Muzikālo izteiksmīgo līdzekļu analīze, strādājot pie darba. “Darbs pie mūzikas izteiksmes līdzekļiem

Publiskā nodarbība notika ar 2. klases skolnieku Vladimiru Terehinu.

Nodarbības tēma:"Mūzikas izteiksmes līdzekļi."

Nodarbības mērķis: Mūzikas izteiksmīgo līdzekļu apguve apmācības sākuma posmā.

Uzdevumi:

Izglītības: Izmantojot dažādu skaņdarbu un vingrinājumu piemēru, izpētiet dažādus mūzikas izteiksmes līdzekļus (melodiju, tempu, dinamiskās nokrāsas utt.).

Attīstība: veidot radošu pieeju izteiksmīgo līdzekļu izmantošanai mūzikā.

Izglītojoši: attīstīt emocionāli tēlaino uztveri.

Nodarbības veids: apvienots.

Izmantotās metodes: salīdzinājumi, spēles, vizuālā metode, novērošana un klausīšanās, analītiskā.

Nodarbības struktūra

I. Nodarbības sākums

1. Organizatoriskais posms
sveiciens
b) paziņojums par darba mērķi un gaitu stundā

II. Nodarbības galvenā daļa

1. Teorētiskā daļa
2. Darbs pie Buhvostova lugas “Neaizmirsti mani”
3. Tehnisko vingrinājumu komplekts
4. Darbs pie r.n.p. “Kā mūsējie pie vārtiem” arr. Az. Ivanova

III. Pēdējais posms

1. Novērtēšana
2. Mājas darbs
3. Nodarbības beigas


Nodarbības galvenā daļa.

Skolotājs runā ar skolēnu par tēmu. Katrai mākslai ir sava īpašā valoda, sava izteiksmes līdzekļi. Mūzikai ir sava īpašā valoda, skaņu valoda. Un viņai ir arī savi izteiksmes līdzekļi. Melodija kā muzikālā darba pamats. Motīvi, frāzes, teikumi. Vienkāršākā mūzikas forma.

Students tiek aicināts spēlēt Buhvostova lugu “Neaizmirsti mani”. Skolotājs atzīmē, ka skolēns jūt, kā melodijai jāskan, bet neizpilda to pareizi. Jums vajadzētu atrast izteiksmīgus izpildījuma līdzekļus, kas palīdzēs tikt galā ar problēmu. Sarunas laikā tiek noskaidrota ritmiskā raksta un melodijas augšupejošās kustības loma, loma dinamiski toņi lugas pirmajā frāzē. Studentam tiek lūgts izstrādāt šīs daļas dinamisko plānu, pievēršot uzmanību kažokādas kustībai.

Jāatceras, ka šī skaņdarba elegantā, melodiskā melodija izskanēs izteiksmīgi tikai tad, ja plēšas tiks dzītas mierīgi un vienmērīgi, neveicot pēkšņas kustības ar plēšām, nododot toņus. Muzikāla frāze ir jāizpilda vienā elpas vilcienā. Kažokādas kustības izmaiņām jāsakrīt ar mūzikas frāzes sākumu.

Skolotājs lūdz audzēkni spēlēties, pievēršot uzmanību tam, kā tiek apstrādāts kažoks.

Frāžu muzikālais, izteiksmīgais izpildījums ir atkarīgs ne tikai no atbilstības dinamiskiem toņiem, niansēm, pareizas plēšu kustības maiņas, bet arī no tempa. Skolēnam tiek uzdoti jautājumi par tempa lomu un tiek noteikts lugas žanrs: valsis. Tāpēc tempam jābūt šādam. lai tas uzsvērtu skaņdarba dejas raksturu. Secinājums fiksēts praktiski: skolēns uz instrumenta atskaņo vairākas frāzes valša tempā.

Skolotājs turpina darbu pie nākamā fragmenta, parādot, kā tas skan. Kopā ar studentu tiek analizēts fragments, atrastas sekvences, melodiskajai līnijai virzoties uz leju. Skolotājs lūdz atskaņot šo fragmentu, ievērojot dinamiskas nokrāsas.

Tālāk kļūst skaidrs, kāda ir darba kulminācija. Kulmināciju sagatavo pakāpeniska spriedzes palielināšanās. Šis spriedzes pieaugums tiek panākts ar vispārēju melodijas skaņu kustību uz augšu, palielinot skaņas skaļumu. Tiek parādīts darbs pie kulminācijas fragmenta.

Skolotājs iesaka mājās praktizēt tos izteiksmīgos izpildījuma līdzekļus, par kuriem tika runāts stundā: strādājiet pie kulminācijas fragmenta, mēģiniet, lai luga izklausītos kā vienots veselums.

Nākamais stundas posms: skolotājs lūdz skolēnam izspēlēt tehnisko vingrinājumu komplektu. kas palīdzēs tikt galā ar tehniskām grūtībām, kas rodas, strādājot pie krievu tautasdziesmas “Kā mūsējie pie vārtiem”.

Audzēknis spēlē G mažora skalu, īsus arpedžos ar legato sitieniem, staccato, akordus, vingrojumu ar terciņiem ar dažādiem sitieniem. Skolotājs lielu uzmanību pievērš darbam ar arpeģitētiem fragmentiem, jo studentam tas ir jaunais veids tehnika, kas pieejama izrādē “Kā mūsējie pie vārtiem”.

Pēc tam skolotājs turpina darbu pie krievu tautasdziesmas “Kā mūsējais pie vārtiem”. Šīs lugas raksturs ir pilnīgi pretējs lugas “Neaizmirsti mani” tēlam. Skolotājs uzzina, ar ko mūzikas žanri students jau ir iepazinies kursā muzikālā literatūra un uzzinājis, ka tā ir dziesma, deja un maršs, lūdz skolēnu noteikt žanru, kas ir darba pamatā. Skolēns atbild, ka šī ir deju dziesma. Skolotāja precizē, ka šī ir krievu valodas adaptācija tautasdziesma, un šādas ārstēšanas metodes visbiežāk balstās uz variācijas principu.

Variācijas saucam par noteiktu darba un tā daļu muzikālo formu, kas sastāv no tēmas izklāsta un vairākiem tās modificētiem atkārtojumiem. Lugas “Kā mūsējie pie vārtiem” pirmā daļa ir tēma, pamats variācijām.

Skolotājs rāda darbu pirmajā darba daļā, pievēršot audzēkņa uzmanību fragmentu un triepienu atkārtojumiem, kas palīdz izpaust lugas un frāzes raksturu. Liela uzmanība tiek pievērsta darbam pie kreisās rokas daļas.

Šī gabala otrā daļa ir pirmā variācija. Tā ir uzcelta uz arpeggiated ejām. Skolotājs un skolēns strādā pie arpedžos, apvienojot tos četrās skaņās.

Trešā daļa ir otrā variācija. Motīvs izklausās kreisajā pusē. Šī prezentācija studentam ir neparasta, tāpēc šim darbam tiek pievērsta liela uzmanība.

Mājās skolēns tiek mudināts strādāt pie arpeggētiem fragmentiem un praktizēt tēmu kreisajā rokā.
Visu darbu pie lugām laikā jāatceras, ka katrai skaņai, katrai melodiskajai struktūrai ir jākalpo darba rakstura izpausmei.

KLAVIŅU KLASES MODELIS

PAMATOTIES UZ KOMUNIKATĪVAS-AKTIVITĀTES PIEEJU

Lieta_Īpašas klavieres

Klase_4._________

Programmas veidsPapildus izglītības programma priekšmetā Speciālās klavieres

Nodarbības tēma“Mūzikas izteiksmes līdzekļi, strādājot pie mākslinieciska tēla”

Nodarbības struktūra:

1. Zināšanu papildināšana

2. Mērķu noteikšanas posms

3. Plānošanas posms

4. Apmācības aktivitātes plāna īstenošanai

Muzikālās izteiksmes līdzekļu shēma;

Muzikālais materiāls: P. Čaikovskis " Jauna lelle", R. Šūmaņa "Mazā romantika", N. Rakovs "Polka", A. Heveļevs "Baba Yaga", V. Rebikovs "Dervišs";

Ilustrācijas: V. Vasņecovs “Baba Yaga”, K. Makovskis “Dervišs”;

Literārie darbi: krievi Tautas pasakas, Timerkhana dzejolis "Vientuļais dervišs".

    Zināšanu atjaunināšana.

Skolotāja galvenie uzdevumi:

- apgūto teorētisko zināšanu nostiprināšana (mūzikas izteiksmes līdzekļi: skala, gājieni, dinamika, temps, ritms, tembrs, melodija);

Uzmanības, atmiņas, izziņas procesu attīstība;

Komunikācijas prasmju, saskarsmes kultūras, sadarbības veidošana.

Skolotāja darbība

Studentu aktivitāte

Organizē sarunu par mūzikas kā vienas no mākslām iezīmēm, par mūzikas izteiksmes līdzekļiem, izmantojot shēmu, kas ļauj noteikt skolēna zināšanu līmeni.

Pārbauda aptverto materiālu: spēles skalas, vingrinājumi, skaņdarbi: A. Heveļevs “Baba Yaga”, V. Rebikovs “Dervišs”.

Skolotājs pievērš uzmanību tam, kādi mākslinieciskie un izteiksmīgie līdzekļi tiek izmantoti šajos darbos.

Dod perspektīvas turpmākam darbam.

Pārskata mūzikas izteiksmes līdzekļu shēmu dialogā ar skolotāju, sniedz tiem definīciju, analizē, ar kādiem izteiksmes līdzekļiem mūzika pārraida to vai citu tēlu.

Atgādina svaru aptaustīšanu, demonstrē tehniskās iemaņas mazo un lielo iekārtu apgūšanā.

Atceras skaņdarbus, kurus viņš mācās.

Mācās koncentrēties.

    Mērķu noteikšanas posms - iestatīšana praktiski Privāts kognitīvs (izpildošs, radošs...) uzdevums vai uzdevuma definīcija vispārināts veids.

Skolotāja galvenie uzdevumi:

Patstāvīgas domāšanas un radošās iniciatīvas veidošana skolēnos;

Apgūt vispārinātus jaunu zināšanu iegūšanas veidus;

Kognitīvo motīvu veidošanās skolēnos izglītojošas aktivitātes: vēlme atklāt zināšanas, apgūt prasmes;

Skolotāja darbība

Studentu aktivitāte

Iekļauj skolēnu stundas tēmas un mērķa noteikšanā.

Izveido problemātiska situācija: izpilda dažādus darbus (P. I. Čaikovskis “Jaunā lelle”, R. Šūmaņa “Mazā romance”, N. Rakovs “Polka”), uzdod jautājumus: “Ko tu iedomājies, dzirdot šo mūziku? Kā komponists nodod to vai citu tēlu?” Ved studentu pie stundas problēmas formulējuma: "Kādu lomu tēla nodošanā spēlē mūzikas izteiksmes līdzekļi?"

Formulē un izrunā nodarbības tēmu un mērķi.

Mācās uzmanīgi klausīties, spriest, analizēt dzirdēto mūziku. Aplūko māksliniecisko un izteiksmīgo līdzekļu kompleksu darbos: nosaka režīmu, tempu, dinamiku, triepienu utt., atrod atšķirības darbos, nonāk pie skolotāja izvirzītās problēmas.

    Plānošanas posms.

Skolotāja galvenie uzdevumi.

Plānošanas prasmju veidošana radošā darbība;

Nodrošināt, ka studenti saglabā zināšanas un darbības metodes patstāvīgs darbs;

Radošās sadarbības organizēšana;

Veidojas spēju analizēt, salīdzināt un vispārināt izglītojošs materiāls.

Aktivitāteskolotājs

Studentu aktivitāte

Organizē darbu mērogos un gabalos: A. Heveļevs “Baba Yaga”, V. Rebikovs “Dervišs”. Pievērš uzmanību darbu raksturam, kādus mākslinieciskus un izteiksmīgus līdzekļus izmanto komponisti.

Aicina studentu patstāvīgi atrast un pielietot veidus, kā strādāt ar mūzikas izteiksmes līdzekļiem.

Dod radoši uzdevumi: veidot zemtekstu darbiem, atlasīt literāro un mākslas materiāls, kas atbilst darbu figurālajai struktūrai.

Parāda skolotājam gatavību izpildīt skalas un darbus, pievērš dzirdes uzmanību mūzikas izteiksmes līdzekļiem, paļaujoties uz esošajām zināšanām.

Mācās atrast un pielietot veidus, kā strādāt pie melodijas, pavadījuma, triepieniem, dinamikas, tempa.

Veic patstāvīgu radoša un izzinoša rakstura problēmu risināšanas līdzekļu meklēšanu.

4. posms. Apmācības aktivitātes plāna īstenošanai.

Skolotāja galvenie uzdevumi:

Muzikālo un praktisko iemaņu un muzikālās darbības iemaņu veidošana (kompozīcija, uztvere, izpildījums);

Veidot spēju pamatot skolēna rīcību spēles laikā;

Studenti apgūst prasmes saistīt savu rīcību ar plānu – savaldīties un pareizi rīkoties;

Attīstīt spēju patstāvīgi īstenot plānu.

Aktivitāteskolotājs

Studentu aktivitāte

Pārbauda studenta darbu.

Rīko diskusiju “Kas mainījās lugās, mainoties sitieniem, tempam, dinamikai?”

Piedāvā analizēt studenta darbu, mudina izteikt savu viedokli; koncentrējas uz studenta izglītojošo darbību gala rezultātiem stundā; stimulē skolēnu sasniegt pozitīvu rezultātu, rada veiksmes situāciju.

Mācās pielietot iegūtās zināšanas procesā individuālais darbs.

Izpilda skalas un skaņdarbus ar dažādiem sitieniem, dažādos tempos, ar dažādu dinamiku.

Analizē izmaiņas mākslinieciskais tēls mainot mūzikas izteiksmes līdzekļus. Mācās sniegt loģisku pamatojumu izmaiņām.

Atbild uz jautājumiem, kas uzdoti diskusijas laikā ar skolotāju.

Izmanto dažādas radošās darbības formas: veido zemtekstu,

atrod glezniecības un literatūras darbus, kas saskan ar darbiem: V. Vasņecova glezna “Baba Yaga” priekš “Baba Yaga”, krievu tautas pasakas; “Dervišam” ir K. Makovska glezna “Dervišs”, Timerkhana dzejolis “Vientuļais Dervišs”.

Mācās izprast izmantoto muzikālās izteiksmes līdzekļu lomu darbā pie mākslinieciska tēla.

5. posms. Refleksija (nodarbības rezultāts).

Skolotāja galvenie uzdevumi:

- Veidot skolēnos spēju objektīvi novērtēt savu darbību klasē;

Izraisīt empātiju saistībā ar panākumiem vai neveiksmēm;

Veidot spēju apzināties iegūto prasmju un iemaņu izmantošanas nozīmi

Aktivitāteskolotājs

Studentu aktivitāte

Organizē darbu tēmas nostiprināšanai.

Skolotājs vada sarunu ar skolēnu:

Ko mēs esam iemācījušies?

Ko tev patika darīt visvairāk?

Vai tas bija viegli?

Vai students ir apmierināts ar sevi?

Pozitīvi novērtē skolēna darbību

Analizē, novērtē stundas mērķa sasniegšanas panākumus un ieskicē patstāvīgās mācības plānu mājasdarbs students.

Klausās, atbild uz jautājumiem, papildina skolotāju, izdara secinājumus un vispārinājumus.

Veic savu darbību pašanalīzi nodarbībā, formulē sava darba gala rezultātu, veic pašvērtējumu, pašpārbaudi.

Mācās noteikt jūsu progresa pakāpi mērķa sasniegšanai.

Adekvāta izpratne par izglītības aktivitāšu panākumu vai neveiksmju iemesliem.

Apzinās iegūto prasmju un iemaņu izmantošanas nozīmi

Parāda izpratni par mājasdarbu mērķiem un uzdevumiem.

Kombinētā tipa atvērtā nodarbība, paredzēta studentiem junioru klases klavierspēles audzēkņi.
Ieteicams gan pirmsprofesionāļiem. izglītības programma, un bērniem, kas iesaistīti vispārējā attīstības programmā.

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

Pašvaldības valsts finansēta organizācija papildu izglītība"Bērnu mākslas skola Nr.1 ​​Rasskazovā"

Klavieru nodaļa

Publiskā nodarbība

MBUDO "Rasskazovas pilsētas 1. bērnu mūzikas skola" skolotāja

klavieru klase Fursova I.V.

«Darbs pie mūzikas izteiksmes līdzekļiem klavieru klasē»

Rasskazovo

2016. gads

Nodarbības mērķis:

  • Izglītības:

Zināšanu veidošana un nostiprināšana par mūzikas izteiksmes līdzekļiem;

Mūzikas terminoloģijas zināšanu nostiprināšana;

Izpildītās klaviermūzikas raksturojums.

  • Izglītības:

Analītisko spēju attīstība muzikālās domāšanas jomā;

Attīstīt spēju izcelt galveno darbā mūzikas skaņdarbs;

  • Izglītojoši:

Veicināt harmonisku indivīda izglītību;

Veicināt estētiskās mākslinieciskās gaumes izglītošanu;

Audzināšana uzmanīga attieksme uz nodarbībām;

Nodarbības veids : apvienotā nodarbība.

Nodarbības forma : atklātā individuālā nodarbība.

Nodarbību metodes: verbāls, praktisks, pētniecisks.

Izglītības tehnoloģijas: uz personību orientēta mācīšanās, aktīvās mācīšanās tehnoloģija.

Nodarbības soļi:

  • Laika organizēšana.

Emocionālais noskaņojums, skolēnu prezentācija, stundas tēmas vēstījums.

  • Ievads tēmā.

Saruna par mūzikas kā vienas no mākslām īpatnībām, analīze par to, ar kādiem izteiksmes līdzekļiem mūzika pārraida cilvēka emocionālo stāvokli.

  • Galvenā daļa.

Darbs ar skolēniem pie lugām... Darbs pie intonācijas, skaņu veidošanas, muzikālās formas.

Multfilmas “Bildes izstādē” skatīšanās Skolēnu muzikālā pavadījuma analīze.

  • Apkopojot stundu.

Nodarbību laikā:

Mūzikas īpatnība ir tāda, ka tā ar lielu tūlītēju un spēku var nodot cilvēka emocionālo stāvokli, visu jūtu un nokrāsu bagātību, kas pastāv reālajā dzīvē.

Sakarā ar to, ka mūzika ir īslaicīgs mākslas veids (atšķirībā no glezniecības un tēlniecības), tai piemīt spēja pārraidīt noskaņu izmaiņas, pārdzīvojumus, emocionālo un psiholoģisko stāvokļu dinamiku. Tādējādi katram mūzikas skaņdarbam ir noteikta “sensoriskā programma”.

Pastāv programmas mūzika. Šeit ir gleznaini mirkļi, un tā figurāls darbs ir emocionāla pieskaņa. Putnu čivināšana var būt gan satraukta, gan draudzīga, viļņu skaņas var būt mierīgas un draudīgas. Tāpēc izteiksmīgums vienmēr ir raksturīgs mūzikai, un vizualizācijai ir otršķirīga nozīme.

Izpildītājam, būdams starpnieks starp klausītāju un komponistu, muzikālais darbs ir jāatdzīvina, jāieskaņo, radoši tas jāsaprot un jāpauž tās domas un sajūtas, kuras komponists ir centies paust.

Uz kā balstās muzikālā ekspresivitāte?

Muzikālās izteiksmes līdzekļi ir: temps, dinamika, reģistrs, tembrs, ritms, harmonija, režīms, melodija, intonācija. Muzikālo tēlu rada noteikta muzikālās izteiksmes līdzekļu kombinācija. Piemēram, milzīgs raksturs tiek nodots, izmantojot forte dinamiku, zemu reģistru un atturīgu tempu. Mūzikas valodas izteiksmīgums daudzējādā ziņā ir līdzīgs runas izteiksmīgumam. Mūzikai un runai ir daudz kopīga. Mūzikas skaņas, tāpat kā runa, tiek uztverti ar dzirdi. Balss pārraida cilvēka emocionālos stāvokļus: smiekli, raudāšana, nemiers, prieks, maigums utt. Intonācijas krāsojums runā tiek nodots, izmantojot tembru, augstumu, balss stiprumu, runas tempu, akcentus, pauzes. Muzikālajai intonācijai ir tādas pašas izteiksmes spējas.

Runas intonācija pauž, pirmkārt, runātāja jūtas, noskaņojumu, domas, tāpat kā muzikālā intonācija. Tādējādi cilvēka satraukto runu raksturo ātrs temps, nepārtrauktība vai nelielu paužu klātbūtne, augstuma palielināšanās un akcentu klātbūtne. Mūzikai, kas rada apjukumu, parasti ir tādas pašas īpašības. Cilvēka sēru runu, tāpat kā sēru mūziku (klusu, lēnu), pārtrauc pauzes un izsaukumi.

B.V.Asafjevs terminu intonācija lietoja divās nozīmēs. Pirmā ir mazākā izteiksmīgi semantiskā daļiņa, attēla "graudaintonācija", "šūna". Piemēram, divu lejupejošu skaņu intonācija ar uzsvaru uz pirmo (mazas sekundes intervāls) parasti izsaka sāpes, nopūtu, raudu un lēcienu uz augšu četru skaņu melodijā (uz ceturtdaļu) ar uzsvaru uz otro. skaņa ir aktīvs sākums.

Termina otrā nozīme tiek lietota plašā nozīmē: kā intonācija, kas vienāda ar muzikālā darba garumu. Šajā ziņā mūzika neeksistē ārpus intonācijas procesa. Muzikālā forma ir intonāciju maiņas process.

Muzikālā forma visplašākajā nozīmē ir visa kopums mūzikas līdzekļi izsakot saturu. Šaurākā nozīmē mūzikas darba struktūra, tā atsevišķo daļu un sadaļu attiecības partijā, t.i., darba struktūra.

Mūzikas pagaidu raksturs ļauj mums nodot tālāk attīstības procesus un visdažādākās izmaiņas. Lai saprastu darba nozīmi, izjustu to, ir jāseko līdzi muzikālo tēlu attīstībai.

Raksturosim dažus mūzikas veidus – mūzikas žanrus.Mūzikas izteiksmes forma

Vispārīgi runājot, mūziku var iedalīt vokālajā un instrumentālajā. Vokālā mūzika asociējas ar vārdu, poētisku tekstu. Tās šķirnes ir solo, ansambļu un kora mūzika. IN instrumentālā mūzika saturs ir izteikts vispārīgāk. Tās šķirnes ietver solo, ansambļu un orķestra mūziku.

Bet mūzikas dalīšana tikai vokālajā un instrumentālajā ir ļoti patvaļīga. Ir daudz dažādu tautas un klasiskās mūzikas žanru.

Publicēts

Galvenā daļa:

Kiseļeva Vika 1.kl.izpilda lugu "Dzeguzes valsis" Šajā programmas skaņdarbā attēlota dzeguze. Attīsta bērna iztēli un arī iepazīstina ar valša žanru. Valsis diktē savus izpildījuma raksturlielumus – atbalstu un kustību pretī spēcīgajam trīs taktu dejas ritmam. Apgūstot šo gabalu, ir jāizstrādā katra intonācija atsevišķi no visas faktūras, jāveido katra frāze. Arī kreisās rokas pavadījuma daļu ir vērts apgūt atsevišķi.

Krivknceva Karina 2. klase.iestudē V. Korovicina lugu "Kaķis Vasīlijs" Šī ir programma luga, kurā attēlotas kaķa murrāšanas un plastiskās kustības. Šim nolūkam tiek izmantoti vairāki muzikālās izteiksmības paņēmieni - daudzslāņaina faktūra, maigas, murrājošas intonācijas, tēlam atbilstošs tembrālais krāsojums u.c.

Šeit seko lēnā tempā izstrādāt katru intonāciju, katru motīvu. Intonācija ir attāluma sajūta starp intervāliem. Melodija ir atkarīga no nošu savstarpējās attiecības. Uzstāties nozīmē “piedzīvot” katru intonāciju un novest katru muzikālo domu līdz loģiskam noslēgumam. Darbs pie intonācijas liek skolēnam ieklausīties sevī un savā spēlē. Intonācija veicina emancipāciju muskuļu un skeleta sistēma- parādās otas elpošana, elastība un plastiskums.

Pianistiem intonāciju nosaka faktūras daudzveidība ne tikai horizontāli, bet arī vertikāli. Kas jums jāpievērš uzmanība, strādājot pie tekstūras:

1. novērot dinamiskās attiecības starp balsīm un faktūras slāņiem.

2. Ir svarīgi, lai fons palīdzētu melodijai. Pievērsiet uzmanību tam, ka, mainot akordus, garas skaņas maina savu izteiksmīgo nozīmi.

3. Patiesa izteiksmība ir atkarīga no skaņas attāluma. Pavadījums melodiju bagātina, bet ar to nesajaucas.

Veidojot formu svarīgs ir trīs principi: atkārtošana, kontrasts, attīstība (variācija).

Šajā skaņdarbā divreiz pēc kārtas atkārtota muzikāla frāze aizstāj stopu, kas palīdz dziļāk klausīties un atcerēties melodiju. Starp atkārtojumiem ir kontrastējoša tēma. Šādu atkārtojumu loma ir ļoti liela: tie veido muzikālās dramaturģijas pamatu, jo ļauj noteikt attēla pārākumu.

Starp atkārtotajām sadaļām ir kontrastējoša epizode, un veidojas vienkāršs trīspusējs. Atkārtošana ir saistīta ar kontrasta principu, kas ļauj izcelt atkārtojumu. Kontrasts palīdz izteikt noskaņojuma izmaiņas mūzikā, tas izklausās kā opozīcija

Kontrasts ir saistīts ar citu veidošanās principu - attīstību. Pati tēma sastāv no diviem kontrastējošiem elementiem, un tas rada konfliktu, to sadursmes un attīstības iespējamību.

Gudkova Ksenija 2. klaseizpilda komponista Partskhaladzes darbu "Apaļā deja". Šī ir programma, kuras pamatā ir akordu faktūra. Modes un tonalitātes izmaiņas, dinamiska daudzveidība un raksturīgās intonācijas veido krievu tautas dejas tēlu. Īpaša uzmanība jāpievērš akordu izpildes kvalitātei. Lai to izdarītu, stingrā skaņas kontrolē, tie ir jāmāca atsevišķi un tikai pēc tam jāapvieno motīvos un frāzēs, liekot studentam domāt horizontāli. Pievērsiet uzmanību atslēgas maiņai – mažoram un paralēlam minoram. Maksimāli izmantojiet visu bagātīgo muzikālās izteiksmes līdzekļu klāstu, lai radītu iecirtīgas dejas tēlu.

Sabļina Evelīna 2.klizpilda Ju Litovko darbu "Piece" Šim darbam ir izteikta vokālā ievirze. Galvenā prasība, strādājot pie šī darba, ir identificēt un uzsvērt klavieru melodiju vokālo raksturu. Garīgi nošķiriet to no vispārējās tekstūras. Atdzīviniet to ar dinamiskiem toņiem. Atrodiet instrumenta skanējumā cilvēka balsij raksturīgo izteiksmību un muzikālo siltumu. Panākt vienojošu kustību, izpildot galveno melodisko līniju.

Apkopojot. Pašrefleksija.

Par studenta pianista attīstību liela nozīme ir darbs pie intonācijas. Jau pirmajās nodarbībās ir svarīgi iemācīties “dziedāt” uz kāda instrumenta. Sajust instrumentu, prast izteiksmīgi spēlēt, kontrolēt skaņas kvalitāti.

Studenti spēj uzskaitīt un formulēt galvenos mūzikas izteiksmes līdzekļus. Viņi cenšas cieši klausīties viņu spēlē un kontrolēt izpildījuma kvalitāti. Viņi saprata darba būtību, žanru, stilu. Aktīvi piedalījies muzikālā materiāla analīzē un izpētē.


Viens no galvenajiem uzdevumiem, pirms pianists izpilda jebkuru skaņdarbu, ir spēja atklāt šķietamo pretrunu starp skaņas radīšanas mehāniskumu un skaņas bagātību. Skaņas apgūšana ir vissvarīgākais uzdevums starp citām tehniskajām problēmām, kas pianistam ir jāatrisina, jo skaņa ir mūzikas jautājums.

MBU DO "Redkino bērnu mūzikas skola"

Metodisks ziņojums

"Mūzikas skaņa kā izteiksmes līdzeklis"

Sagatavoja: skolotājs un pavadonis

Bērnu mūzikas skola lpp Redkino Solovjova I.V.

Redkino, 2016

Ievads

Mūzika ir skaņas māksla. Tas nedod redzamus attēlus, nerunā vārdos un jēdzienos. Viņa runā tikai skaņās. Bet viņš runā tik skaidri un saprotami, kā runā vārdi, jēdzieni un redzami tēli. Skaņa atklāj mūzikas nozīmi, poētisko saturu, tās modeļus un harmoniju. Un, ja mūzika ir skaņa, tad galvenā rūpe, jebkura izpildītāja pirmais un svarīgākais pienākums ir strādāt pie skaņas.

DARBĪBAS METODES AR SKAŅU

Skaņa ir pirmais un vissvarīgākais līdzeklis starp visiem citiem līdzekļiem, kas pianistam ir jābūt. Darbs pie skaņas ir visgrūtākais, jo... kas saistīti ar studenta dzirdes un garīgajām īpašībām.

Skaņas apgūšana ir svarīgākais uzdevums starp citām tehniskajām problēmām, kas pianistam jāatrisina, jo skaņa ir mūzikas jautājums.

Viens no galvenajiem uzdevumiem, pirms pianists izpilda jebkuru skaņdarbu, ir spēja atklāt šķietamo pretrunu starp skaņas radīšanas mehāniskumu un skaņas bagātību. Klavieru skaņas melodiskums tiek panākts ar īpašu taustiņu nospiešanas tehniku. Galvenais ir nevis sist vai nospiest taustiņu, bet gan vispirms sajust tās virsmu, pēc tam ar pirkstu sajust to ar visu ķermeni un tikai tad ienirt atslēgā, it kā “līdz apakšai”. Izmantojot skaņas veidošanas metodi, roka ir jāatbrīvo no stīvuma un sasprindzinājuma. Tajā pašā laikā plauksta atrodas virs taustiņiem, pirkstus ieteicams turēt kopā, un to galiem jābūt stipriem un izturīgiem. Prasmes “dziedāt” uz klavierēm pamats ir rokas elpošana. Darbos, īpaši kantilēna tipa darbos, tas jūtams uzreiz. Rokai jāspēj saskaņoti atskaņot ne tikai atsevišķas intonācijas, bet arī veselu virkni skaņu it kā “vienā elpas vilcienā”. Šādas rokas attīstīšanai vajadzētu būt vienam no pirmajiem uzdevumiem klavierpedagoģijā. Pianists atveido ne tikai vienu melodiju vai balsi, bet arī visu darba sarežģīto harmonisko un polifonisko audumu. Izpildītāja uzdevums ir padarīt šo audumu izliektu, spilgtu vai, gluži pretēji, matētu, nodzēstu.

Skolotāju un pianistu kļūdas attiecībā uz skaņas uztveri un reproducēšanu uz klavierēm Neihauss iedala 2 virzienos: pirmais ir skaņas nenovērtēšana, otrais – pārvērtēšana. Viņš raksta, ka biežāk sastopams pirmais virziens, jo spēlētājs nedomā par klavieru dinamisko bagātību un skaņu daudzveidību. Galvenā uzmanība tiek pievērsta tehniskajai pusei, t.i. Pianista auss nav pietiekami attīstīta, izpildītājam trūkst iztēles.

Vēl viena kļūda — skaņas pārvērtēšana — rodas to izpildītāju vidū, kuri pārāk daudz apbrīno skaņu un to izbauda.

Arī pianisti nesaprot, ka skaņas skaistums nav juteklisks jēdziens, bet gan dialektisks. Labākā skaņa ir viena labākais veids pauž šo saturu. G. G. Neihauss raksta, ka trīs ceturtdaļas darba ir darbs pie skaņas. Savā grāmatā “Klavierspēles māksla” viņš sniedz darba secību pie skaņdarba, ko viņš sakārto šādā secībā:

  1. Mākslinieciskais tēls (nozīme, saturs).
  2. Skaņa laikā.
  3. Tehnoloģija kā līdzekļu kopums, kas nepieciešams mākslinieciskas problēmas risināšanai.

Strādājot ar skaņu, ir vienkāršākie principi, kas pianistam, tāpat kā jebkuram lasītprasmei, būtu jāzina. Jebkurai parādībai mūsu pasaulē ir sākums un beigas, tas noteikti attiecas uz klavieru skaņu.

Parastie skaņu apzīmējumi no diviem “pp”, reizēm trīs “p” vai četriem “p” līdz f, ff, retāk fff, vēl retāk ffff nemaz neatbilst reālajai dinamiskajai skalai, ko var reproducēt klavieres. . Lai izpētītu šo skalu, Neihauss ierosina sasniegt pirmo skaņas dzimšanu (pppppp...), kas seko pēc tam, kas vēl nav skaņa (tā ir nulle, kas rodas, nospiežot taustiņu pārāk lēni (āmurs paceļas, bet netrāpa pa stīgu)), pamazām palielinot sitiena spēku un rokas pacelšanas augstumu, sasniedz augšējo robežu (ffffff...), pēc kuras tā vairs nebūs skaņa, bet gan klauvējiens. Šī pieredze ir svarīga, jo tā sniedz precīzas zināšanas par klavieru skaņas ierobežojumiem. "Vēl neskan un vairs neskan." Neuhaus iesaka atskaņot melodiskus fragmentus (piemēram, Šopēna) ļoti lēnā tempā. Tādā veidā mēs varam apsvērt skaista bilde it kā caur “lupu”, tas palīdzēs iekļūt atsevišķu darba motīvu harmonijā un precizitātē. Varat arī atskaņot noti vai vairākas notis vienlaikus, ar noteiktu spēku un turēt to, līdz auss pilnībā pārstāj uztvert jebkādas stīgas vibrācijas, t.i. klausieties skaņu, līdz tā pilnībā izzūd. Tikai tie, kas skaidri sadzird klavieru skaņas garumu ar visām izmaiņām, pirmkārt, varēs sadzirdēt visu tās skaistumu, otrkārt, spēs apgūt nepieciešamo skaņas dažādību, kas nepieciešama skaidrai un skaidrai pārraidei harmoniju un skaņas perspektīvas radīšanu.

Jebkura klavierspēle, jo tās mērķis ir radīt skaņu, ir darbs pie skaņas.

Savā grāmatā “Par klavierspēles mākslu” G.G. Neuhaus sniedz mums dažus padomus, strādājot pie skaņas.

  1. Nepieciešams priekšnoteikums laba skaņa ir pilnīga apakšdelma, rokas un vispār rokas brīvība no pleca līdz pirkstu galiem, kam vienmēr jābūt modram.
  2. Jau pašā pianisma attīstības stadijā Neuhaus mums piedāvā vingrinājumus, kuru jēga ir divu vai vairāku notu atskaņošana ar vienu roku, kur katra skaņa jāizrunā ar dažādiem akcentiem, dinamiku un garumu.
  3. Ja polifoniskajā mūzikā (Neuhaus raksta, ka polifonija ir labākais veids, kā panākt skaņu daudzveidību) skolēnam neizdodas pietiekami plastiski izrunāt daudzslāņu audumu, tad lietderīgi ķerties pie “pārspīlēšanas” metodes.
  4. Viena no visbiežāk pieļautajām kļūdām izpildījumā ir melodijas un pavadījuma tuvināšana, kā arī nepietiekama pirmās un otrās plaknes atdalīšana. Šajā gadījumā dinamiskā attāluma pārspīlēšana starp pavadījumu un melodiju palīdzēs skolēnam daudz ko noskaidrot un izskaidrot.
  5. Kad notis saka crescendo, šajā vietā jāspēlē klavieres, un otrādi, kad notis saka diminuendo, jāspēlē forte. Precīza dinamisko nokrāsu atveidošana un pakāpeniskuma izpratne ir būtisks nosacījums pareiza skaņas attēla radīšanai.
  6. Skaņdarbu var atskaņot arī ļoti klusi (koncentrēti, vērīgi), tas palīdzēs izlabot koncertuzveduma laikā radušās neprecizitātes.
  7. Jo Klavierēm nav bezgalīgas skaņas paplašinājuma, tad melodiskās līnijas un pasāžu niansēm jābūt ļoti bagātīgām un elastīgām, lai skaidri nodotu mūzikas intonāciju.
  8. Ir ļoti svarīgi, lai visas motora sistēmas darbs pilnībā atbilstu dzirdes un skaņas dizaina prasībām.
  9. Darbos, kuros ir nepieciešams izmantot pedāli (tas ir, gandrīz vienmēr), skaņas jautājumus nav iespējams aplūkot atsevišķi no pedāļiem. Dažreiz ir lietderīgi atskaņot skaņdarbu bez pedāļa, tas ļauj izsekot katras skaņas precizitātei un skaidrībai. Bet ir svarīgi arī apgūt kādu gabalu ar pedāli, jo ar tās palīdzību jūs varat sasniegt vēlamo skaņas rezultātu.
  10. Viens no sarežģītākajiem pianista uzdevumiem ir radīt skaņas daudzpusību. Galu galā, ja spēlētājs dzird faktūras daudzšķautņaino raksturu, viņš noteikti atradīs līdzekļus, kā to nodot. Tas ir ļoti noderīgi, spēlējot akordus vai oktāvu, lai mācītu katru balsi atsevišķi.

Jebkurš darbs, ne tikai ar skaņu, ir jāveic ar dzirdes uztveri, jo tikai ar dzirdi var panākt krāsainu, melodisku atsevišķu frāžu un visa darba skanējumu.

Secinājums

Kopumā darbs pie skaņas ir daudzu paņēmienu un metožu kombinācija, kas ir nesaraujami saistītas un ļauj pianistiem pareizi izmantot klavieres kā līdzekli, lai nodotu klausītājiem darba muzikālo nolūku.

Bibliogrāfija

  1. Aleksejevs A. Klavierspēles mācīšanas metodes. - M., 1978. gads
  2. Hofmans I. Klavierspēle: atbildes uz jautājumiem par klavierspēli. - M., 1961. gads. 3. Gotsdieners A. Mūzikas psiholoģija. - M., 1993. gads.
  3. 4. Dals V. Vārdnīca dzīvo Lielo krievu valodu. - M, 2005. gads.

5. Korto A . Par klaviermākslu - M., 1965.

  1. McKinnon L. Spēlē no galvas. - L., 1967. gads.
  2. Mucmahers V. Muzikālās atmiņas uzlabošana klavierspēles apguves procesā. - M., 1984. gads.
  3. Petrušins V. Mūzikas psiholoģija. - M., 1997. gads.
  4. Savšinskis S. Pianists un viņa daiļrade. - L., 1961. gads.
  5. Teplovs B. Muzikālo spēju psiholoģija. - M., 1985. gads.

11. Feinberga S. Pianisms kā māksla. - M., 1969. gads.

  1. Cipins G. Mācās spēlēt klavieres. - M., 1984. gads.
  2. Šūmans R. Par mūziku un mūziķiem. sestdien Art. - M., 1973. gads.