Poznámky ku kresbe púpavy 2. juniorská skupina. Náčrt hodiny kreslenia (mladšia skupina) na tému: Náčrt otvorenej hodiny kreslenia v druhej juniorskej skupine „Kvety púpavy, žlté ako slnko“

Zhrnutie GCD pre kreslenie v druhom mladšia skupina"Púpavy v tráve"
Účel: Upevniť techniky maľovania farbami; schopnosť starostlivo opláchnuť kefu. Vytvorte túžbu sprostredkovať krásu kresbou kvitnúca lúka, tvar kvetov. Rozvíjať estetické vnímanie a tvorivú predstavivosť.
Prípravné práce: Čítanie básní o kvetoch, prezeranie ilustrácií o kvetoch. Pozorovanie púpavy na prechádzke.
Materiál: Stojan, vzorová kresba, ilustrácia púpavy. Gvaš, maliarsky štetec, štetinový štetec na lepidlo, obrúsky, poháre s vodou, listy papiera

Pohybujte sa priamo vzdelávacie aktivity.
Učiteľ: Vypočujte si báseň o kvete a povedzte mi, ako sa volá:
Slnko práve zahrialo,
Pozdĺž cesty, v rade,
Obliekol kvety
Váš slnečný outfit.
Vyhrievanie sa na slnku
Kúpanie v rose
Žiari ako hviezdy
V krátkej tráve.
Čas letí a kvet tiež,
Premenené na bublinu!
Jemne naňho fúkal
- A nie je to na dlani!
Deti: Púpava.
Vychovávateľ: Presne tak, je to púpava. Naša púpava má na sebe žlté šaty. Keď vyrastie, oblečie sa do bielych šiat. Pozrime sa na to na obrázku. Aká púpava?
Deti: Krásne, žlté, okrúhle.
Vychovávateľ: Pozrite sa, akú dlhú a zelenú má stonku. Púpava má tiež listy. Akú majú farbu?
Deti: zelené
Vychovávateľ: Čo má púpava?
Deti: stonka, listy, kvet.
Učiteľ: Na čo sú kvety?
Deti: Obdivovať ich.
Vychovávateľ: Áno, obdivovať, ale nielen. Pre hmyz sú potrebné kvety. Kvety sú kus prírody. Jedlo okrídlených labužníkov je ukryté v žiarivých korunách kvetov. Je tu veľa peľu kvetov, ktorým sa živí nejaký hmyz. Tu ležia ľahké kvapky sladkej šťavy - nektáru.
Žlté púpavy vyzerajú veľmi krásne v zelenej tráve. Je ich veľa, ale nemali by ste si ich vyberať. Púpavy nebudú stáť vo váze, okamžite zomrú.
Dnes si do trávy nakreslíme púpavu. Ale predtým, ako budeme kresliť, urobíme nejakú telesnú výchovu. Púpava, púpava (Drčia sa, potom pomaly vstávajú)
Stonka je tenká ako prst Ak je vietor rýchly, rýchly (Rozptyľujú sa rôznymi smermi)
Vletí na čistinku, všetko okolo bude šumieť (hovoria „š-š-š-š-š“).
Tyčinky púpavy sa rozptýlia v okrúhlom tanci (držia sa za ruky a kráčajú v kruhu)
A splynú s nebom.
pedagóg: Teraz je čas ísť do dielne a nakresliť púpavu. Čo k tomu potrebujeme?
Deti: štetec, papier, farby.
Vychovávateľ: Správne, tu je papier a štetec vedľa teba. Otvárací kvaš žltá farba a suchým štetcom nakreslite čiapku z púpavy. Je to okrúhle. Stopku potom natrieme špičkou maliarskeho štetca. Stonka je tenká a zelená. Čo ste ešte zabudli nakresliť?
Deti: listy.
Vychovávateľ: Správne, zelené listy. Sú dlhé. Tu sú (Ukážem vám, ako kresliť).
V tráve rastú púpavy. Preto nakreslíme aj trávu. Pozrite sa na svoje kresby. Aké krásne púpavy máš. Urobme z kresieb výstavu. Budeme mať veľkú púpavovú lúku.
Farby boli zrazu ako kvety, rozžiarili všetko okolo V nových žltých šatách, Púpavová lúka!

Anastasia Svinukhová
Zhrnutie otvorenej vzdelávacej aktivity pre kreslenie v juniorskej skupine „Fluffy Dandelions“

Predmet: « Nadýchané púpavy» . (2juniorská skupina)

Cieľ: - naďalej učiť deti sprostredkovať obraz kvetu metódou strkania;

Posilnite schopnosť správneho držania kefy pri vykonávaní práce

(šťuchnúť);

Upevniť vedomosti o farbách (biela, žltá, zelená);

Rozvíjať tvorivú predstavivosť detí;

Vyvolajte emocionálnu a estetickú odozvu na tému hodiny;

Vychovaj opatrný postoj k prírode;

Úlohy: Pokračovať v učení detí kresliť kvety púpavy metódou popichovania pozdĺž obrysu, posilňovať schopnosť maľovať listy špičkou štetca; rozšíriť vedomosti detí o prvých jarných kvetoch. Obohatiť lexikón deti, vzbudiť záujem o poéziu.

Materiál: Krajinársky list s nakreslenými obrysmi púpav, biely a zelený gvaš, dva tenké a tvrdé štetce, tégliky s vodou, stojany na štetce, obrúsky, 12 listov tónovaného papiera, vzorky maľovaných púpav, kvetináč s vysadenými púpavami, ilustrácie.

Prípravné práce: pozorovanie na prechádzkach, prezeranie ilustrácií a kvetov púpavy, presádzanie rastliny do kvetináča; didaktický hry: "Zložiť obrázok", "Nájsť podľa popisu"; zapamätanie básne « Púpava» E. Serova.

Priebeh lekcie:

Hrá hudba "Aký krásny je svet okolo" T. Gomez

Vychovávateľ: Chalani, dnes nás prišla navštíviť Cheburashka. Chce vedieť o liečivej rastline, púpave. Vy a ja sme spoznali žltú púpavu: pozorovali sme, skúmali, kreslili a učili sa poéziu. Povedzme Cheburashke všetko, čo vieme o púpave, spomeňme si na báseň.

Vychovávateľ: Kto to povie? poďme Lisa:

« Púpava»

Slnko zapadlo

Zlatý lúč

Púpava vyrástla -

Po prvé, mladý.

Má úžasné

Zlatá farba.

On je veľké slnko

Malý portrét. O. Vysockej.

Vychovávateľ: Výborne, Lisa.

Počúvajte niečo iné báseň:

Nosí púpavu

Žlté slnečné šaty.

Keď vyrastie, bude sa obliekať

V malých bielych šatách.

Ľahké, vzdušné,

Poslušný voči vetru. E. Serova

Vychovávateľ: Kedy mení púpava žltý šat na biely?

deti: Keď dozrie.

Vychovávateľ: Počas našej prechádzky sme s tebou pokračovali v pozorovaní púpav.

A v skupine ty a ja máme vlastnú malú čistinku.

Vychovávateľ: Pozrime sa na zrelý kvet púpavy.

Vychovávateľ: Aký je to tvar?

deti: Okrúhly.

Vychovávateľ: Akú má farbu?

deti: Biely.

Vychovávateľ: Chlapi, ako vyzerá púpava?

deti: Na vzdušnom oblaku.

Vychovávateľ: Áno, chlapci, toto sú zrelé semienka púpavy. A s pomocou týchto dáždnikov odlietajú.

Vychovávateľ: Čo má púpava?

deti: Stonka, listy, kvet, semená.

Vychovávateľ: Akú farbu má stonka a listy?

deti: Zelená.

Vychovávateľ: Ako vyzerá stonka púpavy?

deti: Na palicu.

Vychovávateľ: Ako vyzerajú listy? Pozrite sa, aké krásne sú rezbárske práce

listy púpavy.

Vychovávateľ: Púpava má liečivé listy a kvety. Chlapci, nakreslíme púpavy a naučíme vás, ako nakresliť Cheburashku. A doplníme našu výstavu "Jar je červená s kvetmi".

Vychovávateľ: Metódou popichovania nakreslíme kvietok. Pozrite sa na všetko

ja. Ukáž mi svoje oči. Výborne!

Na maľovanie si beriem špeciálny tvrdý štetec doprava.

rukou nad kovovým hrotom tromi prstami.

Urobme si naše cvičenie - rozcvičku s kefou. Všetky tvrdé kefy vezmite do pravej ruky troma prstami nad železným hrotom, pričom ruka by mala spočívať na lakti.

Vychovávateľ: Deti vystupujú pohyb:

Podržte kefu tu Takže: Ruka na lakte.

Je to zložité? Kefa sa drží tromi prstami nad jej kovom

Nie, to nič nie je! časti.

Vpravo a vľavo, pohyby ruky pozdĺž textu.

Hore a dole Kefa je držaná vertikálne.

Náš štetec bežal. Vykonajte popichovanie bez farby

A potom, a potom kefka beží okolo. samostatný kus papiera.

Točené ako top.

Po tykaní prichádza štuchnutie!

Vychovávateľ: A teraz vezmeme štetec, namočíme ho do bielej farby, naberieme trochu farby, urobíme skúšobný štuch na samostatný papier. Uspeli všetci?

deti: Áno!

Vychovávateľ: Výborne. Teraz si vezmeme list s nakreslenou šablónou a nakreslíme kvet bielou farbou pozdĺž línie kruhov a potom do nich.

Moment telesnej výchovy « Púpavy» :

Vychovávateľ: Všetci vstali a prešli na koberec. Chlapci, predstavte si to

ste púpavy. Tu na čistinke porastieš. Posaď sa.

Učiteľské deti

Začínajú rásť púpavy. Začínajú pomaly vstávať.

Rastú, rastú, rastú. Ruky hore, mierne kývanie.

Začal fúkať vietor,

Púpavy odlietajú. Ľahký beh

Vychovávateľ: Pozrieť sa na obrázky pozorne: čo im chýba?

deti: Stonka a listy.

Vychovávateľ: Stonka a listy, akou farbou natrieme?

deti: Zelená.

Vychovávateľ: Správny. Ale budeme maľovať iným štetcom. Vezmite si bežný tenký štetec pravá ruka tri prsty blízko železného hrotu. Ponorte štetec do pohára s vodou a odstráňte prebytočnú vodu na okraji pohára. Na štetiny štetca nanesieme zelenú farbu a natrieme stonku, začínajúc od kvetu až po spodok listu. Stonka púpavy je tenká. A potom nakreslíme listy, začínajúc od spodnej časti stonky po boky. Listy púpavy sú husté. Prácu vykonávame opatrne, bez toho, aby sme prekročili obrys.

Obsah programu:

Pokračujte v predstavovaní detí zástupcom flóry rodná krajina.
Rozšíriť a spresniť poznatky o púpave.
Naučte sa vyberať obrazné slová.
Oboznámte deti s pojmom „liečivá rastlina“.
Rozvíjať sluchové vnímanie.
Kultivovať emocionálnu odozvu na krásu kvetu, opísať ju v poetickej forme.
Podporovať rozvoj starostlivého postoja k živej prírode.

Vybavenie:

Obrázky púpavy.
Žlté kartónové kruhy zobrazujúce slnko (3 ks).
Kusy vaty v tvare guľôčok a model púpavy zo zeleného papiera a žltých obrúskov.
Žltý gvaš, zeleno tónované listy papiera, kresliace zariadenie.

Prípravné práce:

1. Pozorovanie púpav.
2. Naučiť sa báseň „Púpava“ od E. Serovej.

Nosí púpavu
Žlté slnečné šaty.
Keď vyrastie, bude sa obliekať
V malých bielych šatách:
Ľahké, vzdušné,
Poslušný voči vetru.

Púpava

Štruktúra púpavy

Púpavy

Priebeh lekcie:

Jar si konečne prišla na svoje a nech je zima akokoľvek nahnevaná, jej čas sa skončil. Jar sa často nazýva obdobie kvitnutia. Prečo si myslíš?

Hádaj hádanku:

Púpavová hádanka

Spálený v orosenej tráve
Zlatý kvet.
Potom to zmizlo, zhaslo
A zmenil sa na páperie.

Toto je púpava. Ktoré slová v hádanke vám povedali správnu odpoveď?
Púpava je jedna z prvých, ktorá sa objavuje na jar ako žlté slnko v mladej zelenej tráve.

Didaktické cvičenie „Pozorne počúvajte“

Deti sú povzbudzované, aby pozorne počúvali a tlieskali rukami, keď počujú slovo „púpava“.
Púpava, sedačka, príves, púpava, bubon, púpava, chlapec, púpava.

Púpava je divoká kvetina, pretože sa o ňu nikto nestará.

Púpava rastie takmer všade:
Na tvojej vysokej nohe,
Stúpajúci do výšin
Rastie aj na ceste,
Aj v dutine aj v tráve.

Psychogymnastika "Púpavy"

(Prevádzané na hudbu)

Predstavte si, že ste malé púpavy. Teplé slnečné lúče zohrievali zem. Ste malé výhonky, veľmi slabé, krehké, bezbranné. Ale teraz sa jarné slnko zahreje a malé klíčky začnú rýchlo rásť. Narástli vám listy, stonka zosilnela, siahate po svetle, slnku. Ako dobre! Na stonke sa objavil malý púčik. Rastie, napučiava a nakoniec rozvinie okvetné lístky. Najprv sa okvetné lístky zdali trochu pokrčené, ale potom sa narovnali a všetci naokolo uvideli nadýchaný žltý kvet ako slnko. Púpavy sme videli mnohokrát a teraz sa pozrime na túto kvetinu na obrázku. Zobrazuje púpavu veľkú, veľkú, aby sme ju lepšie videli. (Zobraziť obrázok).

Ako sa volá tento kvet? Z ktorých častí sa skladá táto rastlina? Ukážte, kde sú jeho listy, stonka, kvet, korene. Akú farbu má stonka a listy? Kvetina? Kde rastie kvet? Ako sa to teda volá?

Ráno na slnečnej čistinke bez hodín sa dá zistiť čas. O 5-6 hodine vychádza slnko a otvárajú sa púpavy. K večeru žlté svetlá zhasnú a zatvoria sa. Púpava miluje slnko natoľko, že z neho nespúšťa oči – otáča za ním hlávku kvetu.

Gymnastika pre oči „Slnko a púpava“

Ráno vyjde slnko na východe - púpava sa pozerá na východ.
(Deti sa pozerajú na žlté kruhy - „slnko“ v súlade s textom).

Na poludnie vyjde slnko vysoko, vysoko - púpava zdvihne hlavu.
Večer začne slnko klesať k západu - a púpava za ním sklopí zrak a zatvorí svoj kvet.

K čomu sa dá púpava prirovnať?

Didaktické cvičenie „Vyberte si slovo“

Žltá ako slnko.
Okrúhle ako...
Mäkký ako...
Biela ako...
Nadýchané ako...
Krehký ako...
Aký úžasný kvet!

Ale púpavy nie sú vždy žlté a vyzerajú ako slnko. Čas plynie a žlté okvetné lístky sú nahradené bielym chmýřím.

Zlatý a mladý
Za týždeň zošedivel.
A o dva dni
Moja hlava je plešatá.

Biele chmýří sú semená. Vietor fúka, semená sa rozptyľujú ďaleko, ďaleko rôznymi smermi. Padajú na zem a klíčia. Objavujú sa nové kvety.

Dychové cvičenie „Fúkanie na púpavu“

Za jasného slnečného dňa
Rozkvitol zlatý kvet.
Fúka slabý vánok -
Naša kvetina sa zakývala.
Fúka silný vietor -
Okvetné lístky sa obávajú.

Deti fúkajú na lupienky púpavy rôznou silou a pozorujú intenzitu pohybu lupeňov.

Biela nadýchaná guľa
Predviedli sa na otvorenom poli.
Zľahka naň fúkajte
Bol tam kvet - a nie je žiadny kvet.

Potom fúkajú na púpavovú vatu bez nafúknutia líčok.

Púpava je liečivá rastlina. Liečivá rastlina je rastlina, ktorá sa používa v medicíne na liečbu. Listy a korene púpavy sa používajú na liečbu kašľa a zlepšenie chuti do jedla.

A ľudia robia z kvetov púpavy veľmi chutný džem.
A nielen ľudia používajú púpavy. Na púpavy milujú lietať včely, čmeliaky a motýle. Jedia púpavový sladký nektár. A včely z neho potom vyrábajú púpavový med – hustý a voňavý.

Fyzické cvičenie "Púpava"

Púpava, púpava!
(Drčia sa, potom sa pomaly dvíhajú)

Stonka je tenká ako prst.
Ak je vietor rýchly, rýchly
(Rozptýlia sa rôznymi smermi)

Poletí na čistinku,
Všetko okolo bude šumieť.
(Hovorí sa „sh-sh-sh-sh-sh“)

Púpavové tyčinky
Rozpŕchnu sa v okrúhlom tanci
(Chyťte sa za ruky a kráčajte v kruhu)

A splynú s nebom.

Na zelenej tráve sú žlté púpavy veľmi krásne. Aj keď ich je veľa, nemali by ste si ich vyberať. Púpavy nebudú stáť vo váze, okamžite opadnú. A veniec z púpav rýchlo stratí svoju krásu. Toto je opísané v básni „Kvet“. Počúvaj:

Kvetina

Kvet na lúke
Zlomil som to pri behu.
Odtrhol,
Za čo -
Neviem to vysvetliť.
V skle
Stálo to jeden deň a uschlo.
Ako dlho by stál na lúke?
(V. Viktorov)

Nezbierajme púpavy a zachovávajme krásu. A včielky sa nám poďakujú, že sme im kvety zachránili.

A teraz vám navrhujem nakresliť púpavy na tieto zelené trávniky (tónované listy papiera). Ale skôr ako začneme kresliť, pripravme si prsty.

Prstová gymnastika "Kvet"

Na čistinke rástla púpava,
(Spojte ruky a znázornite „púčik“)

V jarné ráno som otvoril okvetné lístky.
(Otvorte ruky, uvoľnite prsty)

Krása a výživa pre všetky okvetné lístky
(Do rytmu slov roztiahnite a spojte prsty)

Spoločne dávajú korene pod zemou!
(Spojte ruky s chrbtom rúk, pohybujte prstami - „korene“).

Večer. Žlté kvety pokrývajú okvetné lístky.
(pevne zatni svoje prepletené prsty)

Ticho zaspávajú, hlavy majú zvesené.
(Polož si ruky na kolená)

Kresba „Púpavy na lúke“

Deti kreslia žltým gvašom na tónované (zelené) listy papiera.
Po dokončení práce sa kresby rozložia vedľa seba na podlahu - „púpavová lúka“.

Farby boli zrazu ako kvety,
Rozsvietilo všetko okolo!
V nových žltých letných šatách
Púpavová lúka.

Poznámky ku kresbe v druhej juniorskej skupine „Púpavy v tráve“

Účel: Upevniť techniky maľovania farbami; schopnosť starostlivo opláchnuť kefu. Vzbudiť túžbu sprostredkovať kresbou krásu rozkvitnutej lúky, tvar kvetov. Rozvíjať estetické vnímanie a tvorivú predstavivosť.

Prípravné práce: Čítanie básní o kvetoch, prezeranie ilustrácií o kvetoch. Pozorovanie púpavy na prechádzke.

Materiál: Stojan, vzorová kresba, ilustrácia púpavy. Gvaš, maliarsky štetec, štetinový štetec na lepidlo, obrúsky, poháre s vodou, listy papiera

Priebeh vzdelávacích aktivít priamo.

Učiteľ: Vypočujte si báseň o kvete a povedzte mi, ako sa volá:

Slnko práve zahrialo,

Pozdĺž cesty, v rade,

Obliekol kvety

Váš slnečný outfit.

Vyhrievanie sa na slnku

Kúpanie v rose

Žiari ako hviezdy

V krátkej tráve.

Čas letí a kvet tiež,

Premenené na bublinu!

Jemne naňho fúkal

A nie je to na dlani!

Deti: Púpava.

Vychovávateľ: Presne tak, je to púpava. Naša púpava má na sebe žlté šaty. Keď vyrastie, oblečie sa do bielych šiat. Pozrime sa na to na obrázku. Aká púpava?

Deti: Krásne, žlté, okrúhle.

Vychovávateľ: Pozrite sa, akú dlhú a zelenú má stonku. Púpava má tiež listy. Akú majú farbu?

Deti: zelené

Vychovávateľ: Čo má púpava?

Deti: stonka, listy, kvet.

Učiteľ: Na čo sú kvety?

Deti: Obdivovať ich.

Vychovávateľ: Áno, obdivovať, ale nielen. Pre hmyz sú potrebné kvety. Kvety sú kus prírody. Jedlo okrídlených labužníkov je ukryté v žiarivých korunách kvetov. Je tu veľa peľu kvetov, ktorým sa živí nejaký hmyz. Tu ležia ľahké kvapky sladkej šťavy - nektáru.

Žlté púpavy vyzerajú veľmi krásne v zelenej tráve. Je ich veľa, ale nemali by ste si ich vyberať. Púpavy nebudú stáť vo váze, okamžite zomrú.

Dnes si do trávy nakreslíme púpavu. Ale predtým, ako budeme kresliť, urobíme nejakú telesnú výchovu. Púpava, púpava!
(Drčia sa, potom sa pomaly dvíhajú)

Stonka je tenká ako prst.
Ak je vietor rýchly, rýchly
(Rozptýlia sa rôznymi smermi)

Poletí na čistinku,
Všetko okolo bude šumieť.
(Hovorí sa „sh-sh-sh-sh-sh“)

Tyčinky púpavy,
Rozpŕchnu sa v okrúhlom tanci
(Chyťte sa za ruky a kráčajte v kruhu)

A splynú s nebom.

pedagóg: Teraz je čas ísť do dielne a nakresliť púpavu. Čo k tomu potrebujeme?

Deti: štetec, papier, farby.

Vychovávateľ: Správne, tu je papier a štetec vedľa teba. Otvorte žltý kvaš a suchým štetcom nakreslite čiapku z púpavy. Je to okrúhle. Stopku potom natrieme špičkou maliarskeho štetca. Stonka je tenká a zelená. Čo ste ešte zabudli nakresliť?

Deti: listy.

Vychovávateľ: Správne, zelené listy. Sú dlhé. Tu sú (Ukážem vám, ako kresliť).

V tráve rastú púpavy. Preto nakreslíme aj trávu. Pozrite sa na svoje kresby. Aké krásne púpavy máš. Urobme z kresieb výstavu. Budeme mať veľkú púpavovú lúku.

Farby boli zrazu ako kvety,
Rozsvietilo všetko okolo!
V nových žltých letných šatách
Púpavová lúka.

Cieľ:

Naučte deti sprostredkovať obraz kvetu metódou strkania;

Posilnite schopnosť správne držať strkanicu;

Umiestnite obrázok cez celý hárok;

Posilniť znalosti farieb (žltá, zelená);

Rozvíjať tvorivú predstavivosť detí;

Vyvolajte emocionálnu a estetickú odozvu na tému hodiny;

Rozvíjajte starostlivý prístup k prírode.

Demonštračný materiál: vzorový výkres, obrázok púpavy v tráve.

Materiály: štuple a kefy pre každé dieťa, obrúsky, žltý a zelený gvaš, 0,5 albumový list, motýle

Priebeh lekcie

O: Zvonček zazvoní a všetkých zhromaždí do kruhu.

Otázka: Chlapci, je to úžasné obdobie roka. Ktovie, ktorý?

D: Jar.

B: Áno, chlapci!

Jar k nám opäť prišla,

Koľko svetla a tepla!

Sneh sa topí, potoky zurčia,

Vrabce skáču v mlákach!

Celá príroda sa prebúdza z dlhého spánku. A chlapci, kvety čoskoro rozkvitnú.

Poďme k magnetickej tabuli a pozrieme sa na výkres. Pozri, v našej skupine už jeden kvet odkvitol. Viete ako sa volá tento kvet?

D: Púpava.

Otázka: Správne. Poviem vám krásnu báseň o púpave:

Slnko zapadlo

Zlatý lúč.

Púpava vyrástla -

Prvý mladý!

Má úžasné

Zlatá farba,

On je veľké slnko

Malý portrét!

O: Pozrime sa na kvet púpavy. Aký je to tvar? (okrúhle) Akej farby? (Žltá) Chlapci, ako vyzerá púpava? (Do slnka) Áno, chlapci, „Kvety púpavy sú žlté ako slnko! »

Otázka: Čo má púpava? (stonka, listy, kvet)

O: A tiež, chlapci, spolu s kvetmi, včelami, motýľmi a chrobákmi sa veľmi skoro prebudia zo zimného spánku.

Chlapci, máme hosťa. Chcete vedieť kto? (Áno) Potom hádajte hádanku:

ráno. Všetko v kvetoch lúky.

Ale pozri: jeden kvet

Zrazu vzlietol a letel,

A opäť si sadol na krík!

Úžasný kvet:

Nohy, oči, stonka,

Medzi krídlami je záhyb

Áno, to je ono. (Motýľ).

O: Motýľ zistil, že v našej skupine sa objavila púpava. Po dlhom zimnom spánku sa zobudila zavčasu, ale problém bol: na zemi sa ešte neobjavila prvá tráva, na stromoch nerozkvitli zelené listy a na lúkach nekvitli jarné kvety. A bez ich nektáru, arómy a sladkej šťavy môžu motýle zomrieť. Chlapci, motýľ prosí o pomoc.

Chlapci, chcete pomôcť motýľom? (Áno) Ako im môžeme pomôcť? Kde môžem získať kvety pre motýľa? (odpovede detí)

A ja viem. Ty a ja môžeme nakresliť kvety pre motýľa. Nakreslíme motýľovi tie najjemnejšie lúčne kvety – vzdušné a ľahké púpavy.

Poďme a sadneme si za stoly. Ruky boli položené na kolenách, chrbát bol narovnaný. (pripravený výkres na doske)

Otázka: Chlapci, pozrite sa prosím na moju kresbu. Čo je na ňom? (púpava)

Otázka: Pozrime sa na kvet:

Akú má farbu? (žltá)

Aký je to tvar? (okrúhly)

Čo ešte má púpava?

D: stonka, listy, kvet.

Otázka: Ako vyzerá stonka púpavy? (na palici)

Ako vyzerajú listy? (na hrubých paličkách)

Samotný kvietok nakreslíme metódou popichovania. Vezmem štetec blízko kovového hrotu, ponorím celé štetiny štetca do pohára s vodou a odstránim prebytočnú vodu na okraji pohára. Zbieram žltú farbu; Ľavou rukou držím list, aby sa nepohol za štetcom, štetec držím kolmo a umiestnim ho do stredu na vrch listu a vyberiem. Ukázalo sa, že je to škvrna. A teraz okolo toho urobíme veľa škvŕn blízko seba v kruhu. Aby bola púpava svetlá, pridajte viac farby.

Poďme si s vami zacvičiť. Vezmite kefu s tromi prstami blízko kovového hrotu a bez toho, aby ste nabrali farbu, naneste ju vertikálne do stredu v hornej časti listu; aplikovať a odstrániť a tak ďalej v kruhu.

Než začneme, natiahneme prsty:

Tu sú moji asistenti (ruky vpred, prsty narovnané a uvoľnené)

Otočte ich tak, ako chcete: (otočte dlane nadol)

Ak to chcete takto, chcete to takto (zatnite a uvoľnite prsty do rytmu básne)

Nebudú sa urážať.

Teraz začnime.

Pozrite sa pozorne na moju kresbu: čo v nej chýba?

D: stonka a listy.

Otázka: Akú farbu má stonka a listy kvetu?

D: Zelená

Otázka: Ako vyzerajú?

D: Na palice

P: Stonku a listy natrieme obyčajnými štetcami. Musíte vziať kefu v blízkosti hrotu železa tromi prstami. Na štetiny štetca nanesieme zelenú farbu a natrieme stonku, začínajúc od kvetu až po spodok listu. Stonka púpavy je tenká. A potom nakreslíme listy, začínajúc od spodnej časti stonky po boky. Listy púpavy sú husté.

Otázka: Chlapci, urobme výstavu našich kresieb. Pozrite sa, ako krásne vyrástli kvety.

Teraz zatvorme oči. (na každý výkres pripevnite motýľa)

Otvorme oči. Pozrite sa, koľko motýľov sa nahrnulo do vašich kvetov.

Kvety zdobia lúky a lesy,

Ale to nie je len prirodzená krása -

Včely v nich nachádzajú liečivý dar,

A motýle z nich pijú sladký nektár.

Nie je potrebné, priatelia, nemá zmysel ich trhať,

Netreba z nich robiť kytice...

Kytice zvädnú... kvety zomrú...

A taká krása už nebude!

Chlapci, nech kvety zostanú na vašich obrázkoch a potešia nás ešte dlho.

Otázka: Teraz sa premeňme na kvety:

Kvet hovorí kvetu:

Zdvihnite kus papiera (zdvihnite a spustite ruky)

Vyjdite na cestu

Áno, ťuknite na nohu; (chôdza na mieste)

Potras hlavou

Pozdravte slnko ráno! (rotácia hlavy)

Mierne nakloňte stonku (predkloňte sa dopredu)

Tu je nabíjačka na kvetinu.

Teraz si umyte tvár rosou (napodobňujte umývanie)

Otraste sa a upokojte sa. (potriast rukami)

Nakoniec sú všetci pripravení

Začnite deň v celej svojej kráse.

O: Chlapci, čo sme dnes nakreslili?

Pre koho sme kreslili kvety?

Kto k vám priletel a sadol si na púpavy?

Ako by ste sa mali starať o kvety?

Páčila sa vám naša lekcia?

Abstraktné otvorená trieda

Žrebovanie v druhej juniorskej skupine

"Kvety púpavy sú žlté ako slnko."

Dokončené:

Učiteľ detskej vzdelávacej inštitúcie "Kolosok"

Yushina A.Yu.