Jesenná krajina, poznámky o výtvarnom umení. Zhrnutie lekcie kreslenia v seniorskej skupine: „Jesenné lístie“

Hodina kreslenia v 3. ročníku

Téma: „Stromy na jeseň“

Cieľ: Upevniť schopnosť detí vyjadriť základné črty kresby

stromy na jeseň.

1. Posilniť schopnosť kresliť stromy; upevniť vedomosti o častiach stromov - kmeň, konáre, koruna; schopnosť umiestniť kresbu na list papiera; sprostredkovať svoju charakteristickú farbu na jeseň; upevniť zručnosť farbenia farebnými ceruzkami, objasniť a obohatiť predstavy detí o okolitej realite - známky jesene, život rastlín na jeseň.

2. Rozvíjajte vizuálnu pamäť tým, že si zapamätáte umiestnenie stromov na hárku papiera - v strede, vľavo, vpravo, prenášajúc ich obraz; myslenie v analýze rôzne druhy stromy; motorické zručnosti rúk; predstavivosť prenášaním životných skúseností do kresby; spojená reč odpovedaním na otázky, obohacujúca lexikón (

časti stromu).

3. Rozvíjať estetické vnímanie sveta, schopnosť dokončiť prácu a presnosť pri dokončovaní práce.

Vybavenie: Ilustrácie s jesennou krajinou, ukážka, podrobné schémy, kytica jesenných listov, ceruzky, gumy,

Slovník: breza, javor, smrek, jesenný, zlatý, koruna, kmeň, konáre.

Počas vyučovania

1. Org. moment.

Všeobecná organizácia detí.

Kontrola prípravy potrebných vzdelávacích potrieb.

2. Úvodná

úvod učitelia:

Ktorý deň v týždni? - Dnes je Štvrtok

Aký deň je štvrtok? - Štvrtok je 4. deň v týždni.

Aké je teraz ročné obdobie? - ročné obdobie jeseň

Čo sa stane so stromami na jeseň?

Aké farby sa sfarbujú listy stromov na jeseň? - na jeseň listy žltnú a opadávajú - listy žltnú a červenajú.

3. Predmet správy

Chlapci, dnes budeme mať lekciu na tému „Stromy na jeseň“

4. Učiteľkin príbeh podľa ilustrácií „Stromy na jeseň“.

Priniesol som ilustrácie, pozrime sa na ne. (na tabuli visia 3 obrázky s jesennou krajinou))

Prišla jeseň a príroda okolo nás sa zmenila. Stromy, kríky a tráva stoja v jesennom odeve. Listy na stromoch na jeseň majú veľmi rôznorodú farbu. Majú zelené, červené, žlté a iné odtiene. Nie nadarmo sa jeseň nazýva zlatá. Na stromoch je čoraz menej listov. Padajú, točia sa vo vetre a ležia na zemi ako krásny koberec. Pozorujeme stromy rôznych druhov. Líšia sa od seba tvarom, farbou kmeňov a listov. Ich vetvy tiež nie sú usporiadané rovnakým spôsobom. Ale všetky stromy majú kmene, ktoré sú hrubšie v spodnej časti a tenšie v hornej časti, konáre sú umiestnené okolo kmeňa, na veľkých vetvách a malých vetvách.

5. Analýza objektu obrázka (ukážka)

6. Učiteľ predvádza činnosť umiestnením listov.

Chlapci, pozrite sa, akú kresbu budete dnes kresliť. (Ukážem vzorku deťom)

Čo je zobrazené na obrázku?

Aké stromy sú na obrázku?

Ktorý strom sa nachádza v strede?

Ktorý strom je vľavo?

Kde je na obrázku smrek?

Akú farbu má smrek?

Akú farbu majú listy brezy?

Akú farbu majú javorové listy?

Chlapi, pozri sa na zem pod stromami, tá je tiež žltá a červená, prečo myslíš?

Aké je toto ročné obdobie?

Výborne, všetci odpovedali správne.

a) Najprv urobíme značky zvislými čiarami v strede, vľavo a vpravo, kde budú nakreslené stromy.

b) Svetlé čiary obkreslíme kmene stromov, pričom nezabudneme, že kmene sú dole širšie a hore užšie.

c) Potom na stromy nakreslíme konáre. Na každom strome sú nakreslené inak. Javorové konáre sa pozerajú nahor, smrekové konáre sú rovné a pozerajú dole a brezové konáre tiež rastú nadol, ale sú zaoblené a majú hladké línie.

d) Potom nakreslite korunu brezy a javora.

e) Vyfarbite ceruzkami, zelený smrek, javor

Deti dávajú úplné odpovede na otázky.

Na obrázku sú stromy.

Na obrázku je breza, javor a smrek.

Na ľavej strane je javor

Vpravo je nakreslený smrek – smrek je zelený

Breza má zelené listy - Javor má červené listy

Pretože listy padali na zem.

Ročné obdobie jeseň

žltá, oranžová, červená, brezovo žltá a zelená.

f) Použite farbu na označenie zeme, za to berieme

hnedá, žltá alebo zelená ceruzka.

7. Telovýchovná minúta

Sme jesenné lístie, sedíme na konári,

Vietor fúka - letíme.

Lietali, lietali a pristávali na zemi.

Opäť prišiel vietor a zdvihol všetky listy,

Otočil ich, zakrúžkoval a položil na zem.

Deti vykonávajú pohyby spolu s učiteľom

8. Nezávislý

detská práca.

Učiteľ poskytuje individuálnu asistenciu.

9. Rozbor práce

Práce detí sú zavesené na tabuli vedľa vzorky. Analyzujte kresbu každého dieťaťa a všimnite si všetky chyby. Porovnajte výkresy so vzorkou. Opýtajte sa detí, ktorých práca sa im páči? prečo?

10. Zhrnutie lekcie:

Aká bola téma našej hodiny? - Témou hodiny boli „stromy na jeseň“

Aké stromy si dnes nakreslil? -Mali sme javor, brezu a smrek

Aké ročné obdobie je na vašich kresbách? - Na výkresoch jeseň

Chlapci, dnes ste sa v triede snažili a tvrdo pracovali.

Páčili sa mi tvoje kresby. Veľa šťastia vám všetkým.

Klasifikácia.

1. Pestovať u detí záujem o jesenné prírodné javy, emocionálne reagovať na krásu jesene.

2. Naučte sa preniesť farby „jesene“ do kresby.

3. Zoznámte deti s obrazmi ruských umelcov.

4. Rozvíjať predstavivosť, kreativitu, dobré motorové zručnosti ruky

Materiály na lekciu:

Listy kresliaceho papiera, formát A-4

gvaš, akvarelové farby

Štetce: č. 2, č. 5, č. 8

Nádoba s vodou, obrúsky

Prípravky z listov stromov (najmenej 5 druhov)

Prípravné práce:

1. Pozorovanie jesenného počasia pri prechádzke.

2. Učenie básní o jeseni: M. Lesovaya „Zlatý dážď“, E. Trutneva „Jeseň“, L. Zimina „Jesenné lístie“.

3. Rozhovory o znameniach jesene.

4. Rozprávanie hádaniek o jeseni.

5. Čítanie poviedky M. P Prishvina: „Pád lístia“, „Začiatok jesene“, „Jesenné lístie“.

6. Hry vonku: „Padanie lístia“, „Raz, dva, tri! Vezmite si tento list“, „Súťaže na jesennej lúke“.

Didaktické hry: „Jesenné znamenia“, „Z ktorého stromu je list“, „Javorový list“.

7. Učenie sa tanca „Valčík jesenného lístia“.

Priebeh lekcie.

Fragment hudby P. I. Čajkovského „Ročné obdobia - jeseň“ znie potichu.

Vychovávateľ:

Aké ročné obdobie bolo počuť v hudbe P.I.

(odpovede detí)

Chlapci, aká je tu jeseň? - neskoro alebo skoro?

(odpovede detí)

Akú farbu má jeseň?

(odpovede detí)

Vychovávateľ : Teraz si vypočujte báseň Ivana Bunina

"Pád listov"

Les je ako maľovaná veža,

Lila, zlatá, karmínová,

Veselá, pestrá stena

Stojí nad jasnou čistinkou.

Brezy so žltým vyrezávaním

Leskne sa v modrom azúre,

Ako veže, jedle stmavnú,

A medzi javormi sa sfarbujú do modra

Sem-tam cez lístie

Svetlá na oblohe, ako okno.

Les vonia dubom a borovicou,

Cez leto vyschol od slnka,

A jeseň je tichá vdova

Vchádza do jeho pestrého sídla......

Vychovávateľ: Áno, jeseň môže byť iná, no hlavne má odtiene: zlatá, oranžová, hnedá, červená.

1. dieťa: "jeseň"

Každý deň je vietor ostrejší
Trhanie lístia z konárov v lese...
Každý deň je podvečer,
A stále je neskoro.
Slnko váha, akoby
Niet sily vstať...

To je dôvod, prečo ráno stúpa nad zemou
Skoro na obed.

2. dieťa: “Október už prišiel...”
Už prišiel október - už sa háj trasie
Posledné listy z ich nahých konárov;
Nahnal sa jesenný chlad – cesta mrzne.
Za mlynom stále žblnkoce potok,

Ale rybník už bol zamrznutý; môj sused sa ponáhľa
K odchádzajúcim poliam s mojou túžbou,
A tie zimné trpia šialenou zábavou,
A štekot psov prebúdza spiace dubové lesy.

Vychovávateľ: - Chlapi, viete ako sa volá jesenný jav, keď zo stromov padá lístie? (odpovede detí)

Vychovávateľ: Keď príde ročné obdobie „jeseň“, môžete vidieť, ako listy na stromoch menia svoju zelenú farbu na zlatú, červenú, oranžovú, hnedú. Stáva sa to preto, že strom sa pripravuje na zimu. Pri prechádzke v parku, v lese alebo len pri chôdzi po ulici môžete vidieť takýto obrázok: fúka vánok a naše listy odlietajú rôznymi smermi.

dieťa:

Dážď padal na trsy jarabín,
Nad zemou krúži javorový list...
Ach, jeseň, opäť si nás prekvapila,

A opäť si obliekla zlatý outfit!

Minúta telesnej výchovy : "Červené veveričky"
Listy padajú

červené veveričky,
Ako sa máš? (Nakloní sa dopredu.)
- Máme pár skvelých záberov
Pre vaše deti. (Skákanie na mieste.)
Listy sú plné priehlbín -
V zime nám bude teplo. (Otočí telo doľava a doprava.)

Listy padajú
Prišla jeseň. (Kývajte rukami hore - do strán - nadol.)
červené veveričky,
Ako sa máš? (Drepy.)
- Sušené bobule
Dosť na rok. (Kývajte rukami hore - do strán - nadol.)

Vychovávateľ: Vypočujte si báseň „Jesenný poklad“

dieťa:

Z konára padajú žlté mince.

Pod nohami je celý poklad!

Toto je zlatá jeseň

Dáva listy bez počítania.

Zlatá dáva listy

Vám aj nám

A všetkým.

Vychovávateľ: - Chlapci, opýtam sa vás hádanky a vy mi uhádnete a poviete mi, čo to je.

Vytváranie hádaniek:

1. Prišiel bez farieb
A bez štetca
A prefarbil všetky listy. (jeseň)

2. Polia sú prázdne,

Zem sa namočí

Dážď leje.

Kedy sa to stane? (jeseň)

3. Dni sa skrátili

Noci sa predĺžili

Kto to povie, ktovie

Kedy sa to stane? (jeseň)

4. Zavítala k nám jeseň

A priniesla so sebou...

Čo? Povedzte to náhodne!

No, samozrejme... (Pád lístia)

5. Naša kráľovná, jeseň,

Spoločne sa vás opýtame:

Povedzte svojim deťom svoje tajomstvo,

Kto je tvoj druhý služobník? (október)

6. Nie je slnko, na oblohe sú mraky,

Vietor je škodlivý a pichľavý,

Takto fúka, niet úniku!

Čo sa stalo? Dajte odpoveď! ( Neskorá jeseň)

Vychovávateľ: Povedz mi, ktorý strom je symbolom našej vlasti?

(odpovede detí)

Vychovávateľ: Presne tak, breza je naša krásavica s bielym kmeňom.

dieťa:

"breza"
V priehľadnej modrej jesene
Brezy sú zlatý smútok.
Všade naokolo uschla letná zeleň,
Čoskoro prídu mrazy. No, nech!

Chlad ťahá z údolia,
Hmla sa šírila po zemi.
Uprostred pláne je breza,
Orosené slzy na kmeni.

Krehký, nežný a bezbranný,
Žije proti vetrom
Pokojný, tichý, tajný,
Niekedy múdra nad jej roky...

Vychovávateľ: - Chlapci, na našu lekciu som vám priniesol reprodukciu obrazu ruského umelca Isaaca Levitana “ Zlatá jeseň" Pozrime sa na to s vami.

Otázky pre deti:

Aké ročné obdobie zobrazuje? prečo?

(odpovede detí)

Aké známky jesene ste tu videli?

(odpovede detí)

Vychovávateľ: - Chlapci, môžete hovoriť o našom obrázku v poézii. Vypočujte si, ako poetka Ella Gonik opísala „jeseň“.

Tichá jeseň sa objavila na zemi ticho,
Sme nadšení krásou jasného neba,
Opäť v oblečení, viacfarebnom a nádhernom,
Ako les začal žiariť všetkými svojimi horúcimi farbami!

Stretávame sa opäť s našimi dušami, s vítaným úsmevom
Všetka tá nevýslovná krása očarujúcich dní,
Jeseň nám zažiari nedotknutou krásou,
Aj na jar nám občas chýba.

Vychovávateľ: Pozorovaním prírody pri prechádzke môžeme vnímať „jeseň“ ako krásne ročné obdobie. Ona, ako umelkyňa, prichádza s vlastnými outfitmi a rozhoduje sa, akou farbou bude natretý ten či onen strom či ker.

Dynamická pauza:

"jeseň"

Slová učiteľa: Vykonávané pohyby:

Oblohu zakrýva oblak

Slnko nesvieti, Mávaj rukami nad hlavou.

Vietor kvíli na poli, tvári sa ako megafón.

Dážď mrholí, Mávaj rukami pred sebou.

Vody začali šumieť

Rýchly prúd, Na mieste dupú nohami.

Vtáky odleteli

Do teplejších oblastí. Zobrazujú odlietajúce vtáky.

Praktická časť:

(Deti sedia pri stoloch.)

Vychovávateľ: Na vašich stoloch sú rôzne listy, dub, javor, breza, listy jarabiny. Poďme sa na ne pozrieť.

Otázky pre deti:

Sú všetky listy rovnaké?

V čom je rozdiel? (farba, tvar, veľkosť)

(odpovede detí)

Vychovávateľ:

Skôr než sa pustíme do práce, zatvorme oči a predstavme si, čo budete kresliť, ako upravíte stromy, kríky, alebo to bude len „dubový“ či „brezový“ list.

Hrá tichá hudba a deti sa pustia do práce.

Spodná čiara.

Vychovávateľ : - Chlapci, aké krásne kresby ste vytvorili. Pri pohľade na vašu prácu môžete vidieť, ako sa listy padajúce zo stromov točia, akoby tancovali valčík.

Výborne! Každý z vás dosiahol „Zlatú jeseň“

Analýza lekcie.
1. Opýtajte sa viacerých detí, či vedeli nakresliť jeseň?

2. Páčila sa vám lekcia?

3. Čo sme nakreslili?

4. Aký bol tvoj obľúbený moment?

5 Povedzte nám o svojich kresbách.

6. Navrhnite výstavu s názvom „Zlatá jeseň“.

Ciele:

Zoznámte deti s netradičným spôsobom kresba "tlač s listami (kvetmi)". Posilniť schopnosť používať farby (kvaš).
Obohaťte slovnú zásobu detí o slová „krajina“, „obrázok“, „rám“, „pozadie“, „stojan“ a aktivujte ich epitetami a prirovnaniami „koberec z listov“, „zlatá jeseň“.
Naučte sa, ako krásne usporiadať obrázok na list papiera. Rozvíjať zmysel pre rytmus a estetické vnímanie. Rozvíjajte presnosť a zručnosti tímová práca, Záujem o výtvarné umenie.

Vybavenie:

List papiera Whatman 60 x 40 cm s maľovaným pozadím mestskej krajiny, suchými listami a kvetmi, gvašom, penovými tampónmi, vatovými tampónmi, obrúskami, rámom, stojanom, fragmentom zvukovej nahrávky „Seasons, Autumn“ od P.I. Čajkovského, pieseň Gr. Gladkov a A. Kushner „About Paintings“, album s reprodukciami krajiny a album s reprodukciami detských diel zo série „Springs of Beauty“.

Prípravné práce:

Učiteľka vyzve deti, aby si vypočuli pieseň Gr. Gladkov a A. Kushner „Pieseň o obrazoch“. Diskusia o názvoch obrazov „Krajina“, „Portrét“, „Zátišie“.

Priebeh lekcie:

Chlapci, pripomeňme si ešte, aké je ročné obdobie? Ako sa jeseň líši od zimy alebo leta? Aké sú jej znaky? (Odpovede detí - listy žltnú a opadávajú; prší, vtáky odlietajú do teplejších oblastí.)
- Máte radi jeseň? Ako? Rád chodím po popadanom lístí ako po zlatom koberci. Prechádzali ste sa niekedy na jeseň po meste? Nie je pravda, že na jeseň je veľmi krásne? Ako keby dobrý čarodejník maľoval všetko okolo pestrými farbami. Dnes vás pozývam, aby ste sa aj vy stali čarodejníkmi a namaľovali čarovný jesenný obraz.

Prečo magický? Ale pretože budeme kresliť nie ako obvykle, ceruzkami alebo farbami, ale magicky, nezvyčajne. Budeme maľovať krajinu. Krajina znamená obraz prírody. Tak, ako to je, alebo ako to človek urobil. Prečo je krajina jeseň? Kresliť budeme na jeseň, čiže naša krajina bude jesenná.

Zopakujme si toto nové slovo, aby sme si ho lepšie zapamätali. Pozrite, rám je už pripravený na našu jesennú krajinu. A na kus papiera som nakreslil pozadie. Ale zatiaľ naša krajina vyzerá bledo, fádne a vôbec nie magicky. Položím to na stojan. Toto je špeciálna tabuľka na kreslenie. Stojan - skúste si zapamätať toto slovo. Teraz pripravte svoje uši na počúvanie, oči na pozeranie a myseľ na zapamätanie. Naučme sa magickú kresbu.

Umažem list zo stromu
Spodok som natrela žltou farbou.
Vyžehlím to zhora -
Vznikne strom ako v rozprávke.

Takto sa kreslia stromy -
Nič nemôže byť jednoduchšie.
Môžem dupnúť
Malý lesík.

Upozorňujeme, že listy je potrebné rozložiť zospodu, kde sú konvexné žily. Opatrne položte maľovanú stranu na pozadie, blízko maľovaného konára. A bez pohybu opatrne zatlačte obrúskom. Musíte tiež veľmi opatrne zdvihnúť list, aby ste nerozmazali obrázok.

Učiteľ ponúka jednotlivým deťom:
- Vytlačte list, ktorý vietor odtrhol a spadol na zem.
- Napíšte "bush" na kríku vatový tampón opatrne nakreslite bobule.
- Vytlačte kvety na záhon.

Takže náš obrázok je pripravený. Nazvime to "Jesenná...(pauza) krajina." Položme si to na stojan a obdivujme to.
- Páči sa ti? Veľmi sa mi páčila tvoja krajinka. Ste skutoční čarodejníci. Vieš, urobil si to tak krásne, pretože si pozorne počúval moje vysvetlenia, pracoval usilovne, opatrne a priateľsky. Keď farby trochu zaschnú, zavesíme vašu „Jesennú krajinu“ na chodbu, aby ju mohli obdivovať deti aj dospelí.

A do tvorivého kútika vám dám dve knihy. Potom si ich môžete prezrieť a nájsť v nich krajiny, nakreslené ako slávnych umelcov a deťmi, ako ste vy.

Týmto sa naša lekcia končí a vy, moji čarodejníci, si môžete oddýchnuť.

Poznámka: deti pracujú na hudbe Čajkovského „The Seasons. jeseň". Popoludnie sa venuje počúvaniu a diskusii o tejto hudbe.

O všetkom na svete:

V roku 1930 bol v Amerike vydaný film „The Rogue Song“ o únose dievčaťa v kaukazských horách. Herci Stan Laurel, Lawrence Tibbett a Oliver Hardy si v tomto filme zahrali miestnych gaunerov. Títo herci sú napodiv veľmi podobní postavám...

Sekčné materiály

Lekcie pre mladšiu skupinu:

Triedy pre strednú skupinu.

Annenková Natalya Vjačeslavovna
Poznámky k lekcii o výtvarnom umení v seniorská skupina « Jesenný les»

Ciele:

Vyvolajte pozitívnu emocionálnu reakciu na prírodné javy sprostredkovaním svojho postoja prostriedkami výtvarné umenie, hudba a poézia; rozvíjať predstavivosť; naučiť sa tvoriť kompozíciu kresby; sprostredkovať farbu jeseň; učiť deti technológiu "strkať tvrdou kefou"; Naučte sa vnímať náladu prírody svetlé farby jeseň; Povzbudzujte deti, aby vyjadrili svoj osobný názor na to, čo vidia.

Materiály:

Papier A3, červený gvaš. žltá farba v miskách, obrúskoch, štetcoch č. 3;

Vybavenie a vizuál výhod:

Magnetofón, zvukový záznam Chopinovej hudby « Jesenný valčík» , reprodukcie obrazov I. Levitana « Brezový háj» , „Zlatá jeseň» , detské kresby minulých rokov.

Priebeh lekcie:

(Trieda sa môžu konať s divadelnými aktivitami)

učiteľ: Chlapci, teraz vám to poviem zaujímavý príbeh. Dávno, dávno nebolo žiadne jeseň. Bola jar, leto a zima. A jedného dňa sa pohádali, pretože sa každá považovala za najkrajšiu. Potom to Matka Zem nevydržala a povedala, že na zemi obnoví poriadok. A objaví sa pred sestrami jeseň. Pýtajú sa Matky Zeme, kto je to? Hovorí im, že áno jeseň. Potom sa pýtajú veľa otázok – aká je, čo rastie na jeseň, aké je počasie atď.

Chlapci, pomôžme sestrám jari, lete a zime dozvedieť sa viac jeseň. Žiaci si prezerajú reprodukcie obrazov, kresieb a komentujú ich, pričom povedia všetko, čo o Aspenovi vedia.

Znie Chopinova hudba « Jesenný valčík» , ticho. Na pozadí hudby učiteľ recituje báseň:

„Listy začali padať,

Listy sú panašované,

Bľabotajú, lietajú,

Hovoria nám niečo smutné.

jeseň prechádzky nielen v lese,

V parkoch, záhradách

Maľuje lístie.

Zelené smreky stoja prísne

Pozorne sa pozerajú a mlčia.“

Chlapci, prečo si myslíte? na jeseň listy na stromoch žltnú. červená, oranžová? -To sa deje, pretože listy obsahujú chlorofyl, na jeseň táto látka je zničená a listy sa stávajú viacfarebnými. Stromy veľmi krásne na jeseň, ale len čo začne fúkať silný vietor, listy zo stromov padajú na zem. -Teraz sa trochu zohrejeme a predstavme si, ako sa prechádzame jesenný les.

Minúta telesnej výchovy

Poďme na prechádzku do lesa,

Kráčajme veselo

Poďme po ceste,

Jeden po druhom v jednom súbore.

Postavte sa na špičky

A bežali cez les,

Zdvihne nohy vyššie

Na hrbole nešliapeme

A znova po ceste

Kráčame veselo.

Chlapci, naša prechádzka sa skončila. jeseň les a vrátili sme sa do MATERSKÁ ŠKOLA a budeme kresliť jesenný les.

učiteľ:Poďme teraz kresliť pre sestry jar, leto a zimu jesenná krajina, lesná krajina.

Učiteľ rozdá deťom hárky papiera a vyzve deti, aby kreslili jesenný les, tenká kefa kmene a konáre stromov, koruna stromu „popichať tvrdou polosuchou kefou“

učiteľ: Pripomeňme si pravidlá maľovania suchým štetcom.

Čo nerobiť pri kreslení pomocou technológie "suchá kefa"?

Ako držíme štetec šikmo alebo kolmo?

Presne tak, chlapci. (ak deti neodpovedajú, tieto pravidlá vyslovuje učiteľ sám) .

Učiteľ ukazuje, ako maľovať suchým štetcom.

Samostatné aktivity detí. Individuálna pomoc učiteľa s poradenstvom.

Nakoniec triedy učiteľ a deti usporiadajú výstavu prác

Vychovávateľ: Dnes sme boli v lese a veľmi sme si kreslili nádherný obrázok jeseň les Zavesíme to do nášho skupina a poďme obdivovať. Výborne všetkým vyskúšal.

Publikácie k téme:

Zhrnutie integrovanej hodiny kreslenia a environmentálnej výchovy v skupine seniorov. Cieľ „Jesenný les“: Pokračujte vo vyučovaní detí.

Zhrnutie komplexnej lekcie v skupine seniorov Téma: „Kto žije v lese“štátny rozpočet vzdelávacia inštitúciaškola č. 1861 predškolské oddelenie Zagorye č. 4 južného okresného školského oddelenia.

Zhrnutie otvorenej integrovanej lekcie v skupine seniorov „Hľadá sa prekvapenie“ Zhrnutie otvorenej integrovanej hodiny v skupine seniorov. Téma: „Hľadá sa prekvapenie“ Obsah programu: Vyvolávať benevolenciu.

Zhrnutie lekcie o netradičnom kreslení pomocou penovej gumy v seniorskej skupine „Jesenná krajina“ Poznámky na netradičná kresba pomocou penovej gumy (kreslíme špongiou) v staršej skupine. Téma: „Jesenná krajina“. Obsah programu:.

Zhrnutie lekcie o aplikácii v seniorskej skupine „Hrozno“ Zhrnutie lekcie o aplikácii v skupine seniorov Téma: „Hrozno“ Účel: Naučte sa vytvárať pestrofarebné aplikácie pomocou techník quilling a rezania.

Zhrnutie hodiny výtvarných aktivít netradičnými technikami aplikácie v seniorskej skupine „Jesenný park“ Zhrnutie lekcie o výtvarných aktivitách v seniorskej skupine „Jesenný park“. Cieľ: vzbudiť u detí záujem o zobrazovanie jesenných stromov. Predstaviť.

Oľga Smirnová

Poznámky k lekcii výtvarného umenia« Jeseň je zlatá»

Cieľ: rozvíjať zmysel pre farbu, tvar, estetické vnímanie

Úlohy:

1 Posilnite techniky kreslenia a správne držte štetec

2 Schopnosť vyjadriť na výkrese relatívnu veľkosť stromu alebo kríka

3 Rozvíjajte motoriku prstov, rúk, pozornosť

4 Vytvorte túžbu obdivovať svoju prácu

Materiály: kvaš, štetce, akvarelový papier

Integrácia vzdelávania regiónoch: umeleckej tvorivosti, poznávanie, telesná výchova

Prípravné práce: rozhovor na danú tému « jeseň» , prezeranie a diskusia o výkresoch,

maľby na jesenná téma , čítanie poézie o jeseň

Niekto namaľoval žlto

Maľoval lesy

Z nejakého dôvodu sa nimi stali

Pod nebom

Vypálené jasnejšie

Jarabiny strapce.

Všetky kvety vybledli

Len čerstvá palina,

spýtal som sa otca:

Čo sa zrazu stalo?

A otec odpovedal:

Toto jeseň, Priateľ.

N. Antonovej.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Dnes budeme krásne kresliť jesenné stromy a kríky, na jeseň sú namaľované viacfarebné farby (žltá, červená, oranžová atď.)

Ustúpime trochu od spodného okraja listu a nakreslíme kmeň a konáre stromu (kmeň nakreslíme hrubšie dole). Vedľa stromu nakreslite špičkou kefy vetvy kríka. Teraz na spodnom okraji listu natrieme trávu zelenou farbou, ale jesenná tráva, tiež, rovnako ako listy, žltne, takže urobíme ťahy žltej farby na zelenom pozadí. Teraz necháme farbu trochu zaschnúť a urobme nejaké fyzické cvičenie.

Minúta telesnej výchovy:

Vietor nám fúka do tváre (dýchacie cvičenia)

Strom sa zakýval. (paže hore, naklonenie doľava a doprava)

Vietor je tichší, tichší, tichší...

Strom je stále vyššie a vyššie (deti zdvihnú ruky na prsty, zdvihnú ruky)

Vychovávateľ: Teraz nakreslíme listy na strom, nanesieme kvaš štetcom (farba podľa výberu dieťaťa) a priložením štetca na list vytvoríme listy. Listy môžu byť rôznych farieb. Výborne! Teraz ozdobme náš krík krásnymi listami. Listy kríka sú menšie ako listy stromu a technika kreslenia bude iná. Opatrne nakreslite listy pomocou špičky štetca a pichnutia. Nezabúdajme, že máme aj kríky jeseň. Výborne! Aké krásne a elegantné jeseň Máme stromy!

Reflexia:

Vychovávateľ: Deti, čo sme dnes robili?

deti: maľované jesenné stromy a kríky.

Vychovávateľ: Čím sme kreslili?

deti: gvaš.

Vychovávateľ: Výborne chlapci. Nech vás tieto kresby potešia a urobia vám dobrú náladu.

Publikácie k téme:

Zhrnutie lekcie o oboznámení sa s vonkajším svetom „Zlatá jeseň“ Cieľ: Upevniť predstavy detí o charakteristické znaky jesenné a jesenné javy. Úlohy: -Naučte deti pomenovať znamenia jesene a zmien.

Zhrnutie lekcie „Zlatý klas, zlatá jeseň“ Obsah programu: Obohaťte reč detí o obrazné slová, výrazy, synonymá. Rozvíjať rečovú pozornosť a fonematický sluch.

Zhrnutie komplexnej lekcie v strednej skupine „Zlatá jeseň“ Abstraktné komplexná lekcia V stredná skupina„Zlatá jeseň“ Diriguje učiteľka 3. skupiny: Komarová E. A. 2014 Ciele: Upevniť a vyjasniť.

Zhrnutie hodiny výtvarných aktivít v prípravnej školskej skupine „Zlatá jeseň“ Softvérový obsah! Zoznámiť deti s nekonvenčným pohybom v maľbe „pointilizmus“; -naučte sa, ako vytvoriť kompozíciu „Zlatá jeseň“.

Zhrnutie lekcie o výtvarnom umení „Zlatá jeseň“ Zlatá jeseň. Nekonvenčné techniky: tlač listami, nástrek, potlač pečatidlami. Účel: predstaviť žáner výtvarného umenia.

Zhrnutie lekcie o oboznámení sa s vonkajším svetom „Zlatá jeseň“ Priamy obrysový plán vzdelávacie aktivity v druhom mladšia skupina. Téma: „Zlatá jeseň“ Smer: Vzdelávacie.

Lexikálna téma: Jeseň. Cieľ: Ujasnenie a upevnenie predstáv o jeseni a jej znameniach, rozšírenie a aktivizácia slovnej zásoby k danej téme.