Урок з літератури на тему: "Обломов та Штольц. Порівняльна характеристика"

Література – ​​10 клас.

Тема уроку: «Обломів та Штольц. Порівняльна характеристика"

(за романом І.А.Гончарова «Обломів»)

Цілі уроку: виявити особливості авторської позиції через зіставлення героїв (Обломова та Штольца); розвивати навички характеристики літературних персонажів, дослідницькі навички, логічне мислення; виховувати вдумливого читача, збагачувати мову учнів.

Обладнання уроку: портрет І.А.Гончарова, текст роману І.А.Гончарова «Обломов» (презентація); зошити для робіт з літератури, ілюстрації.

Учні повинні знати:

Зміст роману І.А.Гончарова «Обломів»;

Основну думку твору;

Основні образи.

Учні повинні вміти:

Правильно відповідати на поставлені вчителем питання;

Узагальнювати та систематизувати навчальний матеріал;

Удосконалювати навички роботи з текстом;

Робити висновки та пов'язувати їх у монологічне висловлювання.

Хід уроку.

IОргмомент.

IIРеалізація д.з. (І.А.Гончаров «Обломов», Образ Штольца у романі: сім'я, виховання, освіта, портретні особливості, спосіб життя, ціннісні орієнтири (ч.2,

глави 1 – 4. Зіставити характер Штольца з характером Обломова)

IIIПовідомлення теми та мети уроку.

IVПідготовка до сприйняття твору. Робота з плану уроку.

1.Вступне слово.

Доброго дня, хлопці! Вивчення роману І.А.Гончарова змушує нас говорити про сенс життя, призначення людини… Зверніть увагу до тему уроку (запис теми у зошитах).

План роботи:

1.Образ Штольца у романі: сім'я, виховання, освіту, портретні особливості, спосіб життя, ціннісні орієнтири (ч.2, глави 1 – 4)

2. Вибудувати та записати ланцюжок ключових слів, що розкривають характер Штольца, Обломова (перевірка домашнього завдання)

3.Сіставити характер Штольца з характером Обломова:

Вам необхідно порівняти цих героїв, з'ясувати, чим вони схожі та чим відрізняються один від одного.

Ми сьогодні з Вами розглянемо одне із проблемних питань твору:

- Ілля Обломов та Андрій Штольц… хто ж вони – двійники чи антиподи?

Давайте визначимо лексичне значення слів антипод та двійник

2.Словарна робота.

Антипод - (грец. antipodes - звернені ногами до ніг). 1. лише мн. Мешканці двох протилежних пунктів землі, двох протилежних кінців одного з діаметрів земної кулі(Геогр.). 2. комусь чому або когось. Людина протилежних властивостей, уподобань чи переконань (книжн.). Він - досконалий його антипод чи він досконалий антипод йому.

Двійник - людина, що має повну схожість з іншим (і про чоловіка та про жінку).

Яке ваше сприйняття про Обломова та Штольце?

Наше знайомство з Обломовим вже відбулося на попередніх уроках. Ми з'ясували, що наш герой повільний, лінивий, не зосереджений. Давайте дамо йому більш детальну характеристику. (Відповіді учнів)

(Про Штольце ми дізнаємося ще в першій частині роману, до його перед читачами, тобто заочно:

У зв'язку з гостями Обломова, які Іллі Іллічу «не до серця», на відміну від одного дитинства – Андрія Івановича Штольца, якого «любив щиро»;

У зв'язку з мріями головного героя, де Штольц, який знав і цінував найкращі якості Іллі Ілліча, був невід'ємною частиною картин щасливого життяу маєтку, повному коханні, поезії, дружніх почуттів та спокою;

Штольц з'являється і в «Сні Обломова», вписується в ідилічну, солодку та водночас таємничу атмосферу дитинства, що сформувала героя.

Вчитель: Несподівано поява героя у фіналі першої частини та глави 1 – 2 другої частини розповідають про Штольце.

3.Кадри з фільму «Кілька днів із життя І.І.Обломова»

(Зустріч Обломова та Штольца).

Ми бачимо, що ці дві люди, вони справжні друзі. Але ці герої різні, несхожі. Скористаємося разом із автором відомим у літературі способом характеристики героя – порівняльною характеристикою. Перед Вами робочий лист, в якому розміщені критерії виховання, мета життя, зміст діяльності, ставлення до жінки, їх сімейне життята життєва позиція. У графі висновок ми самі робитимемо записи, коли ми розглянемо всі ці критерії, порівнюючи головних героїв.

4. Розглянемо всі особливості героїв.

(Відповіді учнів: Обломов та Штольц).

Порівняльна характеристика

Обломів

Штольц

Зовнішність

Походження

Виховання

Освіта

Закладена програма

Погляди на життя

Мета життя

Дружба

Сприйняття життя

Випробування любов'ю

а) Зовнішність: ( коли вони постали перед читачем)

- На що звертає нашу увагу І. А. Гончаров при описі зовнішності героїв?

...літ тридцяти двох-трьох від роду, середнього зросту, приємної зовнішності, з темно-сірими очима, але з відсутністю всякої певної ідеї, ... в усьому обличчі тепліло рівне світло безтурботності ,одноліток Обломову, худнувши, щік у нього майже зовсім ні, колір обличчя рівний, смаглявий і ніякого рум'янцю; очі хоч трохи зелені, але виразні»

б) Походження:

виходець з міщанського стану (його батько залишив Німеччину, мандрував Швейцарією і осел у Росії, став керівником маєтку). Ш. блискуче закінчує університет, успішно служить, виходить у відставку, щоб займатися власною справою; наживає будинок та гроші. Він член торгової компанії, яка відправляє товари за кордон; як агент компанії, Ш. їздить до Бельгії, Англії, по всій Росії. Образ Ш. будується на основі ідеї рівноваги, гармонійної відповідності фізичного та духовного, розуму та почуття, страждання та насолоди. Ідеал Ш. - міра і гармонія в праці, житті, відпочинку, коханні.або з небагатої сім'ї: батько (обрусілий німець) був керуючим багатого маєтку, мати-збідніла російська дворянка. Наполовину російська, не дворянин.

в) Виховання.

- Яке виховання отримали І.Обломов та А. Штольц? Розкажіть про це.

Батькам хотілося піднести Іллюші всі блага «як-небудь подешевше, з різними хитрощами». тавро рабства. у сім'ї був культ їжі, а після їжі – міцний сон.

Обломова навіть не випускали надвір. "А слуги на що?" Незабаром Ілля сам зрозумів, що наказувати спокійніше та зручніше. Спритна, рухлива дитина постійно зупиняється батьками та нянькою з остраху, що хлопчик «впаде, розб'ється» або застудиться, його плекали, як оранжерейну квітку. «Прояви сили, що шукають, зверталися всередину і никли, в'янучи». (Обломів)

Батько дав йому виховання, яке отримав від свого батька: навчив усім практичним наукам, рано змусив працювати і відіслав від себе сина, який закінчив університет. батько навчив його, що головне в житті - це гроші, строгість і акуратність ... (Штольц)

Назвіть епізоди, сцени, що наочно ілюструють, як проходило дитинство Штольца, як йшов процес його виховання.

Читання епізоду (прощання Штольца з батьком) за ролями.

Яке враження справляє на вас ця сцена?

Як ви можете прокоментувати це?

Чому навчив його батько? Що відчував А.Штольц?

Гончаров створює Штольца, мимоволі відштовхуючись від Обломова, як антипод головного героя; у Штольца все інакше.

Його виховання - трудове, практичне, його виховувала життя (порівн.: “Якби пропав Обломова син...”).

Особливої ​​розмови вимагають відношення матері; Мати та батько; Обломівка, княжий замок, внаслідок чого "не вийшло бурша", що замінило "вузьку німецьку колію" на "широку дорогу".

Штольц - Stolz ("гордий"). Чи виправдовує він своє прізвище?

Робочий лист (внизу графи: "Вихування", вказати антипод).

г). Освіта:

навчалися в невеликому пансіоні, що знаходився за п'ять верст від Обломівки, в селі Верхльове. Обидва закінчили у Москві університет.

З восьми років він сидів із батьком за географічною картою, розбирав за складами Гердера, Віланда, біблійні вірші і підбивав підсумки безграмотним рахункам селян, міщан і фабричних, і з матір'ю читав священну історію, вчив байки Крилова і розбирав по складах Телемака»

На підставі виховання та освіти було закладено певну програму.

Яка вона у Обломова та Штольца?

д) Закладена програма.

Обломів

Мрія. Смерть і сон – пасивний початок знаходив втіху у своїх улюблених «примирливих і заспокійливих» словах «може бути» і «як-небудь» і захищав себе ними від нещасть. Він готовий був перекласти справу на кого завгодно, не дбаючи про його результат і порядність обраної людини (так він довірився шахраям, які обібрали його маєток).

«Леження в Іллі Іліча не було ні необхідністю, як у хворого або як у людини, яка хоче спати, ні випадковістю, як у того, хто втомився, ні насолодою, як у ледарів: це було його нормальним станом».

Чого найбільше боявся Штольц?

Обґрунтовуючи свої відповіді текстом, учні свідчать, що мрії, уяву (“оптичний обман”, як говорив Штольц) були його ворогами. Він керував своїм життям і мав “справжній погляд життя” (порівн. з Обломовим).

Штольц

Штольц боявся мріяти, його щастя було в постійності, енергія та бурхлива діяльність-активний початок

«Він безперервно у русі: знадобиться суспільству послати до Бельгії чи Англії агента – посилають його; потрібно написати якийсь проект чи пристосувати нову ідею до справи – вибирають її. Тим часом він їздить і у світ і читає: коли він встигає – бозна-вість».

- Що означає життя і яке призначення людини за Штольцем?

Учні: “Прожити чотири пори року, тобто чотири віки, без стрибків і донести посуд життя до останнього дня, не проливши жодної краплі даремно...” (порівн. з Обломовим, чий ідеал складається...у спокої та насолоді ; див. про мрії Обломова у 8-му розділі першої частини).

Вчитель: 3-4 глави другої частини. Роль цих розділів у романі. Розмова-суперечка, де зіткнулися погляди, позиції героїв.

Суть суперечки - ЯК ЖИТИ?!

- Як виникає суперечка?(Невдоволення Обломова порожнім життям суспільства.)

Це не життя!

- Коли настає перелом у суперечці?(Трудова стежка: незгода Штольца з ідеалом друга, адже це “обломовщина”; ідеал втраченого раю, який малює Обломов, і праця як “образ, зміст, стихія та мета життя”.)

(Фізкультхвилинка)

Вступне слово про сенс життя.

Кадри з фильму «Кілька днів із життя І.І.Обломова» ( другий монолог. Сповідь Обломова, с. 166. «Чи знаєш, Андрію…»)

У якій ситуації відбувається розмова?

Про що говорить І. Обломов?

Як кожен із героїв виявився у суперечці?

е) Погляди життя

Обломів

«Життя: хороше життя!», – каже Обломов, – «Чого там шукати? інтересів розуму, серця? Ти подивися, де центр, біля якого обертається все це: немає його, немає нічого глибокого, що зачіпає живе. Все це мерці, сплячі люди, гірші за мене, ці члени світла і суспільства! ... Хіба не сплять вони все життя сидячи? Чим я винніший за них, лежачи у себе вдома і не заражаючи голови трійками та валетами?»

Штольц.

е) Мета життя

Прожити життя щасливо; так, щоб вона "не чіпала". (Обломів)

«Праця – образ, зміст, стихія і мета життя, по крайнього заходу, моєї».(Штольц)

ж) Сприйняття життя

Обломов хоче робити, що душа і серце забажає, навіть якщо розум проти; ніколи не турбуватися. (Обломів)

Штольц хоче мати “простий, тобто прямий, справжній погляд життя - ось що було його постійним завданням…”, “Найвище він ставив наполегливість у досягненні цілей…”, “…вимірює прірву чи стіну, і якщо ні правильного коштиздолати, він відійде”.

- З ким із героїв та на якому етапі суперечки ви готові погодитися?

- Чи є одна відповідь на це запитання?

(У процесі спору хлопці приходять до висновку, що обидва принципи мають право на існування.)

Вчитель: У розмовах (суперечках) часто останнє словоавтор дає Штольцу, але створюється відчуття, що він не може заперечити Обломова. Чому? Не може навіть тоді, коли останнє слово за ним. Внутрішньо ми відчуваємо, розуміємо, що Штольц не може зламати опору Обломова (згадаймо епізод нічного обіду, коли Штольц здається та сідає з Обломовим та Захаром є кадри з фільму.).

Чия філософія позитивна та конструктивна?

Порівняти характер Штольца з характером Обломова:

Обломів

Штольц

Спокій (апатія)

«…він безперервно у русі…»

Сон (бездіяльність)

«Рівновага практичних сторін з тонкими потребами духу»

Мрія – «шкаралупа, самообман»

«він боявся всякої мрії, ... хотів бачити ідеал буття і прагнення людини в строгому розумінні та відправленні життя»

Страх перед обставинами

«причину будь-якого страждання приписувавсобі»

Безцільність існування

«Найвище ставив наполегливість у досягненні цілей» (Штольц)

Праця – покарання

«Праця – образ, стихія, зміст, мета життя» (Штольц)

Зробити висновок про те , на яких рівнях, у яких деталях розкривається

- Чи не надто позитивний у своїх поглядах Штольц?

А може, Обломов правий: люди, які шукають сенс у світському житті – мерці, таке життя – марна суєта. Чим він, що лежить на дивані, гірший?!

Поетичне сприйняття життя Обломова – це витонченість душі героя, тонка поетична натура чи спосіб сховатися від реальності?

Сила та слабкість характерів Обломова та Штольца: герой та обставини, хибний та позитивний сенсіснування?

Підсумок:

- Чию позицію ви вважаєте прийнятною для себе?

(Аргументуй. Які ціннісні установки (кого з героїв) ви візьмете у свій життєвий багаж?)

- Якими виявилися наші герої у коханні? Витримали випробування коханням чи ні?

Відповіді учнів:

Обломов та Штольц

Обломів відмовився від кохання. Він вибрав спокій. «Життя є поезією. Вільно людям спотворювати її». Злякався, йому потрібне кохання не рівноправне, а материнське (таке, яке йому подарувала Агафія Пшеніцина).

Штольц любив не серцем, а розумом “виробив собі переконання, що кохання, з силою Архімедова важеля, рухає світом; що в ній лежить стільки загальної, незаперечної істини та блага, скільки брехні та неподобства у її нерозумінні та зловживанні”. Йому необхідна рівна за поглядами та силою жінка (Ольга Іллінська). Радий, що зустрів її за кордоном, радий, що вона слухає його і навіть не помічає, що іноді не розуміє Ольгину смуток.

- Якими ми спостерігаємо наших героїв у дружбі та у відношенні з оточуючими?

(Відповіді учнів: Обломов та Штольц)

з) Дружба

- Дамо на підставі всього сказаного характеристику Обломову та Штольцу.

Характеристика героїв:

Обломов та Штольц

1.Обломів. Добрий, лінивий найбільше непокоїть свій спокій. Для нього щастя це повний спокій і хороша їжа. Він проводить життя на дивані, не знімаючи зручного халата, нічого не робить, нічим не цікавиться, любить йти в себе і жити в створеному ним світі снів та мрій, вражаюча дитяча чистота його душі та самоспоглядальність, гідна філософа втілення м'якості та лагідності.

2. Штольц . Сильний і розумний, він перебуває у постійній діяльності і не гребує найчорнішою роботою, завдяки своїй наполегливій праці, силі волі, терпіння та заповзятливості став багатим і відомою людиною. Сформувався справжній "залізний" характер, але чимось він нагадує машину, робота, настільки чітко запрограмована, вивірена і прорахована все його життя перед нами сухуватий раціоналіст.

Відповідь на проблемне питання: Обломов та Штольц – двійники чи антиподи? (Слови учня).

V Підбиття підсумків.

Так, Гончаров хотів протиставити бездіяльному Обломову практичного та ділового Штольца, який, на його думку, мав зламати «обломовщину» та відродити героя. Але у романі інший фінал. Саме наприкінці твору проявляється ставлення автора до героя.

- Згадаймо, до чого приходять герої роману?

Обломов вмирає, залишивши сина.

Пшеніцина готова зробити все заради Обломова і навіть сина віддає на виховання братові, вважаючи це за благо для сина.

Ользі дуже погано (бракує Обломова), немає кохання, а без неї життя позбавлене сенсу.

Андрій Штольц теж спустошений, йому погано без друга, Обломов був йому «золотим серцем».

Отже, всі герої в результаті дійшли тієї ж самої «обломівщини»!

Вчитель: Хлопці! Готуйте вже зараз себе до подальшого дорослого самостійного життя. Візьміть у свій життєвий багаж від Штольца енергійність, розум, цілеспрямованість, твердість характеру, розсудливість, волю, але не забудьте і про душу, взявши від Іллі Обломова доброту, чесність, ніжність, романтичність. І пам'ятайте слова Н.В.Гоголя «Забирайте ж із собою в дорогу, виходячи з м'яких юнацьких роківу сувору, запеклу мужність, забирайте всі людські рухи, не залишайте їх на дорозі, не піднімете потім!»

VI . Домашнє завдання :

Роман І.А.Гончарова «Обломов»:

Індивідуальні завдання:

1.. Розповідь про О.Іллінську (гл.5)

2. Розвиток відносин Обломова та Ольги (гл.6-12)

3.Образ Пшеніциної (ч.3), нова квартира на Виборзькій стороні у Пшеніциной.

Оцінки

Обломов та Штольц).

Порівняльна характеристика

Обломів

Штольц

Зовнішність

« …років тридцяти двох-трьох від народження, середнього зросту, приємної зовнішності, з темно-сірими очима, але з відсутністю всякої певної ідеї, … в усьому обличчі тепліло рівне світло безтурботності»

ровесник Обломову, «худшав, щік у нього майже зовсім немає, ... колір обличчя рівний, смаглявий і ніякого рум'янцю; очі хоч трохи зелені, але виразні»

Походження

з багатого дворянського роду із патріархальними традиціями. його батьки, як діди, нічого не робили: за них працювали кріпаки. Істинно російська людина, дворянин.

з небагатої сім'ї: батько (обрусілий німець) був керуючим багатого маєтку, мати – збідніла російська дворянка

Виховання

батьки привчали його до ледарства і спокою (не давали підняти втрачену річ, одягатися, налити самому собі води) праця в уламку була покаранням, вважалося, що на ній стоїть тавро рабства. у сім'ї був культ їжі, а після їжі – міцний сон.

батько дав йому виховання, яке отримав від свого батька: навчив усім практичним наукам, рано змусив працювати і відіслав від себе сина, який закінчив університет. батько навчив його, що головне в житті - це гроші, строгість та акуратність.

Освіта

навчалися в невеликому пансіоні, що знаходився за п'ять верст від Обломівки, в селі Верхльове. Обидва закінчили у Москві університет

Закладена програма

животіння і сон – пасивний початок

З восьми років він сидів з батьком за географічною картою, розбирав за складами Гердера, Віланда, біблійні вірші і підбивав підсумки безграмотних рахунків селян, міщан і фабричних, а з матір'ю читав священну історію, вчив байки Крилова і розбирав за складами Телемак.

енергія та бурхлива діяльність - активний початок.

Погляди на життя

«Життя: хороше життя!», – каже Обломов, – «Чого там шукати? інтересів розуму, серця? Ти подивися, де центр, біля якого обертається все це: немає його, немає нічого глибокого, що зачіпає живе. Все це мерці, сплячі люди, гірші за мене, ці члени світла і суспільства! ... Хіба не сплять вони все життя сидячи? Чим я винніший за них, лежачи у себе вдома і не заражаючи голови трійками та валетами?»

Штольц пізнає життя, питає в неї: Що робити? Куди йти далі? » І йде! Без Обломова…

Мета життя

Прожити життя щасливо; так, щоб вона "не чіпала".

«Праця – образ, зміст, стихія та мета життя, принаймні, мого».

Дружба

Є знайомі, але немає жодного справжнього друга, крім Штольця.

Друзів у Штольця завжди і скрізь було багато – люди тяглися до нього. Але він відчував близькість лише до людей-особистостей, щирих та порядних.

Сприйняття життя

Що вагається - від "приємного дару для насолоди" до "пристає як забіяки: то вщипне тишком-нишком, то раптом нагряне прямо з чола і обсипле піском ... сечі немає!"

Обломов хоче робити, що душа і серце забажає, навіть якщо розум проти; ніколи не турбуватися.

Життя – щастя у праці; життя без роботи – не життя; «…“життя чіпає!” "І слава Богу!" – сказав Штольц».

Штольц хоче мати “простий, тобто прямий, справжній погляд життя - ось що було його постійним завданням…”,“Найвище він ставив наполегливість у досягненні цілей…”, “…виміряє прірву чи стіну, і якщо немає правильного засобу здолати, він відійде”.

Випробування любов'ю

йому потрібне кохання не рівноправне, а материнське (таке, яке йому подарувала Агафія Пшеніцина)

йому необхідна рівна за поглядами та силою жінка (Ольга Іллінська)

Порівняльна характеристика

Обломів

Штольц

Зовнішність

Походження

Виховання

Освіта

Закладена програма

Погляди на життя

Мета життя

Дружба

Сприйняття життя

Випробування любов'ю

Все своє життя Гончаров мріяв про набуття людьми гармонії почуття та розуму. Він міркував про силу і бідність «людини розуму», про чарівність і слабкість «людини серця». В «Обломові» ця думка стала однією з провідних. У цьому романі протиставлено два типи чоловічих характерів: пасивний і слабкий Обломов, з його золотим серцем і чистою душею, і енергійний Штольц, який долає будь-які обставини силою свого розуму та волі. Однак людський ідеал Гончарова не персоніфікований ні в тому, ні в іншому. Штольц не здається письменнику особистістю більш повноцінною, ніж Обломов, якого він теж дивиться «тверезими очима». Неупереджено оголюючи «крайності» натури того й іншого, Гончаров виступав за повноту та цілісність духовного світулюдини при всьому різноманітті його проявів.

Кожен із головних героїв роману мав своє розуміння сенсу життя, свої життєві ідеали, які вони мріяли здійснити.

На початку розповіді Іллі Іллічу Обломову трохи більше тридцяти років, він стовповий дворянин, володар трьохсот п'ятдесяти душ кріпаків, що дісталися йому у спадок. Після закінчення Московського університету три роки в одному зі столичних департаментів, він вийшов у відставку в чині колезького секретаря. З того часу все жив у Петербурзі. Роман починається з опису одного з його днів, його звичок та характеру. Життя Обломова на той час перетворилося на ледаче «переповзання день у день». Усунувшись від активної діяльності, він лежав на дивані і роздратовано сперечався із Захаром, своїм кріпаком, що доглядав його. Розкриваючи соціальне коріння обломівщини, Гончаров показує, що «все почалося з невміння одягати панчохи, а скінчилося невмінням жити».

Вихований у патріархальній дворянській родині, Ілля Ілліч сприймав життя в Обломівці, своєму родовому маєтку, з його спокоєм та бездіяльністю як ідеал людського існування.
Три основні акти життя постійно розігрувалися на очах маленького Іллюші в дитинстві: батьківщини, весілля, похорон. Потім слідували їхні підрозділи: хрестини, іменини, сімейні свята. У цьому зосереджується весь життєвий пафос. У цьому полягало «широке роздолля панського життя» з його ледарством, що назавжди стало ідеалом життя для Обломова.

Усі обломівці ставилися до праці як до покарання і не любили його, вважаючи чимось принизливим. Тому життя в очах Іллі Ілліча поділялося на дві половини. Одна складалася з праці та нудьги, і це були йому синоніми. Інша ж – із спокою та мирних веселощів. В Обломівці Іллі Іллічу було щеплено почуття переваги над іншими людьми. «Інший» сам собі чистить чоботи, сам одягається, сам втікає, за чим треба. Цьому «іншому» доводиться невтомно працювати. Іллюша ж «вихований ніжно, ні холоду, ні голоду він не терпів, потреби не знав, хліба собі не заробляв, чорною справою не займався». І навчання він вважав покаранням, надісланим небом за гріхи, і уникав шкільних занять за будь-якої можливості. Закінчивши університет, він більше не займався своєю освітою, не цікавився наукою, мистецтвом, політикою.

Коли Обломов був молодий, він чекав багато і від долі, і від себе. Готувався послужити вітчизні, зіграти визначну роль у суспільному житті, мріяв про сімейному щастя. Але дні йшли за днями, а він усе збирався почати життя, все малював своє майбутнє. Однак «колір життя розпустився і не дав плодів».

Майбутня служба представлялася йому у вигляді суворої діяльності, а вигляді якогось «сімейного заняття». Йому здавалося, що чиновники, які служать разом, складають дружну та тісну сім'ю, всі члени якої невпинно дбають про взаємне задоволення. Однак його юнацькі уявлення виявилися ошуканими. Не витримавши труднощів, він подав у відставку, прослуживши лише три роки і не зробив нічого значного.

Траплялося на дивані, він розгориться бажанням вказати людству на його пороки. Він швидко змінить дві-три пози, з блискучими очима привстане на ліжку і натхненно дивиться навкруги. Здається, що його висока зусилля ось-ось звернеться у подвиг і дасть добрі наслідки людству. Іноді він уявляє себе непереможним полководцем: вигадає війну, влаштує нові хрестові походи, здійснює подвиги добра і великодушності. Або, уявляючи себе мислителем, художником, він у своїй уяві пожинає лаври, всі йому поклоняються, натовп ганяється за ним. Однак насправді він не був спроможний розібратися в управлінні власним маєтком і легко ставав здобиччю таких шахраїв, як Тарантьєв та «братик» його квартирної господині.

Згодом у нього з'явилися докори совісті, що не давали йому спокою. Йому було боляче за свою нерозвиненість, за тяжкість, що заважала йому жити. Його гризла заздрість, що інші живуть так повно і широко, а йому щось заважає сміливо йти життям. Він болісно відчував, що добрий і світлий початок закопаний у ньому, як у могилі. Він намагався знайти винного у нестямі і не знаходив. Однак апатія і байдужість швидко змінювали неспокій у його душі, і він знову мирно спав на дивані.

Навіть любов до Ольги не відродила його практичного життя. Зіткнувшись із необхідністю діяти, долаючи труднощі, що встали на шляху, він злякався і відступив. Оселившись на Виборзькій стороні, він цілком надав себе турботам Агафії Пшеніцин, остаточно усунувшись від активного життя.

Крім цього вихованого панством невміння, Обломову заважає бути діяльним багато іншого. Він справді відчуває об'єктивно існуючу роз'єднаність «поетичного» та «практичного» у житті, і це є причиною його гіркого розчарування.

Якщо на початку роману Гончаров більше говорить про обломівську лінощі, то в кінці все наполегливіше звучить тема «золотого серця» Обломова, яке він проніс крізь життя. Нещастя Обломова пов'язане як із соціальним середовищем, впливу якої не міг протистояти. Воно укладено і в «згубному надлишку серця». М'якість, делікатність, вразливість героя роззброюють його волю і роблять його безсилим перед людьми та обставинами.

На противагу пасивному та бездіяльному Обломову Штольц був задуманий автором як постать зовсім незвичайна. Гончаров прагнув зробити його привабливим для читача своєю «роботою», раціональною вмілою практичністю. Ці якості досі були властиві героям російської літератури.

Син німецького бюргера та російської дворянки Андрій Штольц з дитинства завдяки батькові отримав трудове, практичне виховання. Воно разом із поетичним впливом його матері зробило його особливої ​​особистістю. На відміну від округлого Обломова, він був худорлявий, весь складався з м'язів та нервів. Від нього віяло якоюсь свіжістю та силою. "Як в організмі його не було нічого зайвого, так і в моральних відправленнях свого життя він шукав рівноваги практичних сторін з тонкими потребами духу". «За життям він йшов твердо, бадьоро, жив по бюджету, намагаючись витрачати щодня, як кожен рубль». Причину будь-якої невдачі він приписував самому собі, «а не вішав, як каптан, на чужий цвях». Він прагнув виробити простий і прямий погляд життя. Найбільше він боявся уяви, «цього двоособистого супутника», і всякої мрії, тому всьому загадковому та таємничому не було місця у його душі. Усе, що не піддається аналізу досвіду, відповідає практичної істині, він вважав обманом.

Хоча Обломову нема чим заперечити на закиди Штольца, якась душевна правота укладена у сповіді Іллі Ілліча про те, що йому не вдалося зрозуміти це життя.

Якщо на початку роману Гончаров більше говорить про обломівську лінощі, то в кінці все наполегливіше звучить тема «золотого серця» Обломова, яке він проніс крізь життя. Нещастя Обломова пов'язане як із соціальним середовищем, впливу якої він було протистояти. Воно укладено і в «згубному надлишку серця». М'якість, делікатність, вразливість героя роззброюють його волю і роблять його безсилим перед людьми та обставинами.


Сторінка: [ 1 ]

Характери головних героїв у романі Гончарова «Обломів» виключно вірно та талановито зображені автором. Якщо завдання художника – вихопити і вловити життєву суть, недоступну розумінню обивателя, великий російський письменник впорався із нею блискуче. Його головний герой, наприклад, уособлює ціле суспільне явище, назване на його честь «обломівщиною». Не менш варта уваги феноменальна дружба Обломова і Штольца, двох антиподів, які, здавалося б, повинні були непримиренно сперечатися один з одним або навіть зневажати один одного, як часто буває в спілкуванні зовсім різних людей. Проте Гончаров іде проти стереотипів, пов'язуючи антагоністів міцною дружбою. Протягом усього роману спостерігати за відносинами Обломова та Штольца не лише необхідно, а й цікаво читачеві. Зіткнення двох життєвих позицій, двох світоглядів – головний конфлікт у романі Гончарова «Обломів».

Відмінності Обломова та Штольца знайти неважко. По-перше, в очі впадає зовнішній вигляд: Ілля Ілліч – огрядний пан з м'якими рисами обличчя, пухкими руками, повільними жестами. Його улюблений одяг – просторий халат, який не обмежує рухів, як би захищає та гріє людину. Штольц – підтягнутий, стрункий. Постійна активність і діловий кмітливість характеризують його практичну натуру, тому жестикуляція у нього смілива, швидка реакція. Він завжди одягнений належним чином, щоб обертатися у світлі і справляти належне враження.

По-друге, вони мають різне виховання. Якщо маленького Іллюшу батьки, няньки та інші мешканці Обломівки пестили і плекали (він ріс зніженим хлопчиком), то Андрій виховувався в суворості, його батько навчив вести справу, надавши йому самому пробивати собі дорогу. Штольцу, зрештою, не вистачило батьківської ласки, яку він шукав у будинку свого друга. Обломов, навпаки, був надто обласканий, його батьки розпестили: він не придатний ні до служби, ні до праці поміщика (піклування про маєток та його прибутковість).

По-третє, різниться їхнє ставлення до життя. Ілля Ілліч не любить суєти, не витрачає зусиль на те, щоб догодити суспільству або хоча б вклинитися в нього. Багато хто засуджує його за лінощі, але чи це лінощі? Я вважаю, що ні: він – нонконформіст, який є чесним до себе і до оточуючих людей. Нонконформіст – це людина, яка відстоює своє право поводитися не так, як прийнято в сучасному суспільстві. Обломов мав сміливість і стійкість мовчки, спокійно дотримуватися своєї позиції та йти своєю дорогою, не розмінюючись на дрібниці. У його манері тримати себе вгадується насичене духовне життя, яке він не виставляє на соціальну вітрину. Штольц на цій вітрині живе, адже миготіння у доброму суспільстві завжди приносить вигоду ділку. Можна сказати, що Андрій не мав іншого виходу, адже він – не пан, його батько заробив капітал, але сіл у спадок йому ніхто не залишить. Йому з дитинства переконали, що він сам повинен заробляти собі на життя, тому Штольц пристосувався до обставин, розвиваючи спадкові якості: завзятість, працьовитість, соціальну активність. Але якщо він такий успішний за сучасними мірками, навіщо Штольцеві потрібний Обломов? Від батька він успадкував зацикленість на справах, обмеженість практичної людини, яку відчував, а тому підсвідомо тягнувся до духовно багатого Обломова.

Вони тяглися до протилежності, відчуваючи нестачу тих чи інших властивостей натури, але не змогли запозичити одна одну хороших якостей. Жоден із них так і не зміг зробити Ольгу Іллінську щасливою: і з одним, і з іншим вона відчувала незадоволеність. На жаль, це і є правда життя: люди рідко змінюються в ім'я кохання. Обломов намагався, але все одно зберіг вірність своїм принципам. Штольца теж вистачило лише на залицяння, а потім почалася рутина спільного побуту. Таким чином, у коханні виявилася подібність Обломова і Штольца: вони обоє не зуміли збудувати щастя.

У цих двох образах Гончаров відбив суперечливі тенденції у суспільстві на той час. Дворянство – опора держави, але окремі її представники що неспроможні брати активну участь у його долі хоча б тому, що це пішло й дрібно їм. Їх поступово витісняють люди, які пройшли сувору життєву школу, більш умілі та жадібні Штольці. Вони не мають тієї духовної складової, що потрібна для будь-якої корисної роботив Росії. Але й апатичні поміщики не врятують становища. Мабуть, автор вважав, що злиття цих крайнощів, якась золота середина – єдиний шлях до досягнення добробуту Росії. Якщо розглядати роман таким кутом, виходить, що дружба Обломова і Штольца – символ об'єднання різних громадських сил заради спільної мети.

Цікаво? Збережи у себе на стіні!

Вступ

Твір Гончарова «Обломів» – соціально-психологічний роман, побудований літературному методі антитези. Принцип протиставлення простежується як із зіставленні характерів головних героїв, і їх основних цінностей і життєвого шляху. Порівняння життя Обломова і Штольца у романі «Обломов» дозволяє краще зрозуміти ідейний задум твори, розібратися у причинах трагізму доль обох героїв.

Особливості способу життя героїв

Центральним персонажем роману є Обломов. Ілля Ілліч боїться життєвих труднощів, не бажає щось робити чи вирішувати. Будь-яке утруднення і необхідність діяти викликають у героя смуток і ще більше занурюють в апатичний стан. Саме тому Обломов після першої невдачі на службі більше не захотів пробувати свої сили на кар'єрній ниві і сховався від навколишнього світу на улюбленому дивані, намагаючись не тільки не виходити з дому, але навіть не вставати з ліжка без крайньої потреби. Спосіб життя Іллі Ілліча схожий на повільне вмирання – як духовне, і фізичне. Особа героя поступово деградує, а сам він повністю занурюється в ілюзії та мрії, яким не судилося здійснитися.

Штольца ж труднощі навпаки підганяють, будь-яка помилка для нього - тільки привід рухатися далі, досягаючи більшого. Андрій Іванович перебуває у постійному русі – відрядження, зустрічі зі знайомими та світські вечори є невід'ємною частиною його життя. Штольц дивиться на світ тверезо та раціонально, у його житті немає несподіванок, ілюзій та сильних потрясінь, адже він все прорахував наперед і розуміє чого чекати у кожній конкретній ситуації.

Спосіб життя героїв та їх дитинство

Розвиток та становлення образів Обломова та Штольця показано автором із самих ранніх роківгероїв. Їхнє дитинство, юнацькі та зрілі роки протікають по-різному, їм прищеплюють різні цінності та життєві орієнтири, що лише підкреслює несхожість персонажів.

Обломів ріс подібно до тепличної рослини, відгородженої від можливих впливів навколишнього світу. Батьки всіляко балували маленького Іллю, потурали його бажанням, готові були зробити все, щоби їхній син був щасливий і задоволений. Особливої ​​уваги вимагає сама атмосфера Обломівки – рідного маєтку героя. Повільні, ліниві та малоосвічені жителі села вважали працю чимось подібним до покарання. Тому намагалися всіляко його уникати, а якщо вже доводилася працювати, то працювали неохоче, без натхнення та бажання. Звичайно, це не могло не вплинути на Обломова, який змалку вбирав любов до бездіяльного життя, абсолютного неробства, коли за тебе завжди може все зробити Захар - такий же лінивий і повільний, як і його пан. Навіть коли Ілля Ілліч потрапляє у нове, міське середовище, він не бажає змінювати свій спосіб життя і починати інтенсивно працювати. Обломов просто закривається від навколишнього світу і створює у своїй уяві якийсь ідеалізований прототип Обломівки, в якому продовжує «жити».

Дитинство Штольца проходить інакше, що зумовлено, перш за все, корінням героя - строгий батько-німець намагався виховати з сина гідного буржуа, який міг би всього в житті домагатися самостійно, не боячись ніякої роботи. Витончена мати Андрія Івановича, навпаки, хотіла, щоб син досяг блискучої світської репутації в суспільстві, тому змалку прищеплювала йому любов до книг і мистецтв. Все це, а також регулярно проведені в маєтку Штольцев вечори та прийоми гостей вплинули на маленького Андрія, сформувавши екстравертну, освічену та цілеспрямовану особистість. Героя цікавило все нове, він умів впевнено рухатися вперед, тому після закінчення університету легко зайняв своє місце в суспільстві, ставши для багатьох незамінною людиною. На відміну від Обломова, який будь-яку активність сприймав як обтяжливу необхідність (навіть університетські заняття чи читання довгої книжки), для Штольца його була імпульсом подальшого особистісного, соціального і кар'єрного розвитку.

Подібності та відмінності способу життя героїв

Якщо відмінності в способах життя Іллі Обломова та Андрія Штольца помітні і очевидні майже відразу, співвідносні відповідно як пасивний, що веде до деградації спосіб життя і активний, націлений на всебічний розвиток, то їх схожість проглядається тільки після докладного аналізуперсонажів. Обидва герої є «зайвими» людьми для своєї епохи, вони живуть не в теперішньому часі, а тому перебувають у постійному пошуку себе і свого істинного щастя. Інтровертний, повільний Обломов щосили тримається за своє минуле, за «райську», ідеалізовану Обломівку – місце, де йому завжди буде добре і спокійно.

Штольц прагне виключно в майбутнє. Він сприймає своє минуле як цінний досвід та не намагається за нього чіплятися. Навіть їхня дружба з Обломовим сповнена нездійсненних планів на майбутнє – про те, як можна перетворити життя Іллі Ілліча, зробити його яскравішим і реальнішим. Штольц завжди на крок попереду, тому йому важко бути для Ольги ідеальним чоловіком (втім, «зайва» природа Обломова у романі також стає на заваді розвитку відносин з Ольгою).

Подібна відірваність від оточуючих і внутрішня самота, яку Обломов заповнює ілюзіями, а Штольц думками про роботу та самовдосконалення, і стають основою їхньої дружби. Персонажі неусвідомлено один в одному бачать ідеал власного існування, при цьому повністю заперечуючи спосіб життя свого друга, вважаючи його занадто активним і насиченим (Обломова засмучувало навіть те, що доводиться довго ходити в чоботях, а не в звичних йому м'яких тапках), то надмірно лінивим і бездіяльним (наприкінці роману Штольц каже, що саме «обломовщина» занапастила Іллю Ілліча).

Висновок

На прикладі способу життя Обломова і Штольца Гончаров показав, як можуть відрізнятися долі людей, вихідців з соціального шару, але отримали різне виховання. Зображуючи трагізм обох персонажів, автор показує, що людина не може жити, сховавшись від усього світу в ілюзії або надмірно віддаючи себе іншим, аж до душевного виснаження, щоб бути щасливою, важливо знайти гармонію між цими двома напрямками.

Тест з твору

Обломів Штольц
походження з багатого дворянського роду із патріархальними традиціями. його батьки, як діди, нічого не робили: за них працювали кріпаки з небагатої сім'ї: батько (обрусілий німець) був керуючим багатого маєтку, мати-збідніла російська дворянка
виховання батьки привчали його до ледарства і спокою (не давали підняти втрачену річ, одягатися, налити самому собі води) праця в уламку була покаранням, вважалося, що на ній стоїть тавро рабства. у сім'ї був культ їжі, а після їжі - міцний сон батько дав йому виховання, яке отримав від свого батька: навчив усім практичним наукам, рано змусив працювати і відіслав від себе сина, який закінчив університет. батько навчив його, що головне в житті - це гроші, строгість і акуратність
закладена програма животіння та сон-пасивний початок енергія та бурхлива діяльність-активний початок
характеристика добрий, лінивий найбільше непокоїть свій спокій. для нього щастя це повний спокій і хороша їжа. він проводить життя на дивані, не знімаючи зручного халата. нічого не робить, нічим не цікавить. сильний і розумний, він перебуває у постійній діяльності і не гребує найчорнішою роботою. завдяки своїй наполегливій праці, силі волі, терпіння та заповзятливості став багатою і відомою людиною. сформувався справжній "залізний" характер. але чимось він нагадує машину, робота, настільки чітко запрограмована, вивірена і прорахована все його життя перед нами сухуватий раціоналіст
випробування любов'ю йому потрібне кохання не рівноправне, а материнське (таке, яке йому подарувала Агафія Пшеніцина) йому необхідна рівна за поглядами та силою жінка (Ольга Іллінська)
    • Ольга Сергіївна Іллінська Агафія Матвіївна Пшеніцина Якості характеру Чарівна, чудова, багатообіцяюча, добродушна, серцева і неудавна, особлива, безневинна, самолюбна. Добродушна, відкрита, довірлива, мила і стримана, опікувана, запаслива, акуратна, самостійна, постійна, стоїть на своєму. Зовнішність Високий зріст, світле обличчя, ніжна тонка шия, сіро-блакитні очі, пухнасті брови, довга косамаленькі стислі губи. Сероока; славне обличчя; вгодована; […]
    • Незважаючи на значний обсяг твору, у романі є порівняно небагато персонажів. Це дозволяє Гончарову давати детальні характеристики кожного з них, складати докладні психологічні портрети. Не стали винятком і жіночі образиу романі. Крім психологізму, автор широко використовує прийом протиставлень та системи антиподів. Такими парами можна назвати «Обломів та Штольц» та «Ольга Іллінська та Агафія Матвіївна Пшеніцина». Два останні образи – повні протилежності один одному, їх […]
    • Андрій Штольц – найближчий друг Обломова, вони разом виросли та пронесли свою дружбу у житті. Залишається загадкою, як такі несхожі люди, які мають такі різні погляди на життя, могли зберегти глибоку прихильність. Спочатку образ Штольца замислювався як повний антипод Обломова. Автор хотів поєднати німецьку розважливість і широту російської душі, але цьому задуму не судилося втілитись у життя. З розвитком роману Гончаров все виразніше усвідомлював, що у умовах таке просто […]
    • Чудовий російський прозаїк другий половини XIXстоліття Іван Олександрович Гончаров у романі «Обломов» відбив складний час переходу від однієї епохи російського життя до іншої. Феодальні відносини, садибний тип господарства змінювалися буржуазний уклад. Руйнувалися століттями усталені погляди людей життя. Долю Іллі Ілліча Обломова можна назвати «звичайною історією», типовою для поміщиків, які безтурботно жили за рахунок праці кріпаків. Середовище та виховання зробили з них безвільних, апатичних людей, не […]
    • Образ Обломова у російській літературі замикає ряд «зайвих» людей. Бездіяльний споглядач, не здатний на активні дії, на перший погляд справді здається не здатним на велике та світле почуття, але чи так це насправді? У житті Іллі Ілліча Обломова немає місця глобальним та кардинальним змінам. Ольга Іллінська, неординарна та гарна жінкасильна і вольова натура, безсумнівно, привертає увагу чоловіків. Для Іллі Ілліча, людини нерішучої та боязкої, Ольга стає об'єктом […]
    • Роман І.А Гончарова весь пронизаний різними протилежностями. Прийом антитези, у якому побудований роман, допомагає краще зрозуміти характер героїв, авторський задум. Обломів і Штольц – дві зовсім не схожі другна друга особистості, але, як кажуть, протилежності сходяться. Їх пов'язує дитинство та школа, дізнатися про які можна у розділі “Сон Обломова”. З нього стає ясно, що маленького Іллю всі любили, пестили, не давали нічого робити самому, хоча спочатку він намагався зробити все сам, але тут вдавалися його […]
    • У романі «Обломів» з повною силою виявилася майстерність Гончарова-прозаїка. Горький, який назвав Гончарова «одним із велетнів російської літератури», відзначив його особливу, пластичну мову. Поетична моваГончарова, його талант образного відтворення життя, мистецтво створення типових характерів, композиційна завершеність та величезна художня сила представленої в романі картини обломівщини та образу Іллі Ілліча – все це сприяло тому, що роман «Обломов» зайняв гідне місце у ряді шедеврів […]
    • У романі І. А. Гончарова "Обломов" одним із основних прийомів для розкриття образів є прийом антитези. За допомогою протиставлення порівнюються образ російського пана Іллі Ілліча Обломова та образ практичного німця Андрія Штольца. Таким чином Гончаров показує, у чому схожість і у чому відмінність цих героїв роману. Ілля Ілліч Обломов - типовий представник російського панства ХІХ століття. Його соціальне положенняможна коротко охарактеризувати так: “Обломов, дворянин родом, колезький секретар чином, […]
    • Є такий тип книг, де читач захоплюється оповіданням не з перших сторінок, а поступово. Я думаю, що Обломов - саме така книга. Читаючи першу частину роману, я невимовно сумувала і навіть не припускала, що ця лінощі Обломова приведе його до якогось піднесеного почуття. Поступово нудьга почала йти, і роман захоплював мене, я читала вже з цікавістю. Мені завжди подобалися книги про кохання, але у Гончарова вона отримала невідому мені інтерпретацію. Мені здавалося, що нудьга, одноманітність, лінь, […]
    • Вступ. Деякі люди знаходять роман Гончарова "Обломів" нудним. Так, справді всю першу частину Обломів лежить на дивані, приймаючи гостей, але тут ми знайомимося з героєм. І взагалі в романі мало інтригуючих дій та подій, які так цікаві читачеві. Але Обломов – “народний наш тип”, і він яскравий представник російського народу. Тому роман зацікавив мене. У головному герої, я побачила частинку себе. Не варто думати, що Обломов є представником лише Гончарівського часу. І зараз живуть […]
    • Особистість Обломова далеко не проста, хоча інші персонажі і ставляться до нього з легкою неповагою. З якоїсь причини вони читають його майже ущербним порівняно з ними. Саме це й становило завдання Ольги Іллінської – розбудити Обломова, змусити його проявити себе як людину діяльну. Дівчина вважала, що кохання спонукає його на великі звершення. Але вона глибоко помилялася. Неможливо розбудити в людині те, чого не має. Через це непорозуміння розбилися серця людей, герої страждали і важко [...]
    • До середини ХІХ ст. під впливом реалістичної школи Пушкіна та Гоголя виросло та сформувалося нове чудове покоління російських письменників. Геніальний критик Бєлінський вже в 40-х роках відзначив появу цілої групи талановитих молодих авторів: Тургенєва, Островського, Некрасова, Герцена, Достоєвського, Григоровича, Огарьова та ін. Серед цих багатообіцяючих письменників стояв і Гончаров, майбутній автор «Обломова», перший роман якого « Звичайна історія»викликав високу оцінку Бєлінського. ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ І. […]
    • Розкольников Лужин Вік 23 роки Близько 45 років Рід занять Колишній студент, кинув навчання через неможливість платити Успішний юрист, надвірний радник. Зовнішність Дуже гарний собою, темно-русяве волосся, темні очі, стрункий і тонкий, зростання вище середнього. Одягався надзвичайно погано, автор вказує, що інша людина навіть посоромилася б у такому виходити на вулицю. Немолодий, осаніст і чопорний. На обличчі завжди вираз буркотливості. Темні бакенбарди, волосся завите. Обличчя свіже та […]
    • Настя Митраша Прізвисько Золота курочка Мужичок в мішечку Вік 12 років 10 років Зовнішність Красива дівчинка з золотим волоссям, обличчя все у ластовинні, а лише один ніс чистенький. Хлопчик невисокого зросту, щільної статури, має великий лоб і широку потилицю. Його обличчя у ластовинні, а чистенький носик дивиться вгору. Характер Добра, розважлива, поборола у собі жадібність Сміливий, кмітливий, добрий, мужній і вольовий, упертий, працьовитий, цілеспрямований, […]
    • Лужин Свидригайлов Вік 45 років Близько 50 років Він вже немолодий. Чопорний і осанистий чоловік. Буркотливий, що відбивається на обличчі. Носить завите волосся та бакенбарди, що, однак, не робить його смішним. Весь зовнішній вигляддуже молода, на свій вік не виглядає. Почасти ще й тому, що весь одяг – виключно у світлих тонах. Любить гарні речі – капелюх, рукавички. Дворянин, який раніше служив у кавалерії, має зв'язки. Рід занять Дуже успішний юрист, надвірний […]
    • Олеся Іван Тимофійович Соціальний стан Проста дівчина. Міський інтелігент. «Барін», як називають його Мануйліха та Олеся, «панич» називає Ярмила. Спосіб життя, заняття Живе з бабкою в лісі і задоволена своїм життям. Полювання не визнає. Дуже любить тварин і піклується про них. Міський житель, волею долі опинився в глухому селі. Пробує писати оповідання. У селі сподівався знайти безліч легенд, переказів, але дуже швидко занудьгував. Єдиною розвагою стала […]
    • Ім'я героя Як потрапив "на дно" Особливості мови, характерні репліки Про що мріє Бубнов У минулому він володів фарбовою майстернею. Обставини змусили його піти, щоб вижити, коли дружина його зійшлася з майстром. Стверджує, що людина не може змінити своєї долі, тому пливе за течією, опускаючись на дно. Часто виявляє жорстокість, скептицизм, відсутність добрих якостей. "Всі люди на землі зайві". Важко сказати, що Бубнов щось мріє, враховуючи […]
    • Базаров Є. В. Кірсанов П. П. Зовнішній вигляд Високий хлопець з довгим волоссям. Одяг бідний, неохайний. Чи не приділяє уваги власної зовнішності. Красивий чоловік середнього віку. Аристократична, породиста зовнішність. Ретельно стежить за собою, одягається модно та дорого. Походження Батько – військовий лікар, небагата проста сім'я. Дворянин, син генерала. В молодості вів гамірне столичне життя, будував військову кар'єру. Освіта Дуже освічена людина. […]
    • Троєкуров Дубровський Якість персонажів Негативний герой Головний позитивний герой Характер Розпещений, егоїстичний, розбещений. Шляхетний, великодушний, рішучий. Має гарячий характер. Людина, яка вміє любити не за гроші, а за красу душі. Рід занять Багатий дворянин, проводить свій час у ненажерстві, пияцтві, веде розпусне життя. Приниження слабких приносить йому велике задоволення. Має гарну освіту, служив корнетом у гвардії. Після того як […]
    • Персонаж Михайло Іларіонович Кутузов Наполеон Бонапарт Зовнішність героя, його портрет «простота, доброта, правда…». Це жива людина, що глибоко відчуває і переживає, образ «батька», «старця», який розуміє і бачив життя. Сатиричне зображення портрета: «жирні стегна коротких ніг», «потовстіша коротка фігура», зайві рухи, що супроводжуються суєтою. Промова мова Проста мова, з однозначними словами і довірчим тоном, шанобливе ставлення до співрозмовника, групи […]