Твір по картині «Воротар» Григор'єва. Урок російської мови "Підготовка до контрольного твору по картині С.А

На сторінці представлено опис картини Воротар. Григор'єв Сергій Олексійович написав цей кумедний сюжет в повоєнний час в 1949 році, де відобразив гру дітей в футбол і головним героєм в якій, є хлопчик воротар на тлі присутніх уболівальників. На дворі не ясна осіння погода, далеко в серпанку проглядаються московські сталінські споруди.

Тематика цієї картини Воротар відповідає атмосфері того часу, футбол це напевно найулюбленіша гра дітей в повоєнний час, так як, окрім домашніх шкільних завдань, дітям особливо не було чим зайнятися, у них в той час не було комп'ютерів або сучасних смартфонів. Окрім ігор в войнушку діти грали в футбол на подвір'ях, в парках і як в даному сюжеті на пустирі.

У картині Воротар Григор'єв, крім спостерігають за матчем уболівальників демонструє нам в основному одного гравця захищає ворота хлопчика воротаря, всі інші футболісти виявилися за кадром.

Наш герой підготовлений до кидка за м'ячем по виду десяти - дванадцяти років від народження, напевно вже отримав досвід у кількох подібних матчів. Взутий в підв'язані мотузками черевики він нахилився в готовності, спершись руками в рукавичках про свої коліна і спрямував свій пильний погляд у бік м'яча.

Забинтована коліно підказує глядачеві про те, що він вже невдало падало і подряпав ногу. У даній позиції хлопчина висловлює повну серйозність своїх намірів захистити свої ворота, що складаються з двох кинутих шкільних портфелів. Від його хлоп'ячої моторності і швидкості реакції може залежати результат даного матчу і звичайно його авторитет серед інших його однолітків.

Не дозволяйте дітям бавитися в футбол привернула багато уболівальників спрямовані поглядом на пересувається м'яч, який не зовсім вміло штовхають хлопчаки. Основна маса вболівальників це місцеві різновікові діти, дівчатка і хлопчики до яких також приєднався дорослий дядько в капелюсі, можливо він прогулювався по вулиці і випадково забрів на цей пустир, побачивши цікаву грумалоліток, присів поруч з дітьми на купу дещо як складених дощок підготовлених для побудови сараїв або зруйнованого після війни житла. На око можна визначити досить таки уважну зацікавленість в результаті, швидше за все самого цікавого етапугри, можливо пенальті.

Зліва від воротаря скромно спостерігає за грою малолітній хлопчина в червоних штанцях і сорочці, по його погляду відчувається бажання приєднатися до гри, але більш старші товариші поки йому не довіряють роль гравця і він сумно поглядаючи, варто заклавши руки за спину. Поруч з дітьми можна побачити згорнулася в клубок дворову собаку, якій не цікавий футбол і вона не звертає ніякої уваги на гру дітей.

Як ми вже знаємо, автор картини дуже любив дітей, якщо врахувати плідну творчу біографію митця Сергія Григор'єва він створив безліч подібних картин про дітей і про школу. Серед його помітних робіт про дітей можна виділити такі: "Обговорення двійки", "Прийом у комсомол", "Юні натуралісти", "Піонерський галстук" і багато багато інших.

Сьогодні картина Григор'єва Воротар знаходиться в Третьяковській галереї в Москві

розділи: Російська мова

клас: 7

Мета уроку:

  • підготувати учнів до опису дій людей, зображених на картині;
  • закріпити вміння використовувати дієприслівники в своїй промові;
  • зібрати матеріал для написання твору по картині;
  • дати поняття про композицію картини як один із засобів вираження задуму художника.

Обладнання уроку:

мультимедійна презентаціядо уроку, опорний конспект.

ХІД УРОКУ

Розповідь про художника.

Сергій Олексійович Григор'єв - народний художник України, народився в Луганську (Донбас) в багатодітній сім'ї залізничного службовця.

Широку популярність здобув як автор творів на тему сім'ї і школи. Кращі полотна художника присвяченим дітям. Серед них відомі картини: "Обговорення двійки", "Рибачок", "Перші слова", "Юні натуралісти". Заслужену славу принесла художнику картина "Воротар". Автору було присуджено державна премія.

Бесіда за картиною:

Яка пора року і доби зображено на картині? Як ви ця визначили?

(Осінь. Литва пожовкли і обпадають з дерев. Вони розкидані по землі. Художник зобразив погожий осінній день, ймовірно полудень, тому що тіні від людей і предметів короткі, прямі. Небо ясне, відчувається, що світить сонце.)

Де відбувається дія, зображене на картині?

(Хлопці грають на порожній майданчику за будинком, а не на справжньому футбольному полі: ворота вони "спорудили", повертаючись зі школи, з портфелів, сумок і беретів.)

Хто є головною дійовою особою картини?

(Хлопчик-воротар)

Яким зобразив художник воротаря? Опишіть його позу, фігуру, вираз обличчя, одяг.

(Воротар сперся на коліна, варто, зігнувшись в напруженій позі, чекаючи м'яч, зосереджено стежить за грою. За його позі видно, що м'яч далеко від воріт. Але воротар готовий в будь-яку мить вступити в гру і захищати свої ворота. Хлопчик хоче бути схожим на справжнього воротаря, він намагається їх наслідувати навіть в одязі: на ньому темний светр, короткі штани, на руках шкіряні великі рукавички. на ногах спущені шкарпетки, калоші, підв'язані стрічкою. коліні перев'язана, напевно, йому часто доводилося падати, захищаючи свої ворота. видно, що воротар сміливий, безстрашний хлопчик.)

Опишіть маленького хлопчика, Який стоїть позаду воротаря.

(За воротарем в незворушною позі стоїть заклавши руки за спину і випнувши живіт, малюк в червоному лижному костюмі. Він теж вважає себе знавцем футболу, йому хочеться взяти участь в грі, але його поки не приймають).

Як художник показав зацікавленість глядачів грою футбол? Хто особливо сильно захоплений тим, що відбувається? Опишіть їх.

(Погляди всіх глядачів спрямовані вправо, на поле, туди, де йде напружена боротьба за м'яч. Дорослий уболівальник, який опинився тут випадково (він одягнений не для сидіння на дошках у дворі: в ошатною вишитій сорочці, на лацкані піджака орденські планки, в руці папка з паперами, на голові капелюх), цілком захоплений видовищем гри, того й гляди сам кинеться в бій. Сильно захоплений грою і хлопчик в темно-зеленому лижному костюмі з червоною краваткою. Він дивиться, витягнувши голову і відкривши рот. Уважно стежать за грою хлопчик з малятком на руках і дівчинка з червоним бантом на голові. Інші дівчатка - з лялькою, в червоній шапочці, в капюшоні, - спокійніше спостерігають за тим, що відбувається, хоча і не відривають очей від гри).

Хто байдуже ставиться до того, що відбувається на полі?

(Малятко, загорнувшись в теплу хустку і згорнулася біля її ніг капловухий песик).

Чому картина називається Воротар?

(Воротар - головне дійова особакартини. Художник показав хороброго захопленого воротаря, який викликає наші симпатії).

Як ви думаєте, що хотів сказати художник своєю картиною, яка її основна думка?

(Футбол цікавий всім.
Футбол - улюблений вид спорту.
Безстрашний воротар на стажі своїх воріт.)

На відміну від письменника художник зображує на картині якийсь один певний момент. Цікаво, що С.А. Григор'єв не відіб'ється на своїй картині самого футбольного матчу: По напруженій позі воротаря, по виразу облич глядачів ми здогадуємося, що на поле зараз гострий момент гри. Для розкриття свого задуму художник використовує такі засоби живопису як колір, освітлення, композицію.

Розглянемо, як побудована картина. Де - на передньому або на задньому плані - зобразив С.А. Григор'єв головного героя, воротаря?

(Воротар зображений на передньому плані, майже в центрі картини, окремо від інших гравців команди. Він добре видно і відразу впадає в очі, привертає нашу увагу)

Хто зображений на другому плані картини?

(Діти і молодий чоловік, при цьому вони розташовані так, що все добре видно)

Що ви бачите на задньому плані?

(Місто, величезні будівлі, житлові будинки)

Звернемо увагу на деталі в картині (ворота, споруджені з портфелів, сумок і шапок, перев'язана коліно і шкіряні рукавички воротаря і т.д.), з'ясуємо їх роль в розкритті задуму художника.

Які кольори і відтінки використовував художник, щоб підкреслити життєрадісний характер зображеного на картині події?

(Теплі кольори і відтінки жовтий, світло - коричневий, червоний. Земля світло-коричнева, на чагарниках і на поле листя золотисті, оранжеві, дошки, на яких сидять уболівальники, світло - жовті. Червоного кольору костюм на хлопчика, який стоїть позаду воротаря, шапочка на дівчинці, вишивка на сорочці чоловіка, бант у школярки, краватки. Ці кольори і відтінки допомагають передати напруженість зображеного дії, радують наше око, сприяють бадьорому, гарному настрою.)

Чи подобається вам ця картина?

(Так, тому що на ній все зображено так як буває в житті. Хочеться самому опинитися на цьому полі і грати в футбол.)

словникова робота. З метою попередження орфографічних помилок перевіряється написання таких слів, як футбол, змагання, матч, шкіряні рукавички, піджак, светр(Вимовляється тверде [т]), капюшон, в легкому серпанку, обриси будов.

Захоплюючий матч, футбольне змагання, злегка зігнутися, почати гру, швидко реагувати, заволодіти м'ячем, атакувати ворота, прикривати ворота, безстрашний воротар, не торкаючись рукою до м'яча, розтираючи рукою забите коліно

Словникової-стіліческіх робота.

1.Подберіте відповідні дієприслівникові обороти.

1) Хлопчик йшов на ворота ....
2) Ніхто не міг з такою різкістю, як гравець, рвонутись з місця і ... так само несподівано загальмувати.
3) Він потужно розганявся і ... наносив удар з ходу.
4) ... різко простягав руку вперед, вказуючи, куди битиме

Для довідки:

Не доходячи до м'яча двох кроків, перед самим ударом; не втрачаючи м'ячі; пригальмовуючи і змінюючи напрямок; не змінюючи ритму кроків, які не дрібочучи.

2. Назвіть дієприслівники, які можна вжити для опису пози і дій грають в футбол. Складіть з ними словосполучення.

(Заволодівши м'ячем, кинувши м'яч, кидаючи м'яч, забивши гол, атакуючи ворота, атакувавши ворота, закриваючи ворота, прикривши ворота, кинувшись до воріт, злегка зігнувшись, відставивши ногу назад, рвонувшись з місця, починаючи довгий розбіг, почавши гру, швидко реагуючи, миттєво пригальмувавши.)

Складання плану опису картини.

Спочатку назвемо основні підтеми розповіді, наприклад:

1) місце і час дії;
2) спортсмени;
3) глядачі;
4) художник і його картина.

Підкреслюємо умовність названої послідовності опису і можливість іншого побудови розповіді, наприклад, може почати з повідомлення про художника, потім описати спортсменів, потім глядачів, в кінці - час, місце дії і т. П.

Після цього пропонуємо перетворити схему опису в план, т. Е. Конкретизувати кожен пункт схеми, зробити його більш змістовним. В результаті такої роботи учні записують (самостійно) план опису картини, наприклад:

1 варіант

1) За будинком в погожий осінній день.
2) Безстрашний воротар і його помічник.
3) Глядачі "хворіють" по-різному.
4) Майстерність художника: вдала композиція, виразні деталі, м'який колорит картини.

2 варіант

1) Тема і основна думка картини.
2) Опис картини С.А. Григор'єва "Воротар":

а) на пустирі в погожий осінній день;
б) безстрашний воротар;
в) хлопчик в червоному костюмі;
г) вболівальники і глядачі.

3) Особливості композиції картини.
4) Роль деталей у картині.
5) Колорит картини.
6) Моє ставлення в картині.

опорний конспект

Яка пора року і доби зображено на картині?
Де відбувається дія, зображене на картині?
Яким зобразив художник воротаря? Опишіть його позу, фігуру, вираз обличчя, одяг.
Опишіть маленького хлопчика, який стоїть позаду воротаря.
Як художник показав зацікавленість глядачів грою футбол?
Що хотів сказати художник своєю картиною, яка її основна думка?
Де - на передньому або на задньому плані - зобразив С.А. Григор'єв головного героя, воротаря?
Хто зображений на другому плані картини?
Що ви бачите на задньому плані?

Деталі в картині

Які кольори і відтінки використовував художник, щоб підкреслити життєрадісний характер зображеного на картині події?

. Твори по картині С.А. Григор'єва «Воротар».

Щоб навчитися писати твори, потрібно їх писати, писати якомога частіше. Шкільна програмапередбачає систематичну роботу над розвитком мовлення учнів. Але вчитель нічого не зможе зробити, якщо в учнів не заманеться мислити, відточувати свої мовні навички.

Звичайно ж, потрібно пам'ятати, за яким планом пишеться твір по картині.

Приблизний план твори по картині.

2. Головна частина. Що за картина. Її тема:

а) передній план;

б) задній план;

в) колорит картини, його значення;

г) ідейний зміст картини.

3. Особливості композиції картини (якщо є).

4. Твоє ставлення до даного твору мистецтва.

Пропоную роботи учнів 7а класу.

С.А.Грігорьев - народний художник, автор багатьох картин: «На зборах», «Повернувся», «Воротар». Він нагороджений двома Сталінськими преміями, трьома орденами і медалями.

Найбільш відомою стала його картина «Воротар», на якій зображена гра в футбол. Ми бачимо воротаря і декількох глядачів матчу, що проходить десь за містом, на пустирі. Швидше за все, вже середина осені, тому що вдалині видніється жовтий чагарник, небо затягнуте хмарами, і одяг персонажів картини осіння: глядачі в плащах, куртках, на деяких хлопців надіті шапочки.

Картина описує момент самої гри. Ми бачимо, що очі уболівальників спрямовані в ту частину поля, що не зображена. На передньому плані стоїть вратарь.Слегка зігнувши коліна, він дивиться вперед. Повинно бути, він уважно стежить за м'ячем. Його праве коліно перев'язане, можливо, він поранився під час гри. На його руках надіті рукавички. Одяг проста, зручна для гри: светр, шорти, черевики. За його спиною ми бачимо хлопчика молодшого віку, якого не взяли грати. Глядачі - вболівальники, зображені на другому плані картини, виявляють великий інтерес до гри. Дітлахи прийшли відразу після занять, про це говорять лежать на землі шкільні ранці, що позначають межі воріт. Всі люди, зображені на картині, насолоджуються грою, можливо, в останній раз: Адже вже пізня осінь, Скоро стане зовсім холодно і випаде сніг. Але ніхто не сумує, адже і взимку багато інших цікавих занять.

Картина не викликає у мене особливих почуттів, але, дивлячись на неї, я можу припустити, які почуття переживає кожен персонаж, зображений художником: азарт, хвилювання, задоволення, яке отримує від гри.

Олеся Наприенко

Сергій Олексійович Григор'єв - народний художник, автор багатьох картин: «На зборах», «Прийом у комсомол», «Обговорення двійки», «Воротар», він нагороджений двома Сталінськими преміями, трьома орденами і медалями.

Я дивлюся на картину Григор'єва «Воротар». На цій картині зображено футбольний матч, що проходить на пустирі. Але з гравців зображений тільки воротар. Судячи з надітим на руки рукавичок, по обличчю, виражає серйозність, з жилавим ногам воротар дуже досвідчений гравець і не раз стояв на воротах. Він прийшов на пустир відразу після занять, про це говорить лежить замість штанги його портфель.

На другому плані-хлопчик за воротами і вболівальники, які уважно стежать за грою. Напевно, хлопчик в червоному костюмі, що стоїть за воротами, непогано грає в футбол, але його не взяли, тому що він молодший іграющіх.Зрітелям дуже цікава гра, тільки собака дрімає біля ніг господаря, її футбол не цікавить.

Місце дії картини - Москва, на задньому плані видно сталінські споруди. На дворі осінь, мабуть, останні теплі деньки, тому що хлопці одягнені досить легко.

Мені сподобалася ця картина тим, що вона жива. Я відчуваю емоції глядачів, якими переповнені всі персонажі картини «Воротар».

Єлизавета Сухотеріна

Григор'єв Сергій Олександрович -автор багатьох картин: «На зборах», «Повернувся», «Прийом у комсомол», «Обговорення двійки», «Воротар». Він має звання народний художник СРСР. Його праця відзначена двома Сталінськими преміями, трьома орденами і медалями.

Переді мною картина Григор'єва «Воротар», на ній зображений футбольний матч, але не такий, який ми звикли спостерігати. Цікава вже сама композиція картини: ми не бачимо гру, м'яч - нашій увазі представлені воротар і вболівальники. Автор поставив перед собою завдання показати, які почуття переповнюють всіх, хто став учасником або глядачем цього матчу.

На передньому плані полотна зображений воротар, він головний геройкартини. Після занять хлопчик вирішив пограти в футбол на пустирі. Можливо, бути воротарем йому випало за жеребом, мені здається, що йому дуже хочеться бути гравцем, боротися за м'яч, бути в центрі гри і допомогти своїй команді.

На другому плані зображено хлопчика, який і сам не проти пограти, але він поки що малий. На картині зображені і інші вболівальники, які уважно стежать за ходом гри. Кожному з них цікаво, що ж буде далі, хто переможе. Навіть проходив повз чоловік присів на лаву і з хлоп'ячим запалом спостерігає за грою.

Катерина Трішина

Звичайно ж, твори все різні, але є в них і спільне: картина не залишила хлопців байдужими, хоча це зовсім інша епоха, совсемдругіе за своїм внутрішнього світулюди.

Матеріал підготувала вчитель російської мови та літератури Плетньова Л.Г.

Сергій Олексійович Григор'єв. () народний художникУкраїни. Широку популярність здобув як автор творів на тему сім'ї і школи. Кращі полотна художника присвяченим дітям. Серед них відомі картини: «Обговорення двійки», «Рибачок», «Перші слова», «Юні натуралісти». Заслужену славу принесла художнику картина «Воротар». Автору було присуджено Державну премію. Він також є автором багатьох портретів і пейзажів.




« Морський вовк»1950« Юність »






Обговорення двійки рік. державна Третьяковська галерея. Москва.


Вступ до комсомол рік. музей українського образотворчого мистецтва. Україна. Київ.


Воротар рік. Державна Третьяковська галерея. Москва.














Опишіть його позу, фігуру, вираз обличчя, одяг. Варто (як?) - переробіть дієслова в деепричастия: -согнуть ноги в колінах -широко розставити -опереться руками -прікривать ворота -прікривать наспіх зав'язане забите коліно очікуваний м'яч Воротар готовий: вступити в гру, захистити ворота. Юний футболіст: схожий на справжнього гравця, намагається наслідувати в позі і рухах.


Поза (яка?) - переробіть дієслова в причастя: -напрячься -замереть на місці Вираз обличчя (яке?) - переробіть дієслова в причастя і дієприслівники: -сосредоточіться -устреміть погляд -не зводити очей -не відволікатися на зауваження уболівальників Одяг: -калоші (підв'язати) стрічкою - (зі шкіри) рукавички - (для школи) светр і сорочка - (спеціально одягнути, не боятися осінньої погоди) короткі шорти


Опишіть маленького хлопчика, який стоїть позаду воротаря. Переробіть дієслова в деепричастия: -заложіть руки за спину -випятіть живіт очікуваний результату удару Одяг: червоний костюм (складатися) з курточки і брюк (заправити) в гольфи. Поза (яка?): -Не обурити -застить на місці


Погляди всіх глядачів спрямовані ..., на поле, туди, де йде ... боротьба за м'яч. ... уболівальник, (виявитися) тут ... цілком захоплений ... гри, того й гляди сам ... в бій. Сильно ... грою і хлопчик в темно-зеленому костюмі. Він дивиться, (витягнути) голову і (відкрити) рот. Уважно стежать за грою хлопчик з малюком на руках і дівчинка з червоним ... на голові. Інші дівчатка - з лялькою, в червоній шапочці, в капюшоні, - більш ... спостерігають за (відбуватися), хоча і не (відривати) очей від гри. Вправо, спокійно, напружена, випадково, видовищем, кинеться, бантом, захоплений, дорослий. Впишіть в текст пропущені слова і замініть дієслова в дужках причастиями або дієсловах. Вболівальники.


С.А. Григор'єв не відіб'ється на своїй картині самого футбольного матчу: по напруженій позі воротаря, по виразу облич глядачів ми здогадуємося, що на поле зараз гострий момент гри. Для розкриття свого задуму художник використовує такі засоби живопису як колір, освітлення, композицію.


Теплі кольори і відтінки: жовтий, світло - коричневий, червоний. Земля ..., на чагарниках і на поле листя ... дошки, на яких сидять уболівальники, .... ... кольору костюм на хлопчика, який стоїть позаду воротаря, шапочка на дівчинці, вишивка на сорочці чоловіка, бант у школярки, краватки. Ці кольори і відтінки допомагають передати напруженість зображеного дії, радують наше око, сприяють бадьорому, гарному настрою. (Золотисті, світло - жовті, червоні, світло-коричнева, помаранчеві) Які кольори і відтінки використовував художник, щоб підкреслити життєрадісний характер зображеного на картині події?




План. 1. Відомості про художника. 2. Тема і основна думка картини. 3. Опис картини С.А. Григор'єва Воротар: а) на пустирі в погожий осінній день; б) безстрашний воротар; в) хлопчик в червоному костюмі; г) вболівальники і глядачі. 4. Особливості композиції картини. 5. Роль кольору і деталей в картині. 6. Моє враження від картини.