"cesta zimnými rozprávkami." Zhrnutie lekcie „Cesta cez zimné rozprávky“

Deti sa pod vedením moderátorky vydávajú na cestu rozprávkovou krajinou. Navštívia rozprávky „Zimné ubikácie zvieratiek“, „ Snehová kráľovná", "12 mesiacov", "Morozko". Na každej zastávke ich čakajú hry a súťaže a stretnutia s hrdinami rozprávok.

Cieľ: Rozvíjať záujem o počúvanie a čítanie rozprávok, predstavovať zimné rozprávky.

Dizajn: Halu zdobia jedľové konáre, snehové vločky vystrihnuté z bieleho papiera a dážď. Na okenné parapety alebo stoličky môžete umiestniť kvetináče poprášené „snehom“ - vatou. Je vhodné ozdobiť steny zimnými krajinami, ilustráciami z rozprávok „Morozko“, „Snehulienka“, „Zayushkina chata“, „12 mesiacov“. V strede miestnosti je okrúhly koberec, po okrajoch ktorého sú stoličky. V strede koberca je stará truhlica plná rôznych atribútov, zamknutá na kľúč. Pod jednou zo stoličiek (alebo na inom mieste) je vrecúško s mincami a kľúčom, stolička je navrchu označená krížikom.

Požadované atribúty:

  • Truhlica s rozprávkovými predmetmi: chatrč, kalendár, drahé kamene, koruna a Santa Clausova brada;
  • Clew;
  • Vrecko s mincami a kľúč od truhlice;
  • Kostýmy na dramatizáciu rozprávky „Zayushkina Hut“, domy;
  • Snežienky – môžete použiť umelé kvety, môžete ich vystrihnúť z papiera;
  • Poťahy na stoličky, bodkované;
  • Papierové korunky;
  • Ceny pre víťazov.

Roly:

  • Moderátorka
  • Babička Agafya
  • Nevlastná dcéra z rozprávky „12 mesiacov“

Predbežná príprava: rekonštrukcia rozprávky „Zayushkina Hut“.

Priebeh udalosti

Za sprievodu rozprávkovej inštrumentálnej melódie deti jedno po druhom vchádzajú do sály a usadzujú sa. Potom vyjde moderátor.

moderátor: Ahojte chalani. Dnes vás vezmeme na fascinujúcu cestu do zimnej rozprávky. chceš to?

deti:Áno!

moderátor: A keďže vy a ja pôjdeme po ceste ako z rozprávky, naša preprava bude veľmi nezvyčajná. Chlapci, aké rozprávkové predmety pomohli hrdinom prekonať dlhú cestu?

deti: Vychádzkové čižmy, lietajúci koberec, magická guľa, rozprávkové zvieratká.

moderátor: Výborne, viete veľa. Dnes sa budeme pohybovať po čarovnom koberci (ukazuje na stred kruhu, kde je položený okrúhly koberec). Pozri - tu to je! Si pripravený lietať? Potom pokračujte!

Deti položia nohy na koberec, natiahnu ruky do strán a nakláňajú sa rôznymi smermi, pričom predstierajú, že lietajú na hudbu. Na konci letu sa ozývajú kroky muža kráčajúceho v snehu.

moderátor: Deti, počúvajte! (Priloží ruku k uchu.) počuješ? Niekto prichádza.

Na pódiu sa objaví stará pani Agafya, ktorá v rukách drží loptu.

Agafya: Dobrý deň, milé deti! Volám sa stará mama Agafya. Som rozprávač. Vitajte v rozprávkovom svete!

Moderátor a deti: Dobrý deň. Sme radi, že vás spoznávame. Dnes by sme sa chceli vydať na výlet rozprávkovou krajinou.

Agafya: Rád vám s tým pomôžem. Najprv sa však zoznámime (ukazuje loptu). Pozrite, chlapci, mám v rukách magickú guľu, ktorá pomohla Ivanovi Tsarevičovi nájsť Vasilisu Krásnu. A pomôže nám spoznať sa. Túto loptičku budete podávať dookola v kruhu na hudbu. Ten, kto to má v rukách, len čo melódia ustane, volá jeho meno.

Vedie hru „Dating Club“.

Agafya: Tak sme sa stretli. Teraz môžete vyraziť na cestu. Asistentom, ktorý ukáže cestu, bude moja truhlica, ktorá obsahuje veľa užitočných vecí. Problém je však v tom, že nedávno som od neho stratil kľúč. Hľadal som všade, no nikde ho nebolo. čo robiť?

moderátor: Možno by sme to mali hľadať v rozprávke?

Agafya: Ktoré rozprávkový príbeh môžem nájsť kľúč - nepamätám si?

moderátor: Chlapci, pomôžme starej mame Agafya spomenúť si, kde by sa mohol skrývať kľúč. V akej rozprávke? (Zlatý kľúč).

Agafya: Presne tak, Pinocchio ho zrejme omylom schmatol – bol na návšteve minulý týždeň. Zaujímalo by ma, kde to mohol dať?

moderátor: Pravdepodobne si to nevšimol a zakopal to na poli zázrakov spolu s mincami.

Agafya: Poďme sa na to pozrieť, chlapci. Ponáhľajme sa do poľa zázrakov!

moderátor: Poďme opäť lietať na čarovnom koberci. Si pripravený lietať? Potom poďme lietať!

Opäť vyložia nohy na koberec a napodobňujú let. Na konci letu sa ozve cinkanie mincí.

Agafya: Tu máš. sme tam. Teraz už len musíte nájsť miesto, kde Pinocchio ukryl svoje mince. Toto miesto označil krížikom.

Deti chodia po chodbe a hľadajú miesto označené krížikom. Nájdu mešec mincí, otvoria ho a vytiahnu kľúč od truhlice. Potom idú na svoje miesta.

moderátor: Hurá! Našli sme ho, babička Agafya.

Agafya: dakujem chalani. Bez teba by som presne nevedel, kde ho hľadať. Teraz môžete ísť do rozprávky.

Babička Agafya podíde k truhlici a otvorí ju. Vytiahne prvý rozprávkový predmet – domček.

Agafya: Tu je prvá rozprávka, kam pôjdeme - „Zayushkina Hut“. Pripomeňme si, o čom je táto rozprávka.

Pripravené deti inscenujú rozprávku.

Agafya: Chlapci, povedzte mi, urobila líška správnu vec? prečo? Končí sa rozprávka spravodlivo? Je to tak, v tejto rozprávke víťazí dobro! No, je čas, aby sme išli do ďalšej rozprávky.

Babička Agafya ide k truhlici a vytiahne ďalší predmet - kalendár.

Agafya: Chlapci, o akej rozprávke si myslíte, že sa teraz budeme baviť?

deti:

Agafya: Je to tak a ďalšia rozprávka, na ktorú sa chystáme, je „12 mesiacov“. Zatvorte oči.

Deti zatvárajú oči, babka tlieska rukami. Na javisku sa objaví Nevlastná dcéra z rozprávky.

Agafya: Dobrý deň, dcéra.

nevlastná dcéra: Ahoj babka. Počul som, že ste sa rozhodli ísť na výlet zimné rozprávky.

Agafya:áno. Už sme navštívili rozprávku „Zayushkina Hut“. Teraz vás prišli pozrieť. Povedzte chlapcom, aký zázrak sa vám stal.

nevlastná dcéra: Chlapci, naozaj sa mi stal zázrak! Macocha a sestra ma poslali do lesa po snežienky. Ale každý vie, že v zime to nie je ako snežienky v lese - nerastie žiadna tráva. Stretol som ťa na čistinke cudzí ľudia- ukázalo sa, že to boli bratia-mesiace. Pomohli mi nájsť snežienky a dovolili aprílu, aby na chvíľu kraľoval. Keby nebolo ich, úplne by som zamrzol!

nevlastná dcéra: Samozrejme, samozrejme. Žiadal som mesiace, aby na tvojej lúke kvitli snežienky. Treba ich však zhromaždiť čo najrýchlejšie - bratia na to dali veľmi málo času.

Hrá sa hra „Zbierajte snežienky“. Zúčastňujú sa dvaja ľudia. Úlohou účastníkov je zbierať kvety položené na podlahe do košíka. Kto nazbiera najviac?

moderátor:Ďakujem, nevlastná dcéra, za krásne kvety v zime.

nevlastná dcéra: Moje potešenie! Práve som zdieľal zázrak. A teraz už musím ísť. Zbohom (utečie)!

Agafya: Je čas, aby sme aj my šli do ďalšej rozprávky.

Pristúpi k truhlici a vytiahne z nej drahé kamene.

moderátor: Skutočné klenoty! Môže to byť naozaj zo Strieborného kopyta?

Agafya: Od neho, od neho. Darenku priniesla Kokovaniho adoptívna dcéra. Požiadala ma, aby som si to nechal ako zrenicu na pamiatku Strieborného kopyta, čarovnej kozy, ktorá svojou nohou zrážala šperky zo zeme.

moderátor: Naozaj, toto je zázrak - taký zázrak! Nie každý to bude môcť vidieť.

Agafya: Túto kozu môžu vidieť iba tí, ktorí majú čistú, láskavú dušu.

moderátor: A ten, kto má dobrú dušu, robí dobré skutky a hovorí milé a slušné slová. Chlapci, poznáte tieto slová? Teraz to skontrolujeme.

Vedie hru „Kind Words“. Vychádzajú dvaja alebo traja účastníci. Ich úlohou je striedať sa v rozprávaní milé slovo každé dieťa.

Agafya: Aké dobré slová poznáte? Znamená to, že máte dobré srdce. A je pravdepodobné, že sa budete môcť stretnúť so Strieborným kopytom. A teraz prejdeme k ďalšej rozprávke.

Vytiahne korunu z truhlice.

moderátor: Koruna! Pozrite sa, aká je krásna. Chlapci, viete, ktorej ľadovej kráske patrí?

Odpovedajú, že Snehová kráľovná.

Agafya: Snehová kráľovná sa snažila udržať chlapca Kaia zmrazením jeho srdca. Ale Kai mal sestru, ktorá roztopila jeho srdce svojou láskavosťou a láskou. A v tejto rozprávke zvíťazila dobrota. Chlapci, myslíte si, že všetky kráľovné sú zlé a zlé?

moderátor: Samozrejme, že nie. Sú aj dobré princezné a princovia.

Agafya: Chcete byť v koži princa alebo princeznej? Pozrime sa, či máte kráľovskú krv. V jednej z rozprávok princezná pomocou hrachu dokázala, že je skutočná. A teraz urobíme to isté.

Hrá hru „Princezná a hrášok“. Najprv deti tancujú v strede kruhu. V tomto čase je na všetkých stoličkách pod plášťom umiestnených niekoľko hrách. Hudba sa zastaví - deti prejdú a sadnú si na stoličky. Úlohou účastníkov je určiť, či je na stoličke hrášok alebo nie. V dôsledku toho sú odhalení princovia a princezné. Dostanú papierovú korunu.

moderátor: Koľko máme princov a princezien. A všetky sú milé a dobré, na rozdiel od Snehovej kráľovnej.

Agafya: Teraz prejdime k ďalšej rozprávke.

Z truhly vyberie bradu Santa Clausa.

Agafya: Chlapci, viete, koho je to brada? Mráz sám. A ideme do jeho rozprávky - „Morozko“. Zatvorte oči.

Tlieska rukami. Na scéne sa objaví Morozko.

Ahojte malí cestovatelia. Vitajte v mojej rozprávke. Pamätáte si na hrdinov tohto diela?

deti vymenuj hrdinov rozprávky: Marfusha, Dunyasha, starý muž a stará žena, Morozko.

Výborne. Chceli by ste odo mňa dostať darček? Zvládnete test?

moderátor: Pokúsime sa.

Tak teda vydrž. Vyfúknem na teba svoj ľadový dych. Ak zamrzneš, povedz mi to a ja prestanem.

Agafya: Súhlas, Morozushko! Určite vám o tom povieme. (Potom osloví deti šeptom, aby Morozko nepočul: za žiadnych okolností mu nehovorte, či mrznete! Nemá rád tých, ktorí neodolajú jeho ľadovému dychu. Radšej sa držte v teple, hýbte sa, aby ste nezmrzli).

Morozko hrá hru „Zmrazím“. Pristupuje k deťom a fúka na ne. Dupú a tlieskajú rukami – vzďaľuje sa. Pravidelne kladie otázku „Je vám teplo, deti? Je teplo, dobré? Deti odpovedajú: „Je teplo, Morozushko! Teplo, drahá."

Ó áno deti! Dobre, dobre! Ak si zaslúžiš môj darček, vezmi si ho (všetkým rozdá priehľadnú lízanku – „cencúľ“).

Agafya:Ďakujem, Morozko! Je čas, aby sme sa vrátili domov, inak je už tma.

Nastal čas aj pre mňa. Vy deti, neochorejte, chodievajte častejšie na čerstvý vzduch. A v žiadnom prípade sa ma nebojte! Zbohom (odíde).

Agafya: A je čas pre mňa, deti. Čakajú ma skvelé rozprávky: je čas napísať nové rozprávky. A vy prídete opäť do rozprávkovej krajiny - budeme hádať rozprávkové tajomstvá. Zbohom (odíde).

moderátor: Je čas, aby sme aj my išli domov. Na čo sme prišli? (Na čarovnom koberci). Poletíme späť na ňom. si pripravený? Poďme lietať.

Nohy položia na koberec a napodobňujú let.

moderátor: No a to je koniec našej dnešnej cesty. To však neznamená, že sa rozprávka skončila – pokračuje. Nabudúce pôjdeme odhaliť jeho tajomstvá! No zatiaľ - dovidenia.

Deti jeden po druhom opúšťajú hudbu.

Hra-výlet zimnými rozprávkami pre staršie deti predškolskom veku

Sviridova Maria Mikhailovna, učiteľka MBDOU č. 54, Miass, Čeľabinská oblasť.
Popis materiálu: Tento materiál je určený pre predškolákov. Lekcia vedená formou cestovateľskej hry pomôže upevniť vedomosti detí o rozprávkach so zimnou tematikou.
Cieľ– vedomosti detí o „zimných“ rozprávkach.
Úlohy:
1. opakovať s deťmi „zimné“ rozprávky;
2. vytvárať u detí podmienky na rozvoj logického myslenia a súvislej reči;
3. upevniť si schopnosť dodržiavať pravidlá hry, pozorne počúvať odpovede rovesníkov a dopĺňať ich.
Vybavenie: ihrisko (veľký list papiera Whatman s nalepenými ilustráciami z rôznych rozprávok), hracia kocka.

Priebeh hry:

Učiteľ rozloží ihrisko na stôl (alebo podlahu) a vyzve deti, aby sa zahrali. Deti sa v hádzaní kockou striedajú. Potom uhádnu rozprávku podľa ilustrácie, na ktorú padla kocka. Potom učiteľ vyzve deti, aby odpovedali na otázky a plnili úlohy na základe príslušnej rozprávky. Deti dostávajú žetóny za správne odpovede.

Uveďme k nim príklady rozprávok, otázok a úloh.

"Zimovye" (ruština) ľudová rozprávka)

1. Učiteľka ponúka deťom sadu kartičiek s obrázkami zvieratiek.
Zadanie: vyberte karty s obrázkami zvieracích hrdinov z rozprávky „Zimný dom“ (býk, baran, prasa, mačka, kohút, vlci).
2. Prečo sa zvieratká rozhodli postaviť si zimnú búdu? (Prišlo to neskorá jeseň, začalo byť chladnejšie)
3. Akú prácu mali robiť vôl a baran? (Nosiť polená, rúbať tyče, trhať drevené štiepky)
4. Akú prácu ponúkli vôl a baran prasaťu? (Miesiť hlinu, robiť tehly, postaviť kachle)
5. Akú prácu ponúkli rozprávkové postavičky mačke? (Prenášanie machu, tesniace steny)
6. Ktorý z hrdinov mal pokryť strechu? (kohút)
7. Kto narušil pokoj hrdinov? (vlci)
8. Prečo sa vlk vyľakal, keď vošiel do chatrče? (Vlk pristál na baranovi, každý kričal - každý svojím hlasom, býk udrel vlka do boku)
9. Čo robili vlci? (Utiecť)

"Snehulienka" (ruská ľudová rozprávka)


1. Ako sa objavila Snehulienka v dome starčeka a starenky? (Starý muž a stará žena vyšli do záhrady a urobili dievča zo snehu)
2. Prečo bola Snehulienka smutná a prečo bola naopak šťastná? (Bol som smutný kvôli nástupu tepla, kvôli ostrému slnku, ale tešil som sa zo snehu, krupobitia a chladu)
3. Ako sa roztopila Snehulienka? (Jedného dňa išla Snehulienka s kamarátkami do lesa, zapálili oheň a začali ho preskakovať. Keď Snehulienka preskočila oheň, zmenila sa na biely oblak.)

"Pani Blizzard" (bratia Grimmovci)


1. Prečo macocha od prvých dní nenávidela svoju nevlastnú dcéru? (Pretože nevlastná dcéra bola krásna, láskavá a pracovitá)
2. Prečo skočila nevlastná dcéra do studne? (Raz si napichla prst a všetka priadza bola zamazaná krvou. Zohla sa k studni, aby vreteno opláchla, no vreteno sa jej vyšmyklo z rúk a spadlo do vody. Macocha začala svoju nevlastnú dcéru karhať a prikázala aby získala vreteno.)
3. Čo videla nevlastná dcéra, keď sa ocitla v studni? (Ocitla sa na zelenej lúke obrastenej kvetmi. Nad ňou bola modrá obloha, svietilo jasné slnko.)
4. Učiteľka ukáže deťom 3 karty (jabloň, sporák, domček). Usporiadajte tieto predmety v poradí, v akom sa s nimi nevlastná dcéra stretla. (sporák, jabloň, dom)
5. Čo počulo dievča, keď sa priblížilo k sporáku? („Dostaňte nás von, vyveďte nás, inak zhoríme.“ Nevlastná dcéra otvorila pec a bolo tam veľa chleba. Nevlastná dcéra vybrala chlieb z pece.)
6. Čo sa jabloň pýtala dievčaťa? (Zatraste, aby sa konáre nelámali)
7. Kto býval v chatrči, ktorú videla nevlastná dcéra? (pani Metelitsa)
8. Čo sa pani Metelitsa opýtala dievčaťa? (Staňte sa jej robotníkom a načechrávajte každý deň perie, aby biele perie lietalo na všetky strany - potom bude v tomto šírom svete snežiť)
9. Prečo pani Metelitsa pustila dievča domov? (Pretože nevlastnej dcére sa zatúžilo po domove)
10. Čím odmenila pani Metelitsa dievča? (zlato)
11. Prečo macocha poslala svoju dcéru k pani Metelitsovej? (za zlato)
12. Čo sa stalo, keď Leňoch skočil do studne? (Nevytiahla chlieb z pece, nepotriasla jabloňou, bola príliš lenivá načechrať pierko pani Metelitsy)
13. Prečo pani Snehová búrka nechala lenivosť ísť? (Nepotrebovala takého pracovníka)
14. Ako sa pani Metelitsa „poďakovala“ Lenivitsovi? (Keď Leňochod vyšla z brány, padali na ňu jablká, z kachlí vychádzal čierny dym a zamazal ju celú)

Ruská ľudová rozprávka "Morozko"


1. Prečo macocha prikázala vziať jej nevlastnú dcéru? (Macoca svoju nevlastnú dcéru nemilovala a chcela sa jej zbaviť)
2. Prečo Mrázovi nezmrazil červený nos dievča? (Páčili sa mu jej múdre reči)
3. Čo priniesol Mráz dievčaťu červený nos ako darček? (Kožuch, truhlica s venom, šaty vyšívané zlatom a striebrom)
4. Prečo Frost červený nos zmrazil vlastnú dcéru svojej nevlastnej matky? (Mráz od nej nepočul žiadne chytré reči)

Bieloruská ľudová rozprávka „Dva mrazy“


1. Ako sa volajú dvaja bratia mrazivý? (mráz z modrého nosa a mráz s červeným nosom)
2. Prečo boli mrazy schopné zmraziť pána, ale nedokázali zmraziť dedinčana? (Dedinčan sa presťahoval, pracoval a pán sedel vo vozíku)

Slovenská rozprávka „Dvanásť mesiačikov“ (aranž. S. Marshak)


1. Prečo macocha poslala nevlastnú dcéru do lesa? (Aby nevlastná dcéra nazbierala snežienky pre vlastnú dcéru svojej nevlastnej matky)
2. Ako spoznala vaša nevlastná dcéra 12 mesiacov? (Videla svetlo v lese, išla k tomuto svetlu a vyšla k ohňu, kde sedeli mesační bratia)
3. Ako vyzerali bratia? (Bratia boli elegantne oblečení - niektorí v striebornom, iní v zlate, iní v zelenom zamate)
4. Prečo mesiačikovia pomohli dievčaťu? (Pretože každý z nich videl, ako ich nevlastná dcéra celý rok pracovala)
5. Čo sa stalo, keď sa dievča vrátilo domov so snežienkami? (Macoca a jej dcéra začali nevlastnú dcéru karhať, že nežiada mesiace o ďalšie darčeky. Potom macocha poslala vlastnú dcéru do lesa)
6. Ako sa mesiace stretli s dievčaťom? (Nepriateľská, nikdy sa s ňou nestretli. Potom, čo dievča povedalo, že si prišla po darčeky a potrebuje letné mesiace Január sa nahneval a zasypal dievča snehom)
7. Ako sa rozprávka skončila? (Macoca išla do lesa hľadať svoju dcéru a tiež v lese zamrzla a nevlastná dcéra dlho žila na svete, vyrástla, vydala sa a vychovala deti. A pri dome mala záhradku - a taký nádherný, aký svet ešte nevidel Skôr ako Pre všetkých v tejto záhrade kvitli kvety, dozrievali bobule, liali sa jablká a hrušky, bolo tam chladno, v snehovej búrke ľudia že všetkých dvanásť mesiacov navštevovalo túto pani naraz.)

Hra končí spočítaním žetónov a určením „Najlepšieho odborníka na zimné rozprávky“.

"Cesta do zimnej ríše divov"

ciele:

    Rozšírte deťom obzory.

    Rozvíjať tvorivé a javiskové schopnosti detí a estetickú výchovu.

    Prispieť k jednote detského kolektívu.

    Rozvíjať vedomosti detí o ruských ľudových rozprávkach.

Vybavenie: Kostýmy Baba Yaga, Winter, Snowman, Sorceress, audio vybavenie, soundtrack k piesni „Keď sú moji priatelia so mnou“, hudobný sprievod, vatové snehové gule, obruč, papierové snehové vločky rovnakej veľkosti, lyže, kocky, šmýkačky.

Postavy:

Vedenie.

Baba Yaga.

Zima.

Snehuliak.

Čarodejnica.

Priebeh dovolenky

(Moderátor vychádza pri hudbe)

Moderátorka . Dobré popoludnie a dobrú hodinu, pozdravujeme vás všetkých! Milé deti, máme veľké šťastie, že vy a ja nežijeme na ostrove stratenom niekde v Tichom oceáne, kde je celý rok 50 stupňov. (snímka 1 letné horúčavy) V Rusku máme úplne úžasné ročné obdobie – zimu.(snímka 2 zima) Keď okolo nás stoja stromy, akoby ich nejaký kúzelník zamrzol a úplne obsypal strieborným mrazom. Keď Frost kreslí fantastické vzory na sklá domov. A zimu milujeme aj preto, lebo zasypáva cestičky snehom – idete po takom povrchu a počujete: chrumkať-chrumkať-chrumkať. Ako kúsky cukru, ktoré vám chrumkajú pod nohami. No nie je to skvelé?

Mila Laptander:

Zima prišla, sneh víri,

Zdalo by sa, že to je všetko, taká maličkosť.

Nálada sa však zlepšila,

A všetka skľúčenosť sa niekam odniesla.

K. D. Balmont

Moderátorka . AZima je napokon dobrá aj preto, že po snehových zrážkach sa dajú organizovať takéto športové podujatia,(snímka 3 hry) ktorý sa nemôže konať v inom ročnom období. Teraz si ideme zariadiť dovolenku pre seba.

Tanec "Valenki"

(Čarodejnica vychádza na pokojnú hudbu)

Čarodejnica: (Miralda)

Nie som čarodejnica, len sa učím

Základy zázrakov viem naspamäť.

Chcete, aby sa vaše oči leskli priateľstvom?

Buď svojim súdruhom, vždy priateľom!

Chcete, aby boli veci zábavnejšie?

Chceš krásne zázraky, mágiu?

Čítajte viac a študujte nad úrovňou B!

Nie som čarodejnica, ale Nový rok,

Vyčarujem kúzlo: všetci budete mať šťastie!

Zabudli ste, ako sa tlieska?

Naučili ste sa všetci tancovať?

Výborne všetkým, len tak ďalej!

Môžeme utiecť do rozprávky!

Existuje len jedna vyhláška:

Potrebujem ťa otestovať.

Pozor! Pozor! Prvý test.

Kto bude tlieskať hlasnejšie?!(Deti tlieskajú.) Kto dupe hlasnejšie?!(Deti dupú.) Kto vyskočí vyššie?!(Deti skáču.) Kto bude fúkať silnejšie?(Deti fúkajú.)

Výborne. A právom vás pozývam do rozprávky.

Dana:

Ľahká nadýchaná, biela snehová vločka,

Aké čisté, aké odvážne!

Búrlivá cesta ľahko ubieha,

Nie do azúrových výšin, ale prosiť o pristátie.

Hrá hudba. Vykonáva sa tanec snehových vločiek.

(Snehuliak odchádza.)

Snehuliak . (Nyadma)

Ahojte deti!

Červené šišky!

Koloboky a tvarohové koláče,

A všetky sladké duše!

Prišiel som ťa pobaviť a zablahoželať ti k sviatku.

Rád sa hráš?

(Deti v zbore ÁNO!)

Vedel som to. Naozaj sa chcem s tebou hrať dobrá hra"Ako sa ti žije?" - tak sa to volá.

Na každú moju otázku musíte zborovo odpovedať: "To je ono!" a potom ukážte potrebné akcie.

ako sa ti žije? Takto!(Ukáž palec.)

ako sa máš Takto!(Prejdi dvoma prstami jednej ruky po dlani druhej.)

beháš? Takto!(Ohnite lakte.)

Spíte v noci? Takto!(Ruky s dlaňou pod lícom.)

ty sa vyhrážaš? Takto!

ako mlčíš? Takto!(Nafúknite si líca a naraz do nich narazte.)

Snehuliak . Takto sme sa spoznali. Teraz už viem, ako žiješ, ako sa vyhrážaš a ako mlčíš.

moderátor: (Slide4 Baba Yaga, goblin, kikimora atď.) Chlapci, asi ste zabudli, že v predvečer zimy všetci zlí duchovia, všetky temné sily vyliezajú zo svojich úkrytov a snažia sa čo najviac ublížiť dobrí ľudia a hlavne sa ponáhľať na miesta, kde je zábava a smiech. Ale vedzte: ak chcete prekonať všetky prekážky, ktoré vám stoja v ceste, musíte byť priateľský, odvážny a chytrý. rozumieš?(Všetci odpovedajú kladne.) Potom vyrazte na magickú cestu!

(č. 29 - let Baba Yaga, č. 30 - smiech pod rýchla hudba začne tancovať 1-2 minúty)

Baba Yaga .

Ach, ja som kosatka lastovička,

Stará tvarohová dáma,

zelená muška,

Zručne tancovala.

Na to by ste si mali dať nejaký cukrík.( e svätý cukrík.)

snehuliak: Poď, Baba Yaga, odíď odtiaľto a nepokaz nám dovolenku.

Baba Yaga . Eh, nie! neodídem! Preto ma nemilujú, ale ja, môj miláčik, sa bojím len o seba, milujem len seba.(Pozerá sa do zrkadla.) Wow, som krásna. Matka Zelená, čo chceš? Cukríky alebo sušienky?Oslovuje snehuliaka)

Poď, zlatko, daj mi nejaký cukrík, sladkosť, čokoládu.

Snehuliak . Nie, Baba Yaga, nedostaneš sladkosti, nezaslúžiš si to.

Baba Yaga . Oh, úplne som zabudol. Moja pamäť úplne vybledla. Pripravil som pre chlapcov hry.

Pri hudbe sa hrá hra „Kto je najšikovnejší“. Deti pri hudbe tancujú okolo papierových snehových vločiek. Snehových vločiek je menej ako detí. Na konci hudby musia mať deti čas obsadiť „dom“ - postaviť sa na snehovú vločku. (Hra je podobná hre so stoličkami.)

Snehuliak .

Výborne, Baba Yaga. Ak sa vám hra páčila, dajte si sladkosti.

Baba Yaga:

Keď sme sa zahrali, oddýchneme si a vyriešime hádanky.

Biela nie je cukor

Bez nôh, ale chodí.(Sneh.)

Sneh na poliach, ľad na riekach,

Kedy zavýja vietor?(V zime.)

Kto sa rýchlo ponáhľa cez sneh,

Nebojíte sa zlyhania?(Lyže.)

Letíme vo vzduchu

Trblietame a žiarime.(Snehové vločky.)

Cukríky na zavesenie

Na každej vetve.(Nárazy.)

snehuliak: Ďalší bonbónik za vašu tvrdú prácu.

Vedenie .

Aby to bolo radostnejšie a zábavnejšie, že napadol prvý sneh, navrhujem pozvať na návštevu samotnú Zimushku-winter.(5. snímka zimy)

Dobrý deň, zimný hosť! (Hoine)

Prosíme o milosť -

Spievajte piesne severu

Cez lesy a polia.

Máme slobodu!

Kráčajte kdekoľvek

Stavajte mosty cez rieky

A rozložte koberce.

Nezvykneme si,

Nechajte svoj mráz prasknúť:

Naša mladá krv

V mraze horí.

Dobrý deň, zimný hosť!

Prosíme o milosť -

Spievajte piesne severu

Cez lesy a polia.

snehuliak:

Teraz, chlapci, počúvajte môj príkaz!

Skákali, dupali a potľapkávali sa. Usmejte sa v ústrety zime!

(Zima prichádza na pódium za hudby)

Zima .

Počul som, že ma voláš k sebe. Tu som pred vami. dakujem za pozvanie.

Ako prichádza zima,

Vietor hlasno hvízda.

Zima prichádza

S bielym naviatym snehom.

Víchrica bude robiť hluk,

Necháme pozametať a rozotrieť.

Nech fučí metelica

A búrka bzučí -

Ako oceán.

Všetci sa tešia z môjho šibalstva. Najmä deti. Sánkujú, lyžujú a korčuľujú. Milujú robiť snehuliakov. (otočí hlavu k snehuliakovi). Snehuliak sa spokojne usmieva. Dnes som k vám prišiel hrať sa s vami. Poďme sa hrať. Prvá hra sa teda volá:

1.“ Lyžiari“: beh po jednej dráhe na kocku a späť.

2. Rolujte loptičku (obruč) ku kocke a späť.

Zima.

Výborne, chlapci, rád som sa zabával a hral s vami.

Počúvajme pieseň"Keď sú moji priatelia so mnou »

Hrá sa zvukový záznam piesne „Keď sú moji priatelia so mnou“ (spieva učiteľ s deťmi)

Ak idete na cestu s priateľom -(2 krát)

Bavte sa na cestách!

Bez priateľov som tak trochu -(2 krát)

A veľa s priateľmi.

Refrén:

Čo je pre mňa sneh, čo je pre mňa teplo,

Prečo mi záleží na daždi?

Keď sú moji priatelia so mnou.(2 krát)

Refrén:

Kde je to pre jedného ťažké,(2 krát)

Spolu s tebou to zvládnem.

Kde niečomu nerozumiem -(2 krát)

Poďme to vyriešiť s priateľmi.

Refrén:

Som na medveďovi, priatelia,(2 krát)

Pôjdem von bez strachu.

Ak som s priateľom -(2 krát)

A medveď je bez kamaráta.

moderátor:

Dúfame, že sviatok

Nikoho nenahneval

Hľadali sme, skúšali,

Vynaložili sme na to toľko úsilia.

Ďakujem vám všetkým za pozornosť,

Dovolenka sa skončila, dovidenia!

Cieľ: Upevniť vedomosti o obsahu ruských zimných rozprávok

Ciele: Naučiť sa odpovedať na otázky o obsahu rozprávky; Vymýšľajte krátke pokračovania rozprávok; Rozvíjať predstavivosť; Obohatiť slovná zásoba deti; Rozvíjať tvorivé schopnosti.

Priebeh udalosti.

Deti v skupine nájdu list od Emelya, v ktorom hovorí, že sa mu stali problémy, Baba Yaga ukradla jeho sporák a schovala ho niekde v lese. Deti sa rozhodnú pomôcť Emele a vydajú sa do lesa hľadať kachle. No predtým, než sa vydajú na nebezpečnú cestu, učiteľ vyzve deti, aby si otestovali svoje vedomosti o tom, z ktorých rozprávok postavy pochádzajú. (učiteľ ukáže deťom prezentáciu s rozprávkové postavičky) . Deti odpovedali na všetky otázky, učiteľka ponúka zahrať si hru. "Kto sa rýchlejšie oblečie" , pretože v zimný les veľmi chladno (deti nosia čiapky, rukavice a šatky).

Pri hudbe sa deti vydávajú na cestu, prešľapujú cez polená, preskakujú nezamrznuté potoky, obchádzajú jedle. A ocitnú sa na čistinke v lese.

Vychovávateľ: Ach, kde sme to skončili? Možno sme sa stratili? Počúvajme, možno niekoho počujeme?

Na kohútiku sa objaví Morozko. Morozkov hlas je zaznamenaný.

Morozko: Od rána som sa túlal a hliadkoval som všade.

Teraz poletujú snehové vločky a rieky zamŕzajú.

Vianočné stromčeky nosia kožuchy, pretože mrznú.

Vychovávateľ: S kým sme sa stretli?

Deti: Morozko.

Vychovávateľ: Myslíte, že ho môžeme požiadať o pomoc?

Deti diskutujú o tom, ako požiadať Morozka o pomoc a povedať, čo sa stalo.

Morozko: Zozbieral som pre vás niekoľko snehových gúľ otázok. Odpovedz mi a ja ti ukážem cestu. Tu sú pod vianočným stromčekom.

Deti idú k vianočnému stromčeku a nájdu tašku s otáznikovými snehovými guľami. Odpovedajú na otázky Morozka.

Morozko: Výborne, kto odpovedal,

Ale nevidel som sporák.

Premením ťa na snehové vločky

Aby lietali ako perie,

Na trepotať sa a točiť

A našla to moja vnučka.

Deti na hudbu: točte sa, trepotajte sa, padajú na zem. Hudba sa zastaví a snehové vločky sa zmenia na deti.

Vychovávateľ: Morozko sľúbil, že sa dostaneme k jeho vnučke, ale nikto tu nie je. čo budeme robiť?

Deti: Musíme zavolať Snehulienku. Deti volajú Snegurochka

Vychovávateľ: Ona nás nepočuje. Oh, pozri, čo je toto? (pozor na stojan s vyrezaným obrázkom Snehulienky) Chlapci, bola to Baba Yaga, ktorá hrala žart. Snehulienku premenila na obrázok a rozhádzala na kúsky. Čo by sme teda mali robiť? čo budeme robiť?

Deti: Poďme zbierať Snehulienku.

Simulácia „Snehulienka“.

(Deti nájdu diely, poskladajú ich, výsledkom je dievča. Detaily snehuliaka sú nalepené na list A3, hlava + kokoshnik + kožuch + rukávy kožucha s palčiakmi + vrkoč + mašľa)

Vychovávateľ: Ako nám pomôže?

Deti: Treba ju oživiť.

Vychovávateľ: Ako?

Deti: Vymyslite čarovné slová.

Vychovávateľ: Pozrite sa, kto k nám prichádza. Toto je skutočná Snehulienka.

(Znie rozprávková hudba, objaví sa dieťa v kostýme Snehulienky).

Snow Maiden: Ďakujem, oživil si ma,

Ale sporák som nevidel.

Poznám vlka na vlasci,

Teraz loví na rieke.

Hudba "Zviera v stopách každého..." od m/f "Masha a medveď" , Snehulienka a deti vyrazia na cestu, kráčajú, prichádzajú k obrazu vlka pri ľadovej diere.

Vychovávateľ: Chlapci, v akej rozprávke sme sa ocitli?

Deti: Rozprávka o líške a vlkovi.

Vychovávateľ: Vonku bola mráz a primrzol vlčí chvost. Vlk nám nemôže pomôcť. Líška bola prefíkaná a ukradla všetky ryby. Ako môžeme pomôcť vrcholu? (výroky detí, učiteľ pomáha deťom s otázkami)čo je ľad? (zamrznutá voda) Ako môžeme premeniť ľad na vodu? Prečo je teplo? (Deti odpovedajúce na otázky a uvažovanie dospeli k záveru, že musia zavolať slnko)

Deti, učiteľka: Slnko, poď rýchlo k nám, zahrej všetkých svojimi lúčmi.

Rýchlo roztopte ľad, vlk nám príde na pomoc

Wolf: Ďakujem, chlapci! Neostal bez chvosta.

Teraz ti pomôžem, ukážem ti cestu k sporáku.

(Na obrazovke sa zobrazí mapa trasy k sporáku)

Vychovávateľ: Tak poďme! Konečne sme to našli! A čo teraz spiatočná cesta?

Vychovávateľ: Pomôž nám, sporák, vráť sa!

Ocitne sa vo svojom vlastnom dome.

Možno by sme mohli požiadať o rozprávku?

Deti vymýšľajú rozprávkové slová, ku ktorým sa vracajú MATERSKÁ ŠKOLA a sporák skončil v Emelyinom dome. Deti sa vrátia na začiatok cesty k hudbe a nájdu ďalší list a balíček od Emelya, v ktorom ďakuje deťom za pomoc a posiela maškrty.

Učiteľ: V rozprávkach je vždy lekcia:

Dobro v nich navždy porazí zlo.

Rozprávky nás učia pomáhať slabším -

Pomôžte im z problémov.