Literarni in glasbeni večer v vrtcu "Zimska pravljica. Scenarij literarne zabave za otroke starejše skupine "izlet v deželo knjig"

ime:
Nominacija:


Scenarij za literarno zabavo v starejši skupini "Kakšno veselje so te pravljice!"



Cilj: ohranjanje in krepitev telesnega in duševnega zdravja otrok s povzemanjem otrokovega znanja o pravljicah in Književno leto.

Naloge:


Še naprej razvijajte zanimanje za največje rusko bogastvo ljudska kultura- pravljice; izboljšati otrokovo sposobnost prepoznavanja posameznih pravljic iz značilne lastnosti.
Razvijte govor, opazovanje, miselno aktivnost, sposobnost izražanja in utemeljitve svojih sodb.

Razvijte miselne sposobnosti.

Spodbujanje razvoja mišljenja, vizualne in slušne pozornosti, splošno fine motorične sposobnosti, sposobnost pozornega poslušanja govorca, ne prekinjanja in poslušanja do konca.
Izboljšati motorične sposobnosti in sposobnosti otrok.
Razvijati pozitivne osebnostne lastnosti: samozavest, sposobnost medsebojne pomoči, timsko delo.
Gojite prijazen odnos do junakov pravljic in drug do drugega ter smisel za humor.


Pripravljalna dela:


Branje in pogovor o pravljicah, priprava kostuma, izbira potrebne opreme in atributov

Didaktične igre: "Ugani, katera pravljica", "Čudežno drevo", "Pravljična solata";
Upodobitev pravljičnih likov v modeliranju, aplikaciji, origamiju, risbi;
Razstava risb na temo: Moja najljubša pravljica«;
Ročno tekmovanje na podlagi ruskih ljudskih pravljic "Na obisku pri pravljici";
Dramatizacija pravljic "Repa", "Teremok", "Maša in medved", "Kolobok";
Na zvočni posnetek pesmi N. Koroleve "Confetti" pravljična pravljica vstopi v dvorano.

Oprema: multimedijska instalacija, snežinke, knjiga, pravljični kostum, metla, 2 ribi na palici, 2 konja na palici, maska ​​Babe Jage.

Pesem pravljic:
Pravljična vila je prišla k vam na obisk in ste me prepoznali
Pravljice ljubijo otroci, vedno si me čakala.
Zamahnil bom s čarobno palico in odprla se bodo vrata,
Spet se znajdeš v pravljici in takoj verjameš v čudež.
Pravljice - čarovnica in čarovnik.
Pravljična vila vedno obkroža otroke.
Obiskali smo različne pravljice in ločili dobro od zla.
Čudeži se dogajajo samo v pravljicah!

Pravljice. Zdravo družba! Jaz sem pravljična vila. Kako dobro je, da sva se spet srečala. Veste zakaj smo se zbrali? Leto književnosti se bliža koncu. V začetku leta 2015 smo pri nas razglasili leto literature. Poglejmo emblem leta literature.

Uradni emblem leta literature prikazuje profile velikih ruskih pisateljev in pesnikov:
Aleksander Sergejevič Puškin, Nikolaj Vasiljevič Gogolj, Ana Andrejevna Ahmatova. Pobarvani so v barvah ruske zastave: bela, modra, rdeča.
Vem, da ste se vse to leto učili poezije, branja različne pravljice, spoznali zanimive pravljične junake. In danes vas vabim na potovanje po cestah pravljic, ki jih poznate. Obožuješ pravljice? Zdaj pa preverimo, ali jih dobro poznate.

1 naloga. "Ugani pravljico"


Pravljice
. Ugani, iz katere pravljice so naslednje vrstice:
Lastniki so prišli do hiše in jo našli v razsulu. (Trije medvedi)
Miška jima je priskočila na pomoč; skupaj sta izvlekla zelenjavo. (repa)
Zdravi različne otroke, zdravi ptice in živali. (Dr. Aibolit)
Jablana nam je pomagala, peč nam je pomagala. (Labodje gosi)
Ni nas strah Sivi volk. (Trije pujski)
Ne sedi na štoru - ne jej pite. (Maša in medved)
Pridite, ščurki, pogostil vas bom s čajem. (Fly Tsokotukha)
NE pij iz kopita - postal boš kozliček. (Sestra Alyonushka in brat Ivanushka)
Odeja je pobegnila, rjuha je odletela, blazina pa je skočila stran od mene kot žaba. (Moidodyr)
Zapustil sem dedka, zapustil sem babico. (Kolobok)
Kako je bilo ime sestri sedmih bratov škratov? (Sneguljčica)
In jedi so odgovorile:
»Hudo nam je bilo pri ženi,
Ni nas ljubila
Premagala nas je, premagala nas je,
Prašno, zadimljeno,
Uničila nas je!« (Fedorinova žalost)

Igra "Metla"


Igralci stojijo v krogu. Sredi pravljice je pravljica z metlo. Začne se vrteti, premikati metlo v krogu nad tlemi, poskuša zadeti noge igralcev in reče:
In metla, metla je vesela,
Plesala je, igrala, pometala.
Za Fedoro ni pustila niti prahu.
Naloga igralcev je preskočiti metlo. Kogar metla zadene, izpade iz igre.

2. "Spoznaj junaka pravljice"


Še vedno leži na peči
In trmasto reče:
"Z ščuka ukaz,
Po moji želji..."
Babica je deklico zelo ljubila,
Dal sem ji rdečo kapico.
Deklica je pozabila ime
No, povej mi njeno ime.
Moj oče je imel čudnega fanta,
Nenavadno - leseno.
Toda oče je ljubil svojega sina.
Kako čudno
Lesen človek?
Na kopnem in pod vodo
Iščem zlati ključ.
Povsod vtakne svoj dolgi nos.
Kdo je to?

Junak živi v pravljici:
Ni jež ali mačka,
To je od babice z okna
Skočil naravnost na pot
Kotalil, tekel,
Lisici gre na jezik! Kdo je to? Kolobok

Lepa deklica je žalostna,
Ne mara pomladi.
Na soncu ji je težko
Revež solze toči.
Snežna deklica

Pri Alyonushkini sestri
Ptice so odnesle mojega brata.
Visoko letijo
Gledajo daleč stran
Labodje gosi

Puščica je letela in padla v močvirje,
In v tem močvirju jo je nekdo ujel.
Ki se je poslovil od zelene kože.
Ste postali ljubki, lepi, lepi?
Žabja princesa
.
Dedek jo je posadil na njivo
Celo poletje je raslo.
Vlekla jo je vsa družina
Bil je zelo velik.
repa
Škripa z zobmi, premika nos
In ne prenesem ruskega duha.
Starka s kostno nogo
Imenuje se ... Baba Yaga.

Igra z Babo Yago.
Otroci stojijo v krogu. V sredini je voznik Baba Yaga z zavezanimi očmi. Otroci izgovorijo besede:
Babica - Jež - kostna noga,
Padla je s štedilnika in si zlomila nogo.
Šel sem na vrt, prestrašil ljudi,
Stekla je v kopališče in prestrašila Vanka.
Baba Yaga lovi otroke.

Naloga 3 "Kdo je poslal sporočilo?"

1) "Reši nas, pojedel nas je sivi volk" (otroci)
2)" Zelo razburjen. Po nesreči razbil jajce« (miška)
3) "Vse se je dobro končalo, le moj rep je ostal v luknji" (volk)
4) "Na pomoč, naša hiša je pokvarjena, a mi sami smo varni" (živali)
5) »Dragi stari starši, ne skrbite. Ugotovil sem, kako pretentati medveda. Kmalu bom doma" (Maša)
6) "Na pomoč, moj brat se je spremenil v kozo" (Alyonushka)
7) "To je sramota, nekdo je pojedel mojo kašo in mi zlomil stol" (medvedji mladič)
8)»Oči, moja puščica je v močvirju. Poročil se bom z žabo" (Ivan Tsarevich)
9) Ti, starešina, pusti me na morje!
Dragi, zase bom dal odkupnino:
Povrnil ti bom s čim hočeš.”

Igra "Ujemi zlato ribico"
Vabljena 2 udeleženca. Vsak ima v rokah palico s pentljo. Na koncu traku - zlata ribica. Na znak udeleženec navije trak okoli palice in mu tako približa silhueto ribe. Zmaga tisti, ki najhitreje pobere ribo.

Naloga 4 "Poiščite pravljico na sliki."
Na prosojnicah so ilustracije za pravljice: "Zgodba o neumni miški", "Trije medvedi", "Teremok", "Sivka Burka", "Zlati petelin", "Lisica z valjarjem" .
igra na prostem "Kdo je hitrejši na Sivki-burki"

Naloga 5 "popravi napako"
1) princesa - puran
2) na ukaz psa
3) Ivan Tsarevich in zeleni volk
4) sestra Alyonushka in brat Nikitushka
5) Petelin - zlata pastirica
6) Fant - s pestjo
7) Strah ima velika ušesa
8) Sekirni rezanci

Naloga 6 "Četrta čudna"


Pravljica.
Poglejte, otroci, na zaslon. Ugani, katera pravljica je tukaj nenavadna.
Na prosojnici so 3 slike iz ene pravljice in 4. iz druge.

Pravljica. Bravo fantje, opravili ste vse naloge. In zdaj vam bom povedal pravljico.
Pravljica "Dobra vila"
Pred mnogimi, mnogimi leti je enkrat na leto, pozimi, na zemljo priletela vila dobrote. Čez ramena je vedno imela torbo, v kateri je nosila čarobne snežinke. Vila dobrega je bila tako drobna in neopazna, da ji mnogi sploh niso posvečali pozornosti. A užaljen ni bil nihče in vsi, tudi najbolj zlobni ljudje, dal čarobne snežinke.
Ko v njeni torbi ni bilo niti ene same snežinke, je prišla pomlad in vila dobrote je tiho izginila, da bi se čez leto znova vrnila pozimi.
Vsak, ki je v dar prejel čarobno snežinko, je postalmi Msrečen človek na zemlji, ker je postal vesel, skrben in odziven. Ljudje so postali prijazni, imeli so dobre misli, naučili so se govoriti dobre besede in delaj dobro.

Pravljice. Danes ti bom podaril čarobne snežinke, da boš najsrečnejši in najprijaznejši.
Pravljična vila otrokom in gostom podari snežinke.

Pravljice
. Na svetu je veliko pravljic, žalostnih in smešnih.
In brez njih ne moremo živeti na svetu.
Aladinova svetilka, popelji nas v pravljico.
Kristalni copat pomoč na poti.
Deček Cipollino, medvedek Winnie the Pooh.....
Na cesti nam je vsak pravi prijatelj.
Naj nam junaki pravljic dajo toplino,
Naj dobro za vedno zmaga nad zlom!

ime: Scenarij literarna zabava v starejši skupini "Kakšno veselje so te pravljice!"
Nominacija: Vrtec, Prazniki, zabava, scenariji, tematske zabave

Položaj: najprej učitelj kvalifikacijska kategorija
Kraj dela: MBDOU vrtec št. 2 "Firefly"
Lokacija: Zherdevka, regija Tambov

Natalija Petrovna Merzlikina

Spoštovani kolegi! predlagam ti scenarij literarni večer posvečen obletnico otroška pesnica in pisateljica Agnia Lvovna Barto.

LITERARNI VEČER« OBLETNICA A. L. BARTO»

CILJ: Pomagajte otrokom seznaniti z literarni zapuščina otroškega pisatelja, ki razkriva čudovite plati otroštva, vpliva na razvoj in oblikovanje značaja predšolskega otroka.

NALOGE:

Razširite znanje otrok o ustvarjalnosti A.L. Barto, začutiti podobnost jezika pesmi.

Razviti zanimanje za pesniško besedo, slušno in vizualno pozornost, intonacijsko izraznost, aktivirati besedni zaklad.

Otroke seznanite s Ruska kultura, oblikovanje podobe otroka s pozitivnim vedenjem.

Gojite ljubezen in spoštovanje do poezije.

OPREMA:

Portret A. L. Barto

Razstava del, ilustracij za pisateljeve pesmi

Komplet predmetnih slik za igro.

Potek DOGODKA.

Pozdravljeni, dragi fantje in ugledni gostje!

Naš literarni večer posvečen obletnici izjemna pesnica in pisateljica Agnia Lvovna Barto. Letos, 17. februarja, bi dopolnila 110 let.

Agnia Lvovna se je rodila v Moskvi. Od samega Zgodnja leta oče ji je privzgojil ljubezen do branja velikih ruskih pesnikov in pisateljev. Pesniti je začela že v otroštvu, v mlajši razredi. Njene pesmi odlikujejo dostopnost, jasnost in velik humor. So izraz otrokovih čustev.

Pesmi so drugačne

Lepo, preprosto.

Pesmi so lahko žalostne

Obstajajo tudi smešni.

Pesmi A.L. Barto združiti odrasle in otroke ter jim pomagati pri komunikaciji. V naši državi ni osebe, ki ne bi poznala pesmi tega pisatelja. Že vrsto let se vsak otrok uvaja v umetnost literature se začne s seznanitvijo s pesmimi A.L. Barto. Vse kar morate storiti je, da poveste otroci: "Medveda so spustili na tla ...", saj bomo v odgovor slišali nadaljevanje te pesmi.

1. Voditelj. Zdaj se bomo igrali s tabo. Jaz preberem začetek pesmi, ti pa nadaljuješ.

1. Lastnik je zapustil zajčka ...

2. Rad imam svojega konja ...

3. Bik hodi, guga se ...

4. Naša Tanja glasno joče ...

5. Mornarska kapa, vrv v roki...

2. Voditelj.

Dragi fantje, dragi gostje. Zdaj bomo poslušali pesmi Agnije Lvovne Barto, za katerega upam, da ga dobro poznate.

Branje pesmi A.L. Barto izvajajo otroci skupine "piščanci".


3. Voditelj.

Dobro opravljeno! Zdaj bomo videli, ali naši otroci poznajo knjige Agnije Lvovne? Poglejte, izložbe ne prikazujejo le slavnih junak dneva, pa tudi druge knjige naših pisateljev. Poglejmo, ali lahko izberete Agnijine knjige Barto.

Otroci izberejo dela A.L. Barto.


4. Voditelj.

Zdaj pa se za nekaj časa spremenimo v male vrabčke. In pri tem nam bo pomagala pesem A.L. Barto"Vrabec".


Vrabec v mlaki

Skoki in vrtenja.

Razmršil je perje,

Rep se je dvignil.

Lepo vreme!

Čiv-čiv-čiv!

Otroci se premikajo kot vrabci (športna vzgojna minuta).


5. Voditelj.

Fantje, pozorno si oglejte te slike. Poskusite se spomniti, v katerih delih A.L. Barto se dobivata.


Otroci delajo s predmetnimi slikami.

6. Voditelj.

In zdaj se bova igrala ti in jaz didaktična igra "zmeda". Bral sem odlomke iz pesmi Agnije Lvovne, a z njimi je nekaj narobe. Morate me popraviti.

1. Obožujem svojo posteljico (konj, gladko mu počešem dlako ...

2. Čas je za spanje! Vrh je zaspal (bik, legel v boks na bok...

3. Vlečem čoln po hitri reki, kokoši pa skačejo (žabe) sledi mi...

4. Ne, zaman smo se odločili, da bomo vzeli slona na jahanje (mačka) v avtu…

5. Leni zajček je zajčka zapustil (gostiteljica)

6. Helikopter (letalo) Zgradimo ga sami, preletimo gozdove ...

7. Voditelj. Prišel je čas literarni kvizi, ki temeljijo na delih Agnije Lvovne Barto. Postavljam ti vprašanja, ti razmišljaš in nato dvigneš roko, da odgovoriš.

1. Iz katere pesmi so zajčki?

Kdo bo za novo leto?

Pasti v kremplje volka!

Mali zajčki so hiteli naprej

In skočili so na drevo. “Bilo je januarja”

2. Kako je bilo ime deklici v tej pesmi?

S komolci potisne vse narazen in se odpravi naprej.

Pravi potiskanje: Uf, kako utesnjeno!

Starki reče - To so otroški kraji. "Ljubočka"

3. Katera ptica je dečka spravila v jok štiri dni?

Svetlo roza oprsje, dve sijoči krili ...

Niti za minuto se nisem mogla odtrgati od kozarca.

Prav zaradi te ptice sem jokala štiri dni.

Mislil sem, da se bo mama strinjala - imel bi ptička. "Bullfinch"


4. Kako lahko imenujete to dekle, iz katere pesmi je?

Toliko mora Tanya narediti:

Tanya je jedla, pila čaj,

Sedel sem z mamo,

Vstala je in odšla k babici. Leno dekle. "Asistent"

5. Kako je bilo ime temu fantu?

Kričači potihnili, zato se presenečen:

Fant poje ladke namesto babice. "Vovka je prijazna duša"

6. Kdo se je izgubil v tej pesmi? Izgubi se na vrtu - našel ga bom v travi. "Otrok"

7. Kaj bodo otroci zgradili?

Zgradili ga bomo sami

Poletimo nad gozdovi ... "Letalo"

8. Kako je bilo ime fantku? Poimenuj pesem.

Zbudil se je v temno noč; ura je bila šele tri.

Strašno se je bal, da se je pouk že začel. "V šolo". Peter.

9. Nadaljuj pesem.

Tanya kliče ves dan;

Za povoje skrbimo mi,

Tamara in jaz...

"greva kot par,

S Tamaro sva bolničarki.”

Skupaj se usmilimo zajčka in dajmo slončka spat,

Dobili bomo žogo za našo Tanjo, medvedku bomo prišili šapo ...

Vedo odrasli in otroci: Ni boljših pesmi na svetu.

O biku, zastavi, čolnu, lutki, Vovki, letalu.

In o tem in o onem - To je Agnia Barto.

Dragi fantje, dragi gostje! Naš je prišel h koncu literarni večer, posvečeno obletnici Agnije Lvovne Barto. Napisala je veliko knjig. Vsa njena dela so modra, smešna in poučna. Delo Agnije Lvovne bo večno živelo v naših srcih in se prenašalo iz roda v rod.


Hvala za vašo pozornost!

Vodilni:
Dober dan fantje. Upam, da so se danes tukaj zbrali ljubitelji poezije. Vabim vas v našo literarni natečaj, posvečeno
Dan poezije , ki ga na pobudo Unesca praznujemo od 21. marca 1999. In danes boste imeli veselo priložnost sodelovati v pesniškem tekmovanju.

Kot ste morda že uganili, bo gostiteljica tega večera poezija, dolgo pričakovani gostje pa bodo poezija .

Vodilni:
— Ste se kdaj vprašali, zakaj se v človekovi duši rodijo sijajne pesmi? Zakaj se pojavi neverjetno darilo, zaradi katerega običajne besede zazvenijo novo, drugače, ob katerem ljudem hitreje zabije srce in vzame dih? Kako naj človek začuti ves svet v dveh vrsticah?

1 študent:

Kaj se bo zgodilo z jezikom v daljni prihodnosti?
Danes si ne bomo zaželeli nobenih želja.
Toda želeli smo v ruščini
Napisali so jih pošteni, pošteni ljudje.

2. študent:

In zdaj razumejo le ljubitelji knjig
Da so zemeljski blagoslovi k nam prišli iz knjig.
Za tiste, ki berete! Za tiste, ki sanjajo!
Za knjige - zaklad naše Zemlje!

Vodilni:

Svetloba sveče je že dolgo postala simbol pesniških večerov. Predlagam, da sledimo vsi dolgoletno tradicijo, prižgi naše ognjišče pesniški večer- te sveče.

Večerni udeleženci prižigajo sveče.

3. učenec:

Ti, z ognjem svojega srca,
Prižgite ta neskončni ogenj!
Naj svetloba odžene napake,
Naj vam bo kos vsem nalogam!
Naj ne zbledi, naj gori
In pot v jutri nam je razsvetljena!

Vodilni:

Zelo smo veseli, da so se našemu povabilu na šoli odzvali in podeželske knjižnice, pa tudi učitelji ruskega jezika in književnosti.

Voditelj večera predstavi in ​​pozdravi knjižničarko šolske in podeželske knjižnice ter učiteljico ruskega jezika in književnosti ter jima da besedo.

4 študent:

Za delo, ki je tako veliko,
Pohvala od vseh!
Kdo bo rešil jezik,
Kdo bo rešil ljudi?
Za tisto, kar je v otroških dušah
Ni izgnan v blato:
Turgenjev, Dostojevski
Pa Puškin in Tolstoj!
Kaj si kultura skledo
Uspelo nam je, da ga ne razlijemo.
Naša hvaležnost vam
Klanjam se ti do tal!
Vodilni:

— Vabim naše goste, da sodelujejo v vlogi žirije, ki bo ocenjevala naše ekipe.

Žirija prevzame svoje mesto.

Vodilni:
— Menim, da je ustvarjanje poezije primerljivo s ptičjim letom. Tega se je nemogoče naučiti, vsak pa se lahko nauči razumeti poezijo.
5. učenec:

Pesnik v Rusiji je bogonosec!
Njegova življenjska pot je trnova.
Pesnik v Rusiji je bogotvorec! —
Daj mu življenje, da diha
V preproste oguljene resnice -
Z obrabljenimi besedami,
In čisto zares v plesni obleki
Oblecite se po resnici, počešite se.
Dano vstati z upanjem
Božanska luč v dušah,
Vzvišeno čisto, nežno
Da se odzovejo...
Prvi odidejo pesniki
V megleno nebo
Bog jih tam verjetno potrebuje
Angelski glasovi!


Voditelj:
— Danes, 21. marca Praznujemo svetovni dan poezije. In v zvezi s to okoliščino bi rad povedal, da letos 6 1. junija bomo praznovali 215. obletnico rojstva velikega ruskega pesnika A. S. Puškina.

Letos bomo 15. oktobra praznovali tudi rojstni dan Mihaila Lermontova. Od tega dne je minilo 200 let.

Vsi poznamo njihove čudovite pesmi iz šole.

Voditelj:

Torej, zdaj, da bi mavrica vaših talentov zacvetela, moramo ustvariti dve ekipi, ki se bosta imenovali "Pushkinists" in "Lermontovites".


Moji prijatelji, naj bo kocka vržena!

Čas je, da se odmaknemo od podle proze

Preidimo k poeziji!

(Ustvarite 2 ekipi, izberite kapitane in embleme, ki ustrezajo temi dogodka)

Natečaj "Pravljična poezija"

Začeli bomo z rahlim ogrevanjem. Odgovore morate zapisati na liste papirja. Upošteva se hitrost in pravilnost odgovorov.

1. Močan, ponosen, plemenit,

Skozi snežni metež in mraz

V hladni Laponski

Na sebi je nosil Gerdo (jelen)

2. Ni ptica, ki sedi na vejah,

In sedi lepa devica.

Nad reko v goščavi:

Čaral bo, poklical bo

In potegnil te bo na dno (mala morska deklica)

3. Pogumno je prenašal težave,

Nihče ga ni videl jokati (kositrni vojak)

4. Kot otroku so se mu vsi smejali,

Poskušali so ga odriniti:

Saj nihče ni vedel, da ga

Rodil se je beli labod (grdi raček)

5. Skoraj je postala krtova žena

In brkati hrošč!

Letel sem z lastovko

Visoko pod oblaki (Palčica)

Natečaj "Zapomni si pesem"

Zdaj boste prejeli kartice s koncem pesniških vrstic, zapomniti si morate njihov začetek in zapisati vse štiricetnike. In zapomniti si moramo tudi avtorja.

1. na tleh;

šapa;

Ne bom obupal;

On je dober.

2. zeleni hrast

Na tistem hrastu;

Znanstvenik;

Okoli verige.

3. sonce;

Čudovito;

Očarljiv prijatelj;

Zbudi se;

4. hostesa;

zajček;

Ni mogel;

Zmočil sem se.

5. ropotanje;

trebuh;

Pojdimo;

Našel sem.

6. zgradili ga bomo sami;

Nad gozdovi;

Nad gozdovi;

k mami

Natečaj "Učimo se pisati poezijo"

Pisati poezijo ni enostavno, vendar vam bomo pomagali. Prišli smo do prvega in zadnje besede vrstice, besede pa morate le vnesti glede na njihov pomen.

1. Gozd ————- v nebesa.

Pojdimo ————- bomo našli.

2. Ne mudi se mi ———- Pišem.

V zvezku————- pet.

Tekmovanje "Burim"

Kdo mi lahko pove, kaj je "burime"? To je starodavna igra, ki se je pojavila v 17. stoletju. Kvatreni so napisani na podane rime.

V tem tekmovanju morate izbrati rime za imenovane besede: okno, dan, divji prašič, štor, skuta, trava, toča, mušica.

Natečaj "Pesniki našega dvorišča"

Udeleženci se bodo predstavili z lastnimi pesmimi na temo “Pomlad”

Natečaj "Citati iz pesmi"»

Zapomniti si morate, iz katerih verzov so te vrstice. Ekipe odgovarjajo izmenično.

1. »Potrebujemo drugačne matere,

Pomembne so vse vrste mater.«

"Kaj imaš?" S. Mihalkov

2. »Namesto klobuka na pot

Napihnil je ponev.

Namesto škornjev iz klobučevine rokavice

Vlekel sem ga na petah.”

"Tako je odsoten" S. Marshak

3. »Lepotica! Lepota!

S seboj vzamemo mačko!"

"Pesem prijateljev" S. Mikhalkov

4. »Naj živi dišeče milo

In puhasto brisačo ...«

"Moidodyr" K. Chukovsky

5. "Tebi, s tvojo višino,

Moramo zajahati slona!«

"Stric Styopa" S. Mikhalkov

6. »Mali sin

Prišel k očetu

In mali je vprašal:

"Kaj se je zgodilo

Globa

In kaj je

Hudo?"

V. Majakovskega

Natečaj "Otroški pesniki"

Vsaka ekipa naj na listek napiše čim več znanih otroških pesnikov.

Natečaj "Odkleni svoj talent"

Tisti, ki so pripravili in se naučili pesmi A.S. Puškin ali M.Yu. Lermontova hiša bo prejela ločeno nagrado.

Povzetek, podelitev nagrad zmagovalcem

Vodilni:

Ob koncu našega dogodka prisluhnite pesmi o knjigi.

6. učenec:

Knjiga je naš prijatelj, velik in pameten,

Ne bo vam pustil dolgčasa in malodušja:

Začne se prepir - veselo, hrupno,

Pomagalo bo pri učenju novih stvari.

Knjiga vam bo povedala o junakih,

Vodilo bo proti jugu, proti severu.

Z njo je tudi vesolje nekako bližje:

Na vse bo našla odgovor.

In naj dekleta in fantje

Vsi poredni otroci

Danes bodo glasno rekli:

“Hvala, knjižna dežela!”

Zbirna tabela točk

št.

Ime tekmovanja

Točke

"Pravljična poezija"

"Zapomni si pesem"

"Učimo se pisati poezijo"

"Burim"

"Pesniki našega dvorišča"

"Citati iz pesmi"

"Otroški pesniki"

100 RUR bonus za prvo naročilo

Izberite vrsto opravila Diplomsko delo Tečajna naloga Povzetek magistrskega dela Poročilo o praksi Članek Poročilo Pregled Test Monografija Reševanje problemov Poslovni načrt Odgovori na vprašanja Ustvarjalno delo Esej Risanje Dela Prevajanje Predstavitve Tipkanje Drugo Povečanje unikatnosti besedila Magistrsko delo Laboratorijsko delo Spletna pomoč

Ugotovite ceno

Književni razvoj otrok spodbujajo matineje, prostočasni večeri, posvečen ustvarjalnosti pisatelj ali pesnik, večeri pravljic, ugank, literarni kvizi(po ljudskih pravljicah, po delih enega avtorja, po znanih knjigah različnih pisateljev). Združevanje različnih vrst umetnosti – glasba, leposlovje, vizualna umetnost ustvarja praznično vzdušje.

To je skupina metod in sredstev uporabe literature izven pouka, kjer so umetniška dela predstavljena tako v neprirejeni obliki kot v obliki priredb in dramatizacij.

Literarni večeri prostega časa prispevajo k poglabljanju pridobljenih veščin, povečajo zanimanje in ljubezen do del ljudska umetnost in pisci, dajejo novost vtisu, ustvarjajo veselo razpoloženje.

Literarne počitnice utrjujejo in posplošujejo raznolike umetniške vtise, znanja in veščine otrok; različni tipi aktivnosti za otroke:

  • branje in pripovedovanje;
  • petje in ples;
  • sluh;
  • projekcije in predstave.

Na počitnicah domače narave(rojstnodnevna zabava, zabavni večer) lahko nastopijo otroci s pripovedovanjem prozna dela , vključno s pripovedovanjem po delih. Treba je opozoriti, da se v praksi vrtcev ob praznikih proza ​​očitno ne zdi dovolj. Za nekatere počitnice v starejših skupinah (dan pravljic, pomladne in poletne počitnice, dan ptic itd.) Priporočljivo je izbrati dela različnih žanrov: pesmi, uganke, zgodbe, odlomke iz pravljic, pa tudi pregovore in reke. ki jih bo voditelj uporabil v ustrezni situaciji.

V predšolskih skupinah uporabljajo se edinstvene oblike dela v leposlovju: literarne matineje in amaterski literarni koncerti ne samo za otroke, stare šest ali sedem let, ampak tudi za mlajše.

Morda matineja posvečeno obletnici ali delu pisatelja, ki ga ljubijo otroci. Tema matineje bi lahko bila: »Rusi bajke«, »Pesmi pesnikov za otroke«, »Tuje pravljice« itd.

Struktura matineje ima veliko skupnega s strukturo katerega koli praznika: Otvoritev, uvod voditelj (v tem primeru je lahko podrobnejši), pregled praznična dekoracija, razstave, koncertne številke, povezane z razlagami in zgodbami voditelja, ki naj bodo otrokom zanimive in dostopne.

Otroke lahko povabite na drugo polovico matineje (po odmoru) starejša skupina, na koncu podelite nepozabna darila vsem prisotnim, si podrobneje oglejte razstavo (dajte otrokom možnost, da se približajo stojnici, vzamejo knjigo itd.).

Otroci, stari šest ali sedem let lahko uredijo sami koncerti za otroke. Priporočljivo je, da se starejšim zaupa vloga organizatorjev in voditeljev. Sami pripravijo program, razdelijo vloge, vodijo vaje in pripravijo prostore. Ta koncert traja 10-15 minut. Njen program je lahko zelo raznovrsten: branje otroških pesmic in pesmic, ki jih poznajo mlajši otroci (najbolje z uporabo slikovnega materiala - igrač, predmetov, slik), pripovedovanje pravljice, ki jo »gostje« poznajo, branje novih pesmi ali otroških pesmic, namizno gledališče pravljic, igra dramatizacija oz lutkovna predstava. Otroci, ki vodijo koncert, lahko male gledalce povabijo k (neobveznemu) branju poezije, zborovskemu izgovarjanju onomatopeje ipd.

Do spektakularnih vrst zabave nanašati predstave, gledališke predstave, koncerti ki se izvajajo odrasli, šolarji (ali starejši učenci vrtca).

Starejše predšolske otroke je priporočljivo seznaniti s profesionalno scensko umetnostjo: učitelj naj staršem priporoči, da skupaj z otroki obiskujejo otroške predstave v dramskih in lutkovnih gledališčih.

IN vrtec Ogled dramatizacij del lahko organizirate tako, da otroke na to metodično pravilno pripravite. Veliko umetniška dela dramatizirano za predšolske otroke z uporabo kina (risanke, filmi). Na primer, "Zgodba o vojaški skrivnosti ..." A. Gaidarja je bila večkrat posneta, risanke so bile ustvarjene na podlagi del "Moidodyr" K. Chukovsky, "Mustachioed and Striped" S. Marshaka itd.

Pri načinu predvajanja risank (najpogosteje se pojavlja v vrtcih) je pomembna predhodna priprava otrok na ogled: branje posnete pravljice ali drugega tematsko podobnega dela, ogled slik, ki so vsebinsko podobne filmu, pogovor. z otroki. To delo se izvaja nekaj dni pred predstavo. Pred predvajanjem risanke je priporočljivo imeti uvodni govor učitelja.

Učinkovitost spektakla bo večja, če učitelj utrjuje vtise, ki jih je prejel v procesu risanja, modeliranja, igranja, pogovora itd.

Vsak učitelj mora obvladati tehniko in metodiko predvajanja otroških filmov in gledališke predstave, trdno poznajo higienske standarde svojega ravnanja (trajanje, sedenje otrok), upoštevajo varnostna pravila.

Prikaži gledališke predstave in filmi se lahko izvajajo v dvorani, v skupinskih sobah, poleti na mestu, včasih združujejo istostarostne skupine. Glede na slednjo je nastavljen tudi čas prikaza. V različnih skupinah je bolje, da ga izvedete v enem ali dveh dneh, da prihranite čas pri postavitvi zaslona, ​​zaslona in pripravi rekvizitov.

Otroci se z dramatizacijami seznanijo tudi s poslušanjem posnetkov. Zaznavanje dramatizacije na uho je težje. Zahteva pripravljalna dela(uvod, opomin itd.).

Trenutno so predšolski otroci zelo dobro seznanjeni literarna umetnost zahvaljujoč televiziji.

Scenarij

nekonvencionalen dogodek s starši

literarna dnevna soba

"Mama, oče, jaz sem bralna družina"

Razvil:

Namestnik Vodja notranje zadeve

MBDOU d/s št. 20,

Vaščenko A.F.,

Vzgojiteljica

Bulbas N.P.

Tarča : Ugotovite, koliko ali malo bralnih družin je v naši skupini. Ali starši otrokom doma namenijo dovolj časa za branje leposlovja? Vzpostavljanje čustvenega stika med učitelji, starši in otroki, izboljšanje odnosov otrok-starši, spodbujanje starejših učencev. predšolska starost kognitivna dejavnost, vzbujanje ljubezni, zanimanja za knjige in potrebe po branju.

Naloge :

Pomagajte povečati zanimanje otrok za knjige;

Razviti pri predšolskih otrocih sposobnost določanja vsebine literarna dela na podlagi ilustracij, odlomkov iz knjig;

Razviti otrokovo sposobnost svobodnega izražanja svojih misli;

Predšolskim otrokom vzbuditi spoštovanje do dela pisateljev in pesnikov.

Oprema: knjige, kocke, ki prikazujejo pravljične junake; Ilustracije za znane pravljice in dela za prikaz na multimedijski tabli (IKT); žetoni in nagrade (knjige) za kviz; snemanje glasbenega ogrevanja "Kolobok" in "Ogrevanje med sedenjem."

Potek dogodka:

Dvorano krasijo ilustracije znanih pravljic ter razstava ročnih del in risb skupnega ustvarjanja staršev in otrok »Moje najljubše pravljice«.

Vzgojiteljica:

Dragi starši! Danes imamo nenavaden sestanek. Danes smo se zbrali, da bi razpravljali o tem vprašanju: koliko in pogosto berete knjige in pravljice svojim otrokom?

Sprašujete: "Zakaj otroci potrebujejo pravljice?" Dolga stoletja so otroci poslušali ruske ljudske pravljice. Pripovedovale so jim babice, mame in varuške. Zdaj so starši in babice že pozabili pripovedovati pravljice, a še niso pozabili brati? Otrok, ki je od otroštva poslušal pravljice, odraste v zdravo srce. Ne morem brati vsak dan nova pravljica, kajti prej so naši predniki pravljico pripovedovali tolikokrat, da se je otrok imel čas naučiti na pamet. Le tako se lahko otrok nauči moralnih kategorij, ki so bile postavljene v pravljici. Zato otrokom berite na glas, da bodo v prihodnje ravnali tako kot oni dobri junaki iz dobrih ruskih pravljic.

Knjiga je verna

Knjiga je prva

Knjiga je otrokov najboljši prijatelj.

Brez knjige ne moremo živeti,

Brez knjige ne moremo! –

Vsi fantje govorijo.

Mama mi bere knjigo

O zajčku in lisički ...

Poslušal bi o vojni igri,

Samo mama je dekle.

Verjetno ji bo dolgčas

Tako zelo, da celo zazija.

V redu, jutri o vojni

Oče bere ponoči.

In danes o zajčku

In še o medvedku.

Tudi o miški, tudi o stožcu -

Vseeno, ko bi le bila knjiga!

Z mamo sem bral knjigo,

In potem sem postal malo utrujen.

Zbudil sem se, mama spi,

Knjiga leži v bližini.

Knjiga se imenuje

"Trnuljčica"

Zdaj pa preizkusimo znanje naših otrok in staršev o pravljični liki. Predlagam, da se razdelite v dve ekipi in izvedete majhno tekmovanje "Ugani pravljico." Zastavljal vam bom uganke eno za drugo, vi pa boste odgovarjali. Če ekipa ne pozna odgovora, lahko odgovori druga ekipa. Za vsak pravilen odgovor prejmete čip. Na koncu našega srečanja bomo prešteli žetone in tisti, ki jih ima več, zmaga.

Torej prvo vprašanje ekipi.....

1. Babica je dekle zelo ljubila,

Dal sem ji rdečo kapico.

Deklica je pozabila ime.

No, povej mi njeno ime. (Rdeča kapica)

Naslednje vprašanje za ekipo.....

2. Mešano s kislo smetano,

Pri oknu je hladno,

okrogla stran,

Rdeča stran

Zvit ... (Kolobok)

3. Ona je najpomembnejša skrivnost od vseh,

Čeprav je živela v kleti:

Potegnite repo z vrta

Pomagal mojim starim staršem. (Miška iz "Repa")

4. Čakali smo mamo z mlekom,

In spustijo volka v hišo.

Kdo so bili ti majhni otroci? (Sedem otrok)

5. V bližini gozda na robu

Trije živijo v koči.

Obstajajo trije stoli in tri skodelice,

Tri postelje, tri blazine.

Ugibajte brez namiga

Kdo so junaki te pravljice? (Trije medvedi)

6. Nos je okrogel, z gobcem,

Primerno jim je brskati po tleh,

Rep je majhen, kvačkan,

Namesto čevljev - kopita

Trije - in v kakšnem obsegu?

Prijazni bratje so si podobni.

Ugibajte brez namiga

Kdo so junaki te pravljice? (Trije pujski)

Bravo fantje in starši! Vsi ste rešili tekmovalne uganke.

In zdaj nas čaka še eno tekmovanje. Uganiti morate junaka pravljice, ki je lastnik besed, in poimenovati samo pravljico. Pozorno poslušajte. Čigava ekipa prva dvigne roko, ta odgovori. Kriki s sedeža se ne upoštevajo kot pravilen odgovor, le dvignjena roka.

1. Takoj ko skočim ven, takoj ko skočim ven - Kosi bodo šli skozi zadnje ulice. (Lisica iz pravljice "Lisica in zajec")

2. Ne sedi na štoru, ne jej pite. (Maša iz pravljice "Maša in medved")

3. Peč, mati, skrij nas! (Sestra iz pravljice "Gosi in labodi")

4. Kdo je našel klasček? Kdo je nosil žito v mlin? Kdo je zamesil testo?

Ste nosili drva? Ste zakurili peč? Kdo je spekel pite? (Petelin iz pravljice "Spikelet")

5. Nimam brkov, ampak brke, ne tace, ampak tace,

Ne zob, ampak zob - nikogar se ne bojim! (Zajček iz pravljice "Zajček se ponaša")

6. Zapustil sem babico, zapustil sem dedka ... (Kolobok iz pravljice "Kolobok")

Pametna dekleta! Vsi ste pravilno odgovorili in uganili junake pravljice. Pokaži mi, kdo je zaslužil največ žetonov?

Naši otroci so ostali malo pozno. Pokažimo vsem, kako znamo plesati. Naša zadnja uganka je bila Kolobok in predlagam, da naredimo ogrevanje "Kolobok". Dragi starši, pridružite se nam!

Hvala našim mladim talentom!

In zdaj vam želim pokazati nekaj ilustracij znanih pravljic. Mislim, da tako otroci kot starši pravljico na teh slikah zlahka uganejo in prepoznajo. (pokažite diapozitive z ilustracijami za pravljice na multimedijski tabli):

1. "Sestra Alyonushka in brat Ivanushka"

2. "Labodja princesa"

1. "Žabja princesa"

2. "Speča princesa"

1. "Ivan Tsarevich na sivem volku"

2. "Snow Maiden"

1. "Trije junaki"

(za vsak pravilen odgovor dobimo žeton)

Vodenje: - In tukaj je še ena majhna naloga. Imenuje se Čarobni predmeti. Odgovoriti mi morate enega za drugim, katera čarobna sredstva - predmete so imeli pravljični junaki? (multimedijski prikaz pravljičnih junakov in njihovih čarovniških sredstev)

1. -Pri Ostržku (zlati ključ).

2. -Pepelka ima steklen copat.

3.-Pri Rdeči kapici (košarica s pitami).

1. -U Snežna kraljica(čarobno ogledalo).

2. - Trnuljčica je bila uspavana (vreteno).

3.-Koshchei nesmrtni ima skrito smrt (v jajcu na koncu igre)

Vzgojiteljica: Nekaj ​​časa sva še sedela. Naredimo ogrevanje "Zabavno štetje".

Vzgojiteljica: In naša zadnja tekmovalna naloga se imenuje "Okrogli ples pravljic".

Ekipe odgovarjajo tudi izmenično.

· Katere besede je rekel carjevič Ivan, da je vstopil v kočo Babe Jage? (»Koča, koča, obrni se s sprednjo stranjo k meni in s hrbtom proti gozdu!«)

· Nos – poseben značilnost ta junak. (Pinokio)

· Najbolj okrogel pravljični junak. (Kolobok)

· Zelo kompetenten prijatelj medvedka Puja. (sova)

· Ni reke, ni ribnika -

Kje lahko dobim vodo?

Zelo okusna voda

V kopitno luknjo!

Kakšna pravljica je to? (Sestra Alyonushka in brat Ivanushka)

Lepa deklica je žalostna:

Ne mara pomladi

Težko ji je na soncu!

Solze toči, ubožica! (Snežna deklica)

(ekipe za pravilen odgovor dobijo čip).

Bravo tako otroci kot starši!

Dragi starši! Jasno je, da ste v otroštvu še brali in niste gledali televizije ali sedeli za računalnikom. Naša naloga je torej, da se trudimo, da bi naši otroci brali, radi poslušali in pripovedovali pravljice. Resnično upamo, da boste po naših počitnicah vseeno pogosteje vzeli v roke knjigo in svojim otrokom ne boste vrteli risank!

Naj zaključim najin večer tukaj. In da od nas ne boste odšli praznih rok, vas vse čakajo darila. Naj te knjige postanejo začetek vaše nadaljnje, rastoče bralne družine!

Vse vabim k samovarju na dišeči čaj z bageli!