Rozprávky pre dospelých od Charlesa Perraulta. Herná cesta „cez rozprávky Charlesa Perraulta“ Máte radi rozprávky

Región Severný Kazachstan

Okres Taiynshinsky

obec Mironovka

MSI "Stredná škola v Mironovskej"

Sociálny pedagóg Igibaeva Zh.A.

Cestovný herný scenár
Na základe diela francúzskeho spisovateľa k výročiu roku 2013 - Charlesa Perraulta.
„Pozdĺž rozprávkových trás“ pre študentov v ročníkoch 2-4.

Ciele:

1. Zvyšovať tvorivý záujem detí.
2. Naučte premýšľavo čítať literárny text; schopnosť vytvárať si vlastné úsudky.
3. Rozvíjať pozorovanie, schopnosť porovnávať zápletky slávnych rozprávok
4. Vychovávať u detí schopnosť vidieť a cítiť krásu.

Pred začiatkom hry sa žiaci a učitelia zhromažďujú v montážnej hale, kde dostávajú tabuľky trás, podľa ktorých budú musieť deti navštíviť rôzne rozprávkové stanovištia a splniť rôzne úlohy. Chalani navštívia 7 staníc a potom sa vrátia do montážnej haly, kde budú zhrnuté výsledky hry. Každý tím dostane pred štartom obálku s písmenami, z ktorých je potrebné doplniť slovo a zistiť meno jeho tímu. Na staniciach dostávajú študenti za každú správnu odpoveď 1 bod. Predbežná príprava na sviatok spočíva v tom, že deti čítajú rozprávky Charlesa Perraulta.

1. Stanica „Portréty“ ... Podľa popisu uhádnite postavu rozprávky.

1. Ste obľúbenkou svojej matky a babičky. Radi zbierate kvety a zbierate kytice. Zabúdate sa nerozprávať s cudzími ľuďmi. Kto ťa zachráni pred smrťou? (Odpoveď: drevorubači.)

2. Kto sa vedel premeniť na akékoľvek zviera? (Odpoveď: obrovský zlobr.)

3. Ste najmladší syn v rodine, veľmi inteligentný a inteligentný. Viackrát ste zachránili život sebe a svojim bratom. Komu budete slúžiť u kráľa? (Odpoveď: posol.)

4. Ste víla. Vaša krstná dcéra sa naozaj chce dostať na ples, takže musíte čarovať. Aké premeny urobíte? (Odpoveď: tekvica - do koča, myši - do koní, jašterice - do lokajov, krysa - do kočov.)

5. Kto žil na hrade, ktorý sa nachádzal v nepriechodnej húštine stromov a kríkov? Hovorilo sa, že patrí ku kanibalovi ... (Odpoveď: Šípková Ruženka.)



2. Stanica „Matematická“.

1. Koľko koní bolo použitých do Popoluškinho koča? (Odpoveď: 6.)

2. Koľko dní trval ples v rozprávke „Popoluška“? (Odpoveď: 2 dni.)

3. Koľko víl bolo na narodeninovej oslave princeznej? (Odpoveď: 8.)

4. Koľko bratov mal Malý chlapec? (Odpoveď: 6.)

5. Aký starý bol Malý chlapec? (Odpoveď: 7.)

6. Koľko synov mal mlynár? (3).

7. Koľkokrát kanibal uskutočnil svoje premeny? (2, lev, myš)

8. Koľko rokov musela začarovaná princezná spať? (100 rokov)

9. Koľko mala princezná rokov, keď zaspala? (16)

10. Koľko prípadov a zariadení vyrobených z čistého zlata bolo objednaných pre čarodejnice? (7).

3 . Stanica "Straty a nálezy". Pomenujte zbytočne a vysvetlite svoje rozhodnutie.

1. Veterný mlyn, vlk, mačka, dievča. (Odpoveď: mačka sa nenachádza v rozprávke „Červená čiapočka“.)

2. Papuče, hodinky, myš, jedák. (Odpoveď: kanibal nie je v rozprávke o Popoluške.)

3. Preprava, dvorania, roľníci, obchodníci. (Odpoveď: v rozprávke „Kocúr v čižmách“ nie sú žiadni obchodníci.)

4. Priadza, kolovrátok, tkáčsky stav, vreteno. (Odpoveď: V rozprávke Šípková Ruženka nie je žiadny tkáčsky stav.)

5. „Šípková Ruženka“, „Kráska a zviera“, „Popoluška“, „Víly“. (Odpoveď: Ch. Perraultovi príliš patria iba tri rozprávky - rozprávka „Kráska a zviera“.)



4. Stanica „Changeling“ Tipnite si, aké rozprávky sa skrývali za radiacimi.

1. „Čierny baret“ („Červená čiapočka“)

2. „Pes v teniskách“ („Kocúr v čižmách“)

3. „Pierre bez tresku“ („Riquet-crest“)

4. „Červené fúzy“ („Modrá brada“)

5. „Dievča obrie“ („palec“)

6. „Prebúdzajúca sa čarodejnica“ („Šípková Ruženka“)



5. Stanica „Prečo a prečo?“

1. Prečo vlk nejedol Červenú čiapočku priamo v lese? (Odpoveď: Počul som klepot drevárskych osí.)

2. Prečo najmladší syn mlynára veril Kotovi? (Odpoveď: oddával sa trikom, lovil potkany a myši, čo znamená, že bol šikovný a pohotový.)

3. Prečo Cat potrebovala čižmy? (Odpoveď: uľahčuje blúdenie lesom.)

4. Prečo nebola stará víla pozvaná na večierok? (Odpoveď: neopustila svoju vežu viac ako 50 rokov a všetci si mysleli, že už dávno zomrela.)

5. Prečo sa mladá víla schovala za oponu postele v škôlke? (Odpoveď: aby jej prianie bolo posledné a mohla princeznú zachrániť.)

6. Kto nezaspal na začarovanom zámku a prečo? (Odpoveď: kráľ a kráľovná, aby mal kto vládnuť nad kráľovstvom.)

7. Prečo sa princ ocitol na čarovnom zámku sám, bez sprievodu? (Odpoveď: iba stromy a tŕnisté kríky sa pred ním rozišli.)

8. Prečo druhýkrát Thumbnail Boy nedokázal nájsť cestu z húštiny? (Odpoveď: vtáky jedli strúhanku.)

9. Prečo matka milovala najstaršiu dcéru v rozprávke „Rozprávkové darčeky“? (Odpoveď: vyzerala ako ona - drsná)

10. Prečo mačka prišla s novým menom pre svojho majiteľa? (Odpoveď: Na súde mohol uspieť iba šľachtic s titulom.)

6. Stanica „Umelec-ilustrátor“ So zatvorenými očami nakreslite mačaciu tvár k rozprávke od Charlesa Perraulta „Kocúr v čižmách“

Rozprávky pre dospelých od Charlesa Perraulta

V dávnych dobách, v určitom kráľovstve, v určitom štáte existovala ... Pravdepodobne takto by sa mal začať príbeh o slávnom rozprávačovi. Ale v živote Charles Perraultzdá sa, že tam nebolo nič čarovné a on sám sa zdá byť racionálnym človekom, ďaleko od detských fantázií.

Predchodca bratia grimovia a Hans Christian Andersen narodený v Paríži 12. januára 1628... Vysokoškolák Charles Perrault pracoval ako právnik, úradník, potom - tajomník Akadémie nápisov a výtvarných umení. Bol vplyvným človekom na dvore Ľudovíta XIV., Písal poéziu, básne, kritické diela.

Zbierka „Príbehy o matke husi alebo Príbehy a príbehy zašlých čias s učením“, ktorý vyšiel niekoľko rokov pred smrťou autora, je neobvyklým, ľahkým žánrom Charles Perrault... Predpokladá sa, že spisovateľ sa hanbil nad svojím rozprávkovým koníčkom, preto autorstvo rozprávok pripísal svojmu 19-ročnému synovi. Aj keď sa niektorí odborníci domnievajú, že syn skutočne písal rozprávky, Charles Perrault bol iba jeho redaktorom.

Ale nech je to už akokoľvek, rozprávky sú presne to, čo Charles Perrault si potomkovia pamätali ešte mnoho ďalších storočí. Sami sme vyrastali na jeho knihách a vychovávame na nich svoje deti. Aj keď sú to jeho rozprávky?

Väčšinu rozprávok 17. - 18. storočia čítajú deti nie v preklade, ale v prerozprávaní. Je to preto, že čarovné príbehy tej doby boli často pozoruhodné detskou krutosťou. Charles Perrault, ktorý zbieral a prepisoval ľudové legendy, zušľachťoval tieto predmety.

Napríklad v staršej verzii "Spiaca kráska" talianskym rozprávačom Basile Spiaca kráska sa po stretnutí s princom nezobudila, ale ... porodila. Podľa toho, ako tušíte, tu neboli žiadne bozky. Dievčaťu sa podarilo dostať z letargického spánku svoje dieťa, ktoré nechtiac ústami chytilo prst vpichnutý vretenom a podriaďujúc sa vrodenému inštinktu, nasalo jed. Ako rozprávať takéto príbehy deťom?

Verzia Charles Perrault romantickejšie a dvornejšie. Princ, keď uvidel krásnu spiacu princeznú, ani ju nepobozkal, ale trápne sa uklonil na jedno koleno. Aj keď je plná verzia detskej rozprávky Charlesa Perraulta stále ťažko pomenovateľná. Tento príbeh sa neobmedzoval iba na bozk - život po svadbe sa ukázal byť ešte hroznejší ako predtým. Kanibalská svokra do nej aktívne zasahovala a požadovala, aby uvarila svoje vlastné vnúčatá a potom na večeru svoju nevestu. Aj keď sa príbeh skončil dobre, v detských knihách je ťažké nájsť jeho plnú verziu.

A tu "Popoluška" o Charles Perrault - to nie je vôbec krutý príbeh. Na rozdiel od neskoršej verzie bratov Grimmovcov Perrault nenúti sestry Popolušky, aby si odsekli palec a pätu, aby sa zmestili do krištáľovej papuče, a na konci rozprávky im hrdličky nevykúkajú oči. Naopak, s Charlesom Perraultom Popoluška svojim nevlastným sestrám odpustí, vezme ich pred súd a vydá sa za nich.

V rozprávkach Charles Perrault vždy je tu morálka. Rozprávač môže dokonca obetovať šťastný koniec, aby ukázal príkladom „čo je dobré a čo zlé“... Napríklad v jeho "Červená čiapočka" drevorubači nikoho nezachránia, babka a vnučka zostávajú najedené. Čo je morálne? Nerozprávajte sa s cudzími ľuďmi, nepodľahnite lichôtkam. Pre Perraulta sa obraz vlka stáva alegóriou zvodcu človeka a morálka je určená pre mladé dievčatá.

„Malé deti nie sú bezdôvodné
(A hlavne pre dievčatá, krásy a rozmaznané dievčatá),
Stretnutie všetkých druhov mužov na ceste,
Nemôžete počúvať zákerné reči, -
Inak ich môže vlk zožrať.
Povedal som: vlk! Vlkov je nespočet
Ale medzi nimi sú aj iní
Podvodníci tak zlí
To, sladko vyžarujúce lichôtky,
Dievčenská česť je strážená
Sprevádzať ich prechádzky domov,
Berú ich zbohom tmavými uličkami ...
Ale vlk, bohužiaľ, sa zdá byť skromnejší,
Takže je vždy prefíkaný a strašnejší! “
-

toto nie je celkom detinské varovanie obsiahnuté v rozprávke Charles Perrault!

A hoci manželstvo medzi nimi vyzerá skôr ako dohoda, Charles Perrault a potom nájde morálku. Koniec koncov, je možné, že nedošlo k nijakej transformácii: "Iní hovoria ... že princezná po zamyslení sa nad skromnosťou a krásnymi vlastnosťami mysle a duše jej obdivovateľa prestala vnímať, aké škaredé je jeho telo, aká škaredá je jeho tvár. Hrb mu teraz dával zvláštny význam, v jeho bezvládnosti teraz videla iba spôsob Dokonca povedali, že jeho oči sa jej teraz zdali ešte žiarivejšie, pretože mali vrkôčiky, akoby v nich videla prejav vášnivej lásky a jeho veľký červený nos pre ňu získal akési tajomné, aj hrdinské črty “... Morálka je jasná - vzhľad (aspoň pre muža) nie je taký dôležitý ako vnútorné vlastnosti.

Rozprávač teda k nám prináša jednoduché a správne pravdy, aj keď v trochu naivnej a prehnanej verzii. Takže jeho knihy môžu byť zaujímavé aj pre dospelých - vezmite si neprispôsobené verzie rozprávok a prečítajte si ich - objavíte veľa nového.

Máte radi rozprávky?

etoya.ru

Foto: img-fotki.yandex.ru, lescontesdefees.free.fr, img13.nnm.ru



























Naspäť vpred

Pozor! Ukážka snímky slúži iba na informačné účely a nemusí predstavovať všetky možnosti prezentácie. Ak vás táto práca zaujala, stiahnite si úplnú verziu.

Ciele lekcie:

  • pamätajte na biografiu a prácu Charlesa Perraulta;
  • rozšíriť porozumenie rozprávkam;
  • zvýšiť tvorivý záujem detí;
  • rozvíjať morálne charakterové vlastnosti.

Vybavenie:

  • prezentácia;
  • multimediálny projektor;
  • kartičky s názvami rozprávok.

Priebeh udalosti

I. Organizačný moment.

Ako si želám
Bývajte v kúzelnom dome
Kde sa uchovávajú rozprávky
Ako poézia v albume
Kde sú staré dámy steny
Klebety v noci
O všetkom v rozprávkach
vidieť na vlastné oči

Kde je oheň v krbe
Vytvára útulnosť
A na poličke
Zázraky žijú
Kde na starom kresle
Mierne vŕzganie perom
Skladá rozprávky
Môj priateľ - Charles Perrault

Dnes je naše stretnutie venované úžasnému francúzskemu rozprávkarovi Charlesovi Perraultovi.

II. Životopis Charlesa Perraulta.

Takže dávno bolo v jednej krajine (volá sa to Francúzsko) päť bratov. Boli si navzájom tak podobní, že dokonca písali rovnakým rukopisom. Starší brat sa volal Jean Perrot a stal sa právnikom. Pierre Perrault sa stal hlavným výbercom daní. Claude sa vyučil za lekára. Nicola Perrault sa stal učeným teológom a matematikom. A najmladší - Charles Perrault - sa venoval štátnym záležitostiam. Člen Francúzskej akadémie, fyzik, anatóm, lingvista ...
Na verejné služby Charlesa Perraulta sa ale čoskoro zabudlo, pretože sa pamätalo niečo úplne iné - rozprávky generálneho tajomníka. A pamätalo sa im tak silno, že po mnohých rokoch ľudia tieto rozprávky milujú, oceňujú a s potešením čítajú znova a znova.

Charles Perrault vymyslel neobyčajné príbehy a neuveriteľné dobrodružstvá, na ktorých sa podieľali dobré víly a zlé čarodejnice a nádherné princezné a jednoduché dobromyseľné dievčatá. A teraz po mnoho rokov sú tieto hrdinky známe ľuďom na celom svete. Ľudia oceňujú a milujú príbehy tohto druhu a inšpirovaného umelca. A ako nemilovať, ako si ich nevážiť, ak je v nich jednoduché a jasné v ich sprisahaní, je cítiť dušu veľkého majstra slova. Jeho rozprávky učia vážiť si skutočnú krásu života, milovať prácu, dobro, odvahu, spravodlivosť.

Myslím, že aj vy od detstva poznáte a milujete rozprávky Charlesa Perraulta. A dnes opäť navštívime čarovný svet jeho rozprávok, zistíme, ktorý z vás je odborníkom na jeho rozprávky. K tomu pomôže rozprávkový kvíz, ktorého účastníkmi budú tímy základných ročníkov.

III. Kreativita Charlesa Perraulta.

Pripomeňme si, aké rozprávky napísal Charles Perrault:

IV. Cestujte rozprávkami.

ZAHREJTE SA

Na hre sa zúčastňuje 6 tímov. Každý hráč tímu (okrem kapitána) odpovedá na otázku o rozprávke. Ak ste odpovedali správne - 2 body. Ak tím pomohol 1 bod.

Rozprávka "Červená čiapočka"

  • Čo zbierala Červená čiapočka na ceste k babke? (kvety)
  • Čo bolo v jej košíku? (hrniec s koláčom a maslom)
  • Kde bol dom babičky Červenej čiapočky? (za lesom, za mlynom)
  • Kto sa pokúsil zabiť babičku? (vlk)
  • Kto zachránil babičku a červenú čiapočku? (drevorubači)
  • Koľko otázok položila Červená Čiapočka zamaskovanému vlkovi? (4)
  • Rozprávka "Popoluška"

  • Z akého materiálu je Popoluška obuv vyrobená? (vyrobené z krištáľu)
  • Kto sa potkanom stal v rozprávke „Popoluška“? (kočišovi)
  • Prečo sa Popoluška volala Popoluška? (sedel v rohu na krabici s popolom)
  • Ako išla Popoluška na ples do paláca? (na koči)
  • Koľko myší vzal kočiar? (5)
  • Čo sa stalo so starými Popoluškinými šatami? (v spoločenských šatách)
  • Príbeh "Kocúr v čižmách"

    1. Aké dedičstvo zanechal mlynár svojim synom? (mlyn, somár, mačka)
    2. Ako mačka v čižmách volala svojho majiteľa? ( Markíz de Carabas)
    3. Aký bol prvý darček, ktorý mačka darovala kráľovi v mene svojho majiteľa? (Zajac)
    4. Koľkokrát zlobor urobil svoje premeny? (2)
    5. Kto vlastne vlastnil lúky, polia, mlyn, záhradu? (ku kanibalovi)
    6. Ako mačka zožrala človekažravého obra? (požiadal ho, aby sa zmenil na myš)

    Rozprávka Šípková Ruženka

  • Čo predpovedala stará víla pre princeznú? (smrť vretenom)
  • Čo víla urobila, aby sa princezná za 100 rokov necítila osamelá? (víla uspala všetkých v paláci, ale okrem kráľa a kráľovnej)
  • Koľko mala princezná rokov, keď zaspala? (16)
  • Kto sa zobudil hneď po princeznej? (pes Puff)
  • Prečo sa hrad zdal nedobytný? (okolo vyrástol hustý les)
  • Aký výnos vydal kráľ svojim poddaným? (zakážte pod bolesťou točenie a udržiavanie vretien a kolovrátkov v dome)
  • Rozprávka "Chlapec s prstom"

  • Prečo sa rodičia miniatúry rozhodli zbaviť sa detí? (bol hrozný hladomor, nebolo ich čím živiť)
  • Koľko detí mal drevár? (7)
  • Ako sa deťom podarilo prvýkrát vrátiť domov? ( našli cestu cez okruhliaky, ktoré chlapec s prstom odhodil na cestu)
  • Ako chcel Thumbnail Boy vyviesť svojich bratov druhýkrát? (s strúhankou)
  • Na koho dom Malý Palec a jeho bratia narazili? (Ogreov dom)
  • Čo si palec vzal od Ogra? (bežecké topánky, taška zo zlata)
  • Súťaž kapitánov: rozprávka "Rozprávkové darčeky"(Ak kapitán odpovie na otázku, prinesie tímu 1 bod, ak nevie odpoveď, potom odpovie kapitán druhého tímu a získa jej 1 bod)

    1. V čom sa odlišovala mladšia sestra od staršej? (bola milá a krásna)
    2. Kam mala ísť mladšia sestra 2 krát denne? (k zdroju vody)
    3. S kým sa láskavé dievča stretlo? (k víle)
    4. Čo padalo z pier najmladšej dcéry, keď začala rozprávať? (kvet alebo drahokam)
    5. Čo sa lialo z úst najstaršej dcéry? (had alebo ropucha)
    6. Kto sa častejšie stretával s krásnym dievčaťom? (mladý princ)

    CESTOVACIE STANICE

    (Po prečítaní zadania tímy zdvihnú kartu s požadovanou rozprávkou. Ak je správna, získajú 1 bod. Posledný tím získa 0,5 bodu.)

    Snímka 14, 15, 16, 17

    Hádajte stanicu.

    1) poznať tohto darebáka
    Nikto neprekvapuje:
    Kanibal ako myš
    Podarilo sa prehltnúť.
    (Kocúr v čižmách)

    2. Táto rozprávka nie je nová
    Princezná v ňom spala,
    Víly zlo, potom víno
    A bodnutie vretenom.
    (Spiaca kráska)

    3. Život ho neobdaril krásou,
    Ale odmenila sa mysľou nad mieru.
    Myseľ mu pomohla stať sa šťastným.
    Kto uhádne jeho meno?
    (Rike s chumáčom)

    4. Všetky jeho manželky utrpeli zlý osud -
    Vzal im život ...
    Aký darebák! Kto je on?
    Čoskoro povedzte meno!
    (Modrá brada)

    Snímka 18, 19, 20, 21, 22.

    Straty a nálezy. Z ktorých rozprávok sa strácajú predmety?

    1. Popoluška
    2. Spiaca kráska
    3. Palec Boy
    4. Rozprávkové darčeky
    5. Kocúr v čižmách

    Skladateľ

    • Perly, ruže, studňa, zdvorilosť, drzosť, ropuchy, žaby (rozprávkové darčeky)
    • Hlúpa kráska, šikovný princ, víla, portrét (Rike s chumáčom)
    • Prsteň, hruď, koža, kráľ, koláč, somár (oslia koža)
    • Bratia, les, kanibal, biele kamienky, zlaté vence (palec)

    Snímka 24, 25, 26.

    Stanica muzikál

    Pieseň Červenej čiapočky z filmu „Červená čiapočka“.
    Sergei Prokofiev Waltz z baletu Popoluška.
    P.I. Čajkovského hudba pre balet „Šípková Ruženka“.

    Kvíz na motívy rozprávok C. Perraulta pre žiakov základných škôl


    Kvíz založený na rozprávkach Ch. Perrault pre študentov základných škôl.

    Predtým na prázdniny dostali deti na samostatné čítanie zoznam rozprávok C. Perraulta:
    1. Popoluška.
    2. Červená čiapočka.
    3. Kocúr v čižmách.
    4. Rozprávkové darčeky.
    5. Palec-chlapec.
    6. Oslia koža.
    7. Šípková Ruženka.
    Po prečítaní rozprávok sa deti na hodine čítania mimo krúžku podelili o svoje dojmy z toho, čo čítali, pozreli si videonahrávky k týmto rozprávkam, po ktorých odznelo oznámenie o pripravovanom kvíze.

    Kvíz obsahuje 7 častí, podľa počtu rozprávok.
    Každý študent dostane kvízové \u200b\u200botázky. Za každú správnu odpoveď sa udeľuje 1 bod.
    Po zhrnutí výsledkov kvízu môžete určiť „Najlepšieho znalca rozprávok“ od C. Perraulta, ako aj najpozornejšieho čitateľa (osobitne pre každú rozprávku).
    Výsledkom je, že všetci dostanú diplomy mladého čitateľa.

    Kvíz založený na rozprávkach C. Perraulta

    Popoluška.
    1. Kto bola teta Popolušky? ______________________________________________
    2. Čím sa tekvica stala? _______________________________________________
    3. Čo sa stala myš? _______________________________________________
    4. Čím sa potkan stal? _______________________________________________
    5. Kto sa jaštericami stal? ____________________________________________
    6. Čo veštkyňa prísne potrestala Popolušku? ___________________________
    7. Čo Popoluška stratila na plese? ____________________________________________
    Červená čiapočka.
    1. Ako sa začína rozprávka o Červenej čiapočke? __________________________________
    2. Čo okrem pirohov dala matka babke? ________________________________
    3. Kto zachránil Červenú čiapočku a babičku? _____________________________________
    Kocúr v čižmách.
    1. Čo starý mlynár zanechal svojim synom? _____________________
    _________________________________________________________________________
    2. Ako mačka volala svojho majiteľa? _____________________________________________
    3. Kto bol vlastníkom všetkých lúk a polí, cez ktoré kráľ prechádzal? ____________
    4. Kto sa stal kanibalom? ______________________________________________
    Rozprávkové darčeky.
    1. Aký darček dala stará žena svojej najmladšej dcére? ____________________________
    2. Aký dar dala čarodejnica najstaršej dcére? __________________________
    3. Čo sa stalo s najmladšou dcérou v lese? ___________________________________
    4. Čo sa stalo na konci rozprávky s najstaršou dcérou? ___________________________
    Palec chlapec.
    1. Koľko synov mal drevár? ________________________________________
    2. Koho požierač stretol, keď prenasledoval chlapcov? _________________________
    3. Čo urobil Thumb-Boy, keď uvidel spiaceho požierača? ______________________
    4. Akú prácu si našiel Thumb Boy? ___________________________________
    5. Koľko dostal za každý doručený list? __________________________
    Somárska koža.
    1. Aký zázrak má kráľ v stajni? _______________________________________
    2. Aké je posledné želanie kráľovnej? ______________________________________
    3. S kým sa kráľ rozhodol oženiť? ____________________________________________
    4. Kde našla prácu princezná v koži osla? _______________________________
    5. Aká bola prvá žiadosť princa, aby Donkey Skin vyhovel? ______
    _________________________________________________________________________
    6 Čo našiel princ v koláči? ________________________________________________
    7 Čo sa princ pýtal, keď ochorel druhýkrát? _______________________________
    8. Ako sa skončila rozprávka? ___________________________________________________
    Spiaca kráska
    1. Aký bol smútok v kráľovskej rodine? _____________________________________
    2. Kto sa narodil v kráľovskej rodine? _________________________________________
    3. Kto bol pozvaný na večierok? ____________________________________________
    4. Kto je princezná pre víly? ____________________________________________
    5. Prečo ste zabudli zavolať starú vílu? _______________________________________
    6. Aký darček dala stará víla princeznej? _______________________________
    7. Prečo princezná a princ nevideli, že sú všetci bdelí? _____________________

    Odpovede na kvíz založené na rozprávkach C. Perraulta

    Popoluška.
    1. Kto bola Popoluškina teta? veštkyňa, víla
    2. Čím sa tekvica stala? tréner
    3. Kto sa stal myšiam? do koní
    4. Čím sa potkan stal? v kočiši
    5. Kto sa jaštericami stal? do sluhov
    6. Čo veštkyňa prísne potrestala Popolušku? návrat o 12.00 hod
    7. Čo Popoluška stratila na plese? krištáľová papuča
    Červená čiapočka.
    1. Ako sa začína rozprávka o Červenej čiapočke? V tej istej dedine bolo malé dievčatko ...
    2. Čo okrem pirohov dala matka babke? hrniec na maslo
    3. Kto zachránil Červenú čiapočku a babičku? drevorubač, poľovníci
    Kocúr v čižmách.
    1 Čo zanechal starý mlynár svojim synom? mlyn, somár, kat
    2. Ako mačka pomenovala svojho majiteľa? Markíz Karabas
    3. Kto bol pánom na všetkých lúkach a poliach, cez ktoré kráľ prechádzal? Kanibal
    4. Kto sa stal kanibalom? lev, človek, myš
    Rozprávkové darčeky.
    1. Aký dar dala starenka svojej najmladšej dcére? kvet, kameň
    2. Aký dar dala čarodejnica svojej najstaršej dcére? ropucha, had
    3. Čo sa stalo s najmladšou dcérou v lese? kráľov syn sa s ňou stretol a oženil sa s ňou
    4. Čo sa stalo s najstaršou dcérou na konci rozprávky? zomrel sám v lese

    Palec chlapec.
    1. Koľko synov mal drevár? 7 synov
    2. S kým sa stretol zlobr, keď prenasledoval chlapcov? kráľovský koč
    3. Čo urobil Thumb-Boy, keď uvidel spiaceho zlobra? stiahol mi čižmy
    4. Akú prácu si našiel Thumb Boy? kráľovský posol
    5. Koľko dostal za každý doručený list? 1 000 zlatých
    Somárska koža.
    1. Aký zázrak má kráľ v stajni? somár prinášajúci zlaté mince
    2. Aké je posledné želanie kráľovnej? kráľ sa musí oženiť s tým, kto je krajší ako kráľovná
    3. S kým sa kráľ rozhodol oženiť? na moju dcéru
    4. Kde našla prácu princezná v oslovej koži? na farme, starostlivosť o zvieratá
    5. Aká bola prvá požiadavka princa, ktorú musela Oslí koža splniť?
    upiecť koláč
    6 čo našiel princ v koláči? krúžok
    7 Čo sa princ pýtal, keď ochorel druhýkrát? nájsť, kto prsteň potrebuje
    8. Ako sa skončila rozprávka? svadbe a v kráľovstve vena
    Spiaca kráska
    1. Aký bol smútok v kráľovskej rodine? neboli deti
    2. Kto sa narodil v kráľovskej rodine? dcéra
    3. Kto bol pozvaný na večierok? víly
    4. Kto je princezná pre víly? krstná dcéra
    5. Prečo ste zabudli zavolať starú vílu? 50 rokov neopustilo vežu a všetci si mysleli
    že zomrela
    6. Aký darček dala stará víla princeznej?
    7. Prečo princezná a princ nevideli, že sú všetci hore? boli zamilovaní

    Literárna hra založená na rozprávkach Charlesa Perrota.

    Ved.:Pred mnohými rokmi žil vo Francúzsku úspešný právnik, architekt na kráľovskom dvore, uznávaný vedec a básnik. Ako 68-ročný vydal knihu rozprávok „Príbehy alebo príbehy zašlých čias (Príbehy mojej matky husi) s mravným učením“.

    Vďaka tejto knihe sa svet zoznámil s Červenou čiapočkou, Šípkovou Ruženkou, Kocúrom v čižmách ... Títo hrdinovia sú dnes známi po celom svete. Kniha rozprávok vyšla pod menom Darmancourt (syn Charlesa Perraulta), ale väčšina vedcov sa domnieva, že autorom je Charles Perrault.

    Charles Perrault sa narodil 12. januára 1628 v Paríži v rodine veľkej buržoázie. C. Perrault začal komponovať skoro a do trinástich rokov sa z neho stal plne pripravený spisovateľ. Po získaní dobrého vzdelania sa Perrault najskôr stáva právnikom a potom pracuje ako obchodník pre svojho staršieho brata, zberateľa peňazí v Paríži. Od roku 1663 bol vedúcim literárneho výboru a stal sa významnou osobnosťou na dvore francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. Celý ten čas píše poéziu, hrá a na rozprávky vôbec nemyslí.

    V roku 1672 sa Charles Perrault oženil s Máriou Pichonovou, ktorá mu porodila štyri deti. V roku 1678 však došlo ku katastrofe - manželka Charlesa Perraulta ochorela na kiahne a zomrela. Perrault trávi celé dni v práci a ovdovený otec sa venuje večerom svojim deťom. Spomína na tie rozprávky, ktoré sám kedysi počul od starších, a rozpráva ich svojim deťom.

    Rok 1685 sa stal dôležitým rokom v biografii Perraulta a prvým rokom v biografii Perraulta, rozprávača príbehov. Zaviazal sa, že napíše svoju prvú rozprávku. Perrault ju nazval „Griselda“ - podľa mena hlavnej hrdinky obyčajná pastierka, ktorá sa stala princovou manželkou. Griselda čelila ťažkým skúškam, ale keď ich prekonala, dosiahla svoje šťastie.

    V čase Perraulta bola rozprávka nemilovanou nevlastnou dcérou literatúry, nebolo pre ňu miesto ani v knihe, ani v salóne bohatého domu. Ale vďaka Charlesovi Perraultovi sa rozprávky stali obľúbenými a milovanými vo všetkých rodinách - bohatých aj chudobných. Perrault pokračuje v písaní rozprávok. V roku 1695 vyšlo prvé vydanie Perraultových rozprávok Rozprávky o matke husi. Rozprávky sa znovu vydávajú a prekladajú do ďalších jazykov.

    Charles Perrault zomrel v roku 1703. Ale jeho rozprávky stále poznajú a čítajú deti po celom svete. Uvidíme, či ich poznáte.

    Hra.

    1 súťaž. Zahrievacia "Ashipka".

    Tímy dostanú kartičky so zmätenými názvami Perraultových rozprávok. Účastníci musia napísať správne mená.

    1. „Modrá čiapočka“. (Červená Karkulka)

    2. „Dievča s prstom“. (Tom Thumb)

    3. „Červená brada“. (Modrá brada)

    4. „Rike v čižmách“. (Rike s chumáčom)

    5. „Dary krásy“. (Rozprávkové darčeky)

    6. „Mačka s chumáčom.“ (Kocúr v čižmách)

    7. „Spiaca Popoluška“. (Šípková Ruženka. Popoluška)

    2. súťaž. „Hádajte hádanku“.

    Jedna osoba opustí tím, vytiahne kartičku s hádankami a uhádne ich.

    1. Aké zviera chodí v rozprávke. 2. Je krásna a milá,

    Fúzy štetiny, priviera oči, volá sa od slova „popol“.

    V klobúku so šabľou v rukách (Popoluška)

    A v obrovských čižmách.

    (Kocúr v čižmách)

    3. Dievča je dobré v líške,

    Dievča však nevie, že čaká na nebezpečenstvo:

    Pár nahnevaných očí svieti za kríkmi,

    S dievčaťom sa teraz stretne niekto hrozný.

    (Červená Karkulka)

    1. Všetky jeho manželky utrpeli zlý osud - 2. Som známy chlapec,

    Pripravil ich o život ... Som presne ako prst.

    Aký darebák! Ale nie som naštvaný

    Kto je on? Čoskoro povedzte meno! Len sa usmejem.

    (Modrá brada) (Chlapec s prstom)

    3. Mladá dievčina spí už sto rokov,

    Princ-záchranca stále neexistuje.

    (Spiaca kráska)

    1. Život ho neobdaril krásou, 2. Vedz, tento darebák

    Ale odmenila sa mysľou nad mieru. Nikto neprekvapuje:

    Myseľ mu pomohla stať sa šťastným. Kanibal ako myš

    Kto uhádne jeho meno? Podarilo sa prehltnúť!

    (Rike s chumáčom) (Kocúr v čižmách)

    3. Princezná spí sto rokov, sto rokov,

    A rytier tam stále nie je.

    A ak nie je rytier,

    Princezná sa nikdy nezobudí.

    (Spiaca kráska)

    1. Táto rozprávka nie je nová. 2. Poľovník potrebuje zbraň s dvojitou hlavňou,

    V nej princezná spala, aby dievča zachránila pred ... .. (vlk)

    Víly zlo, potom víno

    A bodnutie vretenom. (Spiaca kráska)

    3. Nikdy som nebol na plese,

    Vyčistené, umyté, uvarené a odstredené,

    Kedy sa stalo, že ma dostal na ples,

    Potom princ stratil hlavu z lásky,

    A zároveň som prišiel o topánku!

    Kto to je? Kto ti to tu môže povedať? (Popoluška)

    3. súťaž. Kvíz „Čo? Ako? Prečo? “

    Tímy sú postupne kladené otázky. Ak tím neodpovie alebo odpovie nesprávne, potom je otázka postúpená inému tímu.

    1. Prečo bola nevlastná dcéra prezývaná Popoluška? (Často sedela v kúte pri krbe na škatuli s popolom)

    2. Koľko synov mal mlynár? (Tri)

    3. Čo niesla Červená čiapočka svojej babičke? (Patty a maslový hrniec)

    4. Koľkokrát kanibal vykonal svoje premeny a na koho sa stal? (Dve: do leva a myši)

    5. Kto zachránil Červenú čiapočku a jej babičku? (Drevorubači)

    6. Koľko rokov musela začarovaná princezná spať? (Sto)

    7. Čo nazval Puss in Boots svojho majiteľa? (Markíz de Carabas)

    8. Koľko mala princezná rokov, keď zaspala? (Šestnásť)

    9. Čo zdedili starší bratia markíza de Carabas? (Senior - mlyn, stredný - somár)

    10. Koľko čarodejníc bolo pozvaných, aby sa stali krstnými rodičmi? (Sedem)

    11. Čo stratila Popoluška, keď utiekla z lopty? (Krištáľová papuča)

    12. Čo sa muselo stať, aby sa Šípková Ruženka prebudila? (Mala byť pobozkaná princom)

    13. Ako sa volal kráľov syn s erbom? (Rike)

    14. Ako si princezná napichla prst? (Vreteno)

    15. Aká pokožka nahradila šaty princeznej? (Somár)

    16. Akú zeleninu vyrobila víla pre Popolušku? (Tekvica)

    4súťaž. Krížovka „Osem rozprávok Charlesa Perraulta“.

    1. Červená (klobúk)
    2. Spí (krása)
    3. ……. klobúk. (červená)
    4. Do riti. (Popoluška)
    5. …… .. prstom. (chlapec)
    6. Chlapec s (prst)
    7. Víla. (čarodejnica)
    8. Modrá (fúzy)
    9. …. s chumáčom. (Rike)
    10. 10. Mačka v (čižmy).

    5. súťaž. „Múzeum nádherných vecí“.

    Tímy dostanú karty so zoznamom kúzelných predmetov z Perraultových rozprávok a napíšu, z ktorej rozprávky sú.

    1. Čarovná palička. (Popoluška)

    2. Tekvica. (Popoluška)

    3. Krištáľové papuče. (Popoluška)

    4. Vreteno. (Spiaca kráska)

    5. Čižmy. (Puss in Boots, Thumb Boy)

    6. Kamienky. (Chlapec s prstom)

    7. Kôš koláčov. (Červená Karkulka)

    8. Červená čiapočka. (Červená Karkulka)

    9. Zazvoniť. (Oslia koža)

    10. Parta kľúčov. (Modrá brada)

    6. súťaž. „Telegramy“.

    Tímy dostávajú telegramy a musia hádať, kto je ich autorom.

    TELEGRAM.

    "Každý! Každý! Všetkým princom a princom! Žiadame vás, aby ste o ďalších sto rokov nerušili. Chcem spať! " (Spiaca kráska)

    „Ponáhľaj sa priblížiť večer

    A prišla dlho očakávaná hodina

    Takže to v mojom pozlátenom koči

    Choďte na rozprávkový ples. “ (Popoluška)

    "Matka ma veľmi milovala."

    Dala mi červený klobúk. ““ (Červená Karkulka)

    „A som malý, ale veľmi bystrý!“ (Chlapec s prstom)

    Ved.:Teraz sa naša hra skončila. Zhrňme si to.

    Stanoví sa víťazný tím, ktorého účastníci sú ocenení cenami.