Технологічна карта науки з " магічні фарби веселки " . Відкрите заняття з ІЗО «Подорож у чарівну країну квітів

Конспект НОД для дітей 6-7 років на тему «Якого кольору веселка»


Автор. Соколова Світлана Сергіївна, педагог додаткової освіти
МБОУ ДІД Центр дитячої творчості, п. Сява.

Опис матеріалу:Пропоную вам конспект безпосередній освітньої діяльностідля дітей 6-7 років, 1 року навчання за додатковою освітній програмігуртка «Ізостудія». На тему «Якого кольору веселка». Даний конспект уроку буде корисним для вихователів дитячого садката вчителів 1 класу загальноосвітньої школи. Цей конспект пізнавального заняття є вступним у додатковій освітній програмі гуртка «Ізостудія». Зображення для комп'ютерного супроводу заняття педагог може підібрати на власний розсуд.

Тема заняття «Якого кольору веселка»

Ціль: Ознайомлення дітей зі змістом занять образотворчого мистецтвау гуртку «Ізостудія». Виявлення рівня знань, умінь та навичок дітей у галузі образотворчого мистецтва.
Завдання:
ОСВІТНІ:
Ознайомити з правилами роботи на занятті та матеріалами для
занять образотворчого мистецтва
Формувати навички організації робочого місця та навички роботи
пензлем та фарбами.
Навчити зображати природне явище без попереднього малюнка.
РОЗВИВАЮЧІ:
Розвивати вміння обережно малювати акварельними фарбами.
Розвивати естетичну чуйність на красу навколишнього світу.
Розвивати зорову пам'ять у дітей та вміння зображати з пам'яті та враження.
ВИХОВНІ:
Виховувати інтерес до занять образотворчою діяльністю.
Виховувати любов до рідній природіі дбайливе до неї ставлення.
Виховувати дружні стосунки у колективі, прагнення допомогти одне одному.
Тип заняття: Вивчення нового матеріалу.
Вигляд заняття: Практичне заняття із елементами бесіди.
Методи: Пояснювально-ілюстративний, частково-дослідний із використанням практичного методу.
Перший рік навчання. Введення у додаткову освітню програму.
Вік дітей. 6-7 років.
Час заняття. 35 хвилин.
Обладнання:
Для педагога:
- презентація уроку,
- виставка малюнків дітей, виконаних у різній техніці,
- магнітофон, касети з мелодіями,
- Гуаш.
- Для дітей:
- альбом,
- акварельні фарби,
- Пензлик,
- баночка із водою.
План заняття.
Організаційний етап. 1 хвилина
/ привітання /
Підготовчий етап. 8 хвилин
/ повідомлення теми, мети та завдань/
Основний етап. 20 хвилин
а/теоретичний.
б/ практичний.
Підсумковий етап. 5 хвилин
/ підбиття підсумків заняття/
Рефлективний етап 1 хвилина
/самооцінка заняття /
Хід заняття
1.Організаційний етап.
Ціль: Організація робочого місця, психологічний настрій на майбутню роботу.
Привітання, перевірка групи на заняття.
2.Підготовчий етап.
Ціль: Підготовка дітей до сприйняття нового матеріалу заняття.
Педагог:
- Давайте познайомимось. Мене звуть Світлана Сергіївна, я педагог образотворчого мистецтва.
- А тепер ви представтеся. (Діти називають свої імена)
Я дуже люблю малювати
Дерева, і птахів, і звірят,
Мені подобається думати, мріяти
Про майбутнього життяхлопців.
Усміхайся, сонечко, нам частіше.
Усміхайся, сонечко, нам на щастя. (Слайд 2: малюнки дітей)


Педагог:
– Подивіться, скільки дитячих малюнків на нашій виставці. Як ви думаєте
діти, які їх намалювали, люблять малювати? (виставка малюнків, дитячих виробів), (відповіді дітей)
Педагог:
- Хлопці, а ви любите малювати? (Відповіді дітей)
Педагог:
- На заняттях образотворчого мистецтва ми з вами малюватимемо, ліпимо,
робити різні вироби, вчитися зображати все те дивовижне,
що зможемо побачити довкола, придумати, нафантазувати.
Педагог:
Мета заняття:Сьогодні ми малюватимемо красиве природне явище – веселку. Освоїмо перші прийоми роботи з фарбами та пензликом. Будемо розвивати фантазію, творче мислення, уміння працювати в парах та самостійно.
Педагог:
- Хлопці, до нас у гості прийшов «Веселий олівець» і зараз він проведе цікаву гру«Портфель художника», вам потрібно відгадати приналежності, необхідні для занять малюванням. Хлопці, хто знає правильну відповідь, підніміть вгору сигнал - кольорового олівця.
(Проводиться гра «Портфель художника». Педагог загадує загадки)
-Вранці до школи я йду
Приналежності беру.
На плечах несу свій дім,
А в ньому для малювання... (Альбом) (Слайд 3: після відповідей дітей на екрані з'являються картинки відгадок)
– Хто альбом розфарбує наш?
Ну, звичайно... (Олівець)
- Свою кіску без побоювання,
Вона вмочує у фарби,
Потім забарвленою кіскою
В альбомі водить сторінкою. (Пензлик)
- Якщо їй роботу даси -
Даремно працював олівець. (Ластик)
- Різнокольорові сестрички
Занудьгували без водиці
Дядько довгий і худий
Носить воду бородою.
І сестриці разом із ним
Намалюють будинок та дим. (Фарби, пензлик)
Педагог:
- Молодці, хлопці, правильно відгадали загадки, а тепер давайте разом правильно розташуємо наше приладдя на робочому столі.
1.Розміщувати все приладдя на робочому столі слід так, щоб
вони не заважали тобі працювати.
2.Папір для малюнка лежить точно перед очима і нічим не
загороджується.
3. Над альбомом міститься вода, коробка з фарбами.
4.З правого боку (у шульги - зліва)розташовується олівець, гумка
пензля.
Педагог:
- Перевірте, чи правильно ви розташували інструменти та матеріали для
малювання, (самоперевірка дітьми за опорним сигналом) (слайд 4)
Педагог:
- Хлопці, як називаються фарби, які використовують художники?
Діти: Акварель, гуаш, масляні, вітражні фарби.
- Зараз ми з вами пограємось у цікаву гру «Різнокольорові фарби». На ваших столах стоять баночки із гуашшю. Назвіть кольори фарб і скажіть, щоб ви розфарбували цим кольором.
На столах у дітей стоїть баночка із фарбою (у всіх різного кольору). Робота у парах.(Слайд 5: на екрані зображені фарби. Після відповіді дітей з'являються малюнки сонечка, хмар, трави та ін.)
3. Основний етап.
а/теоретичний.
Мета: Знайомство дітей із природним явищем - веселка, її характерними рисами.
Різнокольорові ворота
На лузі збудував хтось.
Але пройти в них нелегко,
Ті ворота високо.
Постарався майстер той,
Взяв він фарб для воріт.
Не одну, не дві, не три,
Цілих сім ти подивися.
Як ворота ці звати?
Чи можна їх намалювати? (Райдуга) (слайд 6: зображення веселки)

Педагог:
- Дивовижне явище – веселка. Як вона з'являється на небі? (Відповіді дітей, доповнення педагога)У літній день, коли пройде теплий дощик, сонячне проміння переломлюється у крапельках води.
- Як ще називається такий дощик?
– Грибний.
– Веселка має багато назв – коромисло, кільце, міст.
Педагог:
- Хлопці, подивіться на зображення веселки та назвіть усі її кольори,
(Відповіді дітей)
Педагог:
- Кольори веселки завжди розташовуються у визначеному порядку. Для того
щоб запам'ятати цей порядок, послухайте лічилку:
Кожен
Мисливець
Бажає
Знати
Де
Сидить
Фазан
Педагог:
- За початковими літерами кожного слова цієї фрази легко запам'ятати порядок кольорів, які розташовані у веселці. Назвіть їх.
Діти: червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, синій, фіолетовий.
- Хлопці, а зараз послухайте, які добрі поради для юних художниківдасть вам «Веселий олівець».
- Акуратно змочуйте пензлик у воді, її надлишки витирайте об край баночки, можна використовувати ганчірочку для промокування кистей.
- Не можна пензлик терти об папір і псувати його зачіску, а також тримати опущеної у воді. (Скривитися волосся)
- Щоразу промивайте пензель, щоб не забруднити фарби,
– Після роботи гуаш треба щільно закрити, щоб вона. не висохла, а акварель, навпаки, не закривати, дати фарбувати просохнути.
- Під час малювання сидіти потрібно прямо, щоб гострий кінчик пензлика не потрапив у око.
Педагог:
– Наш приятель «Веселий олівець» приготував для вас цікаву загадку – зарядку.
Фізкультхвилинка.
По папері я біжу,
Все вмію, все можу: (біг на місці)
Хочеш - будиночок намалюю, (встати на шкарпетки, руки нагору, зображуючи дах)
Хочеш - ялинку в снігу, (Присідання)
Хочеш – дядька, хочеш – сад. (Повороти в сторони, руки на поясі)
Мені будь-яка дитина радий! (стрибки на місці)
б/ практична
Мета: Формування практичних умінь та навичок дітей при зображенні природного явища- веселки.
Педагог:
- А тепер давайте, всі разом зобразимо веселку:
- Розташуйте лист по горизонталі;
-беремо фарби, які потрібно заздалегідь змочити водою;
-малюємо першу дугоподібну лінію червоним кольором, притискаючи весь ворс
пензля до паперу;
- всі смужки веселки розташовуйте один до одного впритул.
/ самостійна практична роботадітей, що супроводжується музичним оформленням/ (Слайд 7)
4. Підсумковий етап.
Мета: Підбиття підсумків виконаної роботи на занятті.
Гра «Фарби веселки»
Педагог: Хлопці, кольори веселки перемішалися. Допоможіть розставити їх у правильному порядку, (кольорові олівці розставляються дітьми біля дошки відповідно до спектру веселки) (слайд 8)

Відкрите заняттяз ІЗО

«Подорож у чарівну країнуквітів»

Ціль:продовжувати розвивати впевненість у собі та своїх можливостях під час створення зображення, доступними їм засобами виразності.

Програмні завдання:

Освітня:закріплювати знання дітей про кольори веселки; акцентувати увагу дітей на тому, що навколишній світбагатобарвний та різноманітний.

Розвиваюча:розвивати творчу уяву у процесі виконання творчих завданьта створення малюнка за допомогою техніки нетрадиційного малювання.

Виховує:виховувати почуття співпереживання, вміння об'єднуватись для спільної справи.

Освітні галузі:художня творчість, пізнання, комунікація, музика.

Обладнання:ватман із зображенням безбарвної веселки, метелик, конверт із листом, конверти із цифрами, м'які модулі, клубок ниток, пластмасові кубики, помпончики із ниток кольорів веселки, скриня.

Ресурсний матеріал:комп'ютер, проектор, аудіозапис музики, електронна презентація.

Попередня робота.

Читання художньої літератури, розгляд репродукцій картин: А.Саврасов «Райдуга», К. Сомов «Райдуга»; дидактичні ігри«Збери квітку-семиквітку», «Збери веселку», загадки про явища природи.

Мотивація:допомога казковому персонажу.

Хід заняття:

    Вступна частина:

Звучить спокійна музика

Вихователь.Здрастуйте, хлопці та шановні гості. Діти день у нас сьогодні незвичайний, до нас на заняття прийшли гості – привітайте з ними, посміхніться їм.

Діти, зверніть увагу, який гарний малюнокя для вас приготувала (На ватмані намальована безбарвна веселка).Ой, що тут сталося? Вчора, я намалювала вам яскравий малюнок, а тепер він чомусь став безбарвним? Хто ж це з нас так пожартував?

(Виховник звертає увагу дітей на метелика з листом).

А це ще хто? І що тут? Лист! Давайте подивимося. Від кого воно? Діти, тут загадка. Спробуємо вгадати?

Загадка:

Як над річкою над річкою

З'явився раптом кольоровий

Чудо місток підвісний . (Райдуга).

Вихователь.Напевно цей лист нам надісла Чарівниця-райдуга. Що вона нам пише? Читаємо листа: «Здрастуйте, хлопці! Пише вам Чарівниця – Веселка. У мене трапилося лихо. Злий чарівник забрав мої кольори. Він не любить яскравих фарбі хоче, щоб увесь світ став безбарвним. А почав він із моєї чарівної сукні. Подивіться, яке воно стало негарне. Діти, будь ласка, допоможіть повернути мої різнокольорові фарби! Вам необхідно потрапити до Чарівної країни квітів. Я сподіваюся, що ви дружні хлопці та зумієте подолати всі перешкоди, які будуть зустрічатися на вашому шляху».

«Ваша Веселка»

    Основна частина:

Вихователь.Так ось у чому річ?! Виявляється, тут побував злий чарівник. А я думаю, куди це мій яскравий малюнок зник? Ну що, ви згодні допомогти Райдузі? Але для цього треба знати всі кольори веселки та їхнє розташування? Скільки кольорів у веселки? Які кольори? Як вони розташовані по порядку? Погляньмо на чарівний екран, що він нам покаже?

Показ презентації «Кольори веселки».

Вихователь.На нас чекає нелегкий шлях. Ми повинні допомогти повернути кольори веселки. А щоб потрапити до Чарівної країни кольорівнам потрібна карта.

На екрані з'являється карта з геометричними фігурами.

Вихователь.Хлопці навіщо потрібна карта? Давайте розглянемо її, що ви бачите тут? Які геометричні фігуриви бачите тут? А як ви вважаєте, що означають ці цифри на карті? (Відповіді дітей). Хто хоче вирушити до чарівної країни допомогти Чарівниці-райдузі?

Чарівна музика. Діти озираються. Милуються Чарівною країною квітів.

Вихователь.Я скажу вам хлопці по секрету: ми шукатимемо у чарівній країні конверти з цифрами, які сховав злий чарівник. У кожному конверті знаходяться завдання, які нам потрібно виконати, щоб знайти кольори веселки.

Вихователь.Скажіть, яку цифру ми маємо знайти спочатку? Подивимося на карту, які геометричні фігури означає цифра 1? Так, а тепер давайте знайдемо ці постаті у Чарівній країні квітів.

Діти знаходять прямокутник та півколо. На фігурах лежить конверт із цифрою 1.

Вихователь.Хлопці давайте подивимося, яке завдання вигадав злий чарівник? Він просить нас відгадати загадки про кольори, що відгадаємо?

Загадки

У малини та полуниці,

Помідори та брусниці

Смак, звичайно, дуже різний,

Ну а колір схожий... (Червоний)

Кожен апельсин їм сповнений,

Веселі з ним навіть клоун,

Він всюди на лисиці

І на білку у колесі. (Помаранчевий)

Кульбаба привіт!

І привіт купальниці!

Ваш веселий, яскравий колір

Усім нам дуже подобається! (Жовтий)

Захований цей колір у листочках

І в горохових стручочках.

Навіть огірок солоний

Теж улітку був... (Зелений)

Незабудок колір чудовий -

Світлий, радісний, небесний.

Вгадаємо ми з тобою

Цей колір. Він - ... (Блакитний)

Я б фарбувати волошка

Навіть чорним кольором міг!

Але не бійтеся, не пофарбую!

Колір його набагато кращий! (Синій)

Побачивши його під оком,

Драчуна шкодують відразу,

А ось баклажан та злива

З ним задоволені та щасливі. (Фіолетовий)

Вихователь.Молодці! Подивимося на карту, яка цифра така? Які фігури означає цифра 2? А тепер шукаємо їх у групі.

Діти знаходять квадрат та коло. На фігурах лежить конверт із цифрою 2 і діти відкривають його.

Вихователь.Давайте прочитаємо, що нам приготував злий чарівник.

« Потрібно сплести павутинку добрих побажань, для цього вам знадобиться клубок ниток».Хлопці візьмемо клубочок ниток. Оце завдання! І як нам сплести цю павутинку? А як павучок плете павутину? (Відповіді дітей).Давайте сядемо на килим у коло. Я намотаю на руку ниточку, скажу побажання комусь із вас і прокачу клубочок по підлозі до кого захочу. А ви зробите також тільки зі своїми побажаннями.

Дитина каже побажання комусь, намотують ниточку собі на руку і прокочує клубочок іншій дитині. Виходить павутинка.

Вихователь.Давайте встанемо. Подивіться, яка «павутинка добрих побажань» у нас вийшла! Який у вас став настрій від добрих побажань?

Відповіді дітей.

Вихователь.Хлопці, подивіться на карту, у нас залишилося останнє завдання. Яка цифра і які геометричні фігури вона означає? Давайте пошукаємо, де ж знаходяться ці постаті?

Діти знаходять геометричні фігури трапецію та трикутник, де лежить конверт із цифрою 3.

Вихователь.Ну що хлопці ми впоралися вже з двома завданнями, а цим завданням упораємося? Відкриваємо та читаємо: «Потрібно побудувати палац із кубиків». Хлопці, збудуємо палац із кубиків?

Діти діляться на три групи і будують кожен свій палац із кубиків.

Важливо, щоб діти працювали спільно, колективно з огляду на думку кожної дитини.

Вихователь.Ну, що хлопці всі завдання злого чарівниками виконали? Давайте відпочинемо? Робимо все, як я.

Фізкультхвилинка.

Руки підняли і похитали – це дерева у лісі.

Лікті зігнули, кисті струсили - вітер збиває росу.

Плавно руками помахаємо – це до нас птахи летять.

Як вони сядуть, покажемо: крила поклали назад.

Вихователь.Ну, що нарешті ми впоралися з усіма завданнями злого чарівника. Давайте уважно подивимося, можливо, ми знайдемо нарешті кольори веселки.

Діти починають оглядати та шукати у групі кольору веселки. І знаходять скриньку під столом.

Вихователь.Хлопці, хто хоче подивитися, що у скриньці?

(Діти відкривають скриньку і бачать, що там замість фарб лежать помпончики з ниток усіх кольорів веселки.)

Що це? Що нам треба зробити? А фарб – то ні, чим розфарбовуватимемо?

Відповіді дітей.

Діти висипають кольорові помпончики на стіл, де лежить ватман з безбарвним малюнком.

Вихователь.Хлопці, візьміть помпончики, розфарбуйте чарівну сукню веселки!

Діти викладають веселку на аркуші ватману. Звучить пісенька про веселку.

Вихователь.Наша веселка готова!

На екрані з'являється веселка.

    Заключна частина:

Вихователь.Діти, що ми з вами сьогодні зробили?

Діти розповідають, як вони виконували завдання та що їм найбільше сподобалося.

Вихователь.Подобається вам нова сукня Чарівниці-райдуги? Яке воно? А як ви думаєте, Райдузі сподобалося нове плаття? Звичайно, сподобалося, і вона вам дякує! Чарівниця-райдуга дозволяє взяти в неї по одному кольоровому помпончику, який вам подобається. Давайте теж подякуємо їй і скажемо все дружно спасибі!

Діти беруть у подарунок кольорові помпончики та прощаються з Чарівницею-райдугою.

Муніципальне загальноосвітня установаліцей №57

міського округу Тольятті


Конспект відкритого уроку

образотворчого мистецтва

у 6 «А» класі

«Таємниці веселки. Основи кольорознавства.

Склала вчитель образотворчого мистецтва

Мещеряк Ольга Вікторівна


Були присутні:

Зам. директора з УВР: Єрунова О.В.

Психолог-педагог: Прохорова Т.В.

Вчителі: Валова Л.А.

Грибанова О.В.

Урок образотворчого мистецтва

«Тани веселки. Основи кольорознавства.

у 6 «А» класі
Вчитель:Мещеряк Ольга Вікторівна

Дата проведення: 14.10.09

Тема:«Колір. Основи кольорознавства»

Тип уроку:Урок вивчення нового матеріалу
Мета уроку:вивчити властивості кольорів та прийоми пошуку нових кольорів

Завдання:

Навчальна:


  • Ознайомити учнів із основами кольорознавства;

  • розширювати знання про можливості художніх матеріалів;

  • дати поняття колірного кола , основних, складових кольорів, холодного та теплого кольорів, колірного контрасту,
Розвиваюча:

  • розвивати пізнавальний інтерес та творчу активністьучнів

  • розвивати творчу фантазію;

  • розвивати графічні вміння та навички,
Виховна:

  • виховувати художній смак, акуратність;

  • виховувати почуття відповідальності за доручену справу.
Соціальна:

  • привчати до розумової праці під час уроку, до певних вимог дисципліни.

Обладнання та матеріали:

Для вчителя– методичні таблиці «Колірне коло», «Теплі та холодні тони», картки – кольору (додаток1) Репродукції картин К. Моне «Міст через Темзу», П.Сезан «Таючий сніг», П.Сіньяк «Хвилювання на морі», І . Крижані гори», Ван Гог «Соняшники», Ф. Малявін «Вихор» (додаток 2). Вірші про квіти та відтінки
Для учнів:гуаш, папір, щітки, циркуль, палітра.

Підготовка до уроку:на дошці записана тема уроку, висять таблиці «Колірне коло», «Теплі та холодні тони», 5закритих аркушів з текстом, на партах – роздатковий матеріал (репродукції картин, заготовлені шаблони(додаток 3))
План уроку


  1. Вступна розмова

  2. Вивчення нового матеріалу

  3. Фізкультхвилинка

  4. Організація та проведення практичної роботи

  5. Підбиття підсумків уроку (рефлексія)

Хід уроку

Любимо квіти,

Коли виходимо на світ-

З темряви.

Ось на вікні - замерзла квітка.

Білий - колір холоду,

Він – самотній.

Що ви уявляєте, які кольори ми використовуємо?

А тепер друга картина:

Кольоровий світ

Синє море,

Сині гори,

Синій – колір неба,

Далекий і гордий!

Сонце в півнеба -

Море світла!

Вікна відкриємо та впустимо

Жовту диню

Ріжемо на частини!

…Жовтий – соняшник

І -може бути -

щастя.


Червоний палає в небі захід сонця!

Глухо падають

Стиглі груші.

А у трави – зелені вуха.

Стіл дубовий,

Колодязь і діжка.

Кориця коричнева

І шоколадка!

Хтось розлив фіолетовий колір -

Це сутінки

І світанок!

Які кольори ми використали зараз?

1. Таємниця

Кольори хроматичні та ахроматичні.

1таємниця – кольори поділяються на хроматичні та ахроматичні

2. Таємниця

Хроматичні основні кольори 3

Скільки хроматичних кольорів існує? Спробуйте згадати. У вас може вийти дуже багато. А скільки міститься в мінімальному наборі фарб (6)

Які це кольори? (Червоний, жовтий, синій, чорний, білий, зелений)

Змішуючи ці кольори можна отримати безліч кольорів і відтінків.

Своєрідними прабатьками всіх кольорів є 3 кольори: червоний, жовтий, синій – вони називаються основними.

2 таємниці – основних хроматичних кольорів 3 (жовтий, червоний, синій)

4. Практична робота:накреслимо коло, розділимо його на 6 частин і зафарбуємо частини кола основними кольорами, залишаючи сусідні частини незабарвленими. Вчитель пояснює матеріал на прикладі таблиць «Колірне коло»

3. Таємниця

Додаткові кольори виходять змішуванням 3 основних. А тепер зафарбуємо білі частини. Для цього ми змішаємо суміжні з ним основні кольори.

Де ми змішуватимемо кольори? На панелі.

Змішали жовтий та червоний – отримали помаранчевий колір

Червоний та синій – фіолетовий

Синій та жовтий – зелений.

Кольори, утворені змішуванням основних, називаються додатковими. (На дошці перевертається табличка з написом)

3 таємниці - всі кольори виходять змішуванням основних кольорів і називаються додатковими
Фізкультхвилинка: пісня «У коробці з як олівцями»
4 таємниця

Хроматичні кольори поділяються на холодні та теплі.

Вчитель: щоб відкрити наступний секрет, звернемо увагу на репродукції картин (роздавальний матеріал лежить на парті), а тепер підберіть з них ті, які характеризують прохолодний ранок над річкою, крижану безмовність півночі, холодну стихію моря. Які кольори використовували художники? (Синій, фіолетовий) Ці кольори називаються холодними. (Вчитель працює з таблицею «Теплі та холодні тони»)

А тепер знайдіть картини, на яких зображено вогняний, гарячий вихор танцю, світло осіннього, теплого, сонця, відбитого в букеті соняшників. Які фарби використовували художники? (Помаранчевий, жовтий, червоний). Ці кольори називають теплими.

А тепер подивимося на картину «Стаючий сніг». У якій кольоровій гамі (теплій чи холодній) виконано цю картину. (Відповіді: тепла, холодна)

Оля Мельникова
«Чарівна веселка». Конспект інтегрованого заняття з образотворчої діяльностіу старшій групі

Предмет – малювання

Старша група

Тема: « Чарівна веселка»

Ціль: створення гарного настрою

Завдання:

Продовжувати закріплювати змішування кольорів

Розвивати творчу уяву шляхом експериментування

Виховувати колективізм, дружелюбне ставлення один до одного

Матеріал: конверт; загадки про кольори веселки; дуги веселки з кольорового картону; магніти; фарба гуаш; палітри; пензлики; промокашки; мольберти; альбомні листи.

Хід заняття:

Діти заходять у групу. Вихователь разом із дітьми знаходять конверт та читають його.

Олівець просить про допомогу. Педагог у конверті знаходить загадки та хлопці з радістю їх відгадують.

Різнокольорові ворота

На лузі збудував хтось.

Постарався майстер той,

Взяв він фарб для воріт

Не одну, не дві, не три –

Цілих сім, ти подивися! (веселка)

Подарував мені цей колір

Маків вогняний букет

Просто так, без дня народження,

Щоб покращити настрій! (червоний)

Милий колір, швидше скажи,

Чим ти в житті дорожиш?

Круглим гарбузом, морквою,

Їх гай на грядці вправно! (помаранчевий)

У полі виріс кульбаба,

Золотисто – жовтий хлопчик.

З цим кольором він дружив

І схожий на сонце був! (жовтий)

Шиє собі вбрання літо

Дивовижний колір.

Їм прикрашені квіти

Городи та сади! (зелений)

Колір небесний у висоті,

«Привіт!»- крикнув мені вранці мені

Він у віконце заглянув

Мені долоні простяг. (блакитний)

Дзвінкий братик струмочок –

Кольори цього дружок,

Читаю своєю водицею

Злив смачніший у світі немає,

Смак їм дарує цей колір.

Сливи просто смакота –

Я їх їла з насолодою. (фіолетовий)

Після кожної правильної відповіді дитина прикріплює на мольберт той колір, який вгадав. У результаті на мольберті має вийти справжня, правильна веселка. Після відгадування загадок знаходимо в конверті альбомні аркуші паперу (за кількістю дітей)з мальованої веселкою. Але веселка неповна, в ній не вистачає помаранчевого, блакитного та фіолетового кольорів. Ставлю перед дітьми завдання допомогти Карандашкіну домалювати веселку.

Задаю на запитання.

Які барви у нас є?

У нас є блакитний, помаранчевий та фіолетовий колір?

Що потрібно зробити, щоб отримати ці кольори?

Пропонується дітям підійти до мольбертів і на палітрах самостійно знайти з початку помаранчевий, блакитний та фіолетові кольори. З дітьми, які не можуть у роботі, вихователь проводить індивідуальну роботу.

Підсумок:

Вихователь разом із дітьми милується веселкоюта дякує дітям за допомогу!

Урок образотворчого мистецтва у 3 класі

Розділи програми:"Естетичне сприйняття дійсності", "Сприйняття творів мистецтва", "Зображення на площині. Колір».

Тема практичної роботи: «Райдуга»

Мета уроку: планується, що до закінчення уроку учні знатимуть виразні властивості кольору та вмітимуть передавати характерне забарвлення предметів під час малювання пам'яті.

Завдання:

1. Актуалізувати знання учнів про основні та складові кольори;

2. Розширити уявлення про використання основних та складових кольорів та їх відтінків при створенні художніх образів;

3. Сприяти формуванню вміння передавати просторові плани у композиції;

4. Сприяти розвитку кольорового сприйняття, зорової пам'яті учнів;

5. Створити умови на формування естетичного сприйняття навколишньої дійсності.

Хід уроку

I. Організаційний етап

Перевірка готовності класу до уроку

Продзвенів дзвінок веселий.

Ви розпочати урок готові? ( Так!)

Думатимемо, міркуватимемо

І гарно малювати!

II. Етап повідомлення учням нового матеріалу

* Вступне слововчителі

Вітаю вас, молоді друзі!
Хочу уявити вам сьогодні я,
Можливість пограти і пограти,
Пейзаж реалістичний вам самим створити!

Для цього, сподіваюся,
Мені скажіть які кошти є?
І насамперед прозвучить відповідь -
Що для картини дуже потрібний – (колір)!

Так, виразні властивості кольору всім відомі.
Але є ще один відомий вам засіб
Художники володіють ним у Білорусі та за кордоном.
Скажіть це слово - (композиція)

* Постановка теми уроку

Діти, спробуйте, використовуючи ці два слова сказати, що ми робитимемо на уроці? (Виконуватимемо композицію в кольорі)

А як називатиметься композиція, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.

Різнокольорові ворота

На лузі збудував хтось.

Постарався майстер той

Взяв він фарб для воріт

Не одну, не дві, не три -

Цілих сім, ти подивися.

Як ворота ці звати?

Чи зможеш їх намалювати? (Райдуга)

Правильно, наша композиція називатиметься «Райдуга», а щоб її виконати нам необхідно таке виразний засібяк колір. Слайд 1

Які саме слова допомогли вам дізнатися, що це веселка? (Сім фарб)

Хлопці, а що ви знаєте про веселку? (висловлювання дітей)

А що ви ще хотіли б дізнатися?

Отже, перша відповідь на ваше запитання: чому виникає веселка?

Слайд 2 Чому виникає веселка?

Після дощу у повітрі ще довго залишається висіти водяний пил, що складається з маленьких крапельок. Вони настільки легкі, що не одразу падають на землю. Коли на них потрапляють сонячні промені, то крапельки перетворюються на маленькі дзеркала і відбивають світло Сонця, що складається із семи кольорів. Таким чином, веселка - це краплі води та сонячне світло.

Хлопці, як ви думаєте, веселка буває в яку пору року?

Слайд 3 . Веселка навесні

Слайд 4-5. Веселка влітку

Слайд 6-7 . Веселка восени

Слайд 8 . Веселка взимку

І найдивовижніше явище природи – веселка взимку! Дуже це дивно, незвичайно. Тремтить мороз, на блідо-блакитному небі сяє холодне зимове сонце, а в повітрі ширяють крихітні кристалики льоду. Промінь сонця проходить через ці кристали, переломлюється, як у призмі, і відбивається у небі красивою веселкою.

Слайд 9-11 . Подвійна веселка

Іноді в небі видно цілих дві веселки - одна з них дуже яскрава, друга - блідіша. Значить сонячний промінь двічі відбивається у краплях води.

Скажіть, а веселка може бути лише вдень?

Слайд 12.Веселка вночі

Ні, це ще не всі чудеса. Іноді веселку можна побачити вночі, коли після дощу з-за хмар виглядає місяць. У її тьмяних променях теж народжується місячна веселка, зрозуміло, не така яскрава, як сонячна.

А чи знаєте ви, хлопці, звідки взялося слово «райдуга»

Слайд 13. Значення слова «райдуга»

Слово «райдуга»схоже на слово "Радість".Радо буває, коли раптом на небі з'являється напрочуд гарна дуга. «Райська дуга» називали її за старих часів і вірили, що вона приносить щастя. З того часу так і звуть - веселка.

Хлопці, а які почуття ви відчуваєте, коли бачите веселку в небі?

Спостерігаючи за природою, ми бачимо, що у природі все має свій колір, який під впливом освітлення, розташування у просторі, впливу колірного забарвлення інших предметів, стану погоди може змінюватися. Митці передають красу природи, використовуючи фарби. За допомогою кольору, поєднань кольорів, гармонії холодних і теплих кольорів художники передають найрізноманітніші почуття і настрій: радість, смуток, ніжність, тривогу, очікування.

Давайте подивимося, як зображували веселку багато художників у своїх роботах.

Слайд 14. Куїнджі А.І. «Райдуга», 1842 р.

Слайд 15. Сомов К. А. «Райдуга», 1897 р

Слайд 16. П.П. Рубенс «Пейзаж з веселкою»

Слайд 17 . В. Сидоркін «Пейзаж із веселкою»

Слайд 18 . А. Зайцев «Райдуга»

Слайд 19. Г. Малишева «Осіння веселка»

III. Етап первинного закріплення знань

Який виразний засіб використовували усі художники у своїх роботах? (Колір)

Подивіться, будь ласка, на колірне коло. (Слайд 20. ) У ньому ви бачите 6 кольорів. Три їх основні, а три складові. Назвіть основні та складові кольори.

Це коло можна значно розширити, якщо кольори змішати. Художники так і працюють, знаходять все нові та нові відтінки. Подивіться на розширене колірне коло, в ньому вже 24 кольори ( Слайд 21 .)

* Практична робота «Колірне коло» (робота в парах)

Я пропоную вам створити свій колірний круг, використовуючи кольорові цукерки та воду. Викладіть цукерки по колу і налийте води в центр тарілки, щоб цукерки вкрилися водою.

Що нагадує вам колірне коло (Райдугу)

Скільки кольорів у веселці? Назвіть їх у порядку.

Фізкультхвилинка

IV. Самостійна практична робота учнів

Хлопці, я пропоную намалювати веселку не пензликом, а кухонною губкою. На зволожену губку необхідно пензликом нанести смужками усі кольори веселки та провести по аркушу залежно від задуманого сюжету. Давайте подивимося послідовність виконання композиції.

1. Продумайте мотив пейзажу.

V. Аналіз виконаних завдань

Вчитель проводить аналіз дитячих робіт відповідно до критеріїв оцінки:

Оригінальність композиції.

Виразність образів, кольорів.

Передача простору малюнку.

Грамотність розв'язання кольорового завдання.

Самостійність, уважність, старанність.

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Що нового ви дізналася на уроці та чого навчилися?

Завершено Картину та завершено урок.
І зустрічі нашій з вами ми підіб'ємо підсумок.
Всі наші враження ви обернули у колір.
Дізнавшись його значення, дізнаємось і відповідь.

Значення кольору багато, їх все не порахувати.
Але все ж таки мені хотілося б, якісь назвати.
Колір червоний - найяскравіший, хвилює і кличе,
Коли вогонь пізнання нас веде до творчості.

Помаранчевий колір щастя, несе затишок та тепло,
Підказує – заняття для вас не дарма пройшло.
Зелений колір – хвилювання, бажання творити.
Бажаю вам у своїй душі все це зберегти.

І власні почуття ви обернули у колір.
Синій, блакитний і фіолетовий ви вписали в сюжет.
Бажаю вам надії, фантазій та мрії.
Вчися, сподівайся і твори під прапором краси.

А якому кольору відповідає ваш настрій наприкінці уроку?

Слайд 22 . Квітопис настрою

Слайд 23 . Райдужного настрою

VII. Етап інформації про художніх матеріалах, інструменти та пристрої, необхідні на наступному уроці

На наступному уроці нам знадобляться кольорові олівці. Хлопчики, принесіть, будь ласка, по одній машинці та забарвлення з машинками.

1. Продумайте мотив пейзажу.

2. Визначте, який стан та настрій погоди ви хочете передати.

3. Визначте кількість об'єктів та колірне рішення.

4. Виберіть формат відповідно до задуму.

5. Визначте розташування лінії горизонту на площині картини.

6. Нанесіть головний об'єкткомпозиції – веселку.

7. Пропишіть інші краєвиди.

Послідовність виконання композиції:

1. Продумайте мотив пейзажу.

2. Визначте, який стан та настрій погоди ви хочете передати.

3. Визначте кількість об'єктів та колірне рішення.

4. Виберіть формат відповідно до задуму.

5. Визначте розташування лінії горизонту на площині картини.

6. Нанесіть головний об'єкт композиції – веселку.

7. Пропишіть інші краєвиди.

Послідовність виконання композиції:

1. Продумайте мотив пейзажу.

2. Визначте, який стан та настрій погоди ви хочете передати.

3. Визначте кількість об'єктів та колірне рішення.

4. Виберіть формат відповідно до задуму.

5. Визначте розташування лінії горизонту на площині картини.

6. Нанесіть головний об'єкт композиції – веселку.

7. Пропишіть інші краєвиди.

Послідовність виконання композиції:

1. Продумайте мотив пейзажу.

2. Визначте, який стан та настрій погоди ви хочете передати.

3. Визначте кількість об'єктів та колірне рішення.

4. Виберіть формат відповідно до задуму.

5. Визначте розташування лінії горизонту на площині картини.

6. Нанесіть головний об'єкт композиції – веселку.

7. Пропишіть інші краєвиди.