Scenarij za literarno zabavo v starejši skupini »Kakšno veselje so te pravljice! Scenarij literarnega večera "Pesniki za otroke" (pripravljalna skupina).

Scenarij literarni večer za starejše predšolske otroke "V svetu poezije"

Gosteva Olga Aleksandrovna, učiteljica MBDOU B "Firefly", podružnica "Fairy Tale", okrožje Blagoveshchensky.
Opis: Predstavljam vam scenarij za literarni večer, skupni dogodek otrok, staršev in učiteljev za metodološko regionalno združenje na temo "Razvoj govora pri predšolskih otrocih."
Publikacija je lahko koristna za metodike in učitelje dodatno izobraževanje, vzgojitelji. Vse pesmi, ki so jih otroci brali, so avtorske, napisali so jih starši skupaj z otroki.
Cilji: oblikovanje bralcev in glasbena kultura, oblikovanje zaloge literarnih umetniških vtisov pri otrocih
Naloge: poslušalcem predstavi pesmi, ki so jih sestavili otroci skupaj s starši o letnih časih, o družini, o prijateljstvu. Spodbujajte razvoj igralskih sposobnosti, ustvarjajte veselje. Čustveno razpoloženje.
Udeleženci: otroci starejše skupine, učitelj, glasbeni delavec.
Oprema: slike ruskih pesnikov, projektor, multimedijska tabla, zvočni posnetki.
Priprava: Ideja o izvedbi literarnega večera v vrtcu je bila zelo nenavadna in izvirna, vendar nas ta ideja s svojo izvirnostjo ni dolgo zmedla. Razvit je bil projekt »V svetu poezije«.
Delo za uresničitev projekta je trajalo mesec dni. Otroci so se seznanili s pesniškimi deli ruskih pesnikov, potekali so pogovori na teme: "Kaj je poezija?", "Kaj je rima?" didaktične igre o razvoju figurativnega govora so bila predstavljena posvetovanja za starše "Ali se moram učiti poezije?", "O koristih knjig." Starši so bili vključeni v pomoč otrokom pri pisanju pesmi. Te pesmi smo se učili z otroki. Zamislil sem si postavitev večera in naredil diapozitive za vsako pesem. Skupaj z otroki (za vsako pesem je bila izžrebana risba) Izšla je knjiga avtorskih pesmi Hiša, v kateri živijo pesmi.
Glasbena spremljava in branje pesmi sta bila združena v en harmonično in logično strukturiran scenarij.
Kaj bo iz tega, presodite vi, dragi kolegi.

Potek dogodka

(Slide št. 1)
Vodilni:
Zdravo družba!
Pozdravljeni, dragi gledalci!
Veseli smo, da vas vidimo v naši dvorani!
Danes je za nas izjemen dan. Otroci, vabim vas čudovit svet poezija. Veste, kaj je poezija?
otroci:
Ja, poezija je poezija.
Vodilni:
Tako je, poezija. To so besede, sestavljene v rimo. V poeziji lahko pripoveduješ o vsem: o toplem soncu, o veselem dežju, o zeleni travi, o svoji družini, o prijateljih in še veliko, veliko več, o vsem na svetu, saj ne brez razloga pravijo, da je poezija je kot sonce s svojimi temnimi pegami in mrki, ki osvetljujejo ves svet.

Otrok bere pesem:
Poezija je čudovita stran,
Danes se nam odpirajo vrata.
In naj se zgodi vsak čudež!
Glavna stvar je verjeti vanj z vsem srcem!
Ljubezen in lepota narave,
Cesta pravljic.
Kateri koli svet!
Vse je podvrženo poeziji,
Poskusite!
In odpri vrata v njeno državo!
Šumenje listov pod nogami, kaplja dežja,
Mavrica na nebu, slavčkovi triki, -
Tukaj mraz riše vzorec na steklu.....
Svet okoli je lep! In vsi v njem so igralci.
(E. Nekrasova.)
Vodilni:
Dejansko je poezija neverjetno velika, Čarobni svet. Otroci, povejte mi, od kod izvira poezija, kdo piše poezijo?
otroci:
Pesniki pišejo poezijo.
Vodilni:
Katere pesnike poznate?
otroci:
Agnia Barto, Sergej Mihalkov, Kornej Čukovski, Samuil Maršak, Aleksander Puškin.


Vodilni:
Bravo fantje, saj poznate pesnike. Seznanili smo se z njihovimi pesmimi. Tudi sami, tako kot pesniki, že poskušate pisati svoje pesmi.
In zdaj boste našim gostom prebrali pesmi, ki ste jih sestavili sami ali s pomočjo staršev.
In danes mi bo pomagala Aleksandra, napovedala nastope naših bralcev. Pozdravimo jo.
(Slide št. 2-3)
Naša prva pesem je o zimi. Zima je čudovit letni čas. Pozimi se spusti na tla Snežna kraljica, in vse okoli spominja na pravljico. V tem času je vse brez izjeme čudovito! Tudi hude zmrzali so dobre, saj vas naučijo ljubiti in ceniti toplino in udobje vašega doma. In zdaj nam bo Natasha prebrala svojo pesem o tem.
(Slide št. 4)
Veter grozeče tuli,
Bodeči sneg se razprši,
Gledamo skozi svoje okno
In naša soba je topla.
Mama je zakurila peč,
Ne bomo šli na verando.


(Slide št. 5)
Otrok:
Zima je lahko včasih zelo ostra. Našim pernatim prijateljem ni lahko: lačni so in premraženi, zato jih je treba nahraniti, da bi ptice živele bolj veselo. In Nikita nam bo povedal, kako to storiti v svoji pesmi.
Ptica zmrzuje na mrazu,
Golob, vrabec, sinica.
Zgradite jim hranilnice
Pozimi jim bo v zadovoljstvo.
(Slide št. 6-7)
Vodilni:
Predstavljajte si, kako pravljično lep je gozd na jasen zimski dan, še posebej, ko posije sončni žarek in osvetli zasnežene krošnje dreves. Lera je pripravila pesem o čudovitih zimskih slikah in nam jo bo zdaj prebrala.
Zimske slike so lepe,
Drevesa so okrašena s čudovitimi snežinkami,
Nežno začarajo zeleno božično drevo,
Vse njene iglice smo pridno okrasili.


(Slide št. 8-9)
Vodilni:
Saša, ti je všeč padajoči sneg, tako lep in lesketajoč se?
Otrok:
Ja, res obožujem sneg, obožujem ga, ko pada, vse naredi lahkotno in elegantno, kot bi nekdo zgoraj puhljal svojo ogromno puhasto blazino. Pogledate snežinke in zdi se, da letijo navzgor, ne navzdol.
Vodilni:
Da, čudovito. Tako majhne in krhke so, da se jih je celo strašljivo dotakniti, zdi se, da se bodo kmalu sesule. Jesenija bo prebrala svojo pesem o tako nežnih snežinkah.
Na dlan mi je padla bela snežinka.
Tiho je zašepetala: "Ne dotikaj se me."
Sem lahka in krhka, v soncu sijem,
Razveseljujem vas s svetlimi cvetovi.


(Slide številka 10)
Vodilni:
Zimski gozd zasneženo, sneg, vse poti so posute, zdi se, da ni nikogar.
Vodilni: In Sonya ima pesem o tem, kako se živali zabavajo pozimi.
Na strmem bregu je zapadlo malo belega snega.
Veverica je skočila z borovca ​​in se prevrnila ob reko.
Zajček se je pojavil iz snežnega zameta,
Veliko miši je teklo mimo.
Kakšna zabava! Zima je!
Vse živali so lepe!
(Slide št. 11-12)
Otrok:
Pozimi vam ni treba dolgo razmišljati, kako se zabavati: lahko greste na dvorišče in s prijatelji sestavite snežaka ter se igrate snežne kepe, sankate, drsate ali smučate. Naša Nastja te ima zelo rada zimske dejavnosti, in njena pesem govori točno o tem.
Zunaj sneži, sneg leti kot puh.
Čudovito vreme, vse naokoli se blešči.
Šel bom ven in zgradil snežaka,
V bližini bodo zajček, medved in lisica.
(Slide št. 13-14)
Vzgojiteljica:
Fantje, ali veste, kateri starodavni ruski sončni praznik se zgodi ob koncu zime? Tako je, Maslenica. Vsi jo imajo radi: tako stari kot mladi. Vsi gredo na počitnice, da se zabavajo in drug drugemu želijo: zabavo, smeh, blaginjo, lepo leto! Maxim ima pesem o tako veselem prazniku.
Snežne nevihte so pojenjale,
Zmrzali so se umaknili.
Sonce je stopilo zadnji led.
Široko pozdravljam pomlad,
Srečni ljudje prihajajo na počitnice!
(Slide št. 15-16)
Otrok:
In zdaj dolgo pričakovana pomlad prihaja, da nadomesti ostro zimo. Kako jo čakamo, ko zunaj okna divjajo snežne nevihte in prasketajo zmrzali! Ona odide in pomladno sonce začne sijati zunaj okna, napolni moje srce z veseljem in navdihom! Ledeni žled se topi. Vrabčki veselo čivkajo. Sasha in Nastya imata pesmi o tem.
Poglej ven.
Sonce je visoko na nebu,
Nasmehi se otrokom.
Vrabček je čivkal
Zabava na veji.
Vabi vse prijatelje
Zabavajte se skupaj.
(Slide št. 17)
Modro nebo, zelena trava.
Sonce je zlato, pomlad je prišla k nam.
Svež veter nam piha v obraz.
Moja duša je mirna, vesela, lahka.
(Slide št. 18, 19, 20)
Vzgojiteljica:
Po pomladi pride poletje. Poletje je čas sonca, vročine, svetle barve, veselje. In zdaj prihaja vrhunec poletne vladavine. Spomnimo se zdaj tega čudovitega časa, čeprav ne za dolgo ... Sania pa bo z nami delila svoje vtise poletja!
Poletje mi je zelo všeč....
Ogreje ga vroč dih sonca,
Zelo rada plavam
Potapljajte se, kolcajte po pesku.
Rad se tako zabavam!
Otrok:
Dima, Bogdan in Igor so pripravili pesmi o živalih, ker jih imajo zelo radi, jim prisluhnimo.
(Slide številka 10)
Vzgojiteljica:
Dima se predstavi v svoji pesmi
moder in pravičen jež.
Skozi gozd je hodil sivi jež,
Na hrbtu je nosilo belo gobo.
Hotel je zdraviti miško,
Zajček, jež, opica.
Konec koncev v gozdu med živalmi
Obstaja zakon, ki je modrejši od vseh stvari:
Da bi bili prijatelji drug z drugim
Cenite močno prijateljstvo.
(Slide št. 11)
Vzgojiteljica:
Bogdan ima pesem o veseli in nagajivi opici.
Opica - skakanje
Preskočil vse vrhove!
Podrli so kovček,
Pojedel sem sladko banano,
Nabrala sem regrat
Prevrnila je kozarec.
Oh, kakšna poredna punčka!
Nagajiva veseljakinja!


(Slide št. 12)
Otrok:
Igor je prišel k nam s svojim veselim dekletom in nam prebral pesem o njej.
Zeleni trebuh,
Zeleni sod
Zelene šape
In skače, skače in skače.
In vse močvirje ve
zelena žaba,
Konec koncev je pesem smešna
Vedno poje: kva - kva - kva.
(Slide št. 12)
Vzgojiteljica:
Saša, skoraj vsi otroci so nam že prebrali svoje pesmi, a nam boš povedal svojo?
Otrok:
Seveda vam bom prebral pesem o svojem najljubšem petelinu.
Petelin, petelin,
zlata pokrovača,
Zelo ga imam rada
Vsak dan ga hranim
In za to moj prijatelj
Poje mi vse pesmi.
(Slide št. 13)
Vzgojiteljica:
Fantje, danes ste nam prebrali svoje pesmi: o snežinkah, o soncu, o živalih - vse to so pesmi o tem, kaj nas obdaja, o naravi. Leto 2017 je bilo v Rusiji razglašeno za leto ekologije in Ilja je pripravil svojo pesem o tem, kako. ohraniti naravo.
Zelen gozd in svež zrak
Ni nam lahko ohraniti.
Živeti mirno na planetu
Naravo moramo imeti radi!

(Slide št. 14, 15)
Vodilni:
Saša, danes smo slišali veliko pesmi o naravi. Ampak Seryozha ima pesem o najdragocenejši, najpomembnejši stvari, ki jo imamo, kaj misliš?
Otrok: Mislim, da je družina najbolj dragocena.
Da, tako je, in če je družina tudi prijazna, je to prava sreča! Prosim, Seryozha, preberi nam svojo pesem.
Imamo prijazno družino,
Radi potujemo,
Preživite čas skupaj
In dobrodošli prijatelji.
Radi se ukvarjamo s športom
Radi pojemo pesmi
Vozi se z avtom
Sedi na verandi.
(Slide št. 16)
Vodilni:
Družina je najpomembnejša, zelo dobro pa je, če ima človek tudi prijatelje.
Saša, kdo misliš, da so prijatelji?
Ja, zdi se, da je odgovor preprost, to so ljudje, ki nam bodo vedno priskočili na pomoč. A prijatelji so tudi tisti, s katerimi ni nikoli dolgčas, s katerimi si deliš vse na pol. Prav o takšnem prijatelju govori naša Kirilova pesem.
Imam prijateljico Saško,
Prijatelja sva že dolgo!
Ne kregamo se, ne šalimo se,
Gremo v kino.
Skupaj gradimo rakete,
Skupaj delimo sladkarije.
Nama dvema ni prav nič dolgčas,
Ker smo prijazni prijatelji.
Otrok:
In zdaj nam bo Olga Aleksandrovna prebrala svojo pesem, govori o nas, o otrocih.
Otroci so sreča, otroci so veselje,
Otroci so svež veter v življenju.
Ne moreš jih zaslužiti, to ni nagrada,
Po milosti jih Bog daje odraslim.
Otroci so, nenavadno, tudi izziv.
Otroci tako kot drevesa ne rastejo sami.
Potrebujejo skrb, naklonjenost, razumevanje.
Otroci so čas, otroci so delo.
(Slide št. 17)
Vodilni:
Kjer je vedno veliko otrok, seveda v vrtcu. Konec koncev vrtec- to je dežela otroštva, kjer vedno vlada veselje, otroški smeh in zabava. Danil ima o tem pesem.
Vrtec "Pravljica" je preprosto čudež!
Tukaj se imamo vsi radi.
Smo prijatelji, tečemo, igramo se,
Pozabimo na zamere.
Skupaj izvajamo vaje,
Skupaj skočiva v posteljo,
Skupaj jemo, hodimo
Spoštujemo vrtec!
Vodilni:
Fantje, vsi ste nam prebrali svoje čudovite pesmi!
Za vašo ustvarjalnost, za čudovito branje vaših pesmi, vam želim podeliti priznanja kot spomin na vašo udeležbo na našem dogodku. (Otroci prejmejo spričevala).


Fantje, vsi ste danes prejeli spričevala, ampak poglejte, kaj imam še za vas? (voditelj pokaže knjigo, v njej ni strani)
otroci:
To je knjiga.
Vodilni:
Tako je, to je knjiga, vendar ni preprosta, je čarobna, in da jo odprete, morate izmisliti rime za besedo knjiga. Povežimo jih s to besedo.


Otroci izbirajo rime.
Vodilni:
Bravo fantje, izbrali ste veliko rim. Zdaj pa poskusimo videti, ali se bo knjiga odprla. Torej se je odprlo! Kaj je tukaj? Ja, tukaj je sladko presenečenje za vas - navsezadnje ste si ga danes zaslužili, izbrali ste rime, pripravili tako lepe in zanimive pesmi za ta večer.

100 RUR bonus za prvo naročilo

Izberite vrsto opravila Diplomsko delo Tečajna naloga Povzetek magistrskega dela Poročilo o praksi Članek Poročilo Pregled Test Monografija Reševanje problemov Poslovni načrt Odgovori na vprašanja Ustvarjalno delo Esej Risanje Eseji Prevajanje Predstavitve Tipkanje Drugo Povečanje unikatnosti besedila Magistrsko delo Laboratorijsko delo Spletna pomoč

Ugotovite ceno

Književni razvoj otrok spodbujajo matineje, prostočasni večeri, posvečen ustvarjalnosti pisatelj ali pesnik, večeri pravljic, ugank, literarni kvizi(Avtor bajke, po delih enega avtorja, po znanih knjigah različnih pisateljev). Združevanje različnih vrst umetnosti - glasbe, leposlovja, vizualna umetnost ustvarja praznično vzdušje.

To je skupina metod in sredstev uporabe literature izven pouka, kjer so umetniška dela predstavljena tako v neprirejeni obliki kot v obliki priredb in dramatizacij.

Literarni večeri prostega časa prispevajo k poglabljanju pridobljenih veščin, povečajo zanimanje in ljubezen do del ljudska umetnost in pisci, dajejo novost vtisu, ustvarjajo veselo razpoloženje.

Literarne počitnice utrjujejo in posplošujejo raznolike umetniške vtise, znanja in spretnosti otrok različni tipi aktivnosti za otroke:

  • branje in pripovedovanje;
  • petje in ples;
  • sluh;
  • projekcije in predstave.

Na počitnicah domače narave(rojstnodnevna zabava, zabavni večer) lahko nastopijo otroci s pripovedovanjem prozna dela , vključno s pripovedovanjem po delih. Treba je opozoriti, da se v praksi vrtcev ob praznikih proza ​​očitno ne zdi dovolj. Za nekatere počitnice v starejših skupinah (dan pravljic, pomladne in poletne počitnice, dan ptic itd.) Priporočljivo je izbrati dela različnih žanrov: pesmi, uganke, zgodbe, odlomke iz pravljic, pa tudi pregovore in reke. ki jih bo voditelj uporabil v ustrezni situaciji.

V predšolskih skupinah uporabljajo se edinstvene oblike dela fikcija: literarne matineje in amaterski literarni koncerti ne samo za otroke, stare šest ali sedem let, ampak tudi za mlajše.

Morda matineja posvečeno obletnici ali delu pisatelja, ki ga ljubijo otroci. Tema matineje je lahko: "Ruske ljudske pravljice", "Pesmi pesnikov za otroke", "Tuje pravljice" itd.

Struktura matineje ima veliko skupnega s strukturo katerega koli praznika: Otvoritev, uvod voditelj (v tem primeru je lahko podrobnejši), pregled praznična dekoracija, razstave, koncertne številke, povezane z razlagami in zgodbami voditelja, ki naj bodo otrokom zanimive in dostopne.

Otroke starejše skupine lahko povabite v drugo polovico matineje (po odmoru), na koncu vsem prisotnim podelite nepozabna darila, si podrobneje ogledate razstavo (otrokom dajte možnost, da se približajo stojnici, vzeti knjigo itd.).

Otroci, stari šest ali sedem let lahko uredijo sami koncerti za otroke. Priporočljivo je, da se starejšim zaupa vloga organizatorjev in voditeljev. Sami pripravijo program, razdelijo vloge, vodijo vaje in pripravijo prostore. Ta koncert traja 10-15 minut. Njen program je lahko zelo raznovrsten: branje otroških pesmic in pesmic, ki jih poznajo mlajši otroci (najbolje z uporabo slikovnega materiala - igrač, predmetov, slik), pripovedovanje pravljice, ki jo »gostje« poznajo, branje novih pesmi ali otroških pesmic, namizno gledališče pravljic, igra dramatizacija oz lutkovna predstava. Otroci, ki vodijo koncert, lahko male gledalce povabijo k (neobveznemu) branju poezije, zborovskemu izgovarjanju onomatopeje ipd.

Do spektakularnih vrst zabave nanašati predstave, gledališke predstave, koncerti ki se izvajajo odrasli, šolarji (ali starejši učenci vrtca).

Starejše predšolske otroke je priporočljivo seznaniti s profesionalno scensko umetnostjo: učitelj naj staršem priporoči, da skupaj z otroki obiskujejo otroške predstave v dramskih in lutkovnih gledališčih.

V vrtcu lahko organizirate ogled dramatizacij del in otroke na to metodično pravilno pripravite. Veliko umetniška dela dramatizirano za predšolske otroke z uporabo kina (risanke, filmi). Na primer, "Zgodba o vojaški skrivnosti ..." A. Gaidarja je bila večkrat posneta, risanke so bile ustvarjene na podlagi del "Moidodyr" K. Chukovsky, "Brkati in črtasti" S. Marshaka itd.

Pri načinu predvajanja risank (najpogosteje jo najdemo v vrtcih) je pomembna predhodna priprava otrok na ogled: branje posnete pravljice ali drugega tematsko podobnega dela, ogled slik, ki so vsebinsko podobne filmu, pogovor. z otroki. To delo se izvaja nekaj dni pred predstavo. Pred predvajanjem risanke je priporočljivo imeti uvodni govor učitelja.

Učinkovitost spektakla bo večja, če učitelj utrjuje prejete vtise v procesu risanja, modeliranja, igranja, pogovora itd.

Vsak učitelj mora obvladati tehniko in metodiko predvajanja otroških filmov in gledališke predstave, trdno poznajo higienske standarde svojega ravnanja (trajanje, sedenje otrok), upoštevajo varnostna pravila.

Prikaži gledališke predstave in filmi se lahko izvajajo v dvorani, v skupinskih sobah, poleti na mestu, včasih združujejo istostarostne skupine. Glede na slednjo je nastavljen tudi čas prikaza. V različnih skupinah je bolje, da ga izvedete v enem ali dveh dneh, da prihranite čas pri postavitvi zaslona, ​​zaslona in pripravi rekvizitov.

Otroci se z dramatizacijami seznanijo tudi s poslušanjem posnetkov. Zaznavanje dramatizacije na uho je težje. Zahteva pripravljalna dela(uvod, opomin itd.).

Trenutno so predšolski otroci zelo dobro seznanjeni literarna umetnost zahvaljujoč televiziji.

1 voditelj: Poezija ni le še ena oblika umetnosti. Za posvečene je luč tista, ki vodi življenjska pot in, odsevan iz sijaja človeške duše, sije na druge, pomaga najti resnico, odstraniti žalost in najti harmonijo v duši.

2 voditeljica: Ampak to je tako potrebno sodobnemu človeku, ki živi v hrumečem svetu vrtoglavih hitrosti, nečimrnosti in zavisti, laži in komercializma. V tem svetu včasih pozabimo na najpomembnejše, na tisto, kar človeku pomaga ostati človek v kakršnih koli razmerah - na dušo, ki jo ima vsak od nas.

1 voditelj: Za nekatere je svobodna, svetla in odprta, za druge pa drobna, skrita pred svetlobo, porinjena v globine človekovega bistva, a vseeno obstaja in njen čas bo gotovo prišel.

Marina Tsvetaeva ni zaman rekla:

Če se je duša rodila krilata,

Kakšna je njena graščina in kakšna koča ...

2 voditeljica: Za redke med nami, morda za zelo redke ljudi, lahko rečemo, da je njihova duša krilata. In danes nam je usoda dala srečen trenutek srečanja z osebo, katere duša je nedvomno sposobna ne samo dvigniti se, ampak tudi dvigniti vsakogar, ki pride v stik z njo, do višine duhovne blaženosti.

1 voditelj: Naša gostja je Larisa Mezhenina, pesnica, avtorica dveh neverjetnih pesniških zbirk, slednjo je, mimogrede, ilustrirala sama, in preprosto čudovita oseba.

2 voditeljica: Sposobnost tega krhkega dekleta, da v ljudeh vidi le dobro, je neverjetna. O tem govori epigraf ene od njenih pesmi: »Vsak od nas je angel, a z enim samim krilom. In letimo lahko le tako, da se objemamo.” Koliko se nas lahko spomni situacij, ko so jih imenovali angeli? In ali se je to že zgodilo v našem življenju?

1 voditelj: Nekaj ​​zelo žalostnega, celo tragičnega je v teh besedah. Tragedije, kot da bi jih poslal nekdo neprijazen, spremljajo človeka na tem svetu, uničujejo načrte in postavljajo ovire na poti do sanj.

2 voditeljica: Začetek Larisinega življenja je bil sončen. Vsi, ki so poznali Lariso Mezhenino v šolska leta, spomnite se je kot neverjetna oseba z nenavadno toplim pogledom velikih, jasnih oči, vedno pripravljen pomagati in prisluhniti.

1 voditelj: Družabna, aktivna, vedno je v središču dogajanja tako v šoli kot kasneje na zavodu. Vse se ji je zdelo prelahko, brez truda. Česarkoli se je lotila, je bilo vse narejeno nekako zabavno, igrivo. In kar je najpomembneje, bilo je lahko in mirno biti z njo.

2 voditeljica: Oseba nenavadno svetlega, vsestranskega talenta je že od otroštva ljubila risanje, glasbo in poezijo.

Ko so jo prebrali v razredu ustvarjalna dela, nastala je tišina. Mezhenina dela so bila kot pesniške miniature. Čutili so poseben slog, tiho, neverjetno svetlobo, odgovornost za vse, kar se dogaja na Zemlji.

Bralec: »Poslušaj jutranjo tišino. Ali slišite, kako cvetni listi zašumijo od lahkega dotika mimoidočega vetriča, kako hiter potoček žubori v zeleni travi, kako jantarni sok teče po snežno belem lubju vitke mlade breze?

Tišina ...

Zakaj je moje srce nenadoma tako obupno utripalo? Samo za trenutek se je nenadoma zdelo, da ni nič od tega, samo temna praznina, dim in pepel!

Te misli me preganjajo predvsem ponoči, ko nebo postane sivo od zvezd, od teh majhnih sijočih lučk.

A taka je tudi naša Zemlja, le da je verjetno še manjša, še bolj nežna, je krhka in brez obrambe. Naša Zemlja je del širnega vesolja, to je njegov drobni modri del.

In kako strašljivo si je predstavljati, da bo nekega dne ugasnilo, ugasnilo za vedno ...

In morda bo nekdo na drugem planetu ob pogledu na nebo nekega dne pomislil: »Zvezda je padla. To je sreča."

A takrat ne bo sreče, ker bo življenje na Zemlji izginilo!«

1 voditelj: Ali je Larisa Mezhenina takrat, ko je komaj dopolnila šestnajst let, lahko vedela, da usoda sploh ni pomislila na njene sanje; nasprotno, minilo bo nekaj let in dekle bo postavila pred hude preizkušnje.

2 voditeljica: Larisino nadaljnje življenje je polno dramatičnih dogodkov. Nenadna bolezen je deklico prikovala na posteljo in jo ločila od vrstnikov, prijateljev in sošolcev. Larisa Mezhenina si ni mogla predstavljati življenja, izoliranega od drugih. Toda usoda je odločila drugače.

1 voditelj: Več kot dve leti Larisi ni bilo usojeno komunicirati s prijatelji, hoditi, igrati kitaro, pisati ali celo govoriti. Zdravniki so izgubili upanje. Toda upanje staršev ni umrlo. Oni so bili tisti, ki so naredili vse, da bi hčerko postavili na noge.

2 voditeljica: Bolezen ni minila brez sledu, Larisa je morala zapustiti študij, delo ni prišlo v poštev. Vendar je bil čas za postanek, premislek tako o preteklosti kot prihodnosti. Najpomembneje je bilo ne postati zagrenjen ne na svet ne na ljudi, ne izgubiti vere vase in vse to prenesti v svoje pesmi, ki ti pomagajo živeti in se počutiti potrebnega v tem življenju ...

1 voditelj: Pesmi Larise Mezhenine osupnejo, morda presenetijo, dajo o marsičem razmišljati in se jim želite znova in znova obračati. Pomagajo nam najti odgovore na težka vprašanja bivanja, učijo nas zvestobe in plemenitosti, nežnosti in ljubezni ...

1 bralec

Molitev

Ne zapusti me v uri žalosti,

Ne zavrni moje duše

In na njem, kot na tablicah,

Napiši razodetje.

Ne puščaj me v trdi temi,

Kaj lahko naredim sam, povej mi?

Iz moje grešne duše,

Ne odvrni svojega svetlega obraza.

2 bralec

Ne bom te klical

Sploh se ne bom oglasil

Ker živim

Kot vam duša pove,

In moja duša mi pravi:

»Odvrzi svoja prejšnja bremena,

Od ljubezni in od zamere

Le čas zdravi."

Ne bom te klical.

Niti se vse trgajo.

In moja pot je s tvojo potjo

Ne bosta sekala.

1 bralec

Velika modrost je čakati,

Velika sreča - verjeti

In to spet občutite

Upanje bo odprlo vrata.

Zdržati, ko ni moči,

In, požiranje solz, smeh.

In ko padeš, ne sprašuj.

In verjemite in ne bojte se.

In vedite trdno in natančno -

Upanje bo odprlo vrata

Kdaj se boš naučil čakati

In sveto je verjeti v ljubezen.

2 bralec

Živel od misli nekoga drugega,

Nosil sem tujo bolečino,

Čakal sem na ljubico nekoga drugega

In vstopila je v tujo hišo.

Tuja senca mi je sledila,

In sem si priznal,

Da je bilo to življenje... tuje,

Čeprav se je zdela kot svoja.

1 bralec

Jaz bom sonce, jaz bom veter,

Jaz bom jutranji dež

Cvetoča veja,

Bela češnja pod oknom ...

Jaz bom čista voda

Opoldne se odžejam

In travniško travo

Čakam na vaš prihod.

Ali hočeš, da sem svetla luč?

In srečen dan v usodi,

In upanje na čudež -

Če ti je le všeč.

2 bralec

Dih zelišč premika zrak ...

Brenčanje čebel odžene žalost,

In tišina ima znan odmev

Omogoča vam odmor od bolečine.

In rumene trepalnice soncu

Prve rože so se odprle,

Dati delček vsega

Tvoja ljubezen in toplina.

In sreča vsak trenutek

Sposoben ujeti srce

In to je ponovno rojstvo sveta

V sebi nosi željo po življenju.

1 bralec

Spet dve sveči gorita ločeno,

Toda nad njimi je en halo.

Osamljeno srce je tiho -

Tok besed je za vedno izginil ...

In ni treba iskati krivcev -

To je lahko glavni zakon

Če hočeš vstati iz pepela,

Ne bo nepotrebnih ovir.

In pustil tok očitkov,

Nevredno je godrnjati nad usodo,

Da vse, kar nam življenje prinese,

Poskusite ga vzeti za vedno.

2 bralec

prijaznost

Ko usoda ne gre dobro,

Uspeti se zbuditi brez oblaka,

In ko sem premagal bolečino v sebi,

Postanite prijaznejši in nasmejani.

In spet iz občutka pravega

Tebi tvoje svetel svet se bo vrnil.

Prijaznosti ni treba obžalovati:

Dobro je dobro in se bo odzvalo.

Besedo ima pesnica Larisa Meženina.

2 voditeljica: Naše srečanje se je končalo in upamo, da spoznavanje Larise Mezhenine za vas ne bo zaman: vaše duše bodo postale svetlejše, vaša srca bodo napolnjena z ljubeznijo do življenja, sami pa boste postali prijaznejši in vsaj malo modrejši.

1 voditelj: Naj pesmi Larise Mezhenine postanejo zanesljiv spremljevalec v vašem življenju in naj nas Larisa še dolgo razveseljuje s svojo novo ustvarjalnostjo.

2 voditeljica: Naj našo čudovito gostjo vedno spremlja sreča, navdih in naj se njena moč in zdravje povečujeta vsako minuto. Res te potrebujemo, Larisa, in veselimo se ponovnega srečanja s teboj.

Uporaba IKT je omogočila ustvarjanje vzdušja uspeha za vsakega udeleženca literarnega salona. Izvedeno z uporabo multimedijska predstavitev izvenšolski dogodek je postal lekcija duhovnosti, prispeval k vzgoji pri šolarjih takšnih duhovnih in moralnih lastnosti, kot so ljubezen do vsega živega, dolžnost, odgovornost za vse, kar se dogaja okoli, spoštovanje osebnosti druge osebe, sposobnost videti lepoto v preprostem in običajnem, da daje toplino in prijaznost.

ime:
Nominacija:


Scenarij za literarno zabavo v višji skupini "Kakšno veselje so te pravljice!"



Cilj: ohranjanje in krepitev telesnega in duševnega zdravja otrok s povzemanjem otrokovega znanja o pravljicah in Književno leto.

Naloge:


Še naprej razvijajte zanimanje za največje rusko bogastvo ljudska kultura- pravljice; izboljšati otrokovo sposobnost prepoznavanja posameznih pravljic iz značilne lastnosti.
Razvijte govor, opazovanje, miselno aktivnost, sposobnost izražanja in utemeljitve svojih sodb.

Razvijte miselne sposobnosti.

Spodbujanje razvoja razmišljanja, vizualne in slušne pozornosti, splošno fine motorične sposobnosti, sposobnost pozornega poslušanja govorca, ne prekinjanja in poslušanja do konca.
Izboljšati motorične sposobnosti in sposobnosti otrok.
Razvijati pozitivne osebnostne lastnosti: samozavest, sposobnost medsebojne pomoči, timsko delo.
Gojite prijazen odnos do junakov pravljic in drug do drugega ter smisel za humor.


Pripravljalna dela:


Branje in pogovor o pravljicah, priprava kostuma, izbira potrebne opreme in atributov

Didaktične igre: "Ugani, katera pravljica", "Čudežno drevo", "Pravljična solata";
Upodobitev pravljičnih likov v modeliranju, aplikaciji, origamiju, risbi;
Razstava risb na temo: Moja najljubša pravljica«;
Ročno tekmovanje na podlagi ruskih ljudskih pravljic "Na obisku pri pravljici";
Dramatizacija pravljic "Repa", "Teremok", "Maša in medved", "Kolobok";
Na zvočni posnetek pesmi N. Koroleve "Confetti" pravljična pravljica vstopi v dvorano.

Oprema: multimedijska instalacija, snežinke, knjiga, pravljični kostum, metla, 2 ribi na palici, 2 konja na palici, maska ​​Babe Jage.

Pesem pravljic:
Pravljična vila je prišla k vam na obisk in ste me prepoznali
Pravljice ljubijo otroci, vedno si me čakala.
Zamahnil bom s čarobno palico in odprla se bodo vrata,
Spet se znajdeš v pravljici in takoj verjameš v čudež.
Pravljice - čarovnica in čarovnik.
Pravljična vila vedno obkroža otroke.
Ogledali smo si različne pravljice in ločili dobro od zla.
Čudeži se dogajajo samo v pravljicah!

Pravljice. Zdravo družba! Jaz sem pravljična vila. Kako dobro je, da sva se spet srečala. Veste zakaj smo se zbrali? Leto književnosti se bliža koncu. V začetku leta 2015 smo pri nas razglasili leto literature. Poglejmo emblem leta literature.

Uradni emblem leta literature prikazuje profile velikih ruskih pisateljev in pesnikov:
Aleksander Sergejevič Puškin, Nikolaj Vasiljevič Gogolj, Ana Andrejevna Ahmatova. Pobarvani so v barvah ruske zastave: bela, modra, rdeča.
Vem, da ste se vse to leto učili poezije, branja različne pravljice, spoznali zanimive pravljične junake. In danes vas vabim na potovanje po cestah pravljic, ki jih poznate. Obožuješ pravljice? Zdaj pa preverimo, ali jih dobro poznate.

1 naloga. "Ugani pravljico"


Pravljice
. Ugani, iz katere pravljice so naslednje vrstice:
Lastniki so prišli do hiše in jo našli v razsulu. (Trije medvedi)
Miška jima je priskočila na pomoč; skupaj sta izvlekla zelenjavo. (repa)
Zdravi različne otroke, zdravi ptice in živali. (Dr. Aibolit)
Jablana nam je pomagala, peč nam je pomagala. (Labodje gosi)
Ni nas strah Sivi volk. (Trije pujski)
Ne sedi na štoru - ne jej pite. (Maša in medved)
Pridite, ščurki, pogostil vas bom s čajem. (Fly Tsokotukha)
NE pij iz kopita - postal boš kozliček. (Sestra Alyonushka in brat Ivanushka)
Odeja je pobegnila, rjuha je odletela, blazina pa je skočila stran od mene kot žaba. (Moidodyr)
Zapustil sem dedka, zapustil sem babico. (Kolobok)
Kako je bilo ime sestri sedmih bratov škratov? (Sneguljčica)
In jedi so odgovorile:
»Hudo nam je bilo pri ženi,
Ni nas imela rada
Premagala nas je, premagala nas je,
Prašno, zadimljeno,
Uničila nas je!« (Fedorinova žalost)

Igra "Metla"


Igralci stojijo v krogu. V sredini pravljice je pravljica z metlo. Začne se vrteti, premikati metlo v krogu nad tlemi, poskuša zadeti noge igralcev in reče:
In metla, metla je vesela,
Plesala je, igrala, pometala.
Za Fedoro ni pustila niti prahu.
Naloga igralcev je preskočiti metlo. Kogar metla zadene, izpade iz igre.

2. "Spoznaj junaka pravljice"


Še vedno leži na peči
In trmasto reče:
"Z ščuka ukaz,
Po moji želji..."
Babica je deklico zelo ljubila,
Dal sem ji rdečo kapico.
Deklica je pozabila ime
No, povej mi njeno ime.
Moj oče je imel čudnega fanta,
Nenavadno - leseno.
Toda oče je ljubil svojega sina.
Kako čudno
Lesen človek?
Na kopnem in pod vodo
Iščem zlati ključ.
Povsod vtakne svoj dolgi nos.
Kdo je to?

Junak živi v pravljici:
Ni jež ali mačka,
To je od babice z okna
Skočil naravnost na pot
Kotalil, tekel,
Lisici gre na jezik! Kdo je to? Kolobok

Lepa deklica je žalostna,
Ne mara pomladi.
Na soncu ji je težko
Revež solze toči.
Snežna deklica

Pri Alyonushkini sestri
Ptice so odnesle mojega brata.
Visoko letijo
Gledajo daleč stran
Labodje gosi

Puščica je letela in padla v močvirje,
In v tem močvirju jo je nekdo ujel.
Ki se je poslovil od zelene kože.
Ste postali ljubki, lepi, lepi?
Žabja princesa
.
Dedek jo je posadil na njivo
Celo poletje je raslo.
Vlekla jo je vsa družina
Bil je zelo velik.
repa
Škripa z zobmi, premika nos
In ne prenesem ruskega duha.
Starka s kostno nogo
Imenuje se ... Baba Yaga.

Igra z Babo Yago.
Otroci stojijo v krogu. Na sredini je voznik Baba Yaga z zavezanimi očmi. Otroci izgovarjajo besede:
Babica - Jež - kostna noga,
Padla je s štedilnika in si zlomila nogo.
Šel sem na vrt, prestrašil ljudi,
Stekla je v kopalnico in prestrašila Vanka.
Baba Yaga lovi otroke.

Naloga 3 "Kdo je poslal sporočilo?"

1) "Reši nas, pojedel nas je sivi volk" (otroci)
2)" Zelo razburjen. Po nesreči razbil jajce« (miška)
3) "Vse se je dobro končalo, le moj rep je ostal v luknji" (volk)
4) "Na pomoč, naša hiša je pokvarjena, a mi sami smo varni" (živali)
5) »Dragi stari starši, ne skrbite. Ugotovil sem, kako pretentati medveda. Kmalu bom doma" (Maša)
6) "Na pomoč, moj brat se je spremenil v kozo" (Alyonushka)
7) "To je sramota, nekdo je pojedel mojo kašo in mi zlomil stol" (medvedji mladič)
8)»Oči, moja puščica je v močvirju. Poročil se bom z žabo" (Ivan Tsarevich)
9) Ti, starešina, pusti me na morje!
Dragi, zase bom dal odkupnino:
Povrnil ti bom s čim hočeš.”

Igra "Ujemi zlato ribico"
Vabljena 2 udeleženca. Vsak ima v rokah palico s trakom. Na koncu traku - zlata ribica. Na znak udeleženec navije trak okoli palice in mu tako približa silhueto ribe. Zmaga tisti, ki najhitreje pobere ribo.

Naloga 4 "Poiščite pravljico na sliki."
Na diapozitivih so ilustracije za pravljice: »Zgodba o neumni miški«, »Trije medvedi«, »Teremok«, »Sivka Burka«, »Zlati petelin pokrovače«, »Lisica z valjarjem« .
igra na prostem "Kdo je hitrejši na Sivki-burki"

Naloga 5 "popravi napako"
1) princesa - puran
2) na ukaz psa
3) Ivan Tsarevich in zeleni volk
4) sestra Alyonushka in brat Nikitushka
5) Petelin - zlata pastirica
6) Fant - s pestjo
7) Strah ima velika ušesa
8) Sekirni rezanci

Naloga 6 "Četrta čudna"


Pravljica.
Poglejte, otroci, na zaslon. Ugani, katera pravljica je tukaj nenavadna.
Na prosojnici so 3 slike iz ene pravljice in 4. iz druge.

Pravljica. Bravo fantje, opravili ste vse naloge. In zdaj vam bom povedal pravljico.
Pravljica "Dobra vila"
Pred mnogimi, mnogimi leti je enkrat na leto, pozimi, na zemljo priletela vila dobrote. Čez ramena je vedno imela torbo, v kateri je nosila čarobne snežinke. Vila dobrega je bila tako drobna in neopazna, da ji mnogi sploh niso posvečali pozornosti. A užaljen ni bil nihče in vsi, tudi najbolj zlobni ljudje, dal čarobne snežinke.
Ko v njeni torbi ni bilo niti ene same snežinke, je prišla pomlad in vila Dobrote je tiho izginila, da bi se čez leto znova vrnila pozimi.
Vsak, ki je v dar prejel čarobno snežinko, je postalmi Msrečen človek na zemlji, ker je postal vesel, skrben in odziven. Ljudje so postali prijazni, imeli so dobre misli, naučili so se govoriti dobre besede in delaj dobro.

Pravljice. Danes ti bom podaril čarobne snežinke, da boš najsrečnejši in najprijaznejši.
Pravljična vila otrokom in gostom podari snežinke.

Pravljice
. Na svetu je veliko pravljic, žalostnih in smešnih.
In brez njih ne moremo živeti na svetu.
Aladinova svetilka, popelji nas v pravljico.
Kristalni copat pomoč na poti.
Deček Cipollino, medvedek Winnie the Pooh.....
Na cesti nam je vsak pravi prijatelj.
Naj nam junaki pravljic dajo toplino,
Naj dobro za vedno zmaga nad zlom!

ime: Scenarij literarna zabava V starejša skupina"Kakšen užitek so te pravljice!"
Nominacija: Vrtec, Prazniki, zabava, scenariji, tematske zabave

Položaj: najprej učitelj kvalifikacijska kategorija
Kraj dela: MBDOU vrtec št. 2 "Firefly"
Lokacija: Zherdevka, regija Tambov

Literarni večer “Pravljica za pravljico”

Starejša skupina

Pripravljalna dela: skupina je pripravila razstavo otroških del po pravljicah, avtorskih ilustracij za pravljice in razstavo knjig.

Vzgojiteljica: Ali radi poslušate pravljice? Pravljice so se pojavile pred mnogimi leti in so se prenašale s starejših na mlajše. Vsi narodi imajo pravljice - ruski, ukrajinski, eskimski, celo in drugi. Skoraj vse pravljice imajo dobro in zlo. Poimenuj zlobne junake pravljic. Seveda je to Baba Yaga, Koschey Immortal itd. Kaj pa dobri? Vasilisa, Ivanushka, Zhikharka, Emelya itd. V skoraj vseh pravljicah dobro premaga zlo. Pravljice nas učijo biti prijazni, pošteni, pametni. Obiščimo tudi danes pravljice. Kaj je potrebno, da prideš v pravljico? Seveda izgovorite čarobne besede:

NAJ JUNAKI PRAVLJIC NAM DAJO TOPLINO, NAJ DOBRO ZMAGA ZLO NA SVETU.

Otroci so razdeljeni v dve ekipi: "Kolobok" in "Repa". Za vsak pravilen odgovor ekipa prejme eno točko.

1 naloga. Kviz "Poimenuj pravljico" (naloga za vsako ekipo po vrsti).

"Toda pot je dolga in košarica ni lahka,

Želim si, da bi lahko sedel na štoru in jedel pito« (Maša in medved)

"Oh, Petja, preprostost, malo si se zmotil,

Nisi poslušal mačke in si pogledal skozi okno« (Mačka, petelin in lisica).

»Lepa deklica je žalostna, ne mara pomladi

Težko ji je na soncu, revica toči solze" (Snegurochka)

»Ni ne reke ne ribnika, kjer bi lahko pil vodo

Zelo okusna voda v luknji, iz kopita" (Sestra Alyonushka in brat Ivanushka)

»Kozlički so odprli vrata

In vsi so nekam izginili« (Volk in sedem kozličkov).

»Z nosom sem tolkel in tolkel po krožniku

Ničesar ni pogoltnil in ostal je z nosom« (Lisica in žerjav).

Naloga 2. V košarici imam veliko stvari. Pomagaj mi ugotoviti, iz katerih pravljic so in komu jih je treba vrniti.

Volčji rep, valjar, pozlačena žlica, polito jabolko, tri žlice, jajce.

3 naloga. Poštar je prinesel telegrame. Ugani katere pravljični junaki So nam jih poslali?

"Zapustil je dedka in zapustil babico"

"Reši nas, sivi volk nas hoče pojesti"

"Znesel preprosto jajce"

"Pomagaj mi najti Mašo"

4 naloga. Za kapitane. Sestavi pravljico in jo poimenuj. Medtem kapitani opravljajo nalogo, poglejmo si ilustracije pravljic in poskusimo uganiti, katere pravljice obiskujemo.

Naloga 5. Učitelj povabi otroke, naj za obe ekipi dramatizirajo delček pravljice. (Pripravljeno vnaprej).

Naloga 6. Zdaj moram samo še videti, kako pozorno poslušaš pravljice in si jih zapomniš.

Kaj je rekel Zhikharka, ko je razstavljal žlice?

Kako je bilo ime kozi Alyonushka blizu ribnika?

Kdo lahko kliče Sivko-Burko?

Katere besede je rekla Emelya, da bi izpolnila svojo željo?

Kako je lisica poimenovala petelina, ko mačke ni bilo doma?

Katero pesem je zapela koza?

Naše popotovanje po pravljicah je končano. Naj povzamemo. Zmagovalna ekipa prejme stimulativne nagrade.