Hudobný a vzdelávací projekt „Rozprávka v hudbe“ na motívy baletu „Luskáčik“ od P.I. Projekt „Rozprávka v hudbe“

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

„všeobecná rozvojová materská škola č. 21“

Projekt

"Rozprávka v hudbe P.I. Čajkovského"

Seniorské a prípravné skupiny

Pripravené: hudobný režisér Belonogová S.N.

2017

Sergiev Posad

Typ projektu: tvorivo – vzdelávacie

Trvanie: krátky

Termíny: mesiac – december

Účastníci: deti seniorských a prípravných skupín

Cieľ: Vývoj zadarmo tvorivá osobnosť dieťa. Hĺbkový úvod do umenia, rozmanitosť umeleckých obrazov.

Zoznámenie sa s dielom Ernsta Hoffmanna, rozprávkou „Luskáčik“.

Spoznávanie tvorby ruského skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského A odlišné typy umenie. Uveďte predstavu o takej umeleckej forme, ako je balet.

Úlohy: Rozvíjať tvorivú predstavivosť a myslenie, rozvíjať schopnosti aktívneho počúvania. Predstaviť tvorbu klasických skladateľov. Rozšírte si obzory a hudobnú pamäť.

integrácia vzdelávacích oblastiach:

Komunikácia, poznanie, hudba, literatúra.

Priebeh projektu:

Úvod do rozprávky Ernsta Hoffmanna „Luskáčik“ s rozborom zápletky a prezeraním ilustrácií. Pozeranie karikatúry.

Počúvanie hudby k baletu P.I. Čajkovského „Luskáčik“.

Konzultácie pre rodičov o výhodách čítania a oboznamovania detí s dielami rôznych spisovateľov.

Tematické hodiny na túto tému.

Posledným podujatím je novoročná párty.

Relevantnosť projektu

Sprostredkovať rodičom výhody dobra a pozitívnych rozprávok, kde dobro vždy zvíťazí nad zlom.

Pre dieťa je hlavnou vecou komunikácia, ktorá, žiaľ, v našej dobe tak chýba. Spoločné čítanie zbližuje rodičov a deti a prináša pozitívne emócie do života dieťaťa.

Rozprávky učia láskavosti, schopnosti odpúšťať, brať si príklad z dobrých postáv, učia sa vidieť, čo je dobré a čo zlé.

Zabezpečenie:

Výber ilustrácií, hudobná podpora, hračka Luskáčik (rozloženie), video materiál, scenáre tematické triedy a matiné.

Ocakavane vysledky:

Hlboký úvod do umenia. Zvládnutie trvalo udržateľných schopností počúvať klasická hudba. Zoznámenie sa s tvorbou ruských skladateľov.

Produkt projektu:

Novoročné matiné v seniorských a prípravných skupinách na motívy rozprávok

"Luskáčik"

Tematická lekcia založená na rozprávke „Luskáčik“

Cieľ : Zoznámte deti s hudbou skladateľa P.I. Čajkovskij, rozprávka E. Hoffmanna „Luskáčik“. Oboznamovanie detí so svetovou kultúrou, hudbou a literatúrou. Rozvíjajte kognitívne schopnosti a rozširujte si obzory. Emocionálne reagovať na hudbu. Rozpoznať známe postavy v hudbe.

Priebeh lekcie

Dnes vás vezmeme na cestu do rozprávky. Milujete rozprávky? Potom počúvajte.

Za oknom poletujú snehové vločky. Vianoce prichádzajú. Deti sa pripravujú na dovolenku. Pod vianočný stromček sú tam darčeky. Pre dievča Mášu(ilustrácia ) krstný otec dal hračku Luskáčik.

Kto vie, kto je Luskáčik? Prečo je to potrebné?

(láme orechy svojimi veľkými ústami)

V skutočnosti to nie je hračka, ale začarovaný princ. Zlá čarodejnica Myshilda ho očarila a premenila ho na Luskáčika. A skončil v dome Mashy.

(ukázať Luskáčika)

Mášin brat, nezbedný chlapec, sa začal smiať na Luskáčikových veľkých ústach a začal lúskať tie najväčšie oriešky. Luskáčik sa zlomil, Masha bola naštvaná, vzala ho do náručia a začala spievať uspávanku. A čo sa stalo potom, počúvajte.

pieseň" Dobrá rozprávka» V. Nekrašová (42/16)

Čo sa stalo v noci? (hračky ožívajú)

Aké hračky? (bábiky, vojaci, petržlen)

A zo všetkých trhlín vyliezli myši. Toto je myší kráľ, syn čarodejnice Myshildy,(ilustrácia ) so siedmimi hlavami vyviedol svoju armádu myší.

Kto bude chrániť hračky? (odpovede detí)

Luskáčik prikáže vojačkom, aby sa postavili proti myšiam.

"Marec" z baletu "Luskáčik"

Nasledoval boj.

Kto podľa vás vyhral tento súboj? (samozrejme armáda Luskáčikov)

Myshildino čarodejníctvo sa skončilo, Luskáčik sa zmenil na pekného princa. Vzal Mashu za ruku a pozval ju do mesta Confetenburg.

Čo je to za mesto? (mesto sladkostí, kávy a čaju)

A cestou do mesta stretnú Cukrovú slivkovú vílu.

"Víla cukrovej slivky"

Aká je táto hudba? (za zvuku zvonov)

Aký nástroj to vlastne znie? (celesta)(obrázok)

Tento nástroj vyzerá ako malý klavír. Znie to len ako zvon.

Je tento nástroj súčasťou symfonického orchestra (áno)

Cukrová slivková víla pozýva Mášu a princa do Confetenburgu. A tam ich vítajú kvety

"Kvetový valčík"

Čo je to valčík? (v preklade - točiť)

Premeňme sa na kvety a točme sa a tancujme.

(improvizácia - možná s kvetmi)

Iní žijú v Konfetenburgu zaujímavé postavy. Máša a princ sa stretávajú s kávovým princom

"arabský tanec"

Princ Chai

"čínsky tanec"

V Confetenburgu sa obyvatelia pripravujú aj na Nový rok, točia sa tam snehové vločky, hostia z rozdielne krajiny tanec na plese.

Masha naozaj chcela mať takého spoľahlivého priateľa ako Luskáčik. Pomohol jej zbaviť sa myší.

Ty a ja sme tiež in Nový rok Navštívme túto rozprávku a premenme sa na jej postavy.

Myslíte si, že by naši hrdinovia dokázali poraziť Myshildu sami?

Potrebujú všetci ľudia priateľov?

Máš kamarátov?

Vieš čo je priateľstvo?

Poznáte pesničku o priateľstve?

Poďme spievať

Navrhujem, aby ste si pozreli karikatúru "Luskáčik"

Pozeranie karikatúry

Séria lekcií na motívy rozprávky E. Hoffmanna a hudby k baletu P. I. Čajkovského „Luskáčik“

Cieľ: Zoznámte deti s takou formou umenia, ako je balet

Úvod do hudobné umenie rozvíjanie schopností aktívneho počúvania a emocionálneho vystupovania. Rozvoj komunikačných schopností, duchovných a morálnych vlastností.

Priebeh lekcie

Ste pripravení cestovať do krajiny hudby?

A pomôže nám ísť do hudobná rozprávka Cukrová slivková víla. Toto nie je obyčajná víla. Dostala sa k nám z rozprávky Luskáčik. Pozná niekto túto rozprávku?

Prečo si myslíš, že sa tak volá?

Čo je to želé? (cukríky)

Víla k nám prišla z mesta cukríkov, volá sa Konfetenburg. Všetci obyvatelia tohto mesta sú zo sladkostí a dokonca aj domy a kvety sú zo sladkostí. Čaj a káva a kvety tu ožívajú. Teraz želé víla ožije a zahrá nám svoju hudbu.

Úryvok z „The Sugar Plum Fairy“ od P.I

Aké nástroje počuješ?

Nástroj, ktorý pripomína zvuk zvonu (zvonenie), je v skutočnosti celesta (obrázok v e-knihe)

Akému nástroju je podobná celesta?

Aký charakter má hudba?

Aké ďalšie nástroje počujete?

Tieto nástroje sú súčasťou symfonického orchestra.

Čo je to orchester? (hrá veľa nástrojov)

A keď hrá jeden nástroj? (sólo)

Ty a ja sa tiež môžeme stať orchestrom. Teraz Cukrová slivková víla mávne čarovným prútikom a my sa premeníme na hudobníkov. Vynáša detské hudobné nástroje.

Deti sa hrajú na zvončeky, hrkálky a metalofóny.

Kto vedie orchester? (dirigent)

Prečo je to potrebné? (aby každý nástroj vedel, kedy má začať hrať)

Jedno dieťa je dirigent.

Toľko sme sa o hudbe dozvedeli vďaka Cukrovej slivkovej víle. Zostane s nami aj v budúcnosti a predstaví nám nové piesne a tance.

2. lekcia

Do hudby prichádza Cukrová slivková víla.

Kto je to?

Dnes sa vyberieme s Cukrovou slivkovou vílou do rozprávky, z ktorej pochádzala. Ako sa to volá? (Luskáčik). Malé deti žijú v tejto rozprávke drevených vojakov.

„Pochod drevených vojakov“ od P. I. Čajkovského

Čo je to za tanec alebo pochod?

Čo môžete urobiť s touto hudbou?

Veľkí vojaci alebo malí, hračkárski?

(pochod k hudbe)

V rozprávke pomohli Luskáčikovi poraziť myšacie vojsko na čele s myším kráľom, ktorý mal na každej sedem hláv a korunu (obrázok).

Luskáčik bol kedysi pekný princ. Zlá kráľovná Mousilda z neho urobila hračku pre Luskáčika, aby rozlúštil orechy, až kým sa do neho nezaľúbilo dievča.

Myslíte si, že myšacia armáda vyhrá Luskáčika a jeho vojakov?

Akí vojaci? (statočný, odvážny, rozhodný).

Lekcia 3 „Kvetový valčík“ P.I

Objaví sa Cukrová slivková víla.

Prečítal som si úryvok Stručný opis večer pred Vianocami.

Za oknom poletujú snehové vločky, blížia sa Vianoce. Rodičia a príbuzní pripravili pre deti darčeky. Patria sem nové bábiky, drevení vojaci a krásne šaty. Krstný otec dal dievčatku Mášu hračku, ktorá dokáže rozlúsknuť orechy, Luskáčik. Máše bolo Luskáčika ľúto, dávala mu len malé oriešky na rozlúsknutie, no brat mu dal veľké. Luskáčik mal vylámané zuby a vykrútené rameno. Máša ho zviazala stuhou a uložila do postieľky pre bábiku.

A v noci sa dejú zázraky. Hračky ožijú.

Aké hračky ožívajú v noci?

Znie to ako "Pochod drevených vojakov"

V noci ožívali aj zlé postavy. Kto sú oni? (myši). Porazí ich Luskáčik?

A v túto vianočnú noc kvety ožijú.

Znie to ako „Waltz of the Flowers“ od P.I. Čajkovský

Čo je to podľa teba za druh tanca valčíka?

Čo to znamená? (točenie)

Valčík sa tancuje na plesoch a recepciách. Všetci milujú valčík, pretože jeho tanec zlepšuje náladu. Rytmus valčíka je v súlade s tlkotom ľudského srdca.

Ktorá rozprávková postava by sa mohla točiť vo valčíku? (Popoluška na plese)

Obrázok tanečníkov valčíka („Svet hudobných obrazov“ od S. Konkevicha)

Zatočíme aj vo valčíku.

Voľná ​​improvizácia na "Kvetový valčík"

Lekcia "Čo je balet?"

Do akej rozprávky nás priviedla Cukrová slivková víla?

Znie „Waltz of the Flowers“ od P.I

Keď Piotr Iľjič Čajkovskij čítal rozprávku o Luskáčikovi a chcel k tejto rozprávke napísať hudbu. Ale nielen hudba, ale aj balet.

čo je balet? (Toto je sviatok, kde umelci tancom, bez slov, sprostredkujú dej rozprávky alebo príbehu).

Myslím, že pomocou gest sa dajú vykresliť aj rôzne postavy. Skúsime?

Motorická improvizácia

"Kvety" - Valčík kvetov P.I

"Labuť" - E. Saint-Saens

„Let čmeliaka“ - N.A. Rimsky-Korsakov

Záverečná lekcia rozprávky E. Hoffmanna „Luskáčik“

Ideme do už známej rozprávky „Luskáčik“.

Kto sú hlavné postavy rozprávky?

Kto je dobrý, kto je zlý?

Kto napísal hudbu k tejto rozprávke?

P.I. Čajkovskij napísal nielen hudbu, ale aj balet, čo je balet?

Na ktorom obrázku je balet? (na obrázkoch ľudia spievajú, hrajú divadlo, tancujú) – odpovedajú deti.

Môžeme ukázať balet v pohybe?

Aké krásne kostýmy nosia baletky.

Motorická improvizácia

Kvety, labuť, čmeliak.

Pomocou čarovného prútika sa prenesieme do koncertná sála, kde sa hrá balet Luskáčik.

Čítanie zhrnutia

Ktoré hračky v noci ožili? (Pochod drevených vojakov)

Cukrová slivková víla si pripravila prekvapenie. Priniesol som ti nejaké darčeky. Kým hrá hudba, choďte k stolu a vezmite si dražé farby, o ktorej si myslíte, že ju zobrazil skladateľ.

Urobili sme cestu hudobnou rozprávkou-balet „Luskáčik“, je čas, aby sme sa vrátili. A Cukrová slivková víla nám predstaví ďalšie rozprávky, v ktorých bude znieť hudba.

Scenár novoročnej párty v seniorských a prípravných skupinách

podľa rozprávky

"Luskáčik"

Ved : Naši milí hostia, ponáhľame sa všetkým zablahoželať

Nech sa vám v budúcom roku dostaví veľa šťastia a úspechov

Nech je to pre vás, dobrých ľudí, ktorí sa nebojíte starostí

Nebude to len nový rok, ale aj šťastný nový rok!

1r-k: Aké je to dobré v tejto miestnosti

Opäť sme sa stretli

Na tento sviatok sme dlho čakali

A prišiel v chladnej zime

2p-k: Nový rok klope na dvere

S pesničkou, rozprávkou a dobrotou

Teraz každý verí v zázraky

Každý domov čaká na darčeky

3p: Nechajte znieť básne a piesne

Nech zaznie detský smiech

A s nami aj dospelí

Zabávať sa nie je hriech

4r-k : Dnes je úžasný deň

Bez stopy sa neroztopí

my zábavná párty toto

Nikdy nezabudneme

5r-k: Rýchlo vstúpte do kruhu

Držte ruky pevnejšie

Ten, kto chce byť veselý

Ukázalo sa, že je Nový rok

Nech ste dnes s nami

Spieva zvučnú pieseň

Umelecká skupina „Čo máme radi v zime“ od E. Tilicheeva (Ladushki art. group 47)

6r-k: Nový rok otvára dvere rozprávok

Nech príde do našej škôlky

Ten, kto verí na rozprávky

7r-k: Nech príde do tohto domu

Ten, kto sa kamaráti s pesničkou

Začnime zimnú dovolenku

Niet nikoho úžasnejšieho

8r-k : Krásna sála dnes svieti

Trblieta sa mnohými svetlami

A náš novoročný okrúhly tanec

Srdečne volá deti

(Hudba z baletu Luskáčik “7. marca”)

Vchádza rozprávač

Rozprávkar: Ticho, ticho, sadnime si vedľa seba, hudba nám vchádza do domu

V úžasnom outfite, viacfarebný, namaľovaný

A všetky steny sa od seba vzdialia, okolo je viditeľná celá zem

Vlny spenenej rieky sa iskria, les a lúka zľahka drieme

Do diaľky sa rozbiehajú stepné cestičky, ktoré sa rozplývajú v modrom oparu

Táto hudba sa ponáhľa a vyzýva nás, aby sme ju nasledovali

Dobrý deň, priatelia! Tak sme prišli Magický svet rozprávky. Rozprávky nie sú jednoduché, tie novoročné. Zišli sa tu tí, ktorí veria v zázraky, ktorí milujú dobrodružstvo, ktorí sa neboja nebezpečenstiev a ktorí prekonajú všetky prekážky, ničia zlé čarodejníctvo. A tak začíname. Nech na našom vianočnom stromčeku blikajú svetlá radosti a priateľstva, smiechu a úsmevov, vernosti a krásy.

Reb: Nech sa splnia všetky vaše sny, splnia sa

Nech sa svetlá na našom vianočnom stromčeku rozžiaria

Rozprávkar: Poď, vianočný stromček, raz, dva, tri, rozsvieť sa svetlom radosti!

(rozsvieti sa vianočný stromček)

A teraz si ty a ja budeme veselo tancovať pri našom vianočnom stromčeku

Umelecká skupina „Náš vianočný stromček“ A. Ostrovskij (Ladushki art group 41)

Podskupina „Ahoj, vianočný stromček“ od S. Nasaulenko (Bell 24/20)

Deti si sadnú, dievča Máša zostáva pod stromčekom

Máša: Hovorí sa, že na Silvestra

Čokoľvek chceš

Všetko sa vždy stane

Všetko sa vždy splní

Rozprávkar: Je to pravda, milé dieťa. Hovorte a ja vám pomôžem splniť vaše želanie.

Máša: Z celej duše si želám nájsť skutočného priateľa

Spolu prekonáme všetky protivenstvá na ceste

Rozprávkar: Aké nezvyčajné želanie! Vidím, že máš dobré srdce. Máte však odvahu prekonať všetky prekážky? Váš priateľ má problémy a potrebuje pomoc.

Máša: Ach áno, som pripravený. Čo mám robiť?

Rozprávkar: Tu je môj novoročný darček pre vás. Volá sa Luskáčik. Vtipný muž s obrovskými ústami. Vie, ako rozlúsknuť tvrdé orechy. Vezmite si to, prinesie vám to šťastie.

Máša: Chcem sa poďakovať za darček

Nový rok klope na dvere

Prináša mágiu, je ľahký, jasný

Nebojím sa, pretože teraz je môj priateľ nablízku

(Masha si sadne, kolíše Luskáčika, zaspí)

Rozprávkar: Za oknom padá noc. A rozprávka začína.

(svetlá zhasnú)

Pieseň „Dobrá rozprávka“ od V. Nekrasova („Zvonček“ 42/16)

(Masha skryje Luskáčik nepozorovane pod stromom, objaví sa Myshilda)

Myshilda: Kde je toto dievča? Musím ju zastaviť. Nebude nový rok, nebude žiadna mágia. Luskáčik zostane navždy škaredou hračkou.

(snaží sa chytiť Mashu, objaví sa chlapec v maske Luskáčika so šabľou)

Luskáčik: Zlá čarodejnica odišla

Neopovážte sa nás vyrušovať

Vidíte, šabľa je zlatá

Budem chrániť všetkých

Myshilda : Dobre, už idem. Kde je šabľa? (chytí to) Toto sú časy!

Ako budete teraz bojovať? Kde naberiete silu?

Zostaň navždy slabý a škaredý!

(utečie, svetlá sa rozsvietia)

Luskáčik : Zahrialo ma láskavým srdcom

Zaspievaj mi uspávanku

Ožil som, teraz som všade

ochránim ťa

Ale bez šable mám problémy!

Rozprávkar: Nehnevajte sa priatelia. Viem, čo mám robiť. Pôjdeme spolu do magická krajina, mesto Konfetenburg.

Luskáčik: Potom pokračujte! Zhromaždím svoju armádu!

(Deti vstávajú jedno po druhom a idú na „Pochod“ z baletu Luskáčik, sadnú si)

Ved: Aká náročná je naša cesta

Zablúdili sme

Víchrica zametá cestu

Nepustí ma

Vychádzajú snehové vločky

1 snehová vločka : Rýchlokrídle a ľahké v rozprávkovej zime

Aký zázrak - nad vami krúžia mory?

2 snehové vločky : Vietor, vietor, veselý priateľ

Zhromaždite nás čoskoro v kruhu

Pod touto zelenou borovicou

Spievajte novoročnú pieseň

3 snehová vločka : Vietor rýchlo spieva pieseň

Oslávte Nový rok s nami

Valčík – tanec snehových vločiek (A. Burenina 16 „Rytmická mozaika“)

4 snehové vločky (dáva snehovú vločku)

Vezmite si túto snehovú vločku so sebou

Osvetlite cestu krištáľovým svetlom

Veľa štastia!

Rozprávač, Máša a Luskáčik sa blížia k bráne

Rozprávkar: Magické mesto nám prekáža, musíme nájsť dobrú vílu.

Hudba je „The Sugar Plum Fairy“ 3

Cukrová slivková víla : Som rád, že môžem privítať hostí!

Príďte rýchlo

Všetci ma volajú Cukrová slivková víla

Šťastný nový rok vám všetkým, priatelia!

Ved: Milá víla, hľadáme cestu do čarovnej krajiny, do mesta Confetenburg. Musíme nájsť Santa Clausa, aby mohol pomôcť zničiť kúzlo zlej myšacej kráľovnej.

Cukrová slivková víla : Ukážem ti cestu, ale najprv mi pomôž ty. Omylom som rozlial magické kvapky a pomiešali sa.

Ved: Pomôžeme vám.

Súťaž „Zostavte dražé podľa farby“

Cukrová slivková víla : Ďakujem chlapci, pomôžem aj vám. Pôjdete rovno po ceste a nájdete čarovný džbán. Pokojne to otvor, čokoľvek povie, urob to.

(víla odchádza na hudbu „Víla cukrovej slivky“, Luskáčik, Máša a Rozprávkar a deti chodia okolo vianočného stromčeka)

Rozprávkar: Cestou sú záveje, cez to sa nedostaneme. Potrebujeme odhŕňať sneh a hrať snehové gule.

Pieseň – hra „Snehová guľa“ od N. Verosokina („Hudobný režisér 7/08, 71)

(moderátorka potichu vytiahne spod stromčeka džbán)

Ved : Odhrnuli sme sneh a našli džbán.

Tu je tajomný džbán

Nie je to jednoduché, ale báječné (predstiera, že počúva niečo v džbáne)

Je tu pre vás jedna hra

Teraz si prečítam básne

Ja začnem, ty skončíš

Odpovedzte unisono

Ak má veľký džbán pravdu

„Áno“ kričí celý dav

Ak to nie je správna odpoveď

Povedzte spolu „nie“.

Buď opatrný. Aké ozdoby sú na vianočnom stromčeku?

Zvoniaca petarda, krásna hračka, starý vankúš, veselá petržlenová vňať, spálený tvarohový koláč, biele snehové vločky, žiarivé obrázky, roztrhané topánky, pozlátené ryby, vysekané gule, namočené jablká.

Výborne, zvládli ste to. Teraz budem počúvať, čo ešte náš sudca povie.(drhne džbán)

Prince Coffee prichádza do hudby s orientálnymi kráskami.

Východný tanec

Káva : Pre zábavu kráľovských detí

Pred mnohými rokmi

Namiesto bábik a hračiek

Priniesli arapchat

A hoci mali na sebe svetlé oblečenie

Ale bolo im veľmi smutno za vlasťou

Rozprávkar : Drahý princ, prečo si taký smutný a nikdy sa neusmievaš?

Káva : Vždy mi je do plaču, priatelia.

Nemám úsmevy

Som očarený Myshildou

Som navždy spútaný smútkom

Ved: Drahý princ, viem, kto ťa dokáže rozveseliť. Naši chlapi. Tancujte s nimi.

Tanec "Ovocný šalát"

Rozprávkar: Pozri, pozri, usmieva sa náš princ. Toto sú zázraky, ktoré dokáže hudba vytvoriť.

Znie tajomná hudba Hostiteľa (220 piesní 48), Kúzelník vychádza a prináša rekvizity pre triky.

Ved: Och, kto to je, uvidíme.

Zamerajte sa na "Farebná voda"

3 poháre s uzavretými viečkami. Viečka sú prelakované akvarelová farba rôzne farby. Ukazuje, že voda je čistá

Kúzelník: Si voda - voda

Priateľ môj, je ti zima

Staňte sa vodou

Nie svetlé, ale zelené

Si voda - voda

Si môj krásny priateľ

Staňte sa vodou - vodou

Nie jednoduché, ale červené

Si voda - voda

Svetlo ako mráz

Staňte sa vodou - vodou

Nie jednoduché, ale modré

(pretrepáva plechovky jednu po druhej, sú natreté v požadovanej farbe)

Kúzelník: Ste na ceste do čarovnej krajiny, mesta Confetenburg. V Konfetenburgu sa začína novoročný ples. Každý ples sa začína tancom. Ste pripravení tancovať na našom plese?

Ved: Samozrejme, milý kúzelník, ďakujeme ti.

Tanec "Polka" (prípravná skupina "Ladushki" 42) alebo novoročný K. Lel

Ved : Keďže sme už boli na plese, pravdepodobne čoskoro stretneme Santa Clausa

Reb : V noci na poli poletuje sneh, ticho

IN tmavá obloha, Mesiac spí v mäkkom oblaku

Ticho v teréne. Les vyzerá tmavý, tmavý

Santa Claus - obrovský starec slzí zo stromu

Reb : Je celý biely, celý v nových šatách, celý vo hviezdach.

V bielom klobúku a páperových čižmách

Brada pokrytá striebornými cencúľmi

V ústach má ľadové cencúle

Reb: Santa Claus rastie vyššie, vyššie

Vyšiel teda spoza jedlí a briez

Tak dupol, chytil borovicu

A pohladil mesiac snehovou rukavicou

Reb : Chodil, krútil hlavou

Zapískal na ľadovej píšťalke

Všetky snehové vločky sa usadili v závejoch

Všetky snehové vločky sa rozžiarili ako svetlá

Santa Claus vychádza

D.M: Šťastný nový rok! Tu som! Dobrý deň, moji priatelia!

Išiel som k tebe zďaleka, wau, cesta nie je ľahká

Prekonal som náročnú cestu, nie som unavený, som omladený

Mráz vám blahoželá, priniesol veľa darčekov

Vidím tu novoročný ples, nemeškám ti, však?

Ved : Santa Claus, náš ples sa začal, ale zlá čarodejnica Myshilda začarovala princa a premenila ho na Luskáčika. Prišli sme do čarovnej krajiny, aby sme mu pomohli. A Myshilda vzala čarovnú šabľu.

D.M: Môj čarovný personál vám pomôže. Ale máte silu bojovať s Myshildou? Myshilda nepríde sama, má celú armádu myší.

Ved: Ale máme toľko priateľov: Cukrovú slivkovú vílu, Rozprávkara, Prince Coffee, priateľky - snehové vločky.

(hrá hudba „In the Cave of the Mountain King“ od E. Griega Klasická hudba 34 myší)

Myshilda : Kto sa opovážil rušiť môj spánok? Oh, to si ty! Nikto ma nikdy nebude môcť poraziť. Som silný, som všemohúci, moja všemocná armáda je so mnou.

D.M : Pre myš nie je nič horšie ako jasné svetlo. Teraz zapálime svetlo silnejšie a vezmeme Myshildu do zajatia. Rýchlo sa držte za ruky, nepúšťajte myši.

Hra „Nepustíme ťa von“

Myshilda: Ach dobre! No, hnusné deti, pozor! Teraz ťa uhryznem a ty sa zmeníš na vianočné dekorácie! No dajte ruky hore.

Hra „Clap your hands“ (princíp zmrazím)

Myshilda: Prestaň tlieskať a smiať sa. Neznesiem ten hluk. Ja, ja... strácam svoju silu! (uteká)

(Luskáčik chytí šabľu, zloží si masku, nasadí si čelenku – zmení sa na princa)

Rozprávkar : V tú noc sa stal zázrak

Všetky problémy odišli

Nechajte dvere otvoriť širšie

Vstúpte do šťastia a zábavy

Reb: Chcem vám povedať, priatelia

Že nemôžeme žiť bez priateľstva

Aj keď sa rozídeme

Priateľstvo medzi nami zostane

Reb: Šťastný nový rok! Šťastný nový rok!

Koľko radosti má každý

Nech dnes znejú všade

Piesne, hudba a smiech

Reb: To je všetko, chlapci, poďte von.

Hudba volá k piesni

Držte ruky pevnejšie

Začnite okrúhly tanec

Pieseň „Joyful Song“ od L. Aksenova (časopis „Music Director’s Directory August 64“) alebo „True Friend“ od B. Savelyeva (fonogram)

D.M : Je čas, aby sme ukončili novoročné sviatky

Prajem vám dnes veľa šťastia, deti

Ved : Tak dobrá rozprávka končí

Ale nech sa prázdniny nekončia

Rozlúčme sa v našej sále

Zapaľujú sa sviečky pre všetkých

Repertoár:

Art.gr „Čo máme radi v zime“ od E. Tilicheeva (Ladushki senior group 47)

Predskupina „Nový rok“ od A. Filippenka (predskupina Ladushki 48)

Pochod z baletu "Luskáčik"

Art. „Náš vianočný stromček“ A. Ostrovskij (Laduški senior skupina 41)

Podg.gr „Ahoj, vianočný stromček“ od S. Nasaulenko (24/20)

„Dobrá rozprávka“ od V. Nekrasova (42/16)

Tanec snehových vločiek („Rytmická mozaika“ od A. Burenina 16)

Balet "The Sugar Plum Fairy" "Luskáčik"

Pieseň – guľovačka N. Verosokina 7/08, 31

Orientálny tanec (počítač)

Tanec "Ovocný šalát" (počítač)

Hudba pre kúzelnícke triky (220 skladieb „Hosta“ 48)

Tanec „Polka“ (Ladushki subgr. 42) alebo „Nový rok“ od K. Lela

Odchod myší „V jaskyni kráľa hôr“ od E. Griega (cl.hudba 34)

„Radostná pieseň“ od L. Aksenova (časopis August 64)

„Skutočný priateľ“ B. Savelyev (fonogram, počítač)

Konzultácie pre rodičov

"Daj svoje srdce na čítanie"

Dieťa siedmeho roku života, ktoré sa naučilo čítať, samostatne chápe „repu“, ktorá je mu známa od útleho veku, a uvažuje o rozprávke: „A prečo by ste sadili takú repu, ktorú nemôžete vytiahnuť! A tieto! Pribehli, volali si, rozčuľovali sa a všetci boli takí bezmocní. Táto rozprávka sa mi nepáči!"

Oni, dnešné deti, nemajú radi v umeleckom diele veľa: a to, že v Puškinova rozprávka Starenka je obvinená z rybára a rýb. Prečo ju karhať: žili sme so starým pánom 30 rokov a tri roky, nič sme nezískali a potom by sa k nemu mala správať dobre! A skutočnosť, že Kolobok sa ukázal byť taký hlúpy: nemal poslúchať líšku, ale nahradiť ju niekým, kto bol mladší, kto lepšie počul, potom by zostal nažive. Nepáči sa mi ani to, že Kashtanka, ktorá ukázala svoju psiu podstatu, sa ponáhľa za hlasom svojho starého majiteľa, zabúda na svoju pozíciu prima v cirkusovej aréne, výdatné jedlo, koberce a vybavenie v dome nového. gazda: kam sa ponáhľa, vtedy: na polia, hobliny, kopy !

Dnešné deti vidia život zobrazený v umeleckom diele inak, iné hodnoty považujú za priority, majú iné úsudky o tom, čo bolo a čo je, a my dospelí to vieme, ale svetu dieťaťa nerozumieme. na konci 20. storočia, pretože to nechceme. Stále tvrdíme, že „Turnip“ je rozprávka o priateľstve, o sile tímu schopného spoločne urobiť veľkú vec, ktorá je nad sily jedného, ​​bez toho, aby sme premýšľali o tom, čo si o tom myslí dieťa.

Naša komunikácia s dieťaťom v procese čítania beletrie často buď nezahŕňa žiadnu konverzáciu o prečítanom, alebo má formu diktátu: rozumej ako ja, mysli ako ja. Výsledkom takejto komunikácie je nielen takmer úplná strata záujmu o čítanie, premýšľanie o tom, čo čítajú (podľa výskumníkov len 2 až 8 % školákov miluje čítanie a čítanie považuje za svoju vedúcu činnosť), ale aj výchova novej ľudskej generácie – ľahostajnej ku všetkému vo svete konformistov. Tento proces začína v rodine, predškolskej vzdelávacej inštitúcii a úspešne pokračuje v škole, po ktorej sa dieťa učí: musíte povedať nie to, čo si myslíte, ale to, čo od vás chce počuť.

Nespokojnosť dospelých môže a je spôsobená detskou fantáziou založenou na mimovoľnom fonetickom skreslení toho, čo čítajú. Mnohé deti veria, že v ľudových rozprávkach je nejaký nešťastník Dobran, ktorého všetci prežúvajú, lebo takto počujú známy koniec: „Začali žiť a prosperovať a robiť dobré veci.“

Dieťa má predškolskom veku rečový sluch je v procese vývinu. Dieťa nie vždy rozlišuje zvuky reči a nemôže vždy sledovať súvislý prúd slov. Niekedy mu nie je jasný význam každého jednotlivého slova, počutého prvýkrát alebo v nezvyčajnej kombinácii, ako aj význam frázy ako celku. U predškoláka lexikón a životná skúsenosť nie je taká veľká, aby sa vedel dokonale orientovať v zvukovom texte. Výsledkom je, že to, čo počuje, je interpretované jeho vlastným spôsobom, spôsobom, ktorému rozumie iba on.

06.04.2015

PROJEKT

« Rozprávka v hudbe"

„Jeho tvorivosť, život samotný, vo všetkomje odhalená jeho veľkosť a malichernosťv hudbe, ktorú vytvoril. HudbaČajkovskij si nás podmaňujesvojou úprimnosťou a spontánnosťou,on sám to chcel.“ B. Asafiev.

Hudba P. I. Čajkovského je presiaknutá jednou náladou a je venovaná jednému obrazu bezstarostného detstva. Hry, radosť, prchavé smútky, rýchle zmeny v duševnom stave dieťaťa, akoby sa v jeho jemnej, ľahkej hudbe odrážalo všetko, čo charakterizuje život detí.

Úspech baletu „Luskáčik“ možno úplne vysvetliť. Nie je to ľahké rozprávkový príbeh. Učí nás nezištnosti a cti, schopnosti postaviť sa za seba, bojovať proti nespravodlivosti a zlu, aj keď je silnejšie ako vy, a má na svojej strane magickú moc. Bez toho, aby sme sa báli prehrať túto bitku, smelo, vrhli sa do boja - to je jediný spôsob, ako môžeme vyhrať. Hrdinský Luskáčik to učí deti. Tento nesmrteľný príbeh, ktorý nám vyrozprával Ernest Amadeus Hoffmann a starostlivo preniesol do hudobného rozmeru Piotr IľjičČajkovskij, dospelým pripomína, že nie všetko na svete sa dá kúpiť. Existujú aj skutočné, skutočné pocity!

Čo charakterizuje človeka predovšetkým? Samozrejme, jeho kultúra, pri formovaní ktorej zohráva obrovskú úlohu hudobná a estetická výchova. Preto tvorba základov hudobná kultúra, a prostredníctvom nej aj výtvarná, aj estetická – najnaliehavejšia úloha dnes. Pre deti predškolského veku je najprístupnejšia klasická hudba v rozprávkach. Medzi hudobnou a rečovou intonáciou je veľa spoločného.

Téma „Rozprávka v hudbe“ má silný zdroj pre precítené a vedomé vnímanie hudby, pochopenie expresívneho významu jej jazyka v porovnaní s jazykmi iných umení a umožňuje vyjadriť svoje dojmy rôznymi spôsobmi. prejavy kreativity.

V novembri – decembri 2013 sa v MADO DS č. 11 „Zvonček“ realizoval projekt „Rozprávka v hudbe“.

Cieľ projektu: Zoznámenie detí so životom a dielom skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského na príklade hudby z baletu Luskáčik.

Úlohy:

1. Zoznámte deti s hudbou baletu P. I. Čajkovského „Luskáčik“.

2. Vštepiť lásku ku klasickej hudbe.

3. Naučte sa rozumieť umelecká expresivita klasická hudba, črty jej jazyka.

4. Formovať u detí udržateľný záujem o počúvanie klasickej hudby, rozvíjať zručnosti kompetentného, ​​premysleného počúvania hudobného diela.

5. Zapojte deti, aby sa aktívne podieľali na príprave a priebehu podujatia.

6. Rozvíjať tvorivé schopnosti detí prostredníctvom produktívnych a hudobná činnosť.

Zámery a zámery boli dosiahnuté v procese realizácie aktivít zameraných na umelecký a estetický rozvoj, mravnú výchovu, rozvoj zvedavosti a kognitívnu aktivizáciu detí.

Typ projektu: krátky.

Časový harmonogram realizácie projektu: november – december 2013.

Účastníci:žiakov prípravná skupinač.3, hudobný riaditeľ, pedagógovia prípravnej skupiny.

V rámci prípravy na realizáciu projektu boli identifikované tieto etapy:

Prípravné práce:

1. Vývoj projektu.

2. Oboznámenie sa so životom a dielom skladateľa P.I. Čajkovského.

3. Výber hudobného materiálu, hudobná knižnica.

4. Vypracovanie scenára, plánovanie práce na novoročnej párty v novembri 2013

Hlavná časť (vykonávanie aktivít v rámci projektu)

1. Monitorovanie toho, ako deti dosahujú plánované výsledky.

2. Príprava a výroba pozvánok, atribútov, kostýmov na slávnostné podujatie.

3. Skúšanie a učenie hudobný repertoár s deťmi.

4. Výzdoba sály.

5. Počúvanie a kreslenie hudby.

6. Návrh albumu detských prác na tému „Kreslíme hudbu“ november-december 2013

Záverečná časť:

1. Realizácia záverečného podujatia projektu: Novoročná párty s hudbou P.I. Čajkovskij z baletu „Luskáčik“

2. Monitorovanie toho, ako deti dosahujú plánované výsledky.

3. Rozbor práce, zhrnutie december 2013

Pred realizáciou hlavnej etapy bol realizovaný monitoring s deťmi prípravnej skupiny č.3.

Kritériá monitorovania:

1. Pozná melódiu P.I. Čajkovskij z baletu „Luskáčik“.

2. Definuje všeobecná nálada, charakter hudobného diela.

3. Dokáže sa výrazovo a rytmicky pohybovať v súlade s rozmanitosťou hudby a hudobných obrazov.

4. Dokáže samostatne predviesť jednoduché tanečné skladby.

5. Rytmicky vystupuje v súbore na detských bubnoch

hudobné nástroje klasické diela.

Získané výsledky sú uvedené v súhrnnej tabuľke „Monitorovanie efektívnosti projektu „Rozprávka v hudbe“

V hlavnej fáze projektu prebiehali aktivity s deťmi a učiteľmi v súlade s vypracovaným plánom.

november:

1. Zoznámenie detí s tvorbou ruského skladateľa P.I.

2. Počúvanie hudby, kreslenie s deťmi na tému „Kreslíme hudbu“

(použitie kresieb vo výzdobe sály na novoročnú párty).

3. Konzultácia: „Úloha klasickej hudby pri rozvoji osobnosti dieťaťa“

December:

1. Príprava pozvánok pre rodičov na novoročnú párty „Magic Tale“

2.Uskutočnenie novoročnej párty.

3. Ukážka divadelného predstavenia pre žiakov seniorských a prípravných skupín

4. Vytvorenie albumu detských prác na tému „Kreslíme hudbu“

Všetky aktivity plánované na realizáciu tohto projektu, boli zamerané na dosiahnutie cieľa – priblížiť deťom život a dielo ruského skladateľa P.I. Čajkovského, prostredníctvom rozvoja slobodnej tvorivej osobnosti dieťaťa umenie, upevňovanie a systematizácia vedomostí o hudobných dielach.

Treba poznamenať, že v procese prípravy podujatí prebiehala úzka súčinnosť s učiteľmi a asistentom prípravnej skupiny č. 3: aktívne sa podieľali na tvorbe kresieb na tému „Kreslíme hudbu“ a príprave atribútov pre tance. Pomáhal pri výrobe pozvánok na novoročnú párty pre rodičov. Taktiež poskytovali pomoc pri nácviku a učení sa hudobného repertoáru s deťmi. V scenári novoročného večierku prevzali aktívnu rolu.

Pre pedagógov prípravnej skupiny č. 3 bola pripravená konzultácia „Úloha klasickej hudby pri rozvoji osobnosti dieťaťa“.

V prvý novembrový týždeň sa deti zoznámili s tvorbou ruského skladateľa P. I. Čajkovského. Vypočuli sme si hudobnú rozprávku Luskáčik.

Vo voľnom čase z vyučovania deti kreslili na tému „Kreslíme hudbu“. Bola použitá hudba z baletu Luskáčik (Kvetový valčík, Rozsvietenie a ozdoba vianočného stromčeka, Adagio, Valčík snehových vločiek). Následne bolo 20 kresieb zarámovaných a použitých na výzdobu foyer a zvyšok bol použitý na vytvorenie albumu detských diel „Kreslíme hudbu“

V decembri deti pripravili pozvánky pre svojich rodičov Novoročné vystúpenie. Počas celého decembra prebiehala aktívna príprava na matiné, nácvik divadelného predstavenia a učenie sa hudobného repertoáru.

Výsledkom projektu bolo novoročné matiné za účasti žiakov prípravnej skupiny č. 3 v divadelnej inscenácii „Luskáčik“, v ktorej zaznela hudba z baletu P.I. Čajkovskij "Luskáčik"

V rámci projektu bola predstavená divadelná inscenácia „Luskáčik“ pre žiakov vyšších a prípravných skupín. MATERSKÁ ŠKOLA"Zvonček".

Na konci projektu bol vykonaný kontrolný monitoring s monitorovacími kritériami uvedenými vyššie. Získali sme nasledovné výsledky (tabuľka č. 1 „Monitorovanie efektivity projektu „Rozprávka v hudbe“).

Analýza získaných výsledkov je uvedená v tabuľke. č. 2 „Výsledky sledovania efektívnosti projektu „Rozprávka v hudbe“. Dynamika zvyšovania zručností detí v chápaní klasickej hudby, znalosť hudby baletu „Luskáčik“ od P.I. Čajkovského.

Dosiahnuté výsledky:

1. Deti začali mať predstavu o diele ruského skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského, najmä o balete Luskáčik.

2. Deti si vypestovali záujem o počúvanie klasickej hudby a schopnosť kompetentne a premyslene počúvať hudobné dielo.

3. prostredníctvom zrakových činností.

4. Deti sa matiné zúčastnili so záujmom.

5. Vznikol album detských prác.

Prácu na projekte „Rozprávka v hudbe“ považujeme za úspešne ukončenú.

Literatúra, zdroje:

1.amnesia.pavelbers.com

2. fan.ru

3. maaam.ru

Celo ruská súťaž pedagogickej dokonalosti „Metodické prasiatko hudobného riaditeľa materskej školy“

Mestská autonómna materská škola Vzdelávacia inštitúcia“Materská škola č. 13 “Lastovička” v Syktyvkari.

Divadelný projekt "Luskáčik"(pre deti seniorská skupina)

Relevantnosť

Jednou z oblastí rozvoja detí predškolského veku podľa federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu pre predškolské vzdelávanie je umelecký a estetický rozvoj. Ide o rozvoj predpokladov pre hodnotovo-sémantické vnímanie a chápanie umeleckých diel a prírodného sveta; formovanie estetického postoja k okolitému svetu; formovanie základných predstáv o druhoch umenia; vnímanie hudby, fikcia, folklór; stimulácia empatie k postavám umelecké práce; implementácia nezávislých tvorivá činnosť deti (vizuálne, konštruktívne-modelové, hudobné atď.). Dôležitá úloha estetická výchova je u detí formovanie estetických záujmov, potrieb, estetický vkus, ako aj tvorivé schopnosti.

Každé dieťa chce hrať nejakú rolu. Ale ako to urobiť, aby ste sami zažili spokojnosť a získali súhlas svojich rovesníkov?! Nevýrazné intonácie a monotónne pohyby vyvolávajú nespokojnosť so sebou samým, vedú k sklamaniu a strate záujmu o hru. Tento problém sa pre nás stal naliehavým.

V práve Ruská federácia„O vzdelávaní“ bola stanovená ďalšia spoločensky významná úloha moderná spoločnosť- tvorivý rozvoj jednotlivca, pripravený riešiť neštandardné problémy v rôznych oblastiach činnosti. Túžba zvýšiť úroveň komunikačného rozvoja budúcich školákov potvrdzuje relevantnosť tejto skúsenosti a umožňuje nám zdôrazniť rozpory:

  • medzi procesom kreatívny rozvoj deti a tradičný vzdelávací systém;
  • potreba spoločnosti zlepšiť úroveň komunikatívna kompetencia, všeobecná kultúra a nedostatočné skúsenosti s uvádzaním detí do divadelnej činnosti.

V súčasnosti je realizácia obsahu vzdelávacích oblastí „Komunikácia“ a „Socializácia“ najdôležitejším článkom v procese tvorivého a kognitívno-rečového vývinu dieťaťa predškolského veku. Organizovaním detských divadelných aktivít sa riešia mnohé problémy modernej pedagogiky a psychológie súvisiace s umeleckým vzdelávaním a výchovou, rozvojom osobnostných komunikačných kvalít, nácvikom verbálnych a neverbálnych typov komunikácie. Divadelné aktivity vám umožňujú rozvíjať skúsenosti sociálnych zručností, pretože každý literárne dielo pre deti predškolského veku má vždy morálnu orientáciu (priateľstvo, láskavosť, čestnosť, odvaha). Vďaka teatralizácii dieťa nielen poznáva svet, ale vyjadruje aj svoj postoj k dobru a zlu, oboznamuje sa s folklórom a národnou kultúrou. Preto sa úloha zoznámiť deti s divadelnými aktivitami stáva aktuálnou pre učiteľov predškolských zariadení.

Divadelná činnosť je bohaté pole pre estetický vývoj deti a rozvoj ich tvorivých schopností, podporuje všeobecný rozvoj, prejav zvedavosti, túžbu učiť sa nové veci, osvojovať si nové informácie, nové spôsoby konania, rozvoj asociatívneho myslenia, vytrvalosti, odhodlania, prejav inteligencie, emócií pri hraní rolí zvyšuje sebaúctu, pomáha dieťaťu demonštrovať jeho postavenie, zručnosti, vedomosti, predstavivosť.

Program Rainbow (autori T. I. Grizik, T. N. Doronova, E. V. Solovyova, S. G. Yakobson; vedecká školiteľka E. V. Solovyova) hovorí o zabezpečení podmienok pre každé dieťa, aby malo možnosť radostne a zmysluplne prežiť obdobie predškolského detstva, t.j. vytvárať atmosféru emocionálneho pohodlia, vytvárať podmienky pre tvorivé sebavyjadrenie, vytvárať podmienky pre účasť rodičov na živote skupiny, organizovať svetlé, radostné spoločné udalosti v živote skupiny atď.

Hlavnou vecou v divadelných aktivitách je komunikácia detí medzi sebou a s dospelými v procese inscenovania a predvádzania predstavenia. Je dôležité pomôcť deťom otvoriť sa, ukázať svoje najlepšie vlastnosti, dať šancu na tvorivú realizáciu, uvoľniť talenty komunikácie, empatie a vedomostí. A to všetko sa deje v atmosfére radosti, tepla a lásky.

Podľa nášho názoru zápletka rozprávky E. Hoffmanna „Luskáčik a Myší kráľ» sa dobre hodí na výrobu v škôlke s deťmi staršieho predškolského veku. Dobre demonštruje boj dobra so zlom, učí hrdinov rozprávky empatii a pomoci. Blíži sa ten najočakávanejší detská párty, Nový rok a aký sviatok by bol úplný bez rozprávky a nádhernej hudby P. I. Čajkovského.

Cieľ projektu: Vytváranie podmienok pre sociálno-komunikačný, kognitívny, rečový, umelecký a estetický rozvoj detí ich zapájaním do divadelných a hrových aktivít na motívy rozprávky E. Hoffmanna Luskáčik a myšací kráľ.

Ciele projektu:

  1. Rozvíjať u detí divadelné a hravé tvorivé schopnosti.
  2. Rozšíriť porozumenie detí a rodičov o divadle, jeho histórii a divadelnej terminológii.
  3. Zapojiť rodičov do vytvárania podmienok pre rozvoj tvorivá činnosť deti.
  4. Rozvíjať udržateľný záujem o divadelné a herné aktivity a túžbu vystupovať pred publikom.
  5. Rozvíjať u detí morálne vlastnosti.

Typ projektu: kreatívne, strednodobé (2 mesiace).

Dátumy a miesto realizácie:

Prípravná etapa: od 01.11.2016 do 13.11.2016;

Hlavná scéna: od 14. novembra 2016 do 25. decembra 2016;

Finále: od 26.12. 2016 do 30.12.2016;

MA predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola č. 13 všeobecného vývinového typu v Syktyvkari."

Zdroje

Materiálno-technické: kamera, počítač, multimediálne vybavenie s videami a prezentáciami na danú tému; magnetofón so zvukovými nahrávkami (rozprávky, hudba P. Čajkovského a pod.); detské hudobné nástroje; vizuálne ilustrácie; fotografie, obrázky na tému „Divadlo“, „Luskáčik“ atď.; materiály pre výtvarné a konštruktívne činnosti (farby, ceruzky, prírodné, odpadový materiál atď.); stolové divadlo;

Edukačné a metodické: maľovanky; obrázky; GCD poznámky; scenár pre divadelnú produkciu; hádanky, básne;

Informačné zdroje: internetová sieť; Časopisy „Hudobný režisér“, „Hudobná paleta“;

Cieľové publikum: Deti staršej skupiny (5-6 rokov) - 23 osôb, rodičia, učitelia, hudobný režisér, choreograf.

Plán implementácie projektu

Termíny

Názov udalosti

Zodpovedný

1 prípravná fáza:

Od 01.11.

2016 až

Definícia problému;

Stanovenie cieľov a zámerov;

Zber informácií, literatúry, doplnkového materiálu: 1) o divadle, divadelnej činnosti; literárne a didaktický materiál; audio a video nahrávky rozprávky „Luskáčik“;

2) vytvorenie minimúzea „Náš Luskáčik“: fotografie, atribúty, hračky podľa rozprávky o Luskáčikovi;

3) výroba stolového divadla leteckých bábok;

4) registrácia kartotéky: hry a cvičenia „Herecký simulátor“, hádanky, básne, didaktické hry;

5)príprava atribútov a dekorácií na predstavenie.

Suvorova T.Yu.,

Pryaníková T.A.,

Baeva G.M.,

rodičov skupiny.

2 hlavné pódium:

Od 14.11.

2016 až

Práca s deťmi:

denne:

Fyzické cvičenia, hry vonku „Snehové vločky“ od M. Kartushina, „Dva mrazy“; „Snehová postava mrzne...“; Divadelné hry;

Čítanie rozprávok o Novom roku a Vianociach;

Skúmanie ilustrácií umelcov k rozprávkam;

Hry-dramatizácia „Snehové vločky“ od M. Kartushina, dramatizácia „Dance with me, my friend“ anglická ľudová pieseň;

Hry na expresivitu gest, na vyjadrenie emócií (Pozri Prílohu „Herecký simulátor“; „Hádanky bez slov“; „Kartarát divadelných hier“);

Hádanie hádaniek o zime, divadle atď.;

Učenie piesní a tancov na predstavenie;

Práca na zvukovej výslovnosti, intonačnej výraznosti reči pri nácviku jednotlivých epizód rozprávky;

Úvod do pravidiel správania sa v divadle (Pozri prílohu. Prezentácia „Pravidlá správania v divadle“);

Aplikácia z farebného papiera „Luskáčik“;

Kolektívna nášivka na motívy rozprávky „Valčík snehových vločiek“;

Počúvanie zvukovej rozprávky „Luskáčik“, úryvky hudby z baletu „Luskáčik“, sledovanie videa na tému „Rozprávky“; sledovanie karikatúry „Luskáčik“, fragmenty z baletu P. Čajkovského „Luskáčik“ (pozri prílohu 2“);

Hudobné podujatie na počúvanie hudby „Pozývame vás do mesta Confetenburg“ (počúvanie úryvkov hudby z baletu P.I. Čajkovského „Luskáčik“);

Nezávislý detská kreativita(kreslenie postáv, improvizácia pohybov postáv na hudbu, písanie poézie atď.); maľovanie figurín balerín, scén z filmu „Luskáčik“;

Čítanie úryvkov poézie a rozprávok naspamäť;

Didaktické hry: „Uhádni rozprávku“, „Z ktorej rozprávky je hrdina?“, „Koho kostým (predmet)?“, „Zapamätaj si slová (pieseň) hrdinu“, „Improvizujeme na hudbu (stvárnenie postava)“, „V divadle“, „Záhady víly cukrovej slivky“; Pozri prílohu. „Kartitný lístok divadelných hier“.

Nácvik jednotlivých epizód rozprávky s hudobným sprievodom;

Prísť s vlastnou rozprávkou (pokračovanie „starej rozprávky“, druhý koniec tejto rozprávky, predstavenie nových hrdinov, „starých“ hrdinov v r. moderné podmienky atď.);

Práca na zvukovej výslovnosti, intonačnej výraznosti a reči pri nácviku jednotlivých epizód rozprávky;

Spolupráca s rodičmi:

Konverzácia „Zoznámenie sa s projektom“;

Vypočúvanie rodičov;

Konzultácia „Rozprávka pri výchove detí“; „Úloha divadla vo výchove a rozvoji detí predškolského veku“;

Pomoc pri príprave, výrobe dekorácií do rozprávky, tanečných atribútov (vločky, hviezdičky), kostýmových prvkov a pod.;

Skladanie vlastných rozprávok (básničiek) alebo vyhľadávanie na internete, rodičia spolu s deťmi navrhnú miniknihu „Luskáčik“;

Tvorba v skupine minimúzea na motívy rozprávky E. Hoffmanna „Luskáčik a myší kráľ“;

Výroba remesiel „Môj Luskáčik“.

Pryaníková T.A.,

Baeva G.M.,

Suvorova T.Yu.,

Zemlyanitsyna S.E.

3 etapa je posledná.

Od 26.12.2016 do

30.12.2016

Prezentácia projektu rodičom; na mieste praxe v predškolskom vzdelávacom zariadení č. 77;

Ukážka divadelného predstavenia na motívy rozprávky E. Hoffmanna „Luskáčik“ na novoročný sviatok;

Pryaníková T.A.,

Suvorova T.Yu.,

Baeva G.M.

Ocakavane vysledky:

  • Premietanie divadelného predstavenia na motívy rozprávky E. Hoffmanna „Luskáčik“ rodičom a deťom MŠ.
  • Rozvoj divadelných a herných tvorivých schopností u detí.
  • Doplnenie predmetovo-vývojového prostredia skupiny pre divadelnú činnosť.
  • Rozširovanie vedomostí detí a rodičov o divadle, divadelnej terminológii, vznik trvalo udržateľného záujmu o rozprávky a divadelné aktivity.
  • Formovanie morálnych vlastností u detí, pocit vzájomnej pomoci, empatie atď.

Hlavný obsah projektu

Názov udalosti

Dátum konania

Zodpovedný

1. fáza – príprava:

Definoval problém, cieľ, ciele;

vykonali diagnostiku tvorivých schopností detí (podľa L. Voronina),

Zozbierali sme potrebné informácie, literatúru, doplnkový materiál: 1) o divadle (hádanky, album), divadelných aktivitách; literárny a didaktický materiál; audio a video nahrávky rozprávky „Luskáčik“; vytvoril zošit „Luskáčik“;

2) vytvoril minimúzeum „Náš Luskáčik“, ktoré sa nachádzalo v centre „Divadlo“ (kútik pre divadelné aktivity): album s fotografiami, atribútmi, hračkami podľa rozprávky Luskáčik (hračka Luskáčik, myši, hračka boli tu umiestnené dychové nástroje);

3) vytvorilo divadlo z leteckých bábok podľa rozprávky „Luskáčik“;

4) vytvorené indexy kariet: hry a cvičenia „Acting Simulator“,

„Kartička divadelných hier“, „Rečové hry s pohybmi“, hádanky, básne, navrhnuté didaktické hry « Hudobné nástroje", "Záhady víly cukrovej slivky", "Na akú rozprávku je táto ilustrácia?...";

5) uskutočnila prieskum s rodičmi „Rozvoj tvorivých schopností u detí prostredníctvom divadelných aktivít“; predstavili Projekt; spoločne vyrobené atribúty, kostýmy, myšiaky a dekorácie (krb, svietnik) pre predstavenie; rodičia sa podieľali na návrhu minimúzea a na výbere exponátov (knihy, hračky).

Suvorova T.Yu.,

Pryaníková T.A.,

Baeva G.M.,

skupinových rodičov.

základné

Práca s deťmi:

Vykonáva sa denne:

Fyzické cvičenia, hry vonku „Snehové vločky“ od M. Kartushina, „Dva mrazy“; „Snehová postava mrzne...“; - hry - dramatizácia a predstavenia „Dance with me, my friend“ anglická ľudová pieseň atď.;

Hry na expresivitu gest, na vyjadrenie emócií (Pozri prílohu „Herecký simulátor“; „Hry s pohybmi“; „Kartarát divadelných hier“);

Čítame rozprávky o Novom roku a Vianociach; Rusi ľudové rozprávky(výber detí);

Pozreli sme sa na ilustrácie umelcov k rozprávkam (multimédiám);

Hádali sme hádanky o zime, divadle atď. (Albumy „Winter“, „ Hudobné divadlo", "Balet");

Naučené piesne a tance na vystúpenie;

Počas nácviku jednotlivých epizód rozprávky sme pracovali na zvukovej výslovnosti a intonačnej výraznosti reči;

Deti boli oboznámené s pravidlami správania sa v divadle (pozri prílohu. Prezentácia „Pravidlá správania sa v divadle“);

Z farebného papiera sme vyrobili nášivku „Luskáčik“;

Kolektívna nášivka na motívy rozprávky „Valčík snehových vločiek“;

Počúvali sme zvukové rozprávky „Luskáčik“, úryvky hudby z baletu „Luskáčik“, pozerali sme video na tému „Rozprávky“; pozreli si karikatúru „Luskáčik“, fragmenty z baletu P. Čajkovského „Luskáčik“ (pozri prílohu 2);

S deťmi sme sa porozprávali o ilustrátor Yu Vasnetsov;

Vedenie lekcie „Cesta do sveta divadla“ (pozri prílohu);

Dirigované hudobné podujatie na počúvanie hudby „Pozývame vás do mesta Confetenburg“ (počúvanie úryvkov hudby z baletu P.I. Čajkovského „Luskáčik“);

Dirigované individuálna práca s notebookom „Luskáčik“;

Deti kreslili svojich známych rozprávkové postavy, improvizoval pohyby rozprávkových postáv na hudbu, snažil sa komponovať poéziu atď.; maľované figúrky balerín, scény z filmu „Luskáčik“;

Deti sa učili naspamäť úryvky básní a rozprávok;

Realizovali sme didaktické hry: „Uhádni rozprávku“, „Z ktorej rozprávky je hrdina?“, „Koho kostým (predmet)?“, „Zapamätaj si slová (pieseň) hrdinu“, „Improvizujeme na hudbu ( stvárnenie postavy)“, „V divadle“, „Záhady víly cukrovej slivky“ (pozri prílohu).

Jednotlivé epizódy rozprávky sme nacvičili s hudobným sprievodom;

Prišli s vlastnými verziami rozprávky (pokračovanie „starej rozprávky“, ďalší koniec tejto rozprávky, predstavenie nových hrdinov, „starých“ hrdinov v moderných podmienkach atď.);

S deťmi sa pracovalo na zvukovej výslovnosti, intonačnej výraznosti reči pri nácviku jednotlivých epizód rozprávky;

Spolupráca s rodičmi:

Uskutočnila konzultáciu na tému „Rozprávky pri výchove detí“; „Úloha divadla vo výchove a rozvoji detí predškolského veku“ (tlačená verzia je umiestnená na chodbe skupiny, v rohu „Pre vás, rodičia!“) (pozri prílohu);

Rodičia poskytovali pomoc pri príprave, výrobe dekorácií do rozprávky, tanečných atribútov (snehové vločky a hviezdičky), kostýmových prvkov a pod.; pri učení textov s deťmi;

Podieľal sa na návrhu mini knihy „Luskáčik“ (zbieranie hádaniek, básní o divadle, Luskáčik atď.); tvorba v skupine minimúzea na motívy rozprávky E. Hoffmanna „Luskáčik a myší kráľ“;

Výroba remesiel „Môj Luskáčik“.

Pryaníková T.A.,

Baeva G.M.,

Suvorova T.Yu.,

Zemlyanitsyna S.E.

Predvedená prezentácia projektu rodičom (na rodičovskom stretnutí);

na mieste praxe v predškolskom vzdelávacom zariadení č. 77;

Na novoročnej párty predviedli divadelné predstavenie na motívy rozprávky E. Hoffmanna „Luskáčik“;

Zhrnutie, analýza získaných výsledkov.

Od 26.12.2016 do

Pryaníková T.A.,

Suvorova T.Yu.,

Baeva G.M.,

Zemlyanitsyna S.E.

Získaný výsledok.

Ako výsledok spoločné aktivityžiaci, rodičia a učitelia predškolských zariadení:

  • bolo pripravené a hrané divadelné predstavenie na motívy rozprávky E. Hoffmanna „Luskáčik a myší kráľ“;
  • skupina bola doplnená o subjektívne rozvíjajúce prostredie pre divadelné aktivity;
  • rozšírili sa vedomosti detí a rodičov o divadle a divadelnej terminológii, deti sa naučili písať rozprávky; rozšírené obzory; vytvorila sa zásoba literárnych a hudobných dojmov. Prejavil sa stály záujem o rozprávky a divadelné a hracie aktivity. Deti sa stali emocionálnejšími, naučili sa vcítiť sa do postáv a ukazovať ich obrázky. Projektová metóda spojila deti, rodičov a učiteľov; rozvinuté schopnosti spolupráce. Veríme, že v práci na rozvíjaní divadelných a hravých tvorivých schopností u detí treba pokračovať.

Bibliografia:

    1. Antipina A.E. Divadelné aktivity v materskej škole - M.: TC Sfera 2006.
    2. Gušková A.A. Rozvoj rečového dýchania u detí 3-7 ročných M.: TC Sfera 2011.
    3. Časopis „Hudobný riaditeľ“ č. 1, č. 10 2015; č. 10, č. 11 2016.
    4. Kochkina N.A. "Projektová metóda v predškolská výchova: Toolkit.": Mozaiková syntéza; Moskva; 2012.
    5. Lapteva E.V. 1000 ruských jazykolamov pre rozvoj reči - M.: Astral, 2003.
    6. Petrova T.I., Petrova E.S., Sergeeva E.L. Divadelné hry v materskej škole - M: Školská tlač, 2000.
    7. Shchetkin A.V. " Divadelné aktivity v škôlke. Pre triedy s deťmi vo veku 5-6 rokov“: Mosaic-Synthesis; M.; 2007.
    8. Rozšírené dopredné plánovanie podľa programu Rainbow. Seniorská skupina. Vydavateľstvo "Učiteľ". Volgograd. 2015.

Prezentácia projektu

Popova T.M., hudobný riaditeľ MBDOU č. 105, Syktyvkar

Hudobne - vzdelávací projekt Autor:

k dielam skladateľa P. I. Čajkovského

Na motívy baletu Piotra Iľjiča Čajkovského Luskáčik

Zostavil: hudobný režisér

MBDOU č. 105

Popova Tatyana Mikhailovna

Účastníci projektu: deti prípravnej skupiny, hudobná riaditeľka, učiteľky materskej školy, rodičia.

Typ projektu: kreatívny, kolektívny.

Termíny realizácie: krátkodobý projekt (november - december 2011).

Relevantnosť

Čo charakterizuje človeka predovšetkým? Samozrejme, jeho kultúra, pri formovaní ktorej zohráva obrovskú úlohu hudobná a estetická výchova. Preto je formovanie základov hudobnej kultúry, a prostredníctvom nej aj umeleckej a estetickej, najpálčivejšou úlohou súčasnosti.

Rozprávkový žáner je pre deti predškolského veku najprístupnejší a jazyk rozprávky je blízky a zrozumiteľný. Medzi hudobnou a rečovou intonáciou je veľa spoločného.

Téma „Rozprávka v hudbe“ má silný zdroj pre precítené a vedomé vnímanie hudby, pochopenie expresívneho významu jej jazyka v porovnaní s jazykmi iných umení a umožňuje vyjadriť svoje dojmy rôznymi spôsobmi. prejavy kreativity. A čo je najdôležitejšie, otvára deťom dvere do chrámu umenia zvaného divadlo.

Predškoláci majú obrovský tvorivý potenciál v hudobnej a divadelnej činnosti je však na realizáciu tohto potenciálu potrebné vytvorenie určitých podmienok.

Cieľ: rozvoj slobodnej tvorivej osobnosti dieťaťa, upevnenie a systematizácia vedomostí o hudobných dielach založených na rozprávkach. Oboznámenie detí so životom a dielom skladateľa.

Úlohy:

1. Zoznámte deti so životom a dielom skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského.

2. Vštepujte mu lásku k jeho práci.

3. Vštepovať deťom zmysel pre súcit so slabými a bezbrannými.

4. Na pozemku hudobných diel ukázať, že dobro víťazí nad zlom.

5. Naučiť sa chápať umeleckú expresívnosť hudby a osobitosti jej jazyka.

6. Formovať u detí trvalý záujem o počúvanie hudby, rozvíjať zručnosti kompetentného, ​​premysleného počúvania hudby.

7. Vzbudiť v deťoch túžbu počúvať hudbu samostatne.

8. Rozvíjať tvorivé schopnosti predškoláka.

9. Pestovať vlastenecké cítenie, hrdosť na veľmoc – Rusko, v ktorom žijeme.

Ocakavane vysledky:

  1. Obohatenie vedomostí detí o diele skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského;
  2. Uvedomenie si súcitu detí so slabými a bezbrannými.
  3. Rozvoj tvorivých schopností detí v produktívnych a hudobných činnostiach.

Produkt aktivity pre deti:

1. Tvorba albumov detskej tvorby.

2. Výstava detských kresieb.

3. Hudobné a divadelné predstavenie na motívy rozprávky Luskáčik.

Forma záverečného podujatia projektu: Novoročná dovolenka.

Fázy realizácie projektu:

1. Prípravné (organizačné): Oboznámenie sa so životom a dielom skladateľa P.I. Čajkovského. Výber metodický materiál, hudobné knižnice. Rozvoj plánovania práce na hudobnej rozprávke.

2.Základ: Štúdium literatúry, rozdelenie úloh v účasti na festivale. Výber cvičení a náčrtov na oslobodenie dieťaťa, artikulačné cvičenia.

3. Finále: Vytvorenie divadelného a hudobného štúdia vrátane javiska a kostymérne s kulisami, kostýmami, atribútmi, vypracovanie scenára pre Novoročná oslava.

4. Záverečná udalosť projektu: Novoročný sviatok „Luskáčik“

Systémový web pre projekt

"Rozprávka v hudbe"

Autor:

diela P. I. Čajkovského