gəlin nəzər salaq. Kimdəndir? Uşaqlar, burada bir sirr var. Gəlin təxmin etməyə çalışaq?

Sirr:

Çayın üstündəki çay kimi

Birdən rəngli bir adam peyda oldu

Möcüzəli asma körpü . (Göy qurşağı).

pedaqoq. Bu məktubu yəqin ki, bizə Göy qurşağı Sehrbazı göndərib. Bizə nə yazır? Məktubu oxuyur: "Salam uşaqlar! Sehrbaz Göy qurşağı sizə yazır. problemə düşdüm. Pis sehrbaz rənglərimi aldı. Bəyənmir parlaq rənglər və bütün dünyanın rəngsiz olmasını istəyir. Və o, mənim sehrli paltarımla başladı. Görün necə çirkinləşib. Uşaqlar, zəhmət olmasa, mənimkimi geri qaytarmağa kömək edin rəngli boyalar! Sehrli çiçəklər diyarına getməlisiniz. Ümid edirəm ki, siz mehriban uşaqlarsınız və qarşınıza çıxan bütün maneələri dəf edə biləcəksiniz”.

"Sənin Göy qurşağın"

    Əsas hissə:

pedaqoq. Yəni hər şey bundan ibarətdir?! Məlum olub ki, burada pis sehrbaz olub. Və düşünürəm ki, mənim parlaq rəsmim hara itdi? Yaxşı, Rainbow'a kömək etməyə razısan? Ancaq bunu etmək üçün göy qurşağının bütün rənglərini və onların yerini bilmək lazımdır? Göy qurşağının neçə rəngi var? Hansı rənglər? Onlar necə ardıcıllıqla düzülüblər? Gəlin sehrli ekrana baxaq, o bizə nə göstərəcək?

“Göy qurşağının rəngləri” təqdimatının nümayişi.

pedaqoq. Uşaqlar, bizi çətin bir yol gözləyir. Rəngləri göy qurşağına qaytarmağa kömək etməliyik. Sehrli Çiçəklər diyarına getmək üçün bizə xəritə lazımdır.

Ekranda həndəsi formaları olan xəritə görünür.

pedaqoq. Uşaqlar, xəritə nə üçündür? Gəlin baxaq, burada nə görürsən? Hansı həndəsi fiqurlar burda görürsən? Sizcə, xəritədəki bu rəqəmlər nə deməkdir? (uşaqların cavabları). Kim Göy qurşağı Sehrbazına kömək etmək üçün sehrli bir ölkəyə getmək istəyir?

sehrli musiqi. Uşaqlar ətrafa baxırlar. Çiçəklərin Sehrli ölkəsinə heyran olun.

pedaqoq. Mən sizə bir sirr deyim: biz sehrli diyarda şər sehrbazın gizlətdiyi nömrələri olan zərfləri axtaracağıq. Hər bir zərfdə göy qurşağının rənglərini tapmaq üçün yerinə yetirməli olduğumuz tapşırıqlar var.

pedaqoq. Mənə deyin, ilk olaraq hansı nömrəni tapmalıyıq? Xəritəyə baxaq, 1 rəqəmi hansı həndəsi fiqurları təmsil edir? Beləliklə, indi Sehrli Çiçəklər Ölkəsində bu fiqurları tapaq.

Uşaqlar düzbucaqlı və yarımdairə tapırlar. Rəqəmlərin üzərində 1 nömrəli zərf var.

pedaqoq. Uşaqlar, görək pis sehrbaz hansı tapşırığı yerinə yetirdi? O, bizdən rənglər haqqında tapmacalar tapmağı xahiş edir, bəs nəyi təxmin edə bilərik?

Bulmacalar

Moruq və çiyələklərdə,

Pomidor və lingonberry

Dadı, əlbəttə, çox fərqlidir,

Bəli, rəng oxşardır ... (Qırmızı)

Hər portağal onunla doludur,

Hətta təlxək də onunla daha çox əylənir,

O, bütün tülkü üzərindədir

Və təkərdə bir dələ üzərində. (narıncı)

Salam Dandelion!

Və çimərlik paltarına salam!

Şən, parlaq rənginiz

Hamımızın həqiqətən xoşuna gəlir! (Sarı)

Bu rəng yarpaqlarda gizlidir

Və noxud qabığında.

Hətta turşu xiyar

Həm də yay idi... (Yaşıl)

Məni unutmalar gözəl rəngdir -

Parlaq, şən, cənnət.

Sən və mən təxmin edəcəyik

Bu rəng. O -... (Mavi)

Qarğıdalı çiçəyini çəkərdim

Hətta qaradan da istifadə edə bilərdim!

Ancaq narahat olmayın, mən onu boyamayacağam!

Rəngi ​​daha gözəldir! (Mavi)

Onu gözünün altında görüb,

Döyüşçü dərhal yazığı gəlir

Və burada badımcan və gavalı var

Ondan razı və xoşbəxtdirlər. (Bənövşəyi)

pedaqoq.Əla! Xəritəyə baxaq, növbəti rəqəm nədir? 2 rəqəmi hansı fiqurları təmsil edir? İndi onları qrupda axtaraq.

Uşaqlar bir kvadrat və dairə tapırlar. Fiqurların üzərində 2 nömrəli zərf var və uşaqlar onu açır.

pedaqoq. Pis sehrbazın bizim üçün nə hazırladığını oxuyaq.

« Bir tor toxumalıyıq xoş arzular, bunun üçün bir top ipə ehtiyacınız olacaq." Uşaqlar, gəlin bir ip topunu götürək. Nə işdir! Və bu toru necə toxuyacağıq? Hörümçək toru necə toxuyur? (uşaqların cavabları). Gəlin xalçanın üstündə bir dairədə oturaq. Əlimə bir ip dolayacağam, birinizə bir arzu deyəcəyəm və topu kimə istəsəm yerə yuvarlayacağam. Siz də eyni şeyi edəcəksiniz, yalnız öz arzularınızla.

Uşaq kiməsə bir arzu deyir, əlindəki ipi dolayır və topu başqa uşağa yuvarlayır. Bunun hörümçək toru olduğu ortaya çıxır.

pedaqoq. Ayağa qalxaq. Yaratdığımız “xoş arzular şəbəkəsinə” baxın! Xoş arzularınız sizdə necə hisslər yaratdı?

Uşaqların cavabları.

pedaqoq. Uşaqlar, xəritəmizə baxın, son bir işimiz qalıb. Hansı rəqəm və hansı həndəsi fiqurlar deməkdir? Gəlin görək bu rəqəmlər haradadır?

Uşaqlar həndəsi formaları tapırlar - trapesiya və üçbucaq, burada 3 nömrəli bir zərf var.

pedaqoq. Yaxşı, uşaqlar, biz artıq iki tapşırığı tamamladıq, amma bu tapşırığın öhdəsindən gələcəyikmi? Açın və oxuyun: “Kubiklərdən saray tikməliyik”. Uşaqlar, gəlin kublardan saray tikək?

Uşaqlar üç qrupa bölünür və hər biri kublardan öz saraylarını tikirlər.

Uşaqların hər bir uşağın fikrini nəzərə alaraq birlikdə, kollektiv şəkildə işləməsi vacibdir.

pedaqoq. Yaxşı uşaqlar, bütün tapşırıqlar pis sehrbaz tamamladıq? Bir az dincək? Hər şeyi mənim etdiyim kimi edirik.

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi.

Əllərini qaldırıb silkələdilər - bunlar meşədəki ağaclardır.

Dirsəklər əyilmiş, əllər sarsılar - külək şehini yıxır.

Əllərimizi hamarca yelləyirik - quşlar bizə tərəf uçur.

Onların necə oturduğunu sizə göstərək: qanadları arxaya bükülür.

pedaqoq. Yaxşı, nəhayət, pis sehrbazın bütün tapşırıqlarını yerinə yetirdik. Gəlin daha yaxından nəzər salaq, bəlkə nəhayət göy qurşağının rənglərini tapacağıq.

Uşaqlar ətrafa baxmağa və qrupda göy qurşağının rənglərini axtarmağa başlayırlar. Və masanın altında bir sandıq tapırlar.

pedaqoq. Uşaqlar, kim sinədə nə olduğunu görmək istəyir?

(Uşaqlar sinəni açır və görürlər ki, boyalar əvəzinə göy qurşağının bütün rənglərinin saplarından hazırlanmış pomponlar var.)

Bu nədir? Biz nə etməliyik? Amma boyalar yoxdur, nə ilə boyamalıyıq?

Uşaqların cavabları.

Uşaqlar stolun üstünə rəngli pomponlar tökürlər, burada rəngsiz naxışlı Whatman kağızı var.

pedaqoq. Uşaqlar, ponponları götürün və sehrli göy qurşağı paltarını rəngləndirin!

Uşaqlar whatman kağızının üzərinə göy qurşağı düzürlər. Göy qurşağı haqqında mahnı var.

pedaqoq. Göy qurşağımız hazırdır!

Ekranda göy qurşağı görünür.

    Yekun hissə:

pedaqoq. Uşaqlar, bu gün nə etdik?

Uşaqlar tapşırıqları necə yerinə yetirdiklərini və ən çox nəyi bəyəndiklərini söyləyirlər.

pedaqoq. Rainbow Sehrbazın yeni paltarını bəyəndinizmi? Bu nəyə oxşayır? Sizcə, Rainbow yeni paltarı bəyəndi? Əlbəttə ki, o bunu bəyəndi və sizə təşəkkür etdi! Göy qurşağı Sehrbazı, ondan bir rəngli pomponu, istədiyinizi götürməyə imkan verir. Gəlin ona da təşəkkür edək və hamınıza birlikdə təşəkkür edək!

Uşaqlar hədiyyə olaraq rəngli pomponlar götürür və Göy qurşağı Sehrbazı ilə vidalaşır.

Bələdiyyə Təhsil müəssisəsi 57 saylı lisey

Togliatti şəhər rayonu


Açıq dərsin xülasəsi

vizual incəsənət

6 "A" sinfində

"Göy qurşağının sirləri. Rəng elminin əsasları”.

Rəssamlıq müəllimi tərəfindən tərtib edilmişdir

Meşçeryak Olqa Viktorovna


İndiki:

müavini Su Ehtiyatlarının İdarə Edilməsi üzrə Direktor: Erunova E.V.

Psixoloq-pedaqoq: Proxorova T.V.

Müəllimlər: Valova L.A.

Gribanova A.V.

Təsviri sənət dərsi

"Göy qurşağının rəqsləri. Rəng elminin əsasları”.

6 "A" sinfində
Müəllim: Meşçeryak Olqa Viktorovna

Tarixi: 14.10.09

Mövzu:"Rəng. Rəng elminin əsasları”

Dərsin növü: Yeni materialın öyrənilməsi üzrə dərs
Dərsin məqsədi: rənglərin xassələrini və yeni rənglər tapmaq üsullarını öyrənmək

Tapşırıqlar:

Təhsil:


  • Tələbələri rəng elminin əsasları ilə tanış etmək;

  • bədii materialların imkanları haqqında bilikləri genişləndirmək;

  • rəng çarxı anlayışını, ilkin, kompozit rəngləri, soyuq və isti rəngləri, rəng kontrastını,
İnkişaf:

  • koqnitiv marağı inkişaf etdirmək və yaradıcılıq fəaliyyəti tələbələr

  • yaradıcı təxəyyülü inkişaf etdirmək;

  • qrafik bacarıq və bacarıqları inkişaf etdirmək,
Təhsil:

  • bədii zövqü və dəqiqliyi inkişaf etdirmək;

  • tapşırılan işə məsuliyyət hissini aşılamaq.
Sosial:

  • dərs zamanı əqli işlərə, müəyyən intizam tələblərinə öyrəşmək.

Avadanlıq və materiallar:

Müəllim üçün– “Rəng çarxı”, “İsti və soyuq tonlar” metodik cədvəlləri, rəng kartları (Əlavə 1) K. Monenin “Temza üzərində körpü”, P.Sezan “Əriyən qar”, P.Siqnak “Dəniz dərdləri” rəsmlərinin reproduksiyaları. , I Aivazovski. Buz dağları", Van Qoq "Günəbaxanlar", F. Malyavin "Burulğan" (Əlavə 2). Rənglər və çalarlar haqqında şeirlər
Tələbələr üçün: gouache, kağız, fırçalar, kompas, palitrası.

Dərsə hazırlıq: Dərsin mövzusu lövhədə yazılmışdır, “Rəng çarxı”, “İsti və soyuq tonlar” cədvəlləri, mətni olan 5 qapalı vərəq, stollarda paylama materialları (rəsmlərin reproduksiyaları, hazırlanmış şablonlar (Əlavə 3))
Dərs planı


  1. Giriş söhbəti

  2. Yeni materialın öyrənilməsi

  3. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

  4. Praktiki işin təşkili və aparılması

  5. Dərsi yekunlaşdırmaq (refleksiya)

Dərslər zamanı

Biz çiçəkləri sevirik

İşığa çıxanda -

Qaranlıqdan.

Pəncərədə donmuş çiçək var...

Ağ soyuqun rəngidir,

O, tənhadır.

Nə təsəvvür edirsiniz, hansı rənglərdən istifadə edirik?

İndi ikinci şəkil:

Rəng dünyası

Mavi okean,

Mavi dağlar,

Göy göyün rəngidir,

Uzaq və qürurlu!

Günəş səmanın yarısıdır -

İşıq dənizi!

Pəncərələri açıb sizi içəri buraxacağıq

Sarı qovun

Biz onu parçalara ayırdıq!

...Sarı - günəbaxan

Və bəlkə -

xoşbəxtlik.


Gün batımı səmasında qırmızı parıldayır!

Səssizcə düşürlər

Yetişmiş armud.

Otun yaşıl qulaqları var.

Palıd süfrəsi,

Quyu və çəllək...

Darçın qəhvəyi

Və şokolad!

Kimsə bənövşəyi rəngi tökdü -

Alatoranlıqdır

Və səhər!..

İndi hansı rənglərdən istifadə etmişik?

1. Sirr

Rənglər xromatik və akromatikdir.

1 sirr - rənglər xromatik və akromatik bölünür

2. Sirr

3 xromatik əsas rəng

Neçə xromatik rəng var? Xatırlamağa çalışın. Çox şey əldə edə bilərsiniz. Minimum boya dəstində nə qədər var (6)

Bunlar hansı rənglərdir? (Qırmızı, sarı, mavi, qara, ağ, yaşıl)

Bu rəngləri qarışdırmaqla inanılmaz müxtəlif rəng və çalarlar əldə edə bilərsiniz.

Bütün rənglərin orijinal ataları 3 rəngdir: qırmızı, sarı, mavi - bunlara əsas deyilir.

2 gizli – 3 əsas xromatik rəng (sarı, qırmızı, mavi)

4. Praktik iş: bir dairə çəkin, onu 6 hissəyə bölün və dairənin hissələrini əsas rənglərlə boyayın, bitişik hissələri rəngsiz buraxın. Müəllim “Rəng çarxı” cədvəllərinin nümunəsindən istifadə edərək materialı izah edir

3. Sirr

Əlavə rənglər 3 əsas rəngi qarışdırmaqla əldə edilir. İndi ağ hissələrin üzərinə rəngləyək. Bunu etmək üçün ona bitişik olan əsas rəngləri qarışdıracağıq.

Rəngləri harada qarışdıracağıq? Palitrada.

Sarı və qırmızı qarışdırın və narıncı alın

Qırmızı və mavi - bənövşəyi

Mavi və sarı yaşıl rəngdədir.

Əsas rəngləri qarışdırmaqla əmələ gələn rənglərə tamamlayıcı deyilir. (yazılı lövhə lövhədə çevrilir)

3 sirr - bütün rənglər əsas rəngləri qarışdırmaqla əldə edilir və tamamlayıcı adlanır
Bədən tərbiyəsi dərsi: "Bir qutu rəngli qələmdə" mahnısı
4 sirr

Xromatik rənglər soyuq və isti bölünür.

Müəllim: Növbəti sirri açmaq üçün rəsmlərin reproduksiyalarına diqqət yetirək (paylanma materialları stolun üstündədir) və indi onlardan çayın üstündəki sərin səhəri, şimalın buzlu sükutunu, soyuq elementləri xarakterizə edənləri seçin. dənizdən. Rəssamlar hansı rənglərdən istifadə edirdilər? (Mavi, bənövşəyi) Bu rənglər soyuq adlanır (Müəllim “İsti və soyuq tonlar” cədvəli ilə işləyir).

İndi odlu, qaynar rəqs burulğanını, payızın işığını, günəbaxan buketində əks olunan isti günəşi təsvir edən rəsmləri tapın. Rəssamlar hansı boyalardan istifadə edirdilər? (narıncı, sarı, qırmızı). Bu rənglərə isti deyilir.

İndi gəlin “Əriyən qar” rəsminə baxaq. Bu rəsm hansı rəng sxemində (isti və ya soyuq) çəkilib? (Cavablar: isti, soyuq)

Olya Melnikova
"Sehrli Göy qurşağı". üzrə inteqrasiya olunmuş dərsin xülasəsi vizual incəsənət böyük qrupda

Mövzu - rəsm

Böyük qrup

Mövzu: « Sehrli göy qurşağı»

Hədəf: yaxşı əhval-ruhiyyə yaratmaq.

Tapşırıqlar:

Rəng qarışdırmağı birləşdirməyə davam edin

Təcrübə yolu ilə yaradıcı təxəyyül inkişaf etdirin

Kollektivizmi və bir-birinə mehriban münasibət bəsləmək

Material: zərf; rənglər haqqında tapmacalar göy qurşağı; qövslər rəngli kartondan hazırlanmış göy qurşağı; maqnitlər; gouache boyası; palitralar; qotazlar; quruducular; dəzgahlar; albom vərəqləri.

Dərsin gedişatı:

Uşaqlar içəri girirlər qrup. Müəllim və uşaqlar zərfi tapıb oxuyurlar.

Karandashkin kömək istəyir. Müəllim zərfdə tapmacalar tapır və uşaqlar sevinclə onları təxmin edirlər.

Rəngarəng qapılar

Biri onu çəmənlikdə tikib.

Usta cəhd etdi,

Darvazalar üçün bir az boya götürdü

Bir deyil, iki deyil, üç deyil -

Yeddiyə qədər, baxın! (göy qurşağı)

Mənə bu rəngi verdi

Yanğın haşhaş buketi

Eynilə, ad günü olmadan,

Əhvalınızı yaxşılaşdırmaq üçün! (qırmızı)

Əziz rəngim, tələs və mənə de

Həyatda nəyi qiymətləndirirsiniz?

Dairəvi balqabaq, yerkökü,

Ağıllı bir şəkildə bağda onlardan bir bağ yetişdirin! (narıncı)

Çöldə bir dandelion böyüdü,

Qızılı-sarı oğlan.

O, bu rənglə dost idi

Və o, günəşə bənzəyirdi! (sarı)

Özü üçün yay geyimləri tikir

Heyrətamiz rəng.

Onunla çiçəklər bəzədilib

Tərəvəz bağları və bağlar! (yaşıl)

Yuxarıda səmavi rəng,

"Salam!"- səhər mənə qışqırdı

Pəncərədən baxdı

O, ovuclarını mənə uzatdı. (mavi)

Səsli qardaş axını -

Bu dostun rəngləri,

Su ilə oxuyun

Dünyada bundan dadlı gavalı yoxdur,

Bu rəng onlara dad verir.

Gavalı sadəcə dadlıdır -

Onları məmnuniyyətlə yedim. (bənövşəyi)

Hər düzgün cavabdan sonra uşaq təxmin etdiyi rəngi dəzgahına yapışdırır. Nəticədə, dəzgahda həqiqi, düzgün bir şey almalısınız göy qurşağı. Tapmacaları təxmin etdikdən sonra zərfdə mənzərəli kağız vərəqlərini tapırıq (uşaqların sayına görə)çəkilmiş ilə göy qurşağı. Amma natamam göy qurşağı, narıncı, mavi və bənövşəyi rənglərdən məhrumdur. Uşaqların qarşısına tapşırıq qoyurdum ki, Karandaşkinə rəsm çəkməyə kömək etsinlər göy qurşağı.

Sürücülük suallarını verirəm.

Hansı rənglərimiz var?

Mavi, narıncı və bənövşəyi rənglərimiz varmı?

Bu rəngləri əldə etmək üçün nə etmək lazımdır?

Uşaqları dəzgahlara getməyə və əvvəlcə palitralarda narıncı, mavi və bənövşəyi rəngləri tapmağa dəvət olunur. İşləməkdə çətinlik çəkən uşaqlarla müəllim fərdi iş aparır.

Alt xətt:

Müəllim uşaqlara heyran qalır göy qurşağı və köməklərinə görə uşaqlara təşəkkür edirik!

3-cü sinifdə təsviri incəsənət dərsi

Proqram bölmələri:“Gerçəkliyin estetik qavrayışı”, “İncəsənət əsərlərinin qavranılması”, “Təyyarədə təsvir. Rəng".

Praktik işin mövzusu: "Göy qurşağı" .

Dərsin məqsədi: Nəzərdə tutulmuşdur ki, dərsin sonuna qədər şagirdlər rəngin ifadə xassələrini bilsinlər və yaddaşdan rəsm çəkərkən əşyaların xarakterik rəngini çatdıra bilsinlər.

Tapşırıqlar:

1. Şagirdlərin əsas və kompozit rənglər haqqında biliklərini yeniləmək;

2. Bədii obrazlar yaradarkən ilkin və kompozit rənglərdən və onların çalarlarından istifadə haqqında anlayışı genişləndirmək;

3. Kompozisiyalarda məkan planlarını çatdırmaq bacarığının formalaşmasına töhfə vermək;

4. Şagirdlərin rəng qavrayışının və vizual yaddaşının inkişafına kömək etmək;

5. Ətrafdakı reallığın estetik qavrayışının formalaşması üçün şərait yaratmaq.

Dərslər zamanı

I. Təşkilati mərhələ

Sinfin dərsə hazırlığının yoxlanılması

Şən zəng çaldı.

Dərsə başlamağa hazırsınız? ( Bəli!)

Gəlin düşünək və düşünək

Və çəkmək üçün gözəl!

II. Şagirdlərə yeni materialın çatdırılması mərhələsi

* giriş müəllimlər

Salam, gənc dostlar!
Bu gün sizi tanış etmək istərdim,
Yaratmaq və oynamaq imkanı
Özünüz real mənzərə yarada bilərsiniz!

Bunun üçün ümid edirəm
Mənə deyin, hansı vasitələr var?
Eşitəcəyiniz ilk şey cavabdır -
Rəsm üçün həqiqətən lazım olan (rəngdir)!

Bəli, hər kəs rəngin ifadəli xüsusiyyətlərini bilir.
Ancaq bildiyiniz başqa bir vasitə var
Rəssamlar Belarusiyada və xaricdə ona sahibdirlər.
Bu sözü deyin - (tərkibi)

* Dərsin mövzusunun təyin edilməsi

Uşaqlar, dərsdə nə edəcəyimizi söyləmək üçün bu iki sözdən istifadə etməyə çalışın? (Kompozisiyanı rəngli ifa edəcəyik)

Tapmacanı təxmin etməklə kompozisiyanın nə adlanacağını öyrənəcəksiniz.

Rəngarəng qapılar

Biri onu çəmənlikdə tikib.

Usta cəhd etdi

Darvazalar üçün bir az boya götürdü

Bir deyil, iki deyil, üç deyil -

Yeddiyə qədər, baxın.

Bu qapı nə adlanır?

Onları çəkə bilərsinizmi? (Göy qurşağı)

Düzdür, kompozisiyamız "Göy qurşağı" adlanacaq və onu tamamlamaq üçün bizə aşağıdakılar lazımdır ifadə vasitələri, rəng kimi. Slayd 1

Bunun göy qurşağı olduğunu öyrənməyə hansı sözlər kömək etdi? (Yeddi rəng)

Uşaqlar, göy qurşağı haqqında nə bilirsiniz? (uşaqların ifadələri)

Başqa nə bilmək istərdiniz?

Beləliklə, sualınızın ilk cavabı: niyə göy qurşağı görünür?

Slayd 2. Niyə göy qurşağı görünür?

Yağışdan sonra kiçik damcılardan ibarət su tozu uzun müddət havada qalır. O qədər yüngüldürlər ki, dərhal yerə düşmürlər. Günəş şüaları onlara dəydikdə damlalar kiçik güzgülərə çevrilir və yeddi rəngdən ibarət olan Günəş işığını əks etdirir. Beləliklə, göy qurşağı su damcılarından və günəş işığından ibarətdir.

Uşaqlar, sizcə, göy qurşağı ilin hansı vaxtında olur?

Slayd 3 . Yazda göy qurşağı

Slayd 4-5. Yazda göy qurşağı

Slayd 6 -7 . Payızda göy qurşağı

Slayd 8 . Qışda göy qurşağı

Və ən heyrətamiz təbiət hadisəsi qışda göy qurşağıdır! Bu, çox qəribədir, qeyri-adidir. Şaxta xırıldayır, soyuq qış günəşi solğun mavi səmada parlayır və kiçik buz kristalları havada üzür. Günəş şüası bu kristalların arasından keçir, prizmadakı kimi sınır və gözəl göy qurşağı kimi səmada əks olunur.

Slayd 9-11 . İkiqat Göy qurşağı

Bəzən səmada 2 göy qurşağı görünür - onlardan biri çox parlaq, ikincisi daha solğun olur. Bu o deməkdir ki, günəş şüası su damcılarında iki dəfə əks olunur.

Mənə deyin, göy qurşağı yalnız gün ərzində görünə bilərmi?

Slayd 12. Gecə göy qurşağı

Xeyr, bunların hamısı möcüzə deyil. Bəzən gecələr, yağışdan sonra buludların arxasından ay görünəndə göy qurşağı görünə bilər. Onun tutqun şüalarında Ay göy qurşağı da doğulur, əlbəttə ki, günəş qədər parlaq deyil.

Uşaqlar, "göy qurşağı" sözünün haradan gəldiyini bilirsinizmi?

Slayd 13. "Göy qurşağı" sözünün mənası

Söz "göy qurşağı" söz kimi görünür "sevinc". Birdən səmada heyrətamiz dərəcədə gözəl bir qövs görünəndə sevindiricidir. Köhnə günlərdə onu "Cənnət qövsü" adlandırırdılar və bunun xoşbəxtlik gətirdiyinə inanırdılar. O vaxtdan bəri buna belə deyirlər - göy qurşağı.

Uşaqlar, göydə göy qurşağı görəndə hansı hissləri yaşayırsınız?

Təbiəti müşahidə etdikdə görürük ki, təbiətdə hər şeyin özünəməxsus rəngi var ki, bu rəng işığın, kosmosda yerləşməsinin, digər cisimlərin rənginin təsiri və hava şəraitinin təsiri ilə dəyişə bilir. Rəssamlar boyadan istifadə edərək təbiətin gözəlliyini çatdırırlar. Rəngin, rəng birləşmələrinin, soyuq və isti rənglərin harmoniyasının köməyi ilə rəssamlar müxtəlif hisslər və əhval-ruhiyyəni çatdırırlar: sevinc, kədər, incəlik, narahatlıq, gözlənti.

Görək nə qədər rəssam öz əsərlərində göy qurşağı təsvir edib.

Slayd 14. Kuindzhi A.I. "Göy qurşağı", 1842

Slayd 15. Somov K. A. "Göy qurşağı", 1897

Slayd 16. P.P. Rubens "Göy qurşağı ilə mənzərə"

Slayd 17 . V. Sidorkin “Göy qurşağı ilə mənzərə”

Slayd 18 . A. Zaitsev "Göy qurşağı"

Slayd 19. G. Malışeva "Payız göy qurşağı"

III. Biliyin ilkin möhkəmlənməsi mərhələsi

Bütün rəssamlar öz əsərlərində hansı ifadə vasitələrindən istifadə edirdilər? (Rəng)

Zəhmət olmasa baxın rəng dairəsi. (Slayd 20. ) Orada siz 6 rəng görürsünüz. Onlardan üçü əsas, üçü isə kompozitdir. Əsas və köməkçi rəngləri adlandırın.

Rənglər qarışıq olarsa, bu dairə əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirilə bilər. Rəssamlar belə işləyir, getdikcə daha çox yeni çalarlar tapırlar. Genişlənmiş rəng çarxına baxın, onun artıq 24 rəngi var ( Slayd 21 .)

* “Rəng dairəsi” praktiki işi (cütlərlə iş)

Mən sizə rəngli konfetlərdən və sudan istifadə edərək öz rəng çarxınızı yaratmağı təklif edirəm. Şirniyyatları dairəyə yerləşdirin və boşqabın ortasına su tökün ki, konfetlər su ilə örtülü olsun.

Rəng çarxı (Göy qurşağı) sizə nəyi xatırladır?

Göy qurşağında neçə rəng var? Onları sıra ilə adlandırın.

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

IV. Tələbələrin müstəqil praktiki işi

Uşaqlar, göy qurşağını fırça ilə deyil, mətbəx süngəri ilə çəkməyi təklif edirəm. Nəmlənmiş bir süngərə fırça ilə göy qurşağının bütün rənglərinin zolaqlarını tətbiq edin və nəzərdə tutulan süjetdən asılı olaraq vərəq boyunca süpürün. Kompozisiyanın ardıcıllığına nəzər salaq.

1. Mənzərənin motivi haqqında düşünün.

V. Tamamlanmış tapşırıqların təhlili

Müəllim qiymətləndirmə meyarlarına uyğun olaraq uşaqların işini təhlil edir:

Kompozisiyanın orijinallığı.

Şəkillərin, rənglərin ifadəliliyi.

Rəsmdə məkanın köçürülməsi.

Rəng problemlərini həll etmək bacarığı.

Müstəqillik, diqqətlilik, çalışqanlıq.

VI. Dərsi yekunlaşdırmaq. Refleksiya

Sinifdə hansı yeni şeyləri öyrəndiniz və nə öyrəndiniz?

Rəsm tamamlandı və dərs tamamlandı.
Və sizinlə görüşümüzə yekun vuracağıq.
Bütün təəssüratlarımızı rəngə çevirdiniz.
Mənasını öyrəndikdən sonra cavabı tapacağıq.

Rəngin bir çox mənası var, hamısını saymaq mümkün deyil.
Amma yenə də bəzilərinin adını çəkmək istərdim.
Qırmızı rəng ən parlaqdır, həyəcanlandırır və çağırır,
Bilik atəşi bizi yaradıcılığa aparanda.

Narıncı xoşbəxtlik rəngidir, rahatlıq və istilik gətirir,
Bu sizə deyir ki, dərs sizin üçün boşuna deyildi.
Yaşıl rəng - həyəcan, yaratmaq istəyi.
Bütün bunları ruhunuzda saxlamağınızı arzu edirəm.

Və öz hisslərinizi rəngə çevirdiniz.
Siz süjetə mavi, mavi və bənövşəyi daxil etdiniz.
Sizə ümid, fantaziya və xəyallar arzulayıram.
Gözəllik bayrağı altında öyrənin, ümid edin və yaradın.

Dərsin sonunda əhvalınıza hansı rəng uyğun gəlir?

Slayd 22 . Əhval rəsm

Slayd 23 . Göy qurşağı əhval-ruhiyyəsi

VII. Məlumat mərhələsi bədii materiallar, növbəti dərs üçün lazım olan alətlər və avadanlıqlar

Növbəti dərs üçün rəngli karandaşlara ehtiyacımız olacaq. Oğlanlar, zəhmət olmasa hərəsinə bir maşın və maşınlarla rəngləmə kitabları gətirin.

1. Mənzərənin motivi haqqında düşünün.

2. Havanın hansı vəziyyətini və əhvalını çatdırmaq istədiyinizi müəyyənləşdirin.

3. Obyektlərin sayını və rəng sxemini müəyyənləşdirin.

4. Niyyətinizə uyğun formatı seçin.

5. Şəkil müstəvisində üfüq xəttinin yerini müəyyən edin.

6. Müraciət edin əsas obyekt kompozisiyalar - göy qurşağı.

7. Landşaftın digər elementlərini yazın.

Kompozisiyanın icrası ardıcıllığı:

1. Mənzərənin motivi haqqında düşünün.

2. Havanın hansı vəziyyətini və əhvalını çatdırmaq istədiyinizi müəyyənləşdirin.

3. Obyektlərin sayını və rəng sxemini müəyyənləşdirin.

4. Niyyətinizə uyğun formatı seçin.

5. Şəkil müstəvisində üfüq xəttinin yerini müəyyən edin.

6. Kompozisiyanın əsas obyektini - göy qurşağını tətbiq edin.

7. Landşaftın digər elementlərini yazın.

Kompozisiyanın icrası ardıcıllığı:

1. Mənzərənin motivi haqqında düşünün.

2. Havanın hansı vəziyyətini və əhvalını çatdırmaq istədiyinizi müəyyənləşdirin.

3. Obyektlərin sayını və rəng sxemini müəyyənləşdirin.

4. Niyyətinizə uyğun formatı seçin.

5. Şəkil müstəvisində üfüq xəttinin yerini müəyyən edin.

6. Kompozisiyanın əsas obyektini - göy qurşağını tətbiq edin.

7. Landşaftın digər elementlərini yazın.

Kompozisiyanın icrası ardıcıllığı:

1. Mənzərənin motivi haqqında düşünün.

2. Havanın hansı vəziyyətini və əhvalını çatdırmaq istədiyinizi müəyyənləşdirin.

3. Obyektlərin sayını və rəng sxemini müəyyənləşdirin.

4. Niyyətinizə uyğun formatı seçin.

5. Şəkil müstəvisində üfüq xəttinin yerini müəyyən edin.

6. Kompozisiyanın əsas obyektini - göy qurşağını tətbiq edin.

7. Landşaftın digər elementlərini yazın.