Літературна гра-вікторина «Подорож за казками К. І

Боброва Валентина Макарівна – вчитель початкових класів. ОСШ – ліцей №4 місто Талгар.

Тема: ВІКТОРИНА ЗА КАЗКАМИ К.І. ЧУКІВСЬКОГО

Цілі:
1. Познайомити учнів із життям та творчістю К.І.Чуковського, виявити читацький інтерес.

2. Показати дітям дивовижний світказок, їх мудрість та красу.
3. Розвивати мислення, мовлення, уяву, пам'ять.
4. Сприяти вихованню стійкого інтересу до книги та бажання читати.

5. Виховувати віру в добро, дружбу та любов, у торжество над злом.
Оформлення:

1) дитячі малюнки за творами К. І. Чуковського;
2) презентація;
3) виставка дитячих книжок.
Підготовча робота до проведення:

а) читання творів К.І.Чуковського «Крадене сонце», «Мойдодир», «Айболіт», «Муха-Цокотуха», «Тараканище», «Плутанина», «Федорине горе», «Телефон» та ін.
б) виставка книг у класі.
Хід уроку

1. Організаційний момент.

Читець №1:

Ось і почнуться канікули незабаром,

Багато за рік прочитали ми у школі-

Даля, Жуковського, Фета, Толстого,

Біанки, Чарушина, Хармса, Крилова.

Повісті, казки, оповідання, вірші-

Все це ми в школі прочитали.

І приставали до тата та мами.

Слухали казки всі дні безперервно.

Були ті казки проти;

Про Тараканище і Крокодила,

Про Айболита та Мойдодира,

Про телефон та Федоріно горе.

Читець №3:

Мами та тати нам розповіли,

Що цих героїв вони давно знали.

Бабусі в дитинстві їм казки читали.

Від них вони цих героїв впізнали.

Читець №4:

До бабусь довго ми чіплялися-

Звідки вони ці казки впізнали?

Про Тараканище і Крокодила,

Про Айболита та Мойдодира,

Про Бармалея в казковому морі,

Про Телефон та Федорине горе.

Читець №5:

Бабусі ось що нам розповіли-

Казки вони ці у книжках читали.

Книжки ці писав дід Корній-

Казочник, критик, поет, чародій.

Читець №6:

Шкода нам стало діда Корнея.

У дитинстві він не знав Бармалея.

Скільки ж у житті він втратив,

Що цих казок у дитинстві не знав.

Про Тараканище і Крокодила,

Про Айболита та Мойдодира,

Про Бармалея в казковому морі,

Про Телефон та Федорине горе.

Читець №7:

За ними ми вчилися потроху

Тому, щоб друзям приходити на допомогу.

Щоб тварин шкодувати та любити,

Щоб не хвалитися і не хитрувати,

Щоб не сьорбнути нам Федорине горе-

Потрібно порядок підтримувати в будинку;

Щоб не потрапити на обід до Бармалею.

Слухатися треба того, хто розумніший.

Читець №8:

Хороші книжки писав дід Корній-

Виховував дорослих він та дітей.

Будуть і наші онуки, і діти

2 . Вступне слово

Неподалік Москви, у селищі Переделкіне, в невеликому будинку багато років жив високий сивий чоловік, якого знали всі діти країни. Це він вигадав безліч казкових героїв: Муху-Цокотуху, Бармалея, Мойдодира Звали цього чудової людиниКоренів Чуковський.
Корній Чуковський – це літературний псевдонім письменника. Справжнє його ім'я – Микола Васильович Корнійчуков.
- Високий зріст, довгі рукиз великими кистями, великі риси обличчя, великий цікавий ніс, щіточка вусів, неслухняне пасмо волосся, що звисає на лоб, світлі очі, що сміються, і напрочуд легка хода. Такою є зовнішність Корнея Івановича Чуковського.
Вчений, письменник, перекладач, літературознавець, К.Чуковський написав для дітей багато віршів та казок. Сьогодні ми зустрінемося з героями казок Корнея Чуковського.

Змагальна частина
Подання команд

Команда "Мойдодир".

Девіз:Мийте шию, руки з милом

Трить щічки, ніс до дір

І похвалить неодмінно

Вас за це «Мойдодир».

Команда "Айболіт"

Девіз:

Якщо хтось не здоровий,

Не кличте лікарів,

Всіх вилікує, зцілить

Команда наша «Айболіт».

Подання журі.

За кожну правильну відповідь команді «Мойдодир» вішатимемо на Чудо-дерево -----------черевики, а команді «Айболіт»-------- шкарпетки.

І тур «Згадай казку».
- Згадай, якими словами закінчується рядок, назви казку.
Веселіться народ -
Муха заміж іде
За лихого, удалого
Молодого…(комара) .
"Муха Цокотуха"

Ні ні! Соловей
Не співає для свиней
Покличте краще…(ворону) .
«Телефон»

І мені не треба
Ні мармеладу, ні шоколаду
А лише маленьких,
Ну, дуже маленьких…(Дітей).
«Бармалей»

Лікує маленьких дітей,
Лікує пташок та звірів,
Крізь свої окуляри дивиться
Добрий лікар...(Айболіт)
«Айболіт»

Тільки раптом з-за кущика
Через синього лісочка,
З далеких із полів
Прилітає…(горобець)
«Тараканище»

А посуд уперед і вперед
По полях, болотами йде.
І чайник сказав праску
- Я більше йти...(не можу).
«Федорине горе»

А за ним – то народ
І співає, і репетує:
- Ось виродок, так виродок!
Що за носа, що за рот!
І звідки таке…(потвора).

«Крокодил»

Сонце по небу гуляло
І за хмаринку забігло.
Глянув заінь у вікно,
Стало зайчику…(темно).
"Крадене сонце".

Свинки зам'яукали - мяу - мяу,
Кішечки… (захрюкали, хрю-хрю )

(«Плутанина»)

Гра для вболівальників «Забезпеч свою команду необхідними речами»

«Мойдодир» - мило, гребінець, носовичок, Зубна паста, зубна щітка, вушні палички, рушник, вологі серветки, шампунь, мочалка.

"Айболіт" - гріла, окуляри, молоточик, термометр і т.д.

ІІ тур "Хто є хто".
- Яким персонажам належать ці казкові імена?
Айболіт - (лікар)
Бармалей - (розбійник)
Федора - (бабуся)
Каракула - (акула)
Мийдодир - (умивальник)
Тотошка, Кокошка - (крокодильники)
Цокотуха - (Муха)
Барабек - (Ненажера)
Рудий, вусатий велетень (тарган)

Корній Іванович Чуковський вирізнявся великою працьовитістю: “Завжди, – писав він, – де б я не був: у трамваї, у черзі за хлібом, у приймальні зубного лікаря, – я, щоб не марнувався час, складав загадки для дітей. Це рятувало мене від розумового ледарства!”

Аукціон.
1. У якому творі посуд перевиховав свою господиню? («Федорине горе»)
2. Який герой був страшним лиходієм, а потім перевиховався? («Бармалей»)
3. У якій казці славлять горобця? («Тараканище»)
4. Назвіть казку, головну думкуякої можна висловити словами: «Чистота – запорука здоров'я!» («Мийдодир», «Федорине горе»)
5. Назвіть казку, де відбувається страшний злочин – спроба вбивства? ("Муха Цокотуха").
6. Що просили тварини у вірші – казці «Телефон»: (Слон – шоколад, Газелі – каруселі, Мавпи – книжки, Крокодил – калоші)
7. На кому здійснили подорож до Африки Айболіт та його друзі? (Вовки, кит, орли)
8. Якого «рогатого звіра» злякалися кравці з вірша «Храбреці»? (Равлик)
9. У яких казках героєм є крокодил? («Плутанина», «Тараканище», «Мойдодир», «Телефон», «Бармалей», «Крадене сонце», «Крокодил»)
10. Як звали хлопчика, який переміг Крокодила? (Ваня Васильчиков)


IV тур «Кошик із втраченими речами».
- У кошику є різні речі. Їх хтось загубив. Допоможіть знайти їх власника, згадайте казку та рядки, в яких йдеться про цей предмет.
Телефон (У мене задзвонив телефон)
Повітряна кулька (Їхали ведмеді на велосипеді, а за ним комарики на повітряній кульці)
Мило (Ось і мило підскочило)
Блюдце (А за ними блюдця)
Калоша (Прийшли мені дюжину нових галош)
Термометр (І ставить їм градусник)
Сіто (Скаче сито полями)
Рукавички (А потім зателефонували зайчатки: «Чи не можна надіслати рукавички?»)
Монета (Муха по полю пішла, муха гроші знайшла)
Шоколадка (І всім по порядку дає шоколадку)
Нашийник (Озирнувся крокодил і Барбоса проковтнув, проковтнув його разом з нашийником)
Мочалка (І мочалку немов галку, немов галку проковтнув)
V тур "Музична сторінка".

Діти слухають музичний фрагмент, і називають казку.
Музична пауза Пісня «Айболіт»

Загадки К.І.Чуковського.

Вгадай героїв творів К.І.Чуковського.

Інсценування казки «Мойдодир»

VI тур "Розшифруйте імена казкових героїв".
- Вставте в зашифровані слова голосні літери, вийдуть імена казкових героїв.
БРМЛЙ ЦКТГ
МЙДДР ФДР
ЙБЛТ ТРКНЩ
КРКДЛ КРКЛ
(Бармалей, Мойдодир, Айболіт, Каракула, Цокотуха, Федора, Тараканище, Крокодил,)

Якось Корній Іванович години зо три ліпив з дітьми з глини різні фігурки. Діти витирали руки об його штани. Додому йти було далеко. Штани від глини були важкими, і їх доводилося дотримуватись. Перехожі здивовано поглядали на нього. Але Корній Іванович був веселий, мав натхнення, вірші складалися вільно. Так з'явилося світ “Федорине горе”. У казці йдеться про брудний, битий посуд. Зараз ми допоможемо Федоре зібрати посуд.

Гра «Збери по уламках тарілки»
VII тур "Героїчний вчинок".
- З'єднай героя казки з вчинком, який він здійснив. (Листки на столах)
Айболіт Спалили море.
Горобець проковтнув сонце.
Крокодил Помила свій посуд.
Комар повернув сонце в небо.
Федора загасила море.
Ведмідь Спас Муху – Цокотуху.
Метелик З'їв таргана.
Лисички вилікував звірів.

«Інсценування казки «Диво – дерево»

Казки К. Чуковського допомагають всім дітям орієнтуватися в навколишньому світі, змушують почуватися безстрашним учасником уявних битв за справедливість, за добро і свободу. Вірші К. Чуковського виховують здатність співпереживати, співчувати, радіти
Нам шкода дідуся Корнея:
У порівнянні з нами він відстав,
Оскільки у дитинстві "Бармалея"
І “Крокодила” не читав,
Не захоплювався "Телефоном"
І в “Тараканище” не вник.
Як виріс він таким вченим,
Не знаючи найголовніших книг?
- Ось такий жартівливий вірш присвятив Корнею Івановичу Чуковському поет Валентин Берестов.

Перегляд відеокліпу «Книги Чуковського»

IXПідбиття підсумків вікторини

4. Підсумок уроку.

Ціль:розвиток пізнавального інтересу вихованців.

Завдання:

Освітні: узагальнити знання дітей з творів Корнея Івановича Чуковського.

Розвиваючі: розвивати у дітей емоційну чуйність та інтерес до творів К.І. Чуковського, увага, мова, мислення.

Виховні: виховувати любов до книг.

Хід заняття.

Організаційний момент.

Доброго дня, хлопці та шановні гості! Рада вітати вас у цьому залі. Сьогодні ми зібралися на літературну гру-вікторину з творів відомого вам дитячого письменника, великого друга дітей - Корнея Івановича Чуковського

Високий зріст, довгі руки з великими кистями, великі риси обличчя, великий цікавий ніс, щіточка вусів, неслухняне пасмо волосся, що звисає на лоб, світлі очі, що сміються, і напрочуд легка хода. Такою є зовнішність Корнея Івановича Чуковського.

З ранніх роківйого твори приносять усім радість. Не тільки ви, а й ваші батьки, ваші бабусі та дідусі не уявляють свого дитинства без «Айболита», «Федорина горя», «Бармалею», «Мухи-Цокотухи», «Телефону».

Літературна гра-вікторина.

На літературній грі-вікторині на нас чекає багато цікавих конкурсів. За правильну відповідь ви отримуватимете казковий жетон. У нашій грі-вікторині переможе той, хто отримає найбільше казкових жетонів. На переможця чекає нагорода-сюрприз.

Перш ніж розпочати нашу гру-вікторину, я нагадаю правила поведінки на ній.

Правила поведінки на літературній грі-вікторині:

Запитання треба слухати уважно.

Чи не перебивати один одного.

Якщо готова відповідь, підніми руку.

Ну що готові? Тож почнемо!

I тур «Чи знаєш ти казки К.І. Чуковського».

Завдання. Потрібно правильно назвати казку Корнея Івановича Чуковського, глянувши на ілюстрацію до казки. (слайди)

Завдання для гостей. Потрібно дізнатися назву казки з її уривку.

Муха по полю пішла,
Муха гроші знайшла.

Пішла Муха на базар
І купила самовар:

Приходьте, таргани,
Я вас чаєм пригощу!
"Муха Цокотуха"

Приходь до нього лікуватися

І корова, і вовчиця,
І жучок, і черв'ячок,
І ведмедиця!

«Айболіт»

Плаче сірий горобець:
“Вийди, сонечко, швидше!
Нам без сонечка прикро
У полі зернятка не видно!”«Крадене сонце»

Ти один не вмивався
І грязнулею залишився,
І втекли від грязнули
І панчохи та черевики.

«Мийдодир»

Риби по полю гуляють,
Жаби по небу літають,

Миші кішку зловили,
У мишоловку посадили.

А лисички
Взяли сірники,
До моря синього пішли,
Море синє запалило.
«Плутанина»

А потім зателефонував
Крокодил
І зі сльозами просив:
- Мій милий, добрий,
Прийшли мені калоші,
І мені, і дружині, і Тотоші.

«Телефон»

"Гей ви, дурні тарілки,
Що ви скачете, як білки?
Чи вам бігати за воротами
З горобцями жовтими?
Ви в канаву впадете,
Ви втопитеся в болоті.
Не ходіть, зачекайте,
Верніться додому!«Федорине горе»

Звірі затремтіли,
Непритомна впала.

Вовки від переляку
З'їли один одного.

Бідолашний крокодил
Жабу проковтнув.

А слониха, вся тремтячи,
Так і сіла на їжака.

«Тараканище»

IIтур "З якої казки предмет".

Завдання. Подивіться уважно на екран і скажіть, як називається предмет і з якої він казки.

IIIтур "Уважний читач".

Завдання. Відповісти на питання.

1. Як звали доброго лікаря? (Айболіт)

2. На чому їхали ведмеді у казці “Тараканище”? (на велосипеді)

3. Ім'я бабусі, від якої втік посуд? (Федора)

4. Що просив надіслати крокодил у казці «Телефон»? (Калоші)

5. Хто взяв сірники та підпалив море у казці «Плутанина»? (лисички)

6. Що принесла Бабуся-бджола Мусі-Цокотусі на іменини? (мед)

8. Хто привчив до порядку хлопчика з казки «Мойдодир»? (умивальник)

9. Хто доктор Айболита перевозив через море? (Кіт)

10. Хто звільнив сонце у казці «Крадене сонце»? (ведмідь)

11. Якої комахи злякалися всі звірі у казці «Тараканище»? (таргану)

12. Яке свято справляла Муха-Цокотуха? (іменини)

13. Кого просив урятувати носоріг у казці «Телефон»? (бегемота)

14. Кого вкусила оса у казці «Айболіт»? (лисицю)

15. Скільки ночей не спав лікар Айболіт, коли лікував звірів в Африці? (10 ночей)

16. Як звали акулу у казці «Айболіт»? (Каракула)

17. Хто загасив море у казці «Плутанина»? (метелик)

18. На який номер просили зателефонувати кенгуру у казці «Телефон»? (за номером 125)

19. Куди посадили миші кішку у казці «Плутанина»? (в мишоловку)

20. Як їхав кіт у казці «Тараканище»? (задом-наперед)

21. Що проковтнув крокодил у казці «Мойдодир»? (мочалку)

22. Для кого слон просив шоколаду у казці «Телефон»? (Для сина)

23. Яким транспортом їхали леви у казці «Тараканище»? (автомобілем)

24. Скільки пудів шоколаду просив надіслати слон у казці «Телефон»? (пудів 5 або 6)

Гра на увагу "Я - НЕ Я" для всіх дітей.

Завдання. На «Я» – руки піднімаємо нагору, «НЕ Я» – присідаємо.

- Хто любить шоколад?

- Хто любить мармелад?

- Хто не миє вуха?

– Хто любить гранат?

- Хто любить виноград?

-хто любить Зелена цибуля?

- Хто не миє рук?

- Хто любить морозиво?

- Хто любить тістечко?

-Хто любить іриски?

- Хто гавкає з миски?

– Хто любить помідори?

- Хто смажить мухомори?

- Хто любить кіно?

- Хто розбив вікно?

- Хто любить печиво?

- Хто любить варення?

- Хто любить мед?

- Хто весь час бреше?

- Хто хоче пельмені?

– Хто хоче банан?

- Хто впертий, як баран?

- Хто хоче "Кока-колу"?

- Хто вимиє всю школу?

IVтур «Продовжи фразу»

Завдання. Учасники вікторини мають продовжити чотиривірші з казок К.І. Чуковського.

Сонце по небу гуляло

І за хмарку забігло

Глянув заінь у вікно

Стало зайчику …..(темно) Веселіться народ -

Муха заміж іде

За лихого, удалого

Ні ні! Соловей Молодого ….(комара)

Не співає для свиней

Покличте краще … (ворону ) Раптом звідкись шакал
На кобилі прискакав:
"Ось вам телеграма

Тут зайчиха виходила від ….. (Гіпопотама )
І ведмедеві говорила:
“Соромно старому ревти -
Ти не заєць, а….(ведмідь.) Муха криком кричить,

Надривається.

А лиходій мовчить,

Я до Таврійського саду, …….(посміхається)

Перестрибнув через огорожу,

А вона за мною мчить

І кусає, як….(вовчиця) Ми живемо на Занзібарі,

У Калохарі та Сахарі,

На горі Фернандо По

Де гуляє Гіппо-по

А потім зателефонували мавпи: По широкій …..(Лімпопо)

- Надішліть будь ласка, …..

(книжки) Довго, довго крокодил

Море синє гасив

Пирогами та млинцями

І в зубах його І сушеними ….(грибами)

Чи не вогонь горить, -

Сонце червоне

Сонце …. (крадене) Раптом з підворіття

Страшний велетень

Рудий і вусатий

Я Федорушку прощаю, ……..(тарган)

Солодким чаєм пригощаю

Їж, їж, Федора ….(Єгорівна) А слониха, вся тремтячи,

Так і сіла на ….(їжака)

Ось зраділи звірі! Не буду, вже не буду

Засміялися і заспівали Я посуд ображати

Вушками заплескали Буду, буду я посуд

Ніжками ….(затупали) І любити та ….(поважати)

Загляни-ка ти в діжку - Ох, нелегка ця робота -

І побачиш там…(жабу) З болота тягнути… (бегемота)

І всім по порядку Музиканти прибігли,

Дає шоколадку У барабани застукали

І ставить, і ставить їм …(градусники) Бом! Бом! Бом!

Скача Муха з …(комаром)

Рано вранці на світанку А за нею виделки,

Миються мишенята, Чарки і пляшки,

І кошенята, і каченята, Чашки та ложки

І жучки, і …(павучки) Скачуть по …(доріжці)

Хай живе мило запашне! А вчора вранці

І рушник пухнастий Кенгуру:

І зубний порошок - Чи не це квартира

І густий …(гребінець) ….? (Мойдодира)

Завдання для гостей

Назвіть, який вчинок зробив кожен із героїв казок Чуковського.

АЙБОЛІТ

ПОВЕРНУВ СОНЦІ В НЕБО

Воробей

ПОМИВ СВІЙ ПОСУД

КРОКОДІЛ

ЗТУШИЛА МОРЕ

КОМАР

ЗАПАЛИЛИ МОРЕ

ФЕДОРА

ПРИВЧИВ Хлопчика до порядку

ВЕДМЕДЬ

СПАС МУХУ-ЦОКОТУХУ

Метелик

ПРОГЛОТИВ ТАРАКАНА

ЛИСИЧКИ

ВИЛІКУВ ЗВІРІВ

МИЙДОДИР

ПРОГЛОТИВ СОНЦЕ

К.І.Чуковський писав як вірші та казки для дітей, він писав ще й загадки.

Vтур «Загадки від К.І. Чуковського».

Завдання. Відгадайте загадки, які написав Корній Іванович Чуковський.

Паровоз Лежу я у вас під ногами,

Без коліс! Топчіть мене чоботями.

Отак диво-паровоз! А завтра на подвір'я віднесіть мене,

Чи не збожеволів він зійшов - Щоб діти могли повалятися на мені

Прямо морем пішов! Барахтатися і перекидатися на мені

(парохід) (килим)

Був віз у мене, Два коні у мене,

Та тільки не було коня, Два коня

І раптом вона заржала, По воді вони возять мене

Заржала – побігла А вода

Дивіться, побігла Тверда,

Віз без коня! Немов кам'яна!

(вантажівка) (ковзани)

Ах, не чіпайте мене: Маленькі будиночки по вулиці біжать

Обпалю і без вогню! Дівчаток та хлопчиків будиночки везуть.

(Кропива) (автомобіль)

Росте вона вниз головою, Хожу - блукаю не по лісах

Не влітку росте, а взимку. А по вусах, по волоссю

Але сонце її припече - І зуби у мене довші

Заплаче вона і помре. Чим у вовків та ведмедів.

(бурулька) (гребінець)

Я одновуха стара, Ось голки та шпильки

Я стрибаю по полотну Виповзаю з-під лави

І нитку довгу з вуха На мене вони дивляться,

Як павутинку, я тягну. Молоко вони хочуть.

(голка) (їжачок)

Мудрець у ньому бачив мудреця, Раптом із чорної темряви

Дурень - дурня, У небі виросли кущі

Баран - барана А на них блакитні,

Вівцю в ньому бачила вівця, Пунцові, золоті

І мавпу - мавпа Розпускаються квіти

Але ось підвели до нього Федю Баратова, Небувалої краси

І Федя нечупара побачив кудлатого. І всі вулиці під ними

(Дзеркало) Теж стали блакитними,

Чорними, золотими,

Різнокольорові.

Підсумок літературної гри-вікторини.

Згадайте, як називалася наша літературна гра-вікторина?

Які казки Корнея Івановича Чуковського ви знаєте?

Нагородження переможців літературної гри-вікторини «Казки та загадки Корнея Івановича Чуковського»

Літературна вікторина за казками К. І Чуковського для дошкільнят 6-7 років

Ціль:
1. Розширити знання дітей про творчість про прочитані твори К. І. Чуковського;
2. Формувати соціально-комунікативні навички рахунок уміння працювати у команді;
3. Розвивати пам'ять, увагу рахунок уміння визначати прочитані твори по ілюстраціям і уривкам їх;
4. Виховувати повагу та любов до казок;
5. Виховувати віру в добро, дружбу та любов, у торжество над злом;
Матеріали та обладнання:
Портрет К. І Чуковського;
Ілюстрації до творів К. І Чуковського;
Дитячі малюнки за творами К. І Чуковського;
Ромашка, на пелюстках якої написані уривки з твору;
2 кошики з речами (телефон, повітряна кулька, мило, блюдце, термометр, сито, рукавички, монета, мочалка, калош, шоколадка, книжки);
Два куби з трьома розрізаними картинками із казок Чуковського, а четверта із російських народних казок;

Хід заняття.

Організаційний момент.
Участь у вікторині беруть 2 команди. Кожна команда за правильну відповідь отримує жетон. Команді, яка зібрала більшу кількість жетонів, вручається медалі «знавець казок». Всім учасникам вікторини є солодкий приз.

Подання журі. Привітання команд.

(Суперники озвучують назву команди).

Неподалік Москви, у селищі Переделкіне, в невеликому будинку багато років жив високий сивий чоловік, якого знали всі діти країни. Це він вигадав безліч казкових героїв: Муху-Цокотуху, Бармалея, Мойдодира. Звали цю чудову людину Корній Чуковський.

Корній Чуковський – це літературний псевдонім письменника. Справжнє його ім'я – Микола Васильович Корнійчуков.

Високий зріст, довгі руки з великими кистями, великі риси обличчя, великий цікавий ніс, щіточка вусів, неслухняне пасмо волосся, що звисає на лоб, світлі очі, що сміються, і напрочуд легка хода. Такою є зовнішність Корнея Івановича Чуковського.

Вчений, письменник, перекладач, літературознавець, К. Чуковський написав для дітей багато віршів та казок. Сьогодні ми зустрінемося з героями казок Корнея Чуковського.

1 тур «Докажи слівце»
Ведучий читає уривок із казки. Завдання команд дізнатися, з якої казки рядки та продовжити їх.

Уривки з казок:
1. Ох, нелегка ця робота. » (З болота тягнути бегемота) «Телефон»
2. «Всіх вилікує, зцілить. » (Добрий доктор Айболіт) «Айболіт»
3. «Їхали ведмеді велосипедом. » (а за ними кіт задом наперед) «Тараканище»
4. «І зараз же штани, штани. » (Так і стрибнули мені в руки) «Мойдодир»
5 «Тільки зайчик був пайка. » (Не нявкав і не хрюкав, під капустою лежав, по-заячому лопотав і звірят нерозумних умовляв) «Плутанина»
6. «Скаче сито полями. » (а корито по луках) «Федорине горе»

2 тур «Хто є хто»
Яким персонажам належать ці казкові імена?
1. Айболіт - (лікар)
2. Бармалей - (розбійник)
3. Федора - (бабуся)
4. Каракула – (акула)
5. Мийдодір - (умивальник)
6. Тотошка, Кокошка - (крокодильчики)
7. Цокотуха - (муха)
8. Рудий, вусатий велетень - (тарган)

Корній Іванович Чуковський вирізнявся великою працьовитістю: "Завжди, - писав він, - де б я не був: у трамваї, у черзі за хлібом, у прийомній зубного лікаря, - я, щоб не марнувався час, складав і вірші, казки, загадки для дітей. Це рятувало мене від розумового ледарства!

3 тур «Ромашка»
Кожен учасник по черзі схожий на ромашку, бере пелюсток і передає вихователю. Ведучий читає текст, а дитина сама відгадує назву казки.
1. У якому творі посуд перевиховав свою господиню? («Федорине горе»)
2. Який герой був страшним лиходієм, а потім перевиховався? («Бармалей»)
3. У якій казці славлять горобця? («Тараканище»)
4. Назвіть казку, головну думку якої можна висловити словами: «Чистота – запорука здоров'я! »(«Мойдодир», «Федорине горе»)
5. Назвіть казку, де відбувається страшний злочин - спроба вбивства? ("Муха Цокотуха",
6. Що просили тварини у вірші – казці «Телефон»: (Слон – шоколад, Газелі – каруселі, Мавпи – книжки, Крокодил – калоші)
7. На кому здійснили подорож до Африки Айболіт та його друзі? (Вовки, кит, орли)
8. У яких казках героєм є крокодил? («Плутанина», «Тараканище», «Мойдодир», «Телефон», «Бармалей», «Крадене сонце», «Крокодил»)

Дитячим поетом та казкарем Чуковський став випадково. А сталося це так. Захворів його маленький синочок. Корній Іванович вез його у нічному поїзді. Хлопчик вередував, стогнав, плакав. Щоб хоч якось розважити його, батько почав розповідати йому казку: "Жив та був крокодил, він вулицями ходив". Хлопчик зненацька затих і почав слухати. На ранок, прокинувшись, він попросив, щоб батько знову розповів йому вчорашню казку. Виявилося, що він запам'ятав її всю, слово в слово.

4 тур «Кошик із втраченими речами»
У кошику є різні речі їх хтось втратив. Допоможіть знайти їх власника, згадайте казку та рядки, в яких йдеться про предмет.
1. Телефон (У мене задзвонив телефон);
2. Повітряна кулька (Їхали ведмеді на велосипеді, а за нею комарики на повітряній кульці);
3. Мило (Ось і мило підскочило);
4. Блюдце (А за ними блюдця);
5. Термометр (І ставить їм градусник);
6. Сіто (Скаче сито по полях);
7. Рукавички (А потім зателефонували зайчатки: «Чи не можна надіслати рукавички?»);
8. Монета (Муха по полю пішла, муха гроші знайшла);
9. Шоколадку (А всім по порядку даємо шоколадку);
10. Мочалка (І мочалку немов галку, немов галку проковтнув);
11. Книжки (Надайте будь ласка книжки) ;

К. І Чуковський розповідав: “У мене часто бували припливи радості та веселощів. м. Відчуваючи себе людиною, яка може творити чудеса, я не вбіг, а злетів, як на крилах, у нашу квартиру. на цьому весіллі нареченим. У цій казці два свята, іменини та весілля.

5 тур «Загадки»
Пішла муха на базар та купила самовар;
("Муха Цокотуха")
Мама по саду піде, мама з дерева зірве туфельки, чобітки, нові галошки;
(«Диво - дерево»)
Сонце по небу гуляло і за хмару забігло. Глянув заінь у вікно, стало заінь темно;
(«Крадене сонце»)
А посуд уперед і вперед, полями, болотами йде;
(«Федорине горе»)
Маленькі діти! Ні за що на світі не ходіть до Африки, до Африки гуляти!
(«Бармалей»)

Звідки? Від верблюда. Що вам треба? Шоколад!
(«Телефон»)
І принесли до нього зайчика, такого хворого, кульгавого, і лікар пришив йому ніжки, і заінька стрибає знову.
(«Айболіт»)
Але, побачивши вусана, звірі дали стрекача. По лісах, по полях розбіглися, тарганових вусів злякався.
(«Тараканище»)
Раптом з маминої, зі спальні кривоногий і кульгавий вибігає умивальник і хитає головою.
(«Мийдодир»)
А лисички взяли сірники до моря синього пішли, море синє запалили.
(«Плутанина»)

Гра «Хвилина бадьорості з Айболітом»
Учасники повторюють за ведучим рухи, що відповідають рядкам вірша:
Нас не треба вам лікувати, (крокують один за одним по колу)
Добрий лікар Айболіт.
Будемо бігати і крокувати,
Будемо сили набирати.
Не болять у нас животики, (погладжують животики)
Як у бідних бегемотиків.
До сонця руки ми потягнемо, (руки тягнуть вгору)
А потім до трави сядемо. (Присідають)
Як орли летимо, паримо, («махають» руками)
На всі боки дивимося,
Де ж Африка – країна? («дивляться» з-під руки)
Може, допомога там потрібна?
Разом із Читою ми поскачемо,
Як веселий, дзвінкий м'ячик.
Дружно до бідних страусятів
По траві пройдуть хлопці.
Ноги будуть піднімати,
По густій ​​траві крокувати. (Крокують, високо піднімаючи коліна)
Всім ми надали допомогу,
Найсильнішими ми стали. (Показують, які сильні)

6 тур «Розшифруйте імена казкових героїв»
Вставте в зашифровані слова голосні літери, вийдуть імена казкових героїв.

БРМЛЙ ЦКТГ

МЙДДР ФДР

ЙБЛТ ТРКНЩ

КРКДЛ КРКЛ

Якось Корній Іванович години зо три ліпив з дітьми з глини різні фігурки. Діти витирали руки об його штани. Додому йти було далеко. Штани від глини були важкими, і їх доводилося дотримуватись. Перехожі здивовано поглядали на нього. Але Корній Іванович був веселий, мав натхнення, вірші складалися вільно. Так з'явилося на світ "Федорине горе".

7 тур «Домашнє завдання»
Кожен учасник читає напам'ять уривок із казки своєму супернику, а він згадує, якими словами закінчується рядок і називає казку.

Веселіться народ
Муха заміж іде
За лихого, удалого
Молодий. (комара)
"Муха Цокотуха"

Ні ні! Соловей
Не співає для свиней
Покличте краще (ворону).

«Телефон»
І мені не треба
мармеладу, ні шоколаду
А лише маленьких,
Ну, дуже маленьких. (Дітей).

«Бармалей»
Лікує маленьких дітей,
Лікує пташок та звірів,
Крізь свої окуляри дивиться
Добрий лікар. (Айболіт)
«Айболіт»

Тільки раптом із-за кущика
Через синього лісочка,
З далеких із полів
Прилітає. (горобець)
«Тараканище»

А посуд уперед і вперед
По полях, болотами йде.
І чайник сказав праску
Я більше йти. (не можу).
«Федорине горе»

Сонце по небу гуляло
І за хмаринку забігло.
Глянув заінь у вікно,
Стало зайчику темно.
«Крадене сонце»

Вовки на кобилі
Леви на автомобілі в. т. д
«Тараканище»

8 тур Гра «Четвертий лінійний»
Кожна команда на кубі знаходить 4 зайву картинку і називає казку.
Ведучий
З ранніх років вірші К. І Чуковського приносять нам радість. Не тільки ви, а й ваші батьки, ваші дідусі та бабусі не уявляють свого дитинства без "Айболіта", "Федорина горя", "Телефону". Вірші Корнея Івановича виховують дорогоцінну здатність співпереживати, співчувати. Без цієї здібності людина – не людина. Вірші Чуковського чудово звучать, розвивають нашу мову, збагачують нас новими словами, формують почуття гумору, роблять нас сильнішими та розумнішими.

Нам шкода дідуся Корнея.
У порівнянні з нами він відстав,
Оскільки у дитинстві "Бармалея"
І "Крокодила" не читав,
Не захоплювався "Телефоном"
І в "Тараканище" не вник.
Як виріс він таким вченим,
Не знаючи найголовніших книг?
Підбиття підсумків та нагородження переможців.

Літературна вікторина "Казки Корнея Івановича Чуковського" для дітей середньої групи.

Ціль:Вчити дітей емоційно та активно сприймати казку.
Завдання:
1.Закріпити знання дітей про літературну творчістьЧуковського.
2.Формувати інтерес до творів художньої літератури.
3.Залучати дітей до творчої діяльності.
4.Воспитывать любов до читання, вміння мислити, аналізувати.
5.Розвивати пам'ять, мислення, творчу уяву.

Матеріал до заняття:
портрет К.І.Чуковського; добірка авторських книг для виставки; іграшка Сова; «дерево з панчохами та черевиками»; паперові вогники; чудовий мішечок; добірка предметів для гри в чудовий мішечок - телефон, монетка, мило, рушник, градусник, таблетки, сонце, ніж, кухоль, шоколадка, тарілка, сірники, сковорода, птах, крокодил, праска; костюм лікаря; маски-лисиці, барбоса, зайчихи, зайчика; медична валізка; музичний супровід.

Хід заходу:

Ведучий:
Привіт, хлопчики та дівчата! Сьогодні ми згадаємо одного відомого письменника, автор багатьох дитячих казок. Подивіться на портрет, хто його впізнав і може назвати ім'я. Звісно, ​​це Корній Іванович Чуковський. Чуковський народився дуже давно і спочатку писав для дорослих, але коли його маленький син захворів, плакав, вередував, треба було його розвеселити. Корній Іванович почав розповідати йому веселу історію:
«Жив та був крокодил, він вулицями ходив…» (К.І.Чуковський) - це була перша книга письменника. А тепер подивіться сюди. Як багато зібрано книг Чуковського, і ви всі їх, звичайно, знаєте. (Звертається увага на виставку книг).
Біля виставки книг «сидить» Сова (іграшка).

Ведучий:
-Ой, хто це? Та це наймудріша Сова на світі, вона все знає і може відповісти на будь-яке запитання.
(лунає телефонний дзвінок)

Сова:
-Хто говорить? Слон? Звідки? Від верблюда? Що вам треба? Шоколаду?
Помилилися! Телефонуйте за номером 125, а це дитячий садок!
(Знову лунає дзвінок)
Сова:
-Хто говорить? Хто зник? Айболіт? З усіх книг?
Не може, у нас нічого не пропадає! Щоправда, хлопці?
Давайте перевіримо.
(Гаркують книги і знаходять, що Айболіт зник)

Сова:
-Ох! Ох! Ох! Зник! Це витівки Бармалея! Потрібно вирушати на пошуки Айболіту до країни Чукляндії.
-А ви зі мною підете на пошуки Айболіта?
-А що то за країна, хто знає?
(У цій країні живуть усі казки Корнея Івановича Чуковського).
- А як нам туди дістатися? Я знаю, ми полетимо на килимі-літаку! Сідайте зручно, вирушаємо, тільки тримайте один одного, політ небезпечний. Полетіли!
(Звучить музика)
Ведучий:
-Прилетіли!
-А що це таке? На нашому шляху якесь дерево, напевно Бармалей чинить нам перешкоди!
«Диво дерево росте!
Ні листочка на ньому!
Ні квіточки на ньому!
А панчохи, та черевики,
Немов яблука! (К.І.Чуковський).

Проводиться вікторина "Казкові персонажі".

(З дерева знімають панчохи та черевики, на яких з зворотного бокунаписані загадки):
1. «Стривайте, не поспішайте,
Я вас миттю проковтну.
Проковтну, проковтну, не помилую ... »
- Хто це? З якої казки? («Тараканище» К.І.Чуковський)

2. «Я великий Умивальник
Знаменитий я начальник
І мочалок командир.
- Хто це? З якої казки? («Мойдодир» К.І.Чуковський)

3. «А я по полю йшла
І гроші знайшла.
На базар пішла
І купила самовар.
- Хто я? («Муха - цокотуха» К.І.Чуковський)

4. «Ой, бідна баба я
І плачу, і плачу одна
Сіла б я за стіл
Та стіл за ворота пішов.
Зварили б я щі,
Та каструлю, мабуть, пошукай.
І чашки пішли та склянки
Залишилися одні таргани.
- Із якої казки герой? («Федорине горе» К.І.Чуковський)

5. «Буду, буду я добрішим, так, добрішим!
Напікаю я для дітей, для дітей
Пирогів і кренделів, кренделів!
– Хто цей герой? («Бармалей» К.І.Чуковський)

6. «Лікує маленьких дітей,
Лікує пташок та звірів,
Крізь свої окуляри дивиться
Добрий лікар ... (Айболіт)» («Айболіт» К.І.Чуковський)

7. «Раптом з підворіття -
Страшний велетень,
Рудий і вусатий ... (тарган)» («Тараканище» К.І.Чуковський)

8. «Свинки зам'яукали – мяу – мяу,
Кішечки… (захрюкали, хрю-хрю)…»
Яка казка? («Плутанина» К.І.Чуковський)

9. «В Африці розбійник,
В Африці лиходій,
В Африці жахливий… (Бармалей)» («Бармалей» К.І.Чуковський)

10. «Веселиться народ -
Муха заміж іде
За лихого, удалого
Молодого… (комара)» («Муха – Цокотуха» К.І.Чуковський)


11. «Сонце небом гуляло.
І за хмаринку забігло.
Глянув заінь у вікно,
Стало зайчику… (темно)…» («Крадене сонце» К.І.Чуковський)

12. «А посуд вперед і вперед
По полях, болотами йде.
І чайник сказав праску
- Я більше йти… (не можу)…» («Федорине горе» К.І.Чуковський)

13. «Тільки раптом із – за кущ
Через синього лісочка,
З далеких із полів
Прилітає… (горобець)» («Тараканище» К.І.Чуковський)

14. «А лисички взяли сірники,
До моря синього пішли,
Море синє запалили…» («Плутанина» К.І.Чуковський)

(Розкидати «язички полум'я» на підлозі)
Ведучий:
-Подивіться! Море спалахнуло! Побігли швидше! Дуйте, дуйте на вогонь! Сильніше дуйте!
Проводиться дихальна гімнастика«Горяче море»
Ведучий:
-Стривайте! Так вогонь тільки спалахує!
«Море полум'ям горить,
Вибіг із моря Кіт!
Гей, пожежники, тікайте!
Допоможіть, допоможіть! (К.І.Чуковський)
Давайте швидше зберемо всі вогники разом і згасимо.

(Проводиться рухлива гра «Зберемо вогники»)
Ведучий:
-Молодці, хлопці! Але ми забули про наше головне завдання. Куди ми поспішаємо?
Правильно! Шукати Айболіта! Але, я, щось втомилася! А ви? Не хочете трохи відпочити?
Діти сідають на стільці.

Проводиться гра «Чудовий мішечок».
(Діти дістають з мішечка по одному предмету і називають з якої він казки: телефон, монетка, мило, рушник, градусник, таблетки, сонце, ніж, кухоль, шоколадка, тарілка, сковорода, птах, крокодил, праска.)

Ведучий:
-А це що за така посмішка? (На стіні велике зображення посмішки).
-Напевно, не зовсім злий Бармалей! А ще й жартівник!

Він ставить нам нове завдання:
Треба назвати чому раділи персонажі поезій К.І.Чуковського.
1.«То рада, то рада
Вся звірина сім'я,
Прославляють, вітають
Удалого Горобця!
Осли йому славу по нотах співають,
Козли бородою дорогу метуть...» К.І.Чуковський
(Горобій з'їв таргана в казці «Тараканище»)

2.«Тут Великий Умивальник,
Знаменитий Мойдодир,
Умивальників Начальник
І мочалок Командир,
Підбіг до мене, танцюючи,
І, цілуючи, говорив...» К.І.Чуковський
(Грязнуля вмився і став чистюлею у казці «Мойдодир»)

3. «От зраділи звірі!
Засміялися і заспівали,
Вушками заляскали,
Ніжками затупотіли.
Гуси почали знову
По-гусячому кричати:
Га-га-га!
Кішки замуркотіли:
Мур мур мур!
Птахи зачоркали:
Цвірінь-цвірінь!" Чуковський
(Всі звірі стали кричати за своїм у казці «Плутанина»)

4.«І зраділи блюдця:
Дзинь-ля-ля! Дзинь-ля-ля!
І танцюють і сміються:
Дзинь-ля-ля! Дзинь-ля-ля!
А на білій табуретці
Та на вишитій серветці
Самовар стоїть,
Немов жар горить ... » К. І. Чуковський
(Федора вичистила посуд у казці «Федорине горе»)

5.«І акула Каракула
Правим оком підморгнула
І регоче, і регоче,
Наче хтось її лоскоче.
А малюки бегемотики
Вхопилися за животики
І сміються, заливаються –
Так, що дуби стрясаються.» Чуковський
(Доктор Айболіт вилікував усіх тварин у казці «Айболіт»)

6. «Барани. Барани,
Стукають у барабани!
Сичі – трубачі
Трублять!
Граки з каланчі кричать!
Летючі миші
На даху
Хусточками махають
І танцюють.
А слониха - чепуруха
Так танцює лихо,
Що рум'яний місяць
У небі затремтіла
І на бідного слона
Кубарем впала. К.І.Чуковський
(Крокодил випустив сонце з пащі у казці «Крадене сонце»).

Ведучий:
-Хлопці, я знаю один вірш який ви не чули і називається він «Радість».
(Читання вірша).

Ведучий разом із дітьми підходить до коробки, в якій лежить одяг.
-Хлопці, подивіться! Невже ми знайшли Лікаря Айболіта!? Що це? Лише одяг Айболита.

(Надягається одяг лікаря на дитину, вибираються діти на ролі лисиці, барбосу, ​​зайчихи та зайчика, пропонується інсценувати уривок казки «Айболіт»)

«Добрий лікар Айболіт!
Він сидить під деревом.
Приходь до нього лікуватися
І корова, і вовчиця,
І жучок, і черв'ячок,
І ведмедиця!
Всіх вилікує, зцілить
Добрий лікар Айболіт!
І прийшла до Айболіта лисиця:
"Ой, мене вкусила оса!"
І прийшов до Айболіта барбос:
"Мене курка клюнула в ніс!"
І прибігла зайчиха
І закричала: Ай, ай!
Мій кролик потрапив під трамвай!
Мій зайчик, мій хлопчик
Потрапив під трамвай!
Він біг доріжкою,
І йому перерізало ніжки,
І тепер він хворий і кульгавий,
Маленький заінь мій!"
І сказав Айболіт:
"Не біда! Подавай його сюди!"
Я приш'ю йому нові ніжки,
Він знову побіжить доріжкою".
І принесли до нього зайчика,
Такого хворого, кульгавого,
І лікар пришив йому ніжки,
І заінька стрибає знову.
А з ним і зайчиха-мати
Теж пішла танцювати.
І сміється вона і кричить:
"Ну, дякую тобі, Айболіт!"» К.І.Чуковський.

(Включається музика, всі веселяться)
Ведучий:
-Настав час нам повертатися, покличемо з собою і Айболита, і звірів. Сідайте зручніше, не забувайте один одного тримати. Полетіли!

(Включається музика)

Ведучий знову підводить усіх до виставки книжок.
-Вам сподобалася наша пригода?
-Погляньте ще раз на книги і спробуйте відповісти на запитання:
1. Що у казці «Телефон» просив надіслати Слон? (шоколаду), а Крокодил? (Калоші).
2. Що вилікував зайчик доктор Айболіт? (ніжки), а Акулам? (зуби).
3. На чому їхали ведмеді у казці «Тараканище» ( велосипедом), а Комарики? (На повітряній кульці).
4. Чим пригощала Муха-Цокотуха метелика-красуню? (Варенням).
5. Хто впорався зі страшним велетнем у казці «Тараканище»? (горобець).
6. Хто вкрав сонце у казці «Крадене сонце»? (крокодил).
7. Як звали маленьких крокодилів у казці «Мойдодир», яких зустрів грязнуля? (Тотоша та Кокоша).

Ведучий:
- Молодці! Усі знаєте. Чи подобаються вам такі казки? А як звати автора всіх цих казок?
Діти читають вірші:

1.Ні на світі нічого
Краще за казочки його.
А кого - дізнаєтесь,
Лише на фото подивіться.

2.Ми хлопці золоті,
Усі талановиті такі.
Ось трохи підростемо,
Як Корній писати почнемо.

3.Ми Корнея почитали,
Розумними такими стали.
Але й тут ми не відстали.
Самі книжку написали.

Ведучий:
-Ось подивіться, які книги зробили наші хлопці вдома разом із мамами та татами.
(Розгляд книжок-малят).

Вікторина з відповідями для дітей старшого дошкільного віку"Казки К.І. Чуковського"

Павлушко Оксана Михайлівна, вихователь БДОУ міста Омська Дитячий садок№ 204 комбінованого виду"
Вікторина розрахована:для дітей старшого дошкільного віку
Ціль:узагальнити знання дітей за казками К.І.Чуковського; розвивати пам'ять, увагу, уміння швидко знаходити відповідь. Виховувати інтерес до творчості К.І. Чуковського.
Навіщо потрібні нам казки?
Що в них шукає людина?
Можливо, добро і ласку.
Можливо, вчорашній сніг.
У казці радість перемагає,
Казка вчить нас любити.
У казці звірі оживають,
Починають говорити.
У казці все буває чесно:
І початок, і кінець.
Сміливий принц веде принцесу
Обов'язково під вінець.
Білосніжка та русалка,
Старий карлик, добрий гном
Залишати нам казку шкода,
Як затишний милий будинок.
Прочитайте казки дітям!
Навчіть їх любити.
Можливо, на цьому світі
Чи стане легше людям жити.
Ю. Ентін


1. Хто просив надіслати калоші "... І мені, і дружині, і Татоші ..." у казці "Телефон"?
1) ведмідь
2)крокодил
3) кенгуру


2. Як звали господиню від якої втік посуд?

1) Єлизавета Іванівна
2) Настасья Петрівна
3) Федора Єгорівна


3. Хто переміг крокодила у казці "Крадене сонце"?
1) ведмідь
2) гіпопотам
3) вовк


4. Що подарували Мусі - Цокотусі блішки?
1) сережки
2) мед
3) чобітки


5. Хто переміг Бармалея і врятував Танечку та Ванечку?
1) Айболіт
2) крокодил
3) акула Каракула


6. Що виросло на Чудо – дереві для Мурочки?
1) черевички
2) туфельки
3) чобітки


7. Які чарівні словазакричав Мойдодир?
1) мутабір
2) абра – кадабра
3) кара - барас


8. Куди поспішив Айболіт рятувати хворих звірів?
1) до Росії
2) до Африки
3) до Австралії


9. Хто провалився в болото у казці "Телефон"?
1) носоріг
2) слон
3) бегемот


10. Чому посуд втік від Федори?
1) Федора не смачно готувала
2)Федора була нечуваною
3) Федора купила новий гарний посуд


Казка радість нам несе,
Той, хто знає, той зрозуміє,
У казці дуже багато сенсу,
І кохання там ходить близько.
У казці багато пригод,
Дуже радісних хвилювань,
Перемагає в ній добро,
Адже воно сильніше, ніж зло.
Той, хто поважає казки,
Неодмінно зростає,
Перетворюючись на мудреця,
Вірить дуже у дива.
І приходить диво в гості,
Не оминає стороною,
Головне, в нього повірити,
І воно вже з тобою.
Казка - чудова скарбничка,
Що накопичиш, то візьмеш,
А без казки у цьому житті -
Обов'язково пропадеш.
Олена Степанова