Literárno-hudobný večer v materskej škole „Zimná rozprávka. Scenár literárnej zábavy pre deti seniorskej skupiny „výlet do krajiny kníh“

Názov:
nominácia:


Scenár pre literárnu zábavu v skupine seniorov „Aké potešenie sú tieto rozprávky!“



Cieľ: zachovávanie a upevňovanie telesného a duševného zdravia detí zhrnutím vedomostí detí o rozprávkach a Roku literatúry.

Úlohy:


Naďalej rozvíjať záujem o najväčšie bohatstvo ruštiny ľudová kultúra- rozprávky; zlepšiť schopnosť detí rozoznávať jednotlivé rozprávky z charakteristické znaky.
Rozvíjajte reč, pozorovanie, duševnú aktivitu, schopnosť vyjadrovať a odôvodňovať svoje úsudky.

Rozvíjať schopnosti myslenia.

Podporovať rozvoj myslenia, vizuálnej a sluchovej pozornosti, všeobecnej dobré motorové zručnosti, schopnosť pozorne počúvať rečníka, neprerušovať ho a počúvať do konca.
Zlepšite motorické zručnosti a schopnosti detí.
Rozvíjať pozitívne osobnostné vlastnosti: sebavedomie, schopnosť vzájomne si pomáhať, tímová práca.
Pestujte si priateľský vzťah k postavám rozprávok a k sebe navzájom a zmysel pre humor.


Prípravné práce:


Čítanie a diskusia o rozprávkach, príprava kostýmu, výber potrebného vybavenia a atribútov

Didaktické hry: „Hádaj, ktorá rozprávka“, „Zázračný strom“, „Rozprávkový šalát“;
Zobrazovanie rozprávkových postáv v modelovaní, aplikácii, origami, kresbe;
Výstava kresieb na tému: Moja obľúbená rozprávka“;
Súťaž remesiel na základe ruských ľudových rozprávok „Návšteva rozprávky“;
Dramatizácia rozprávok „Turka“, „Teremok“, „Masha a medveď“, „Kolobok“;
Na soundtrack k piesni N. Korolevovej „Confetti“ vstupuje do sály rozprávková víla.

Vybavenie: multimediálna inštalácia, snehové vločky, kniha, Rozprávkový kostým, metla, 2 ryby na paličke, 2 kone na paličke, maska ​​Baba Yaga.

Pieseň rozprávok:
Prišla ťa navštíviť rozprávková víla a ty si ma spoznal
Rozprávky deti milujú, vždy ste na mňa čakali.
Mávnem čarovným prútikom a dvere sa otvoria,
Opäť sa ocitnete v rozprávke a okamžite veríte v zázrak.
Rozprávky - čarodejnica a čarodejník.
Rozprávková víla deti vždy obklopuje.
Navštívili sme rôzne rozprávky a rozoznali dobro od zla.
Zázraky sa dejú len v rozprávkach!

Rozprávky. Ahojte chalani! Som rozprávková víla. Je tak dobré, že sme sa opäť stretli. Viete, prečo sme sa zišli? Rok literatúry sa blíži ku koncu. Rok literatúry bol u nás vyhlásený začiatkom roka 2015. Pozrime sa na znak Roku literatúry.

Oficiálny znak Roka literatúry zobrazuje profily veľkých ruských spisovateľov a básnikov:
Alexander Sergejevič Puškin, Nikolaj Vasilievič Gogoľ, Anna Andrejevna Achmatova. Sú namaľované vo farbách ruskej vlajky: biela, modrá, červená.
Viem, že celý tento rok si sa učil poéziu, čítal rôzne rozprávky, spoznali zaujímavé rozprávkové postavičky. A dnes vás pozývam na cestu po cestách rozprávok, ktoré poznáte. Máte radi rozprávky? Teraz sa pozrime, či ich dobre poznáte.

1 úloha. "Hádaj rozprávku"


Rozprávky
. Hádajte, z ktorých rozprávok sú nasledujúce riadky:
Majitelia prišli do domu a našli ho v neporiadku. (Tri medvede)
Myš im prišla na pomoc a spoločne vytiahli zeleninu. (vodnica)
Ošetruje rôzne deti, lieči vtáky a zvieratá. (Dr. Aibolit)
Pomohla nám jabloň, pomohla nám sporák. (labutie husi)
My sa nebojíme šedý vlk. (Tri prasiatka)
Neseď na pni - nejedz koláč. (Masha a medveď)
Poďte, šváby, pohostím vás čajom. (lietať Tsokotukha)
NEPIJ z kopýtka - stane sa z teba koza. (Sestra Alyonushka a brat Ivanushka)
Deka utiekla, plachta odletela a vankúš odo mňa odskočil ako žaba. (Moidodyr)
Odišla som od starého otca, odišla som od starej mamy. (Kolobok)
Ako sa volala sestra siedmich trpasličích bratov? (Snehovo biely)
A riad odpovedal:
„U tej ženy nám bolo zle,
Nemala nás rada
Porazila nás, porazila nás,
Zaprášený, zadymený,
Zničila nás!" (Fedorinov smútok)

Hra "metla"


Hráči stoja v kruhu. Uprostred rozprávky je rozprávka s metlou. Začne sa točiť, pohybuje metlou v kruhu nad podlahou, snaží sa trafiť nohy hráčov a hovorí:
A metla a metla je veselá,
Tancovala, hrala, zametala.
Za Fedorou nenechala ani zrnko prachu.
Úlohou hráčov je preskočiť metlu. Koho zasiahne metla, vypadáva z hry.

2. „Spoznajte hrdinu rozprávky“


Stále leží na sporáku
A on tvrdohlavo hovorí:
"Podľa príkaz šťuka,
Podľa môjho želania...“
Babička dievča veľmi milovala,
Dal som jej červenú čiapku.
Dievča zabudlo svoje meno
Oh, povedz mi jej meno.
Môj otec mal zvláštneho chlapca,
Nezvyčajné - drevené.
Ale otec miloval svojho syna.
Aký divný
Drevený muž?
Na súši aj pod vodou
Hľadá sa zlatý kľúč.
Všade strká svoj dlhý nos.
Kto je to?

Hrdina žije v rozprávke:
Nie je to ježko ani mačka,
Je to od babky z okna
Skočil rovno na cestu
Valil, bežal,
Dostal to líška na jazyk! Kto je to? Kolobok

Krásna panna je smutná,
Nemá rada jar.
Na slnku je jej ťažko,
Chúďatko roní slzy.
Snehulienka

U Alyonushkinej sestry
Vtáky vzali môjho brata preč.
Letia vysoko
Pozerajú sa ďaleko
labutie husi

Šíp letel a spadol do močiara,
A v tomto močiari ju niekto chytil.
Kto sa rozlúčil so zelenou pokožkou.
Stali ste sa roztomilými, krásnymi, peknými?
Princezná Žaba
.
Jej starý otec ju zasadil na pole
Celé leto rástlo.
Ťahala ju celá rodina
Bolo to veľmi veľké.
repa
Zatína zuby, hýbe nosom
A nemôžem vystáť ruského ducha.
Stará žena s kostenou nohou
Volá sa... Baba Yaga.

Hra s Baba Yaga.
Deti stoja v kruhu. V strede je vodič Baba Yaga so zaviazanými očami Deti hovoria:
Babička - ježko - kostná noha,
Spadla zo sporáka a zlomila si nohu.
Vošiel som do záhrady, vystrašil ľudí,
Bežala do kúpeľov a vystrašila Vanka.
Baba Yaga chytá deti.

Úloha 3 "Kto poslal správu?"

1) „Zachráň nás, zožral nás šedý vlk“ (deti)
2) „Veľmi rozrušený. Náhodou rozbil vajce“ (myš)
3) "Všetko skončilo dobre, len môj chvost zostal v diere" (vlk)
4) „Pomoc, náš dom je rozbitý, ale my sami sme v bezpečí“ (zvieratá)
5) „Drahí starí rodičia, nebojte sa. Prišiel som na to, ako oklamať medveďa. Čoskoro budem doma“ (Masha)
6) „Pomoc, môj brat sa zmenil na kozičku“ (Alyonushka)
7) „Je to hanba, niekto mi zjedol kašu a rozbil stoličku“ (medvedice)
8)“ Ocko, môj šíp je v močiari. Vezmem si žabu“ (Ivan Tsarevich)
9) Ty, starší, nechaj ma ísť na more!
Drahý, dám za seba výkupné:
Kúpim ti všetko, čo budeš chcieť."

Hra "Chyť zlatú rybku"
Pozvaní sú 2 účastníci. Každý má v rukách palicu so stuhou. Na konci pásky - zlatá rybka. Na signál účastník omotá stuhu okolo palice, čím priblíži siluetu ryby. Vyhráva ten, kto chytí rybu najrýchlejšie.

Úloha 4 „Nájdi rozprávku z obrázku“.
Na diapozitívoch sú ilustrácie k rozprávkam: „Rozprávka o hlúpej myške“, „Tri medvede“, „Teremok“, „Burka Sivka“, „Kohútik zlatý“, „Líška s valčekom“ .
vonkajšia hra „Kto je rýchlejší na Sivka-burka“

Úloha 5 „opravte chybu“
1) princezná - morka
2) na príkaz psa
3) Ivan Tsarevich a zelený vlk
4) sestra Alyonushka a brat Nikitushka
5) Kohútik - zlatá pastierka
6) Chlapec - s päsťou
7) Strach má veľké uši
8) Sekerové rezance

Úloha 6 „Štvrtá nepárna“


Rozprávka.
Pozrite sa, deti, na obrazovku. Hádajte, ktorá rozprávka je tu zvláštna.
Na snímke sú 3 obrázky z jednej rozprávky a 4. z druhej.

Rozprávka. Výborne, chlapci, splnili ste všetky úlohy. A teraz vám poviem rozprávku.
“ Rozprávka „Dobrá víla“
Pred mnohými, mnohými rokmi, raz za rok, v zime, víla dobra priletela na zem. Cez plece mala vždy tašku, v ktorej nosila čarovné snehové vločky. Víla dobra bola taká maličká a neprehliadnuteľná, že jej mnohí nevenovali žiadnu pozornosť. Ale neurazila sa nikým a všetkým, dokonca ani najviac zlí ľudia, dal magické snehové vločky.
Keď v jej taške nezostala ani jedna snehová vločka, prišla jar a Víla dobra potichu zmizla, aby sa o rok v zime opäť vrátila.
Každý, kto dostal ako darček čarovnú snehovú vločku, sa stal amy Mšťastný človek na zemi, pretože sa stal veselým, starostlivým a pohotovým. Ľudia sa stali láskavými, mali dobré myšlienky, naučili sa hovoriť dobré slová a robiť dobro.

Rozprávky. Dnes vám dám kúzelné snehové vločky, aby ste boli najšťastnejší a najmilší.
Rozprávková víla dáva snehové vločky deťom a hosťom.

Rozprávky
. Na svete je veľa rozprávok, smutných aj vtipných.
A bez nich nemôžeme žiť vo svete.
Aladinova lampa, veď nás do rozprávky.
Pomocník krištáľovej papuče na cestu.
Chlapec Cipollino, medvedík Pú.....
Každý je pre nás na cestách skutočným priateľom.
Nech nám hrdinovia rozprávok dajú teplo,
Nech dobro navždy zvíťazí nad zlom!

Názov: Scenár literárna zábava v seniorskej skupine „Aká rozkoš sú tieto rozprávky!“
nominácia:Škôlka, Prázdniny, zábava, scenáre, tematické večierky

Pozícia: prvý učiteľ kvalifikačnej kategórii
Miesto výkonu práce: MŠ MBDOU č. 2 „Firefly“
Miesto: Zherdevka, región Tambov

Natalya Petrovna Merzlikina

Drahí kolegovia! navrhujem ti scenár literárny večer venovaná výročie detská poetka a spisovateľka Agnia Lvovna Barto.

LITERÁRNY VEČER« VÝROČIE A. L. BARTO»

CIEĽ: Pomôžte deťom zoznámiť sa s literárne odkaz detského spisovateľa, odhaľujúce úžasné stránky detstva, ovplyvňujúce vývin a formovanie charakteru predškoláka.

ÚLOHY:

Rozšírte vedomosti detí o kreativite A.L. Barto, cítiť obraznosť jazyka básní.

Rozvíjať záujem o básnické slovo, sluchovú a zrakovú pozornosť, intonačnú výraznosť, aktivizovať slovnú zásobu.

Zoznámte deti s ruská kultúra, utváranie obrazu dieťaťa s pozitívnym správaním.

Pestovať lásku a úctu k poézii.

VYBAVENIE:

Portrét A. L. Barto

Výstava diel, ilustrácie k básňam spisovateľa

Súbor obrázkov námetov pre hru.

Priebeh UDALOSTI.

Dobrý deň, milí chlapci a vážení hostia!

náš literárny večer venovaný výročiu pozoruhodná poetka a spisovateľka Agnia Lvovna Barto. Tento rok, 17. februára, by sa dožila 110 rokov.

Agnia Lvovna sa narodila v Moskve. Od samého skoré roky jej otec vštepil lásku k čítaniu veľkých ruských básnikov a spisovateľov. Svoju poéziu začala písať od detstva, v r juniorské triedy. Jej básne sa vyznačujú prístupnosťou, jasnosťou a skvelým humorom. Sú vyjadrením pocitov detí.

Básne sú rôzne

Pekné, jednoduché.

Básne môžu byť smutné

Nájdu sa aj vtipné.

Básne od A.L. Barto spájať dospelých a deti a pomáhať im komunikovať. Niet u nás jediného človeka, ktorý by nepoznal básne tohto spisovateľa. Už dlhé roky je každé dieťa vedené k výtvarnej literatúre začína zoznámením sa s básňami A.L. Barto. Všetko, čo musíte urobiť, je povedať deti: „Spustili medveďa na podlahu...“, keďže ako odpoveď si vypočujeme pokračovanie tejto básne.

1. Moderátor. Teraz budeme hrať s vami. Prečítal som si začiatok básne a ty v nej pokračuj.

1. Majiteľ opustil zajačika...

2. Milujem svojho koňa...

3. Býk kráča, hojdá sa...

4. Naša Táňa hlasno plače...

5. Námornícky klobúk, lano v ruke...

2. Moderátor.

Vážení chlapci, milí hostia. Teraz budeme počúvať básne Agnia Lvovna Barto, ktorú dúfam dobre poznáte.

Čítanie básní od A.L. Barto v podaní detí skupiny "kurčatá".


3. Moderátor.

Výborne! Teraz uvidíme, poznajú naše deti knihy Agnie Lvovny? Pozrite, vitrína zobrazuje diela nielen slávnych hrdina dňa, ale aj iné knihy našich spisovateľov. Pozrime sa, či si môžete vybrať Agniine knihy Barto.

Deti vyberajú diela A.L. Barto.


4. Moderátor.

A teraz sa na chvíľu premeňme na malých vrabcov. A báseň A.L. nám v tom pomôže. Barto"vrabec".


Vrabec v mláke

Skoky a otočky.

Postrapatil si perie,

Chvost načechraný.

Dobré počasie!

Chiv-chiv-chiv!

Deti sa pohybujú ako vrabce (minúta telesnej výchovy).


5. Moderátor.

Chlapci, pozrite sa pozorne na tieto obrázky. Skúste si spomenúť, v ktorých dielach A.L. Barto spolu chodia.


Deti pracujú s obrázkami predmetov.

6. Moderátor.

A teraz sa ty a ja budeme hrať didaktická hra "zmätok". Čítal som úryvky z básní Agnie Lvovnej, ale niečo s nimi nie je v poriadku. Musíte ma opraviť.

1. Milujem svoj pelech (koňa, hladko mu češem srsť...

2. Je čas spať! Vrch zaspal (býk si ľahol do krabice na bok...

3. Ťahám loď po rýchlej rieke a sliepky skáču (žaby) Nasledujúci ma...

4. Nie, márne sme sa rozhodli vziať slona na jazdu (mačka) v aute…

5. Lenivý zajačik opustil zajačik (hosteska)

6. Vrtuľník (lietadlo) Postavme si to sami, lietajme nad lesmi...

7. Moderátor. Čas nadišiel literárne kvízy založené na dielach Agnie Lvovnej Barto. Kladiem vám otázky, pomyslíte si a potom zdvihnete ruku, aby ste odpovedali.

1. Z akej básničky sú zajačiky?

Kto sa chystá na Nový rok?

Padni do pazúrov vlka!

Zajačiky sa vrhli vpred

A skočili na strom. “Bolo to v januári”

2. Ako sa volalo dievča v tejto básni?

Všetkých od seba odtlačí lakťami a vydá sa vpred.

Hovorí, že tlačí: Uf, aké stiesnené!

Hovorí starkej - Toto sú detské miesta. "Ľubochka"

3. Ktorý vták rozplakal chlapca štyri dni?

Jasné ružové prsia, dve lesklé krídla...

Ani na minútu som sa nemohla odtrhnúť od pohára.

Kvôli tomuto vtákovi som plakal štyri dni.

Myslel som si, že mama bude súhlasiť – budem mať vtáka. "Bullfinch"


4. Ako môžeš nazvať toto dievča, z akej básne je?

Toľko musí Tanya urobiť:

Tanya jedla, pila čaj,

Sadla som si s mamou,

Vstala a išla k babičke. Lenivé dievča. "asistent"

5. Ako sa volal tento chlapec?

Kričiaci stíchli, teda oni prekvapený:

Chlapec namiesto babky spieva ladky. “Vovka je láskavá duša”

6. Kto sa stratil v tejto básni? Stratí sa v záhrade - nájdem ho v tráve. "dieťa"

7. Čo budú deti stavať?

Postavíme si ho sami

Poďme lietať ponad lesy... "lietadlo"

8. Ako sa volal chlapec? Pomenujte báseň.

Zobudil sa do tmavej noci, boli len tri hodiny.

Strašne sa bál, že lekcia sa už začala. "Do školy". Peter.

9. Pokračujte v básni.

Tanya volá celý deň;

Máme na starosti obväzy,

Tamara a ja...

„Ideme ako pár,

Tamara a ja sme sanitári."

Zľutujme sa spolu nad zajačikom a uložme slona do postele,

Dostaneme loptu pre našu Táňu, ušijeme medvedíkovi labku...

Dospelí aj deti vedia: Niet lepších básní na svete.

O býkovi, vlajke, lodičke, bábike, Vovke, lietadle.

A o tom ao tom - Toto je Agnia Barto.

Vážení chlapci, milí hostia! Náš sa skončil literárny večer, oddaný výročie Agnia Lvovna Barto. Napísala veľa kníh. Všetky jej diela sú múdre, vtipné a poučné. Dielo Agnia Lvovna bude navždy žiť v našich srdciach, bude sa odovzdávať z generácie na generáciu.


Ďakujem za tvoju pozornosť!

Vedúci:
Dobré popoludnie chlapci. Dúfam, že sa tu dnes zišli milovníci poézie. Pozývam vás k nám literárna súťaž, oddaný
Deň poézie , ktorý sa od 21. marca 1999 oslavuje z iniciatívy UNESCO. A dnes budete mať šťastnú príležitosť zúčastniť sa básnickej súťaže.

Ako ste už možno uhádli, hostiteľkou tohto večera bude poézia a dlho očakávanými hosťami budú poézia .

Vedúci:
— Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa v duši človeka rodia brilantné básne? Prečo sa objavuje úžasný dar, vďaka ktorému obyčajné slová znejú novo, inak, srdce ľuďom bije rýchlejšie a vyráža dych? Ako môže človek cítiť celý svet v dvoch líniách?

1 študent:

Čo sa stane s jazykom v ďalekej budúcnosti?
Dnes si nebudeme robiť žiadne želania.
Ale chceli sme to v ruštine
Napísali ich čestní, slušní ľudia.

2. študent:

A to už chápu len milovníci kníh
Že pozemské požehnania k nám prišli z kníh.
Pre tých, ktorí čítajú! Pre tých, ktorí snívajú!
Pre knihy - poklad našej Zeme!

Vedúci:

Svetlo sviečky sa oddávna stalo symbolom poetických večerov. Navrhujem, aby sme všetci nasledovali dlhá tradícia, zapáľ naše ohnisko večer poézie- tieto sviečky.

Účastníci večera zapaľujú sviečky.

3. študent:

Ty, s ohňom svojho srdca,
Zapáľte tento nekonečný oheň!
Nechajte svetlo zahnať zlyhania,
Nech zvládnete všetky úlohy!
Nech nevybledne, nech horí
A cesta k zajtrajšku je pre nás osvetlená!

Vedúci:

Veľmi nás teší, že naše pozvanie prijala škola a vidiecke knižnice, ako aj učitelia ruského jazyka a literatúry.

Hostiteľ večera predstaví a privíta knihovníčku školských a vidieckych knižníc a učiteľa ruského jazyka a literatúry a udelí im slovo.

4 študent:

Za prácu, ktorá je taká skvelá,
Sláva vám od všetkých!
Kto zachráni jazyk,
Kto zachráni ľudí?
Za to, čo je v detských dušiach
Nevyhnané do kalu:
Turgenev, Dostojevskij
A Puškin a Tolstoj!
Čo si kultúrna misa
Dokázali sme to nerozliať.
Naša vďačnosť vám patrí
Klaniam sa ti až po zem!
Vedúci:

— Pozývam našich hostí, aby sa zúčastnili v úlohe poroty, ktorá bude hodnotiť naše tímy.

Porota zaujme svoje miesto.

Vedúci:
— Verím, že tvorba poézie je porovnateľná s letom vtáka. Nie je možné sa to naučiť, ale každý sa môže naučiť rozumieť poézii.
5. študent:

Básnik v Rusku je nositeľom Boha!
Jeho životná cesta je tŕnistá.
Básnik v Rusku je tvorca bohov! —
Dajte mu život, aby mohol dýchať
V jednoduchých otrepaných pravdách -
Opotrebovanými slovami,
A naozaj v plesových šatách
Obleč si pravdu, učes sa.
Dané vzkriesiť s nádejou
Božské svetlo v dušiach,
Vznešene čisté, nežné
Aby reagovali...
Ako prví odchádzajú básnici
Do hmlistej oblohy
Boh ich tam asi potrebuje
Anjelské hlasy!


Moderátor:
— Dnes, 21. marca Oslavujeme Svetový deň poézie. A v súvislosti s touto okolnosťou by som rád povedal, že tento rok 6 Dňa 1. júna oslávime 215. výročie narodenia veľkého ruského básnika A.S.

Tento rok 15. októbra oslávime aj narodeniny Michaila Lermontova. Od toho dňa uplynulo 200 rokov.

Ich nádherné básne všetci poznáme zo školy.

Moderátor:

Takže teraz, aby dúha vašich talentov rozkvitla, musíme vytvoriť dva tímy, ktoré sa budú nazývať „Pushkinists“ a „Lermontovites“.


Priatelia moji, nech sa hodí kocka!

Je čas odísť od opovrhnutiahodnej prózy

Prejdime k poézii!

(Vytvorte 2 tímy, vyberte kapitánov a emblémy zodpovedajúce téme podujatia)

Súťaž "Rozprávková poézia"

Začneme ľahkou rozcvičkou. Odpovede si musíte zapísať na papieriky. Do úvahy sa berie rýchlosť a správnosť odpovedí.

1. Silný, hrdý, vznešený,

Cez fujavicu a mráz

V chladnom Laponsku

Gerdu nosil na sebe (jeleň)

2. Nie je to vták, ktorý sedí na konároch,

A krásna panna sedí.

Nad riekou v húštine:

Bude čarovať, bude volať

A stiahne ťa dnu (malá morská víla)

3. Statočne znášal problémy,

Nikto ho nevidel plakať (cínový vojačik)

4. Ako dieťa sa mu všetci smiali,

Pokúsili sa ho odtlačiť:

Koniec koncov, nikto nevedel, že on

Narodila sa biela labuť (škaredé káčatko)

5. Takmer sa stala krtkovou ženou

A fúzatý chrobák!

Letel som s lastovičkou

Vysoko pod oblakmi (Thumbelina)

Súťaž „Zapamätaj si báseň“

Teraz dostanete karty s koncom poetických riadkov a musíte si zapamätať ich začiatok a zapísať všetky štvorveršia. A treba si spomenúť aj na autora.

1. na podlahe;

Paw;

Nevzdám sa;

On je dobrý.

2. zelený dub

Na tom dube;

vedec;

Okolo reťaze.

3. slnko;

úžasné;

Rozkošný priateľ;

Zobudiť sa;

4. hosteska;

Králiček;

Nemohol;

Zmokli.

5. klepot;

Brucho;

Poďme;

Našiel.

6. postavíme si ho sami;

Nad lesmi;

Nad lesmi;

K mame

Súťaž „Učíme sa písať poéziu“

Nie je ľahké písať poéziu, ale my vám pomôžeme. Prišli sme s prvým a posledné slová riadkov a stačí zadať slová podľa ich významu.

1. Les ————- do neba.

Poďme ————- nájdeme to.

2. neponáhľam sa ———- píšem.

V zošite————- päť.

Súťaž "Burim"

Kto mi môže povedať, čo je to „burime“? Ide o starodávnu hru, ktorá sa objavila v 17. storočí. K daným riekankám sa píšu štvorveršia.

V tejto súťaži je potrebné zvoliť rým na pomenované slová: okno, deň, diviak, peň, tvaroh, tráva, krúpy, pakomár.

Súťaž "Básnici nášho dvora"

Účastníci predstavia svoje vlastné básne na tému „Jar“

Súťaž "Citáty z básní"»

Musíte si pamätať, z ktorých veršov sú tieto riadky. Tímy odpovedajú striedavo.

1. „Potrebujeme rôzne matky,

Všetky druhy matiek sú dôležité.“

"Čo máš?" S. Michalkov

2. „Namiesto klobúka na cesty

Nafúkol panvicu.

Namiesto plstených čižiem rukavice

Vytiahol som to na pätách."

"Je taký duchom neprítomný" S. Marshak

3. „Krása! Krása!

Vezmeme si so sebou mačku!"

"Pieseň priateľov" S. Mikhalkov

4. „Nech žije voňavé mydlo

A nadýchaný uterák...“

"Moidodyr" K. Čukovskij

5. „Pre vás, s vašou výškou,

Musíme jazdiť na slonovi!"

"Strýko Styopa" S. Mikhalkov

6. „Malý syn

Prišiel k môjmu otcovi

A malý sa spýtal:

"Čo sa stalo

Dobre

A čo je

Zle?"

V. Majakovskij

Súťaž "Detskí básnici"

Každý tím by mal na papieriky napísať čo najviac známych detských básnikov.

Súťaž "Odomkni svoj talent"

Tí, ktorí pripravili a naučili sa báseň od A.S. Pushkin alebo M.Yu. Samostatnú cenu dostane Lermontovov dom.

Zhrnutie, ocenenie víťazov

Vedúci:

Na záver nášho podujatia si vypočujte báseň o knihe.

6. študent:

Kniha je náš priateľ, veľký a inteligentný,

Nenecháme vás nudiť a odradiť:

Začne hádka - veselá, hlučná,

Pomôže to naučiť sa nové veci.

Kniha vám povie o hrdinoch,

Povedie na juh, na sever.

S ňou je aj priestor akosi bližšie:

Na všetko nájde odpoveď.

A nechajte dievčatá a chlapcov

Všetky nezbedné deti

Dnes nahlas povedia:

"Ďakujem, krajina knihy!"

Súhrnná tabuľka bodov

Nie

Názov súťaže

Body

"Rozprávková poézia"

"Pamätajte si báseň"

"Učíme sa písať poéziu"

"Burim"

"Básnici nášho dvora"

"Citáty z básní"

"Detskí básnici"

100 RUR bonus za prvú objednávku

Vyberte typ úlohy Absolventská práca Práca na kurze Abstrakt Diplomová práca Správa o praxi Článok Prehľad správy Test Monografia Riešenie problémov Podnikateľský plán Odpovede na otázky Kreatívna práca Esej Kresba Diela Preklad Prezentácie Písanie Ostatné Zvýšenie jedinečnosti textu Diplomová práca Laboratórne práce Online pomoc

Zistite si cenu

Literárny rozvoj detí podporujú matiné, voľnočasové večery, venovaný kreativite spisovateľ alebo básnik, večery rozprávok, hádanky, literárne kvízy(na motívy ľudových rozprávok, na motívy diel jedného autora, na motívy známych kníh rôznych spisovateľov). Spájanie rôznych druhov umenia - hudba, fikcia, výtvarné umenie vytvára slávnostnú atmosféru.

Ide o skupinu metód a prostriedkov využívania literatúry mimo vyučovania, kde sú umelecké diela prezentované v neadaptovanej podobe aj vo forme úprav a dramatizácií.

Literárne večery voľného času prispieť k prehĺbeniu získaných zručností, zvýšiť záujem a lásku k dielam ľudové umenie a spisovatelia, dávajú novosť dojmu, vytvárajú radostnú náladu.

Literárne prázdniny upevňujú a zovšeobecňujú rozmanité umelecké dojmy, vedomosti a zručnosti detí; odlišné typy aktivity pre deti:

  • čítanie a rozprávanie;
  • spev a tanec;
  • sluch;
  • premietania a predstavenia.

Na sviatky domáceho charakteru(narodeninová párty, zábavný večer) deti môžu vystúpiť s prerozprávaním prozaické diela vrátane prerozprávania po častiach. Treba si uvedomiť, že v praxi materských škôl o prázdninách vyznieva próza jednoznačne nedostatočne. Na niektoré prázdniny v starších skupinách (rozprávkový deň, jarné a letné prázdniny, deň vtákov a pod.) sa odporúča vybrať diela rôznych žánrov: básne, hádanky, príbehy, úryvky z rozprávok, ale aj príslovia a porekadlá. ktoré moderátor použije vo vhodnej situácii.

V predškolských skupinách používajú sa jedinečné formy práce v beletrii: literárne matiné A amatérske literárne koncerty nielen pre šesť či sedemročné deti, ale aj pre mladšie ročníky.

Matinee možno venovaný výročiu či dielu deťmi milovaného spisovateľa. Témou matiné by mohlo byť: „Rusi ľudové rozprávky““, „Básne básnikov pre deti“, „Zahraničné rozprávky“ atď.

Štruktúra matiné má veľa spoločného so štruktúrou akéhokoľvek sviatku: Slávnostné otvorenie, úvod uvádzač (v tomto prípade môže byť podrobnejší), kontrola slávnostná výzdoba, výstavy, čísla koncertov, vzájomne prepojené výkladom a príbehmi moderátorky, ktoré by mali byť zaujímavé a prístupné pre deti.

Môžete pozvať deti na druhú polovicu matiné (po prestávke) seniorská skupina, na záver odovzdajte všetkým prítomným pamätné darčeky, prezrite si výstavu podrobnejšie (dajte deťom možnosť priblížiť sa k stánku, vziať si knihu a pod.).

Deti vo veku šesť alebo sedem rokov môžu zariadiť sami koncerty pre deti. Je vhodné, aby seniori boli poverení úlohou organizátorov a prezentujúcich. Sami zostavujú program, prideľujú úlohy, vedú skúšky a pripravujú priestory. Tento koncert trvá 10-15 minút. Jeho program môže byť veľmi rôznorodý: čítanie riekaniek a básničiek, ktoré poznajú menšie deti (najlepšie s použitím obrazového materiálu – hračky, predmety, obrázky), prerozprávanie rozprávky známej „hosťom“, čítanie nových básničiek alebo riekaniek pre deti, stolové divadlo rozprávok, dramatizačná hra príp bábkové divadlo. Deti vedúce koncertu môžu pozvať malých divákov na (voliteľné) čítanie poézie, prednes zvukomalebnosti v zbore atď.

Na veľkolepé druhy zábavy vzťahovať predstavenia, divadelné predstavenia, koncerty ktoré sa vykonávajú dospelými, školákmi (alebo staršími školákmi).

Starších predškolákov je vhodné oboznamovať s profesionálnym scénickým umením: učiteľ by mal rodičom odporučiť, aby s deťmi navštevovali detské predstavenia v činoherných a bábkových divadlách.

IN MATERSKÁ ŠKOLA Môžete zorganizovať prehliadku dramatizácií diel a metodicky správne pripraviť deti na to. Veľa umelecké práce dramatizované pre predškolákov pomocou kina (karikatúry, filmy). Napríklad „Príbeh vojenského tajomstva...“ od A. Gajdara bol opakovane natočený, karikatúry boli vytvorené na základe diel „Moidodyr“ od K. Chukovského, „Mustachioed and Striped“ od S. Marshaka atď.

Pri spôsobe zobrazovania karikatúr (najčastejšie sa vyskytuje v materských školách) je dôležitá predbežná príprava detí na pozeranie: čítanie natočenej rozprávky alebo iného diela podobného námetu, prezeranie obrázkov, ktoré majú podobný obsah ako film, rozprávanie s deťmi. Táto práca sa vykonáva niekoľko dní pred výstavou. Pred premietaním karikatúry je vhodné mať úvodný prejav učiteľa.

Účinnosť predstavenia bude vyššia, ak učiteľ upevní dojmy získané v procese kreslenia, modelovania, hrania, rozprávania atď.

Každý učiteľ musí ovládať techniku ​​a metodiku premietania detských filmov a divadelné predstavenia, pevne poznať hygienické normy svojho správania (trvanie, sedenie detí), dodržiavať bezpečnostné pravidlá.

Šou divadelné predstavenia a filmy sa môžu premietať v sále, v skupinových miestnostiach, v lete na mieste, niekedy aj v spojení pre skupiny rovnakého veku. V závislosti od toho druhého sa nastavuje aj čas zobrazenia. V rôznych skupinách je lepšie to uskutočniť do jedného alebo dvoch dní, aby ste ušetrili čas na nastavovanie obrazovky, obrazovky a prípravu rekvizít.

Deti sa oboznamujú s dramatizáciami aj počúvaním nahrávok. Vnímať dramatizáciu sluchom je ťažšie. Vyžaduje to prípravné práce(úvod, pripomenutie a pod.).

V súčasnosti sú predškoláci široko oboznámení literárne umenie vďaka televízii.

Scenár

netradičné podujatie s rodičmi

literárna obývačka

„Mami, otec, som čitateľská rodina“

Vyvinutý:

námestník Vedúci oddelenia pre vnútorné záležitosti

MBDOU d/s č. 20,

Vashchenko A.F.,

Vychovávateľ

Bulbas N.P.

Cieľ : Zistite, koľko alebo málo čitateľských rodín je v našej skupine. Venujú rodičia deťom doma dostatok času na čítanie beletrie? Nadväzovanie citového kontaktu medzi učiteľmi, rodičmi a deťmi, zlepšovanie vzťahov dieťa-rodič, stimulácia starších žiakov predškolskom veku kognitívna činnosť, vzbudzovanie lásky, záujmu o knihy a potreby čítania.

Úlohy :

Pomôžte zvýšiť záujem detí o knihy;

Rozvíjať u predškolákov schopnosť určovať obsah literárnych diel na základe ilustrácií, úryvkov z kníh;

Rozvíjať schopnosť detí slobodne vyjadrovať svoje myšlienky;

Vzbudiť u predškolákov úctu k dielu spisovateľov a básnikov.

Vybavenie: knihy, kocky s obrázkami rozprávkových postáv; ilustrácie k známym rozprávkam a dielam na zobrazenie na multimediálnej tabuli (IKT); žetóny a ceny (knihy) do kvízu; záznam hudobnej rozcvičky „Kolobok“ a „Rozcvička v sede“.

Priebeh udalosti:

Sála je vyzdobená ilustráciami zo známych rozprávok a výstavou ručných prác a kresieb spoločnej kreativity rodičov a detí „Moje obľúbené rozprávky“.

Vychovávateľ:

Vážení rodičia! Dnes máme nezvyčajné stretnutie. Dnes sme sa zišli, aby sme prediskutovali túto otázku: koľko a často čítate svojim deťom knihy a rozprávky?

Pýtate sa: Prečo deti potrebujú rozprávky? Po mnoho storočí deti počúvali ruské ľudové rozprávky. Rozprávali ich staré mamy, mamy a pestúnky. Teraz rodičia a staré mamy zabudli, ako sa majú rozprávať rozprávky, ale ešte nezabudli čítať? Z dieťaťa, ktoré od detstva počúvalo rozprávky, vyrastá zdravé srdce. Nedá sa čítať každý deň nová rozprávka, pretože predtým, ako naši predkovia rozprávali rozprávku toľkokrát, že by sa ju dieťa stihlo naučiť naspamäť. Len tak sa dieťa môže naučiť morálne kategórie, ktoré boli stanovené v rozprávke. Čítajte preto svojim deťom nahlas, aby sa v budúcnosti vaše dieťa správalo tak ako ony dobrí hrdinovia z dobrých ruských rozprávok.

Kniha je verná

Kniha je prvá

Kniha je najlepším priateľom dieťaťa.

Bez knihy nemôžeme žiť,

Bez knihy nemôžeme žiť! –

Všetci chlapi sa rozprávajú.

Mama mi číta knihu

O zajačikovi a malej líške...

Počúval by som o vojnovej hre,

Len mama je dievča.

Asi sa bude nudiť

Až tak, že dokonca čumí.

Dobre, zajtra o vojne

Otec v noci číta.

A dnes o zajačikovi

A o plyšovom medvedíkovi.

Aj o myši, aj o šiške -

To isté, keby existovala kniha!

Čítal som knihu s mojou matkou,

A potom som sa trochu unavil.

Zobudil som sa, mama spí,

Kniha leží neďaleko.

Kniha sa volá

"Spiaca kráska"

Teraz otestujme vedomosti našich detí a rodičov o rozprávkové postavy. Navrhujem, aby ste sa rozdelili do dvoch tímov a uskutočnili malú súťaž „Hádaj rozprávku“. Budem vám klásť hádanky jednu po druhej a vy odpoviete. Ak tím nepozná odpoveď, môže odpovedať iný tím. Za každú správnu odpoveď dostanete čip. Na konci nášho stretnutia spočítame žetóny a kto ich má najviac, vyhráva.

Takže prvá otázka pre tím.....

1. Babička dievča veľmi milovala,

Dal som jej červenú čiapku.

Dievča zabudlo svoje meno.

No povedz mi jej meno. (Červená čiapočka)

Ďalšia otázka pre tím......

2. Zmiešame s kyslou smotanou,

Pri okne je zima,

okrúhla strana,

Červená strana

Valcované…. (Kolobok)

3. Ona je najdôležitejšou záhadou zo všetkých,

Aj keď bývala v pivnici:

Vytiahnite repku zo záhrady

Pomohol mojim starým rodičom. (Myš z „Turnip“)

4. Čakali sme mamu s mliekom,

A pustili vlka do domu.

Kto boli tieto malé deti? (Sedem detí)

5. V blízkosti lesa na okraji

Traja z nich žijú v chatrči.

Sú tam tri stoličky a tri hrnčeky,

Tri postele, tri vankúše.

Hádaj bez náznaku

Kto sú hrdinovia tejto rozprávky? (Tri medvede)

6. Nos je okrúhly, s ňufákom,

Je pre nich pohodlné hrabať sa v zemi,

Chvost je malý, háčkovaný,

Namiesto topánok - kopytá

Tri z nich – a do akej miery?

Priateľskí bratia vyzerajú rovnako.

Hádaj bez náznaku

Kto sú hrdinovia tejto rozprávky? (Tri prasiatka)

Výborne chlapci a rodičia! Všetci ste dokončili súťažné hádanky.

A teraz nás čaká ďalšia súťaž. Musíte uhádnuť hrdinu rozprávky, ktorý vlastní slová a pomenovať samotnú rozprávku. Pozorne načúvať. Kto prvý zdvihne ruku, ten odpovie. Výkriky zo sedadla nie sú akceptované ako správna odpoveď, iba zdvihnutá ruka.

1. Len čo vyskočím, ako vyskočím - Kusy pôjdu zadnými ulicami. (Líška z rozprávky „Líška a zajac“)

2. Neseď na pni, nejedz koláč. (Masha z rozprávky „Masha a medveď“)

3. Sporák, matka, schovaj nás! (Sestra z rozprávky „Husi a labute“)

4. Kto našiel klásky? Kto nosil obilie do mlyna? Kto miesil cesto?

Nosil si drevo na kúrenie? Zohrievali ste sporák? Kto piekol koláče? (Kohútik z rozprávky „Spikelet“)

5. Nemám fúzy, ale fúzy, nie labky, ale labky,

Nie zuby, ale zuby – ja sa nikoho nebojím! (Zajac z rozprávky „Zajac sa chváli“)

6. Odišiel som od babky, odišiel som od dedka... (Kolobok z rozprávky “Kolobok”)

Šikovné dievčatá! Všetci ste odpovedali správne a uhádli ste hrdinov rozprávky. Ukáž mi, kto zarobil najviac žetónov?

Naše deti zostali trochu neskoro. Ukážme všetkým, ako vieme tancovať. Našou poslednou hádankou bol Kolobok a navrhujem urobiť rozcvičku „Kolobok“. Milí rodičia, pridajte sa k nám!

Vďaka našim mladým talentom!

A teraz vám chcem ukázať niekoľko ilustrácií známych rozprávok. Myslím, že z týchto obrázkov rozprávku ľahko uhádnu a spoznajú deti aj rodičia. (zobraziť diapozitívy s ilustráciami k rozprávkam na multimediálnej tabuli):

1. „Sestra Alyonushka a brat Ivanushka“

2. „Labutia princezná“

1. „Žabia princezná“

2. „Spiaca princezná“

1. „Ivan Tsarevich na sivom vlkovi“

2. "Snehulienka"

1. „Tri hrdinovia“

(za každú správnu odpoveď dostane čip)

Vedenie: - A tu je ďalšia malá úloha. Volá sa to magické predmety. Musíte mi jeden po druhom odpovedať, aké magické prostriedky - predmety mali rozprávkoví hrdinovia? (multimediálne zobrazenie hrdinov rozprávok a ich magické prostriedky)

1. -U Pinocchia (zlatý kľúč).

2. -Popoluška má sklenenú papučku.

3.-U Červenej Čiapočky (košík s koláčmi).

1. -U Snežná kráľovná(magické zrkadlo).

2. - Šípková Ruženka bola uspaná (vreteno).

3.- Nesmrteľný Koshchei má ukrytú smrť (vo vajíčku na konci hry)

Vychovávateľ: Ešte chvíľu sme sedeli. Urobme rozcvičku „Fun Counting“.

Vychovávateľ: A naša posledná súťažná úloha sa volá “Krúhly tanec rozprávok”.

Tímy tiež odpovedajú striedavo.

· Aké slová povedal Tsarevich Ivan, aby vstúpil do chatrče Baba Yaga? ("Chalupa, koliba, otoč sa predom ku mne a chrbtom k lesu!")

· Nos – špeciálny rozlišovacia črta tento hrdina. (Pinocchio)

· Najokrúhlejší rozprávkový hrdina. (Kolobok)

· Veľmi schopný priateľ Macka Pú. (sova)

· Neexistuje žiadna rieka, žiadny rybník -

Kde môžem získať trochu vody?

Veľmi chutná voda

V kopytnej diere!

Čo je to za rozprávku? (Sestra Alyonushka a brat Ivanushka)

Krásna panna je smutná:

Nemá rada jar

Na slnku je jej ťažko!

Ronia slzy, chúďatko! (Snehulienka)

(tímy dostanú za správnu odpoveď čip).

Výborne deťom aj rodičom!

Vážení rodičia! Je jasné, že v detstve ste stále čítali a nepozerali televíziu ani nesedeli pri počítači. Našou úlohou je teda snažiť sa, aby naše deti čítali, radi počúvali a rozprávali rozprávky. Pevne dúfame, že po našej dovolenke budete stále častejšie brať knihu a nezapínať kreslené filmy pre svoje deti!

Dovoľte mi tu ukončiť náš večer. A aby ste od nás neodišli naprázdno, na všetkých vás čakajú darčeky. Nech sa tieto knihy stanú začiatkom vašej ďalšej, rastúcej čitateľskej rodiny!

Pozývam všetkých do samovaru na voňavý čaj s bagetami!