Tatāru ornaments kā kultūras izpausme. Anotācija: Tatāru tautas ornaments izšuvumos tatāru rakstos un ornamentu zīmējumos

Pašvaldības valsts finansēta organizācija papildu izglītība Uļjanovskas pilsētas "Centrs bērnu radošums Nr. 1"

PLĀNS-KONSTRUKCIJA

KLASES

Tēma: “Stilizēts tatāru ornaments (papīra panelis)”

Izstrādāja: Matkova E.P., papildu izglītības skolotāja

Uļjanovska-2016

Temats:“Stilizēts tatāru ornaments (papīra panelis).”

Nodarbības veids: apvienots.

Mērķis: radot apstākļus, kas veicina intereses modināšanu par dzimtās zemes vēsturi.

Uzdevumi:

Izglītības:

    iepazīstināt skolēnus ar elementu nosaukumiem Tatāru ornaments (“tulpe”, “rožu gurns”, “vilnis”);

    aktivizēt bērnu runu tatāru nacionālo rakstu nosaukumos.

    nostiprināt studentu zināšanas par pieteikuma aizpildīšanu;

    iemācīt bērniem veikt paneļus formā tatārs ornaments, izmantojot rēķina metodi aplikācijas;

    apgūt objektu (rakstu) pievienošanas paņēmienus no daļām pēc parauga;

    atkārtojiet drošības noteikumus, strādājot ar šķērēm un līmi.

Izglītības:

    attīstīt uzmanību, novērošanu, loģisko domāšanu;

    attīstīties smalkās motorikas, rokas-acu koordinācija;

    veicināt mākslinieciskās gaumes attīstību;

    attīstīties mākslinieciskā gaume izvēloties un izkārtojot elementus.

Izglītības:

    ieaudzināt bērnos cieņu vienam pret otru un pret citu tautību cilvēkiem;

    attīstīt interesi par vēsturi tatārs cilvēki un viņu tradīcijas

Nodarbības metodiskais aprīkojums: nodarbību piezīmes.

Mācību metodes: verbālā (saruna), vizuālā (paraugu, ilustrāciju, modeļu demonstrēšana), praktiskā (darba metožu demonstrēšana).

Materiāli, instrumenti, aprīkojums:

Paneļu elementu paraugi, tatāru tautas ornamenta ilustrācijas, tatāru tautastērpa ilustrācijas (kleita, priekšauts, veste, galvaskauss, cepure, zābaki), nacionālo rakstu veidnes (“tulpe”, “zvans”, “vilnis”), "vēstule" krāsains papīrs, līmes kociņš, šķēres, lente, liels foto rāmis ar stiklu, ilustrācijas “Kazaņas Kremlis”, “Čak-čaks”, “Karogs, Tatarstānas ģerbonis”).

Darbības organizācijas forma: grupai.

Nodarbības gaita:

1. Organizatoriskais posms(sveiciens, vingrinājums “Sveiks, draugs!)

2. Sagatavošanas posms(ievads nodarbības tēmā).

Puiši, šodien es saņēmu neparastu vēstuli. Es nevaru saprast, kas šeit ir rakstīts, jo tas nav rakstīts krieviski.

Bet ir mājiens - bildes (Kazaņas kremlis, čak-čak, Tatarstānas valsts karogs). Apskatiet tos uzmanīgi. Ja varēsim uzminēt, kas uz tām attēlots, sapratīsim, no kurienes vēstule nākusi un kas tajā rakstīts (bērnu atbildes).

Es apgriežu katru vārdu otrādi Isenmesez, hormatle ipteshler un lasīt (Sveiki, dārgie draugi!) Labi padarīts! Jūs uzminējāt!

Puiši, sakiet man, kā sauc valsti, kurā mēs dzīvojam? Kā sauc mūsu pilsētu? (bērnu atbildes).

Jūs droši vien zināt, ka mūsu dzimtā pilsēta Tur dzīvo dažādu tautību cilvēki, kuriem ir sava valoda, kultūra, savas dejas, dziesmas, tērpi. (krievi, baškīri, čuvaši, mordovieši, tatāri, ukraiņi).

Šodien mēs ar jums runāsim par Tatāru tautība, jo drīz mums ir tatāru tautai veltīti svētki.

Ko jūs jau zināt par tatāriem? (bērnu atbildes)

Viņi dzīvo Tatarstānas Republikā, galvaspilsēta ir Kazaņa. Viņi runā tatāru valodā, bet daudzi runā arī krieviski. Viņiem ir īpašs Nacionālie ēdieni- plovs, belyashi, chak-chak. Svētkos tatāri valkā tautastērpus. Sievietes - kleitas, priekšauti, vestes, kalfak. Vīrieši - krekli, platas bikses, ādas apavi, galvassegas.

3. Jaunu lietu apgūšana izglītojošs materiāls

Šodien mēs iepazīsimies ar tatāru tautas ornamentu. Puiši, kas ir ornaments? (bērnu atbildes). Ornaments ir dekorācija, raksts. Viņi to izmanto, lai dekorētu traukus, kastes, lādes, izšūtu dvieļus, salvetes, galdautus un uzvalkus.

Es jums atnesu tatāru ornamentu paraugus. U Tatāru tauta Ir vairāki ornamentu veidi. (Pasaka un paraugu demonstrēšana).

"Ziedu-augu." Viļņoto dzinumu, tulpju ziedu, kumelīšu, lotosa, vijolītes motīvi. Šāda veida rotājumi tika izmantoti, lai dekorētu dvieļu galus, aizkarus, priekšautus un cepures.

"Ģeometriski". Ģeometriskie motīvi - līnijas, viļņi, zigzagi, spirāles, lauztas līnijas. Izmanto lauku māju dekorēšanai un rotaslietām.


"Zoomorfs" Baložu, pīļu, tauriņu, gulbju, bišu attēli. Sastopams galvenokārt kokgriezumos.


Ornamenta galvenās krāsas ir zaļa, sarkana, dzeltena, zila, oranža.

Šodien mēs pagatavosim kaut ko līdzīgu šim komandas darbs(rāda paneli).

Puiši, pastāstiet man, no kā sastāv šis panelis? (no atsevišķiem elementiem) No kā veidoti atsevišķi elementi - stilizēti raksti? (no papīra). Kā izveidot tik skaistus elementus? (izgriezt no papīra un ielīmēt uz papīra kvadrātiem)

Kad būsiet visu izdarījuši, saliksim tos vienā lielā bilžu panelī, tas tiks prezentēts mūsu svētkos.

Fiziskās audzināšanas minūte:

Saule paceļ mūs vingrot,

Mēs paceļam rokas pēc komandas “viens”.

Un virs mums priecīgi čaukst lapotne,

Mēs nolaižam rokas uz komandas “divi”.

Rokas paceltas un satricinātas -

Tie ir ziedi mežā.

Rokas saliektas, rokas satricinātas -

Tā vējš aizpūš rasu.

Vienmērīgi pamājiet ar roku uz sāniem -

Tie ir putni, kas lido pret mums.

Mēs arī parādīsim, kā viņi apsēžas,

Atlaidīsim rokas atpakaļ.

4. Praktiskais darbs

Instruktāža.

Mums būs divas komandas “Tulip” un “Vilnis”. Pirmā komanda izgatavo pirmā veida ornamentu (stilizētu tulpi), otrā - stilizētu vilni. Paskatīsimies, kurai komandai veicās labāk.

Patstāvīgs darbs.

Es izsniedzu detaļas. Atveram aploksnes. Apskatīsim modeli un tā elementus.

No kā ir izgatavots šis modelis? (Kvadrāts, tulpe, ovāls ar smailiem stūriem) Un šis? (Kvadrāts, vilnis un aplis).

No krāsaina papīra vajadzēs izgriezt kvadrātus un uz tiem pielīmēt stilizēta ornamenta elementus.

Bet pirms sākam, atcerēsimies drošības noteikumus, strādājot ar šķērēm un līmi.

Laikā praktiskais darbs Jūs varat spēlēt pirkstu spēli.

Pirkstu spēle "Zieds"

Katrs no jums savas rokas ir pārvērtis par ziedu. Ziedlapiņas ir aizvērtas, cieši noslēgtas.

Agri no rīta tas ir aizvērts (rokas atrodas sākotnējā stāvoklī),

Bet tuvāk pusdienlaikam (plaukstas attālinās viena no otras, īkšķu spilventiņi ir piespiesti rādītājpirkstu galiem, rokas atgādina atvērtu pumpuru)

Viņš atver ziedlapiņas, es redzu to skaistumu (rokas ir savienotas plaukstas locītavā, un pirksti vienmērīgi pārvietojas dažādos virzienos, atgādinot atvērtu ziedu).

Līdz vakaram zieds atkal aizver vainagu (aizveriet pirkstus - neatvērts zieds),

Un tagad viņš gulēs (rokas sākotnējā stāvoklī)

Līdz rītam kā putnu mazulis (rokas zem vaigiem - miega imitācija).

No kuriem elementi, no kuriem sastāv šis modelis? (zieds, lapa)

Kā sauc šo ziedu? (Tulpe)

Kādā krāsā ir lielais zieds? (sarkans) Kā ar mazo? (dzeltens)

Kādā krāsā ir ziedlapiņas? (zaļš)

Strādājot soli pa solim parādu ornamenta tapšanas tehniku. Bērni veic grupu darbus. Tās īstenošanas laikā sniedzu palīdzību dažiem bērniem, mudinot un virzot. Es runāju ar bērniem, izmantojot daļu nosaukumus.

5. Kontroles posms

Pašreizējā kontrole. Darba procesā tiek sniegta individuāla palīdzība.

6. Noslēguma daļa

Puiši, mēs esam pabeiguši savu darbu. Visi uzmanīgi klausījās un veiksmīgi izpildīja uzdevumu.

Vai jums patika šī aktivitāte?

Puiši, par kādiem Volgas reģiona iedzīvotājiem mēs šodien runājām? Ko jaunu esi iemācījies? Kam bija grūti tikt galā ar darbu?

Tagad sakopsim savējo darba vieta.

Pieteikums

Ornamenta veidne "Vilnis".

Tulpju raksta veidne

Peoniju raksta veidne

Oksana Lapiņa

Programmas saturs: Iepazīstiniet bērnus ar tatāru nacionālajiem rakstiem uz uzvalkiem, priekšautiem, šallēm, zābakiem, galvaskausa cepurēm. Apgūstiet objektu (rakstu) pievienošanas paņēmienus no daļām pēc parauga. Attīstīt māksliniecisko gaumi elementu izvēlē un izkārtojumā. Attīstīt spēju veidot rakstu no tatāru ornamenta elementiem (lapām, tulpēm, viļņotām līnijām u.c.) uz šalles, priekšauta, galvaskausa cepures silueta. Aktivizējiet bērnu runu, nosaucot tatāru nacionālos modeļus.

Materiāls: galvaskausa cepures siluets,


zābaku pāri,


tatāru ornamenta elementi.


Spēles gaita: Iepazīstinu bērnus ar tatāru valodu tautastērpi, rādu bērniem attēlus, kuros attēloti galvaskausa vāciņu, zābaku, priekšautu un šalļu paraugi. Iepazīstinu ar ornamenta elementu nosaukumiem (tulpe, lapa, viļņotas līnijas utt.). Pēc tam bērni kopā ar pieaugušo rotā zābakus ar rakstiem. Skolotājs palīdz bērniem pareizi novietot ornamentu. Tad bērni spēlējas patstāvīgi, skolotājs palīdz, ja nepieciešams.

Rakstu var novietot:






Iespējamas arī citas tatāru ornamentu izvietošanas iespējas uz siluetiem.

Tatāru tautai ir sena un krāsaina kultūra. Viņa dzīve, bēdas un prieki, kari un alianses, dzīvesveids, uzskati nevarēja neatspoguļoties viņa darbā. Tā kā cilvēki ir seni, vēsture un kultūra sniedzas gadsimtiem senā pagātnē. Tauta ar savu dzīvesveidu un pasaules uzskatu atšķīrās no ciltīm, kas apmetās tuvumā un bija izolētas. Tāpēc, piemēram, tatāru ornaments, ko izmanto apģērbu, sadzīves priekšmetu un māju dekorēšanai, ir oriģināls un unikāls.

Ornamentu veidi un motīvu veidi

Cilvēku dzīvesveids būtiski ietekmēja rakstus, ar kuriem tika dekorēti dažādi izstrādājumi. Pārsvarā tatāru tautas ornamentam ir izteikta senās lauksaimniecības ietekme. Bet, rūpīgi papētot meistaru darbus, pamanīsit, ka ir acīmredzama arī tautas nomadu senču lopkopības kultūras ietekme.

Tatāru raksti un ornamentiem ir trīs veidu motīvi: ģeometriski, ziedu un zoomorfi. Raksturīga iezīme ir to kontūras pabeigšana.

un tā izmantošanu

Rakstus meistari izmantojuši no neatminamiem laikiem daudzās jomās lietišķā māksla: arhitektūra, izšūšana, glezniecība, kokgriešana. Tatāru ornaments ar ziedu un augu motīviem ir visizplatītākā. Meistari veido gan vienkāršas formas, gan sarežģītus pušķus. Dizainos izmantotās krāsas ir spilgtas, bagātīgas un labi sader kopā. Motīvi ir stilizēti un tiem ir daudz interpretāciju. Svarīga loma ir secībai, kādā raksta elementi atrodas un kā tie tiek apvienoti viens ar otru.

Ziedu un augu motīvos ir trīs virzieni, kas tiek izmantoti radošumam: stepe, pļava un dārzs. Atkarībā no apgabala, kurā dzīvoja meistars vai amatniece, dominēja noteikti tatāru raksti un ornamenti. Motīvi, kas attēlo stilizētas magones, tulpes, neaizmirstamus, neļķes, vairāk raksturīgi stepju virzienam. Pļavu motīvi ir pārpildīti ar mežrozīšu, ziloņu un kumelīšu ziediem. Pārsvarā tika attēlotas dālijas, krizantēmas, rozes un asteres. Visizplatītākie ir divi ziedi, kas tiek izmantoti tatāru ornamentā. Kā galvenie motīvi kalpo tulpe un neļķe.

Ģeometriskie un zoomorfiskie motīvi

Zoomorfie zīmējumi praktiski netiek izmantoti. Tas izskaidrojams ar reliģijas prasībām, tāpēc tatāru ornamentā ļoti reti ir dzīvnieku attēli. Taču meistari, kuri izlemj savos izstrādājumos izmantot zoomorfiskus motīvus, tos tik ļoti stilizē, ka ne vienmēr var saprast, kāds dzīvnieks ir attēlots.

Bieži vien ģeometriskais tatāru ornaments nav neatkarīgs izstrādājuma elements, bet veic palīgfunkcijas. Figūru izmantošana ir atkarīga no tā, kam attēls ir piemērots. Piemēram, aušanā dominē ģeometriski motīvi, bet izšuvumā – ziedu motīvi, kas sakārtoti ar ģeometrisku precizitāti.

Ornamentā izmantotie elementi. Viņu iespējas. Meistara ideju nodošanas paņēmieni

Pirmkārt, jums vajadzētu pievērst uzmanību tam, kā tulpe tiek izmantota tatāru ornamentā. Tas ir attēlots smaila trefoil formā ar dažādu lieces pakāpi. Cinquefoils ir retāk sastopamas. Viļņotās līnijas zem meistara rokas aizaug ar lapām un veido “vīnogulāju”.

Uz viena zara var būt vīnogas, meanders, dālija un neļķe. Tatāru ornamentā ar ģeometriskiem motīviem izmantotas gan vienkāršas figūras (trijstūri, rombi, apļi, kvadrāti), gan sarežģītas (sešstūra rozetes, pakāpienveida figūras, astoņstaru zvaigznes).

Ziedu ornamentam ir vēl viens atšķirīga iezīme- elementu asimetrija. Ziedi, kas dabā nekad neaug blakus vai nezied dažādos gada mēnešos, lieliski sadzīvo vienā zarā.

Tulpes nozīme kultūrā un ornamentā

Katrai tautai ir savs simbols, kam nozīme ir tikai tai. Daudzi amatnieki izmanto tatāru ornamentu, kurā galvenais motīvs ir tulpe. Šiem cilvēkiem tas, pirmkārt, ir atmodas simbols. Tulpe ir ieslēgta

Otrkārt, tulpe ir nesaraujami saistīta ar reliģiskie uzskati Musulmaņu pasaule. Zieds ir saistīts ar Allāha vārdu. Auga nosaukuma rakstība arābu valodā sastāv no tādiem pašiem burtiem kā musulmaņu pasaules dieva vārds. No Abajas numeroloģiskās sistēmas viedokļa (katram burtam ir savs numurs) burtu summa vārdos “tulpe” un “Allāhs” ir vienāda un ir vienāda ar 66.

Roze bieži ir attēlota arī tatāru ornamentos. Un atkal reliģisku iemeslu dēļ: tas ir pravieša Muhameda simbols. Un, lai gan ziedi ir ļoti stilizēti, cilvēks, kurš saprot tatāru tautas simbolus un kultūru, noteikti varēs izlasīt tatāru ornamentu.

Gulsinja Gibaduļina

Mūsdienīgs Vārdnīca Krievu valoda T. F. Efremova vārdu RAKSTS un ORNAMENTS nozīmi skaidro šādi:

"RAKSTS"

a) Zīmējums, kas ir līniju, krāsu, ēnu utt. kombinācija.

b) Sarežģīts pinums, gleznains kaut kā atrašanās vieta., kas veido vai atgādina šādu rakstu.

"ORAMENTS"

Mākslinieciska dekorācija, raksts, ko raksturo dizaina ģeometrisku vai stilizētu augu un dzīvnieku elementu ritmisks izkārtojums.

Tatāru raksti un ornamenti ir trīs veidu motīvi: ģeometrisks, ziedu-augu un zoomorfisks. Rakstus izmantoja meistari arhitektūrā, izšuvumā, glezniecībā un kokgriezumā.

Visbiežāk sastopams tatāru ornaments ar ziedu un augu motīviem. Ziedu un augu motīvos ir trīs virzieni: stepe, pļava un dārzs.

Motīvi, kas attēlo magones, tulpes, neaizmirstamus un neļķes, ir raksturīgāki stepju virzienam.

Neļķu motīvs

Tulpes motīvs


Magoņu motīvs


Pļavu motīviem - mežrozīšu, zvaniņu, kumelīšu, rudzupuķu ziedi.

Mežrozīšu motīvs



Zvana motīvs


Un dārza motīvus raksturo dālijas, krizantēmas, rozes un asteres.

Dālijas motīvs


Visizplatītākie ir divi ziedi, kas tiek izmantoti tatāru ornamentā. Šī ir tulpe un neļķe.

Publikācijas par šo tēmu:

"Dvieļu dekorēšana" Nodarbības kopsavilkums par aplikācijām pēc nacionāliem ornamentiem (vecākā grupa) Mērķis: attīstīt multikulturālu kompetenci vecākiem bērniem pirmsskolas vecums. Mērķi: 1. Ieaudzināt cieņu un mīlestību pret dzimto zemi.

Krievu, mordoviešu, tatāru tautas spēļu kartotēka vecākajam pirmsskolas vecumam KRIEVU TAUTAS SPĒĻU VĒSTURE Katras tautas kultūrā ietilpst tās radītās spēles. Gadsimtiem ilgi šīs spēles ir pavadījušas ikdienas dzīvi.

“Iepazīšanās ar Dymkovo rotaļlietu. Dymkovo rakstu zīmēšana"Programmas uzdevumi O: iepazīstināt ar Dymkovo rotaļlietām, Dymkovo rakstiem;.

Literārā atpūtas telpa “Rudens motīvi” Literārā atpūtas telpa “Rudens motīvi”. Mērķis: ar mākslinieciskas runas un mūzikas palīdzību attīstīt rudens dabas estētisko uztveri.

Sveiki, dārgie draugi un jūsu iecienītākās vietnes viesi! Gorodets glezniecība ir viens no tradicionālajiem dekoratīvajiem amatniecības veidiem un ir vērtīgs...

Rudens ir visspilgtākais un brīnišķīgākais laiks, kurā valda daudz dažādu krāsu. Katru gadu pavadām kopā ar mūsu aizstājēju Svetlanu Makarovu.

Es nezinu, kā jūs, bet es dzīvoju, tā sakot, viena sakāmvārda ritmā: "Sagatavo kamanas vasarā." Šķiet, ka tikai nesen pagājušas Jaungada brīvdienas.


Dīvaini, bet tikai tagad es sāku patiesi uztvert nacionālos rakstus un ornamentus. Šeit, piemēram, ir tatāru ornaments. Visu mūžu nodzīvoju Kazaņā, pēc tautības esmu tatārs, un viss tautas man kaut kā pagāja garām...

Viss sākās ar grāmatu izdevniecības piedāvājumu ilustrēt Korānu (dāvanu eksemplārs), bet tikai ar tatāru ornamentiem. Sākumā domāju, ka tikšu ar to ātri galā, man ir daudz materiālu par austrumnieciskām tēmām. Es taisīju skices, rādīju klientiem, viņiem patika, bet viņi teica, ka ar tādiem rotājumiem, kādus ieteicu, varētu pasūtīt Korānu Apvienotajos Arābu Emirātos.

Šeit es sapratu savas attieksmes pret darbu “vieglumu”! Un devās uz Ļeņina bibliotēka! Pārklājos ar grāmatām par tatāru ornamentiem, vēsturiskām esejām par tautas amatniecības tapšanu, par laimi tatāriem to ir daudz! Viena ādas mozaīka ir tā vērta! Un zelta izšuvumi uz tautas tērpiem, un izšuvumi uz dvieļiem!

Tāpēc, būdams piesātināts ar īsto, kaut ko tīru un pareizu, es sajutu tādu emocionālu pacēlumu sevī! Ko es gribu radīt un radīt! Tagad es tikko iemīlējos šajā tēmā, un es patiešām vēlos visiem parādīt nacionālo rakstu skaistumu!

1. Šeit tatāru ornamenta pamatā ir ādas mozaīkas ornamenti, ko bieži izmanto nacionālo zābaku ražošanā.

2. Tatāru ādas zābaki. Protams, ir arī skaistākas, bet tās ir personīgi manas.

3. Turpinot tēmu par ādas mozaīkas rakstiem ir atsevišķi rakstu fragmenti, kurus atveidoju uz 10x10 cm flīzēm.

6. Tatāru raksts uz flīzēm 10x10 cm.

7. Vārti. Uz zelta lapas gleznots darbs ierāmēts bagetē.

8. Spogulis "Tatāru raksts". Šī spoguļa apgleznošanas iedvesma bija izšūts galdauts, ko redzēju no 1884. gada Nacionālais muzejs RT. Galdauts, protams, ir fantastiski skaists! Izšuvumi!

9. Kul-Sharif mošeja ierāmēta ar tatāru ornamentiem 25x35 cm

Nacionālie suvenīri ir ļoti pieprasīti. Par to pārliecinājos, kad mana personālizstāde “Austrumu motīvi glezniecībā uz keramikas flīzēm” notika Kazaņas Kremļa muzejrezervāta teritorijā, Kulšarīfas galvenajā mošejā. Interese bija ļoti liela, par laimi, izstādes kuratori to nemitīgi pagarināja, par ko viņiem īpašs paldies. Galu galā tūristu plūsma no pavasara līdz rudenim ir vienkārši milzīga. Un priecājos, ka mani darbi “iekļaujas” suvenīru izstrādājumu kopējā garšā un ka bez klasiskā komplekta var piedāvāt ko citu - čak-čaks un galvaskausa cepures.

Mani jaunie darbi, kas tika prezentēti nākamajā personālizstādē Kul Sharif mošejā “Rakstu zaigošana”, tatāru ornaments, 2013. gadā.

Spogulis "Tatāru logs", izgatavots pēc māju kokgriezumiem tatāru ciemos.

Spogulis "Tatāru nokrāsas"

Panelis no flīzēm "Tatāru dziesma". Virsglazūras krāsošana, apdedzināšana 830 C. 50 x 50 cm

Flīžu panelis "Tatāru raksts" 40 x 40 cm Virsglazūra, apdedzināšana 830


Šķīvju komplekts ar tatāru ornamentiem